Dominvrt.si

starostnik

Mokri čevlji in dežniki – kam z njimi

Ko pridejo mokri, mrki dnevi, se v naši predsobi ali na hodniku začnejo nabirati lužice od mokre obutve in dežnikov. Kako bi si lahko pomagali, da se izognemo umazaniji, ki jo nosimo naprej v stanovanje, in uničevanju poda?

Se odločate za odhod v dom za starejše? Kaj storiti s svojo nepremičnino?

Odhod v dom je za mnoge težka, a neizogibna odločitev. To namreč predstavlja selitev in veliko spremembo v življenju v obdobju, ko smo še bolj občutljivi na najmanjše spremembe, kaj šele na spremembo bivanja in dnevnih navad. Starejši ob tem za seboj pusti spomine, polno hišo ali stanovanje stvari, na katere je čustveno navezan, in se preseli v sobo v domu. Pogosto pa mora razmisliti tudi o tem, kaj bo storil s svojo nepremičnino med bivanjem v domu.

Svetloba pomembno vpliva na naše počutje

Svetloba je še kako pomembna za prijetno ureditev stanovanja, obenem pa je pravilna in zadostna osvetlitev nepogrešljiva za varno in dobro uporabnost stanovanja in površin v njem ter sam dostop do stanovanja.

Tako nas ne bo zeblo

Veseli smo bili toplega septembra, a dnevi so vse krajši, zrak se začenja ohlajati, vlaga je in ob večerih bi radi malo pogreli stanovanje, ne glede na to, kdaj se prične kurilna sezona. Hlad najprej zaznamo, kadar dlje časa sedimo in v kopalnici, kjer je tudi vlaga. 

Kako naj si starostnik ohladi stanovanje

Poletja so vedno bolj vroča, kakšno leto je bolje, potem pa so naslednje leto spet zelo visoke temperature. Posamezni vroči dnevi niso tako neprijetni za počutje, kot so dnevi, ki si sledijo drug za drugim.

Prostor pred vhodom v hišo – naj bo urejeno, varno in praktično

Vhod v hišo je gotovo ogledalo njenega lastnika, a naj bo vabljiv in viden, da zvečer najdemo pot do vrat. Če imamo prostor pred vhodom urejen in pospravljen, dajemo gotovo boljši vtis, kot če ni. Kako pa je s praktičnostjo prostora pred vhodom in dostopom do njega? Lahko kaj spremenimo in popravimo, in kaj priredimo tudi pred vhodom v stanovanje v večstanovanjski stavbi?

Kuhinje ni treba popolnoma prenoviti, da bo boljša in lepša

Spomladi je čas za razmišljanje o prenovi in misel na novo kuhinjo ni slaba, a manj prijetna je misel na visoke stroške ob menjavi pohištva, na odstranjevanje pohištva, predelavo in vso pripravo. Mnogi starostniki preprosto menijo, da je kuhinja, ki jo imajo, zanje še dovolj dobra in bo zdržala, dokler bo treba. Odvrnejo jih tudi visoki stroški, ki si jih v starosti ne morejo privoščiti.

Naj bo prenova čim manj stresna

Za delno prenovo ali samo manjši lepotni popravek v stanovanju se odločimo, ker smo z nečim nezadovoljni ali pa preprosto naveličani videza stanovanja ali zastarelega pohištva. Z lepotnimi popravki, morda beljenjem ali manjšimi dekorativnimi dodatki, bomo zadovoljni nekaj časa. Kadar pa so v prostoru večje funkcionalne ovire in nepravilnosti ali želimo spremeniti več, pa ti popravki ne bodo zadoščali. A če se težko odločimo za korenitejšo prenovo in se bojimo stresa ob posegu, je to lahko velika ovira na poti k dobrim rešitvam.

