starostniki

Obisk zavetišča ji je odprl oči. 'Nisem vedela, da obstaja toliko trpljenja'
Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva vam predstavljamo veliko zagovornico ohranjanja narave in zaščite živali, prostovoljko in predsednico Društva Reks in Mila, Mojco Furlan.

Nasveti, da bo beljenje stanovanja čim manj stresno
Pred beljenjem nas najbolj zaposluje izbira pravega odtenka barve. Kakšno naj izberemo, da bo prostor malo drugačen, da bo sodobnejši, da bo lepši? Ko bi radi stanovanje osvežili, ker so stene zamazane, ali bi spremenili opremo in videz dopolnili z novo barvo sten, se zdi, da je beljenje edino izmed opravil, ki jim lahko rečemo prenova, ki ne vključuje prahu in razbijanja. Kljub temu se tega dela nihče posebej ne veseli.

Talna obloga na balkonu – kaj lahko spremenimo?
Vreme se poleti spreminja od hude vročine do poletnih neviht. Pa vendar je to čas, ko lahko posedimo na balkonu ob prijetnih večerih ali morda tam pozajtrkujemo. Kadar ni prevroče, je na balkonu prijetno, če je le dovolj velik vsaj za en stol in manjšo mizo. In predvsem, če ni odlagališče krame, kjer si niti ne predstavljamo, da bi tam užili prijetne trenutne.

Kakšno kuhalno ploščo naj izberemo?
S starim štedilnikom nekako shajamo, ker smo ga navajeni, vemo, kakšne muhe ima in kako močne gorilnike. Pred menjavo pa nas obhajajo dvomi, če bomo z novim štedilnikom oz. kuhalno ploščo zadovoljni. Kadar menjamo kuhinjo ali se selimo v novo stanovanje, si bomo morda delo v kuhinji organizirali malo drugače. Tisti, ki ne kuhajo veliko ali le občasno, pa morda dajejo več poudarka videzu.

Razmišljate o novi jedilni mizi?
Se zavedate, koliko časa preživite za jedilno mizo? Pravzaprav veliko, morda v zadnjem času še več, saj smo več doma. Za mizo sedimo pri jedi, beremo, delamo ali se zabavamo ob računalniku, tablici, se ukvarjamo s hobiji. Za jedilno mizo spijemo skodelico kave, kozarec pijače, pojemo dobro kosilo. Ob njej praznujemo rojstni dan in režemo torto, kartamo, beremo novice ali pripravljamo potico. Jedilna miza nas povezuje, saj je bila v zgodovini vedno središče doma, še vedno je tako. A kakšna je ravno prava miza, kako visoka naj bo? Kakšno podnožje naj ima?

Se odločate za odhod v dom za starejše? Kaj storiti s svojo nepremičnino?
Odhod v dom je za mnoge težka, a neizogibna odločitev. To namreč predstavlja selitev in veliko spremembo v življenju v obdobju, ko smo še bolj občutljivi na najmanjše spremembe, kaj šele na spremembo bivanja in dnevnih navad. Starejši ob tem za seboj pusti spomine, polno hišo ali stanovanje stvari, na katere je čustveno navezan, in se preseli v sobo v domu. Pogosto pa mora razmisliti tudi o tem, kaj bo storil s svojo nepremičnino med bivanjem v domu.

Primeren in varen dostop do stanovanja pozimi
Zimski čas lahko pripravi kar nekaj nevšečnosti. Med njimi je zelo neprijeten zasnežen ali povrhu še poledenel dostop do vhoda. Najbolj nevarne so zaledenele klančine in stopnice.

Tako nas ne bo zeblo
Veseli smo bili toplega septembra, a dnevi so vse krajši, zrak se začenja ohlajati, vlaga je in ob večerih bi radi malo pogreli stanovanje, ne glede na to, kdaj se prične kurilna sezona. Hlad najprej zaznamo, kadar dlje časa sedimo in v kopalnici, kjer je tudi vlaga.

Kako naj si starostnik ohladi stanovanje
Poletja so vedno bolj vroča, kakšno leto je bolje, potem pa so naslednje leto spet zelo visoke temperature. Posamezni vroči dnevi niso tako neprijetni za počutje, kot so dnevi, ki si sledijo drug za drugim.

