srebro

Teh predmetov nikoli ne dajajte v koš
Za nekatere predmete, kot je denimo vroč pepel, je jasno, da ne sodijo v smeti. Obstajajo pa tudi nekateri, za katere ne bi pomislili, da lahko na odpadu storijo škodo. Našteli smo 10 predmetov, ki jih nikoli ne smete odvreči v smeti, naj bo zaradi zdravja ali pa varnosti vašega doma.

Barva, ki v zadnjem času navdušuje ljubitelje lepega interierja
Med najrazličnejšimi barvami, ki so v preteklosti prevladovale in izstopale v notranjem oblikovanju, trenutno brez dvoma najbolj navdušujejo bež odtenki. Ta mešanica bele in rjave barve predstavlja absolutni trend, ko gre za videz sedežnih garnitur, naslanjačev, dekorativnih elementov in nenazadnje tudi sten stanovanja, zato lahko brez dvoma rečemo, da smo v obdobju vladavine naravnih, svetlih odtenkov.

Presenečeni boste, kaj vse zmore
Kečap se nahaja v skoraj vsaki kuhinji, saj je okusna omaka za ocvrt krompirček ali pico, hkrati pa tudi odličen dodatek številnim jedem. Morda niste vedeli, a ni uporaben le v kulinariki, temveč vas bo rešil še iz marsikatere zagate.

Stvari, ki jih nikoli ne bi smeli čistiti s papirnatimi brisačami
Večino stvari je mogoče očistiti z gobo za večkratno uporabo ali s krpo. S temi nasveti strokovnjakov boste tako prihranili papir in očistili stvari veliko bolj učinkovito.

Ne mečite jih stran
Zagotovo ste že kdaj kupili nove čevlje ali novo majico, v paketu pa so se našle majhne vrečke, na katerih je pisalo 'silica gel'. Navadno takšne vrečke zavržemo skupaj s škatlo, marsikdo pa tako ne ve, kako zelo uporabne so.

Preprosto odstranite pesticide s sadja in zelenjave
Sadje in zelenjavo uvrščamo med zdrava živila, bogata z vitamini in minerali, ki jih naše telo še kako potrebuje. A ker vsi žal nimamo svojega vrta, kjer bi pridelovali neoporečno zelenjavo in sadje, to kupimo v trgovini. Res je, da vedno več posameznikov posega po živilih ekološke pridelave, a vendarle je več tistih, ki, verjetno predvsem zaradi nižje cene, kupujejo konvencionalno pridelano zelenjavo, ki pa je lahko zaradi ostankov pesticidov našemu zdravju škodljiva. A brez panike, tu je nasvet, kako se jih rešiti.

Vreme v Novem mestu
Dolenjska, pokrajina na jugovzhodu Slovenije, je ena izmed pokrajin, ki s svojim razgibanim vremenskim dogajanjem nemalokrat preseneti tako prebivalce kot meteorologe, ki se trudijo vreme na določenem območju spraviti v neke predvidljive okvire. Podnebje je sicer zmerno celinsko, vendar z nekaj posebnostmi. Preverite, kakšno je značilno vreme za Novo mesto in okolico ter katere rekorde so v preteklosti tam izmerili!

Kakšno vreme lahko pričakujemo to jesen?
Poletje, ki je postreglo s kar nekaj temperaturnimi rekordi, se počasi a vztrajno poslavlja. Pred nami je hladnejši del leta, ki je vremensko gledano lahko precej nepredvidljiv in spremenljiv. Sicer pomembnih povezav med poletnim in jesenskim vremenom ni, pravi meteorolog Rok Nosan, zato na podlagi vročega poletja tudi ne moremo sklepati o tem, kakšna bo jesen. Vseeno pa nas je zanimalo, kaj nam bo prinesel ta letni čas in ali lahko tudi v prihodnjih mesecih pričakujemo kakšna večja odstopanja od normalnega. Vse to in še nekaj drugih zanimivih podatkov nam je zaupal vremenski prognostik na 24UR Rok Nosan.

3 načini uporabe, ki jih še ne poznate
Kečap nekateri obožujejo, drugi pa ga preprosto ne morejo videti. Ne glede na to, ali ga uživate ali ne, ga lahko uporabite tudi za druge namene.

6 trikov v gospodinjstvu, ki jih še ne poznate
Skoraj vsi imamo ali smo imeli starše in stare starše, ki so nam svoje znanje z veseljem predajali naprej. Znanje, ki ima življenjski pomen, in znanje, ki vključuje različne trike, s katerimi se lažje prebijemo skozi vsak dan, predvsem pa trike, s katerimi se lažje spopadamo z opravili in delom v svojem gospodinjstvu. Vseeno pa živimo v digitalni dobi, ki nam vsak dan na različne načine kaže, da obstaja še nešteto stvari in načinov delovanja, ki jih še ne poznamo. Zbrali smo nekaj takšnih trikov v gospodinjstvu, ki jih verjetno še niste poznali, močno pa vam bodo olajšali vaš vsakdan.

Ali vaša kuhinja potrebuje preobrazbo?
Kuhinja ima trenutno pomembnejšo vlogo kot kdaj koli prej, saj v zadnjih mesecih najbrž vsi več časa preživimo doma. Ne glede na to, ali kuhamo, jemo, pijemo kavo, delamo ali samo klepetamo s člani družine ali sostanovalci: kuhinja je nekako vedno najudobnejša in v njej – zavedno ali nezavedno – 'visimo' vsaj pol dneva.