Ni potrebe, da bi nas bilo strah prenove

Čim starejši smo, bolj si želimo, da v našem življenju ne bi bilo stresnih sprememb. Spremembe v stanovanjskem okolju prinašajo prilagajanje in mnogi to zavračajo, še posebej starejši. Prenova ali prilagoditev posameznih delov stanovanja pa je kljub temu mnogokrat edini način, kako lahko ostanemo v domačem okolju do pozne starosti.

Majhna kuhinja in starostnik

V preveliki kuhinji nimamo težav, tudi če jo uporabljamo sami, če imamo zelo majhno kuhinjo, pa včasih res ne vemo, kako bi se spopadli s pomanjkanjem prostora. Še težje je, ko smo starejši, se morda težko gibljemo, iztegujemo in slabo vidimo.

Kako kuhinjo prilagoditi invalidu?

Redkokdaj imamo dovolj časa, da razmislimo o ureditvi kuhinje za ljudi s funkcionalnimi oviranostmi že vnaprej. Mnogokrat je namreč treba prostor preurediti čez noč, kdaj tudi zaradi tega, ker je poškodba dolgotrajnejša in bo potrebnih nekaj mesecev ali več, da bomo spet lahko običajno zaživeli. Na vozičku pa je lahko oseba s trajno oviranostjo ali starostnik in takrat je preureditev temeljitejša in nujna. Če oseba na vozičku išče primerno stanovanje, ki bi ga lahko uporabljala brez ovir in samostojno, brez pomoči drugih oseb, mora kuhinja v njem dovoljevati popolnoma samostojno in varno uporabo.

Kako prilagoditi kuhinjo starostniku?

Na starost lahko sicer zelo praktična in dobro zamišljena kuhinja postane manj uporabna, prevelika ali pa celo nevarna za starostnika. Način kuhanja se spremeni iz več razlogov. Oseba morda ostane sama, poenostavi se kuhanje, mnogi upokojenci na žalost morda varčujejo tudi pri hrani. Kadar starejši in slabotnejši starostniki sicer še živijo doma, jim lahko hrano pripeljejo od drugod in tako ne uporabljajo veliko kuhinje za pravo kuhanje.

Zakaj je pomembna dobra osvetlitev stanovanja?

Vemo, kako pomembno vpliva svetloba na naše počutje, tako naravna kot umetna. Dobro naravno osvetljeni prostori delujejo večji in v njih se počutimo prijetneje.

Kdaj je pametno razmisliti o menjavi stanovanja?

Stanovanje, v katerem mnogi danes živijo že več desetletij, na starost postane bolj kot prej neudobno in polno ovir za življenje. Pred desetletji smo ga kupili s kreditom in odrekanjem. Resnica je, da je nekdaj, skoraj tako kot zdaj, kronično primanjkovalo stanovanj, pojma nadstandard ali drugačnost nista veljala za povprečno stanovanjsko gradnjo. Na žalost je bila večina kupcev postavljena pred dejstvo, da ponujeno stanovanje vzamejo, kljub številnim pomanjkljivostim, ki so jih kupci gotovo opazili. V danem trenutku je bilo stanovanje, končno kupljeno po mnogih letih čakanja, dobro ali slabo, več kot dobrodošlo.

Dostop in gibanje v spalnici za bolnika ali invalida

Ko v starosti nastopijo blažje ali težje zdravstvene težave in z njimi povezana težja pokretnost, je treba marsikaj postoriti v vsem stanovanju, tudi v spalnici. Če bolnik preživi večino časa v spalnici, oziroma v postelji, je prav, da ureditvi in prilagoditvi tega prostora namenimo še posebno pozornost. Dostopnost v prostor in mobilnost v njem sta še kako pomembna za osebo, ki je stalno ali občasno na invalidskem vozičku ali za hojo potrebuje hojico ali bergle.