Dom je treba sčasoma prilagoditi staranju
O staranju si nihče ne želi razmišljati, a realnost je, da lahko danes večina ljudi pričakuje, da bodo dosegli kar spodobno starost. To pomeni, da bodo nekega dne verjetno potrebovali dom, ki je prilagojen stanovalcu, ki se težje giba in slabše vidi. O tem je bolje razmišljati prej kot prepozno.

Pozor! Pred nami znova visoke temperature
Od danes do petka je predvsem v popoldanskih urah pričakovati velike toplotne obremenitve, opozarja Agencija RS za okolje. Danes se bodo temperature v državi povzpele vse do 35 stopinj. V vročini je priporočljivo uživati veliko tekočine in se izogibati večjim fizičnim naporom, pa opozarjajo na Upravi za zaščito in reševanje RS.

Kako se lotiti pospravljanja kleti ali podstrehe
Šele ko ničesar več ne najdemo ali ni prostora za odlaganje stvari, ugotovimo, da bi bilo klet, garažo ali podstreho res dobro pospraviti. Še bolj neprijetno pa je, kadar starostniki nimajo več moči, da bi pospravljali, brskali in dvigovali škatle. Takrat začnejo bolj ali manj odlagati stvari eno na drugo, kar pa seveda pomeni začaran krog. Ničesar več ne najdemo, navlake pa je vedno več. Večje pospravljanje odlagamo iz meseca v mesec, iz leta v leto, in vsakokrat še malo preložimo.

Kuhinje ni treba popolnoma prenoviti, da bo boljša in lepša
Spomladi je čas za razmišljanje o prenovi in misel na novo kuhinjo ni slaba, a manj prijetna je misel na visoke stroške ob menjavi pohištva, na odstranjevanje pohištva, predelavo in vso pripravo. Mnogi starostniki preprosto menijo, da je kuhinja, ki jo imajo, zanje še dovolj dobra in bo zdržala, dokler bo treba. Odvrnejo jih tudi visoki stroški, ki si jih v starosti ne morejo privoščiti.

Prilagoditev kopalnice za starostnika – temeljita prenova ali prilagoditev
V nekem trenutku ugotovimo, da je naša kopalnica, ki je bolj ali manj dobro služila v preteklih letih, potrebna prenove. Morda zato, ker je stara, dotrajana in so materiali potrebni menjave, ali ker smo ugotovili, da je ne moremo več varno in primerno uporabljati. Vzrokov, za kaj je tako, pa je lahko kar nekaj.

Pisarna doma – tudi za starostnike
Delo od doma postaja nova realnost in v stanovanju potrebujemo delovno mizo ter poseben prostor ali vsaj delovni kotiček, primerno umaknjen od ostalega dogajanja v stanovanju.

'Karantensko vrtičkanje'
Kako v času, ko velja omejeno gibanje, vrtnariti, če nimamo velike hiše in velikega vrta? Pred kratkim so se ponovno odprle vrtnarije, toda določen delež populacije, še vedno ne more, ali pa zaradi zdravja ni priporočljivo, v trgovino. Govorimo seveda o starostnikih in vseh tistih, ki so kako drugače med najbolj ogroženimi. Humanitarno društvo Humanitarček, ki v svojem delovanju skrbi predvsem za starostnike, izključeni pa niso niti ostali, je na svojem družbenem profilu objavil zanimiv predlog, kako se lahko v omejenem času vsi prikupno znajdemo.

Kako prilagoditi kuhinjo starostniku?
Na starost lahko sicer zelo praktična in dobro zamišljena kuhinja postane manj uporabna, prevelika ali pa celo nevarna za starostnika. Način kuhanja se spremeni iz več razlogov. Oseba morda ostane sama, poenostavi se kuhanje, mnogi upokojenci na žalost morda varčujejo tudi pri hrani. Kadar starejši in slabotnejši starostniki sicer še živijo doma, jim lahko hrano pripeljejo od drugod in tako ne uporabljajo veliko kuhinje za pravo kuhanje.