Veseli december je tu. Bo vesel tudi za ljubitelje snega?
Vemo, da je sneg ob morju prava redkost, zlasti zdaj, ko se je nadmorska višina, na kateri sneži, zaradi globalnega segrevanja v zadnjih dveh ali treh desetletjih opazno dvignila. Tako tokrat več besed o tem, kako je, ko ob morju sneži in pritisne mraz. Kdaj so bili tam deležni večjih snežnih pošiljk?

Našemu planetu lahko takoj pomagate
Plastične vrečke, ogorki cigaret, steklenice in drugi vsakdanji predmeti predstavljajo velik okoljski problem, saj traja do milijon let, da se popolnoma razgradijo.

8 trikov stare šole, na katere smo pozabili
Danes čistilna sredstva zavzamejo metre in metre polic v trgovini. Toda preden je obstajalo toliko čistil, so imeli naši stari starši in prababice svoje rešitve za čiščenje. Triki, ki so jih odkrili, so nežnejši in cenejši od sodobnih komercialnih čistilnih sredstev, da ne omenjamo, da so verjetno že v vaši hiši.

Vročina si bo vzela premor
Poletje je v polnem zamahu in temperature to potrjujejo. Le kdo si bi mislil, da bomo po mokri in marsikje temperaturno podpovprečni pomladi jamrali, "joj, kako vroče". A če verjamemo v globalno segrevanje, hitre in izrazite spremembe vremenskih vzorcev nas to ne bi smelo niti presenetiti.

Maj marsikje eden najbolj namočenih v zgodovini meritev
Najnižjo temperaturo so izmerili na Kredarici, minus 5,5 stopinje Celzija. Tudi ves mesec maj je bil doslej hladnejši od dolgoletnega povprečja, po količini padavin pa bo po pričakovanjih marsikje eden najbolj namočenih majev v zgodovini meritev, pravijo na Arsu.

Naj inovacije prejšnjih generacij ne gredo v nič
Danes čistilna sredstva zavzemajo celoten prehod v trgovini. Toda preden je veliko teh zalog obstajalo, so naši starši in stari starši pripravili lastne rešitve za čiščenje.

Poglejte, kdo poskrbi za najbolj slikovite rdeče odtenke listja
Po zaslugi nižjih temperatur in vse daljših noči je listje v višjeležečih krajih že začelo spreminjati svojo barvo, kmalu pa bomo spremembe lahko opazili tudi po nižinah. Poleg omenjenih dveh na obarvanost listja vplivajo še številni drugi dejavniki, zaradi česar je po intenziteti barv vsaka jesen malo drugačna. Med pomembnejšimi dejavniki sta še količina padavin in trajanje sončnega obsevanja.

Kam z odpadno elektroniko?
V Sloveniji vsako leto nastane za več tisoč ton odpadne električne in elektronske opreme. Kam z njo, da ne bo preveliko breme za okolje?

Onesnaženost Voglajne v zadnjih letih manjša
Onesnaženost Voglajne, ki je bila zaradi onesnaževanja industrije v Šentjurju, Štorah in Celju vrsto let v spodnjem toku mrtva reka, se je v zadnjem obdobju zaradi sprejetih ukrepov občutno zmanjšala.

7 načinov uporabe, ki jih še ne poznate
Mlečnih izdelkov, predvsem pa samega mleka, se veliko ljudi zaradi različnih razlogov izogiba. A pitje in uživanje le-tega ni edini način uporabe, predvsem, ko je govora o gospodinjstvu.

Prava srhljivka – v Burigangi praktično ni več življenja
Buriganga, nekdaj reka, ki je tekla skozi glavno mesto Bangladeša, je danes samo še kanalizacija, ki teče mimo Dake.

'Karantensko vrtičkanje'
Kako v času, ko velja omejeno gibanje, vrtnariti, če nimamo velike hiše in velikega vrta? Pred kratkim so se ponovno odprle vrtnarije, toda določen delež populacije, še vedno ne more, ali pa zaradi zdravja ni priporočljivo, v trgovino. Govorimo seveda o starostnikih in vseh tistih, ki so kako drugače med najbolj ogroženimi. Humanitarno društvo Humanitarček, ki v svojem delovanju skrbi predvsem za starostnike, izključeni pa niso niti ostali, je na svojem družbenem profilu objavil zanimiv predlog, kako se lahko v omejenem času vsi prikupno znajdemo.

Na Otlici presežena opozorilna vrednost ozona. Upoštevajte nasvete
Vročina ni edina težava, ki nas ogroža te dni.

Nevarne kemikalije na oblačilih in obutvi
Francoska agencija za zdravje in varnost hrane, okolja in varnost pri delu (ANSES) je objavila poročilo o nadzoru nad nevarnimi snovmi v tekstilnih izdelkih in obutvi. Rezultati so vse prej kot pomirjujoči.

Ne mečite jih v smeti!
Malih vrečk, ki jih najpogosteje najdemo v škatlah s čevlji, oblačili, v novih torbicah, nikar ne zavrzite. Vsebino lahko še kako uporabite.

Ste prepričani, da o njem veste že vse?
Zaradi vsestranske uporabe si je kis, razen v shrambi, svoje mesto zaslužil tudi v omarici s čistili in med kozmetičnimi pripravki. O njegovi uporabi v gospodinjstvu je bilo že veliko napisanega, saj lahko z malce kisa nadomestimo nekatera draga in agresivna čistila. Seznam načinov njegove uporabe pa se zlepa ne neha. Gotovo katerega od naštetih v članku še ne poznate.

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Kako zdrave so slovenske ribe?
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je preučil rezultate analiz prostoživečih sladkovodnih rib v okviru monitoringa kemijskega in ekološkega stanja površinskih voda BIOTA 2012−2013 in pripravil priporočila glede uživanja prostoživečih slovenskih sladkovodnih rib.