Pazljivo, če se prenove lotevate sami

Prenavljanje je lahko samo brušenje parketa po vsem stanovanju, menjava talne obloge, morda beljenje stanovanja na mah. Lahko je tudi menjava kuhinjskega pohištva z manjšimi ali večjimi predelavami, ki jih zahteva prestavitev korita, pomivalnega stroja in podobno. Ob predelavi ne pozabimo na leta, ki prihajajo, na čas, ko ne bomo tako gibki in spretni pri delu.

Skrb za živali v starosti – prednosti in slabosti

Koliko veselja nam prinese prijazen in topel pogled pasjega prijatelja in njegovo mahanje z repom vsakokrat, ko nas zagleda. Ali pa predenje mačke v našem naročju. Z nami sobivajo živa bitja, ki imajo svoje potrebe in so del našega bivalnega prostora. Jim znamo prisluhniti in skrbeti zanje? Bi lahko na starost njihova prisotnost v stanovanju postala za nas neprijetna ali celo pomenila kakšno nevarnost?

Kakšna držala so najprimernejša za dom?

Ko neštetokrat na dan odpiramo velike in majhne omare, vrata, obračamo gumb na štedilniku, niti ne pomislimo, kako je tako opravilo za nekoga lahko boleče ali morda celo nemogoče. Situacij, ko moramo v stanovanju nekaj obračati, potegniti k sebi ali odriniti s pomočjo moči prstov in dlani, je praktično nešteto. Omare z drsnimi vrati so praktične in uporabne, a tisti trenutek, ko je za odpiranje potrebne več moči ali dober oprijem, je to za nekoga lahko večja ovira, ki vodi v ogibanje odpiranja omare.

Občutek varnosti v stanovanju

Dom je kraj, kjer se počutimo prijetno, varno in ko smo za zaprtimi vrati, je to naš svet, nedotakljiv, kamor ne povabimo vsakogar. Pa se res lahko prav v vsakem stanovanju ali hiši starostnik počuti varnega? Občutek varnosti se izgubi, če živimo preveč na samem, daleč od sosedov in drugih hiš. Kaj pa v mestu, se v množici počutimo varne?

Pomemben element doma, ki ga odrivamo na stran

Stol, kamor utrujeni sedemo, da bi si odpočili ali si privoščili skodelico kave ali pijače za nekaj sprostitve, je običajno skoraj najpomembnejši kos pohištva. Pravijo, da je zelo težko na novo oblikovati in izdelati dober in udoben stol. To je kar razumljivo, saj je za udobno sedenje pomembnih toliko različnih dejavnikov, ki se jih morda prvi hip ne zavedamo. Nasprotno pa pri slabo zasnovanem stolu takoj občutimo, da nam ni udobno in po dolgotrajnem sedenju občutimo celo bolečino v določenih delih hrbta ali nog.

To so nevarnosti, ki jo predstavljajo stopnice

Pot do domačih vhodnih vrat je včasih ovirana in nerodna zaradi drsečih tal ali ovir. Še posebno oviro predstavljajo stopnice, morda le ena ali dve. Nevarne so, če niso primerno izvedene in varno opremljene z ograjo, zvečer pa preslabo osvetljene ali premalo časa. Tudi na javnih mestih hitro opazimo nerodne in neprimerne stopnice; kolikokrat nas pojezijo tekoče stopnice, ki ne delujejo. Ker so bistveno višje od običajnih, po njih težko hodimo. Starejši naj se hoji po nedelujočih tekočih stopnicah raje odrečejo zaradi lastne varnosti, saj je potrebno bolj dvigovati noge ali se globlje spuščati.

Kopalnica, past za starejše

Kopalnica mora biti prostor, kjer tako mlajši kot starejši udobno in brez težav skrbimo za higieno in nego. A včasih se zdi, da je neudobna in da tam na nas preži kup nevarnosti. Vemo sicer, da je bližina vode in električnih naprav smrtno nevarna in na to običajno tudi pazimo. Ampak to ni edina nevarnost v majhni ali slabo zasnovani kopalnici v več starih in žal tudi kakšnih sodobnih stanovanjih. Če je kopalnica premajhna, so vrata preozka in je v njej še pralni stroj, že sama po sebi pomeni majhen prostor, ki ima malo možnosti za prilagoditve ob posebnih potrebah. Za starejšo osebo, ki se težko giblje, za invalida ali slabovidno osebo lahko predstavlja nevaren in nepraktičen prostor.

