stanovanjski zakon

Prvi upravičenci bi se lahko v stanovanja vselili maja
Javni razpis za najem stanovanj bo predvidoma objavljen v drugi polovici januarja, po prvih prejetih ponudbah pa bo stanovanjski sklad objavil tudi razpis za podnajem, predvidoma v februarju.

Kdaj bi lahko dobili prve stanovanjske zadruge?
Kaj so stanovanjske zadruge, kako lahko rešujejo stanovanjsko problematiko in kdaj bi lahko v Sloveniji dobili prvo? O tem smo se pogovarjali s predstavnico Inštituta za študije stanovanj in prostora ter stanovanjske zadruge Zadrugator.

Pravilnik o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb in stanovanj
Omenjen pravilnik je bil v Sloveniji sprejet 5. januarja 2011, veljati pa je začel 22. istega meseca. Kaj pravzaprav določa, kakšne zanimivosti so v njem, in zakaj se tiče praktično vseh ljudi?

Poroštvo države: predlog zakona za stanovanjske kredite v javni obravnavi
Ministrstvo za finance je včeraj objavilo predlog zakona o poroštvih države za stanovanjske kredite. Namen je, da bi olajšali začetek samostojne življenjske poti mladim in mladim družinam, s tem ko jim bo država jamčila pri najemu posojila za nakup stanovanja. Predlog bo v javni obravnavi do 10. februarja.

Mladim prijazna stanovanjska politika
V Sloveniji 85 odstotkov mladih živi pri starših, zato so se v SD odločili, da pri pripravi strankarske politike za prihajajoče volitve zagrizejo tudi v vprašanje stanovanjske problematike mladih.

Kakšne spremembe se obetajo?
Ministrstvo za okolje in prostor je pripravilo javno predstavitev izhodišč za prenovo stanovanjske zakonodaje po posameznih področjih. Izzivi bodo med drugim pri prehodu z neprofitne na stroškovno najemnino ter ureditvi razmerij med upravniki in etažnimi lastniki v večstanovanjskih stavbah, je pokazala predstavitev.

DZ sprejel novelo stanovanjskega zakona
DZ je s 60 glasovi za in dvema proti sprejel novelo stanovanjskega zakona, ki bo skladno z odločitvijo ustavnega sodišča znova uvedla subvencioniranje dela najemnine za tiste, ki nimajo možnosti živeti v neprofitnih stanovanjih, a imajo to pravico in plačujejo tržno najemnino.

Živite v bloku? Pozor!
Med stanovalci večstanovanjskih stavb je vse pogosteje slišati pritožbe glede upravnikov. Glavni problem so predvsem nepravične delitve stroškov, sporna poraba rezervnega sklada, astronomske cene 'favoriziranih' izvajalcev ter prikrivanje raznoraznih podatkov. Imate tudi vi podobne težave? V tem primeru je najpametnejša odločitev zamenjava upravnika.