Kako izbrati pravo sedežno garnituro?

Ob nakupu sedežne garniture pogosto nihamo med čisto praktičnimi razlogi udobja in vzdrževanja, sodobnim in skladnim videzom z našim stanovanjem, obenem pa seveda iščemo ravno pravo ceno. Na slikah in v salonih nas premamijo lepe postavitve opreme, tako da iščemo podobne kavče, čeprav so pogosto preveliki in niso ravno primerni za naše stanovanje.

Je sortiranje odpadkov za starejše prezahtevno?

V rumen koš embalaža, v moder papir, v zelen steklo, v črn mešani odpadki, rjav pa je za biološke odpadke. To smo že dodobra usvojili in tudi najmlajši vedo in se učijo, kako pomembno je ločevanje odpadkov za čisto okolje tudi v prihodnje.

Ne podcenjujmo predsobe. Kako jo urediti, da bo udobna in uporabna?

Da je predsoba ogledalo stanovanja, so vedeli že nekoč, ko so v skrbno opremljenih predsobah starih viktorijanskih hiš poskrbeli, da se je vse bleščalo in je bilo pohištvo lepo, prostor pa je izžareval mir in urejenost. Verjetno to še danes najbolj potrebujemo, ko stopimo v stanovanje s hodnika ali ulice. Da se počutimo, kot da smo stopili v drug, svoj svet. Svet, ki mu rečemo dom, kjer vlada zasebnost in drugo razpoloženje kot na ulici ali v službi.

Ovire pred vhodom v stanovanje ali hišo

Ko s polnimi rokami vrečk ali prtljage, s psom na vrvici, z živahnimi otroki in vozičkom ali z berglami poskušamo priti do vhodnih vrat, vemo, kako neprijetno je, če je na poti kup ovir.

Kakšni so mlajši upokojenci in vsi, ki se bodo v prihodnje upokojevali?

Včasih ob prebiranju različnih tem, ki govorijo o življenju starostnikov, dobimo občutek, da imamo že izdelano podobo o tem, kakšen je videti starostnik. Običajno betežen, v mehkih copatih, ob počitku, bolj ali manj nebogljen in zaprt v svoj dom. Nehote se na podlagi takih predsodkov tudi razmišlja, kaj starostniki v svojem okolju potrebujejo in kako naj živijo. Pa se v resnici zavedamo, kakšni so danes mlajši upokojenci in vsi, ki se bodo v prihodnje upokojevali?

Da uporaba omare ne postane prava telovadba

Če starostnik ne more hitro in preprosto do oblačil v omari, se kaj rado zgodi, da začne oblačila odlagati na posteljo ali stol, ker težko snema obešalnike ali se steguje na police v omari. Včasih zmanjka tudi potrpljenja ali volje za urejanje, vmes lahko poseže utrujenost in bolezen.

Naj stopnišče ne bo ovira

Marsikdo se odloči starost preživeti v domu, v katerem je preživljal tudi srednja leta. Za starost je stanovanje treba nekoliko prilagoditi. Kaj pa, če je največja ovira stopnišče?

Tako boste najbolje poskrbeli za svoje starše

Naj si še tako zatiskamo oči, vsi se staramo in vsakemu prej ali slej vsakodnevna hoja po stopnicah začne predstavljati izziv, vsakdo pride do točke, ko mu prestopanje roba kadi ni več mačji kašelj in ko na predmete na visokih policah raje pozabi, kot da bi stopal na stol. Kako prilagoditi stanovanje za življenje v zrelih letih in predvsem – kdaj je pravi trenutek?

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836