''Ljudje kupujejo tudi tisto, kar bodo na koncu zavrgli''
Na eni strani govorimo, da vlada ne postori dovolj za ljudi, na drugi strani pa smo večkrat problematični predvsem sami sebi. V času, ko se celoten svet sooča z isto stvarjo, v času, ko skoraj vsi ljudje čutimo približno iste občutke, od tistih lepih do tistih malo manj, se počasi tudi vsi zavedamo istih stvari – predvsem pomena medsebojnih odnosov, pomena socialnih stikov, vsega, kar nam je v življenju dano, pomena samooskrbe in lokalno predelane hrane, s tem pa tudi pomena slovenskih kmetov.

Zakaj je pomembna dobra osvetlitev stanovanja?
Vemo, kako pomembno vpliva svetloba na naše počutje, tako naravna kot umetna. Dobro naravno osvetljeni prostori delujejo večji in v njih se počutimo prijetneje.

Koronavirus je prinesel tudi nekaj dobrih stvari
V času epidemije in pandemije, v času, ko po celotnem svetu razhaja koronavirus, so ukrepi v Sloveniji jasni. Z jutrišnjim dnem bodo lokali zaprli svoja vrata, ustavlja se javni promet. Beremo lahko, kako so ljudje na eni strani panični in tesnobni, kako se tudi pri nas, v kakšni trgovini dobesedno prepirajo za zadnjim toaletnim papirjem. A hkrati lahko beremo tudi o izjemni solidarnosti, ukrepih med ljudmi, ki želijo pomagati drug drugemu.

Koronavirus: fotografija z močnim sporočilom v času, ko se soočamo z epidemijo in pandemijo
Celoten svet se trenutno sooča z novim koronavirusom. Čeprav mlajši ignorantsko menimo, da nam, četudi se okužimo, nič ne bo, moramo predvsem gledati in se ozirati na ranljiv del naše družbe - na tiste, ki so že kronično bolni, tiste, ki so zaradi svojega zdravja kakorkoli ogroženi, tudi in pa predvsem na starejše! To je želel povedati tudi uporabnik družbenega omrežja, ki je na svojem profilu delil ganljivo sporočilo.

Odlični načini odstranjevanja plesni
Gotovo se je že marsikdo boril z zaplato plesni na zidu v enem ali več prostorih, ki ni hotela izginiti. Potem poslušamo nasvete strokovnjakov, pleskarskih mojstrov, proizvajalcev barv in sosede, kako bi se znebili plesni. Običajno spopad z njo ni preprost in rešitve ne dosežemo takoj, ukrepati pa moramo čim prej, da ne ogrozimo zdravja.

Tako lahko zmanjšate stroške
V zadnjih letih je postala skrb za varčnost pri porabi energije močno poudarjena. Odgovorno življenje vključuje tako skrb za zmanjšanje lastnih stroškov za ogrevanje in elektriko ter vodo, kot odgovornost za zmanjševanje izpustov, smeti in porabo vode.

Kako gospodinjiti v starosti?
Pranje, sušenje, likanje perila postane težko opravilo za starejše. Že ko smo na višku svojih moči, a obremenjeni z vsakodnevnimi obveznostmi, je skrb za perilo nadloga in obveza, ki je marsikomu odveč in vzame veliko dragocenega časa. Tudi če je pri hiši sušilni stroj, je dela še vedno dovolj. Sicer mnogi danes menijo, da je likanje vsega perila nepotrebno in likajo le srajce, bluze in podobno.

Pravilniki, ki krojijo usodo stanovanj
Na stanovanjskem trgu še vedno primanjkuje stanovanj, med tistimi zgrajenimi pa tudi kakovostno zasnovanih in univerzalno dostopnih stanovanj. Kljub temu so stanovanja še vedno razgrabljena kot suho zlato. Manj hitro gredo v promet stanovanja, ki so nesorazmerno draga za naše družbene razmere, včasih pa tudi z neprimerno okoliško infrastrukturo, oddaljenostjo od storitev in umeščenostjo v prostor, ki ne ponuja nadstandarda.

Skrb za živali v starosti – prednosti in slabosti
Koliko veselja nam prinese prijazen in topel pogled pasjega prijatelja in njegovo mahanje z repom vsakokrat, ko nas zagleda. Ali pa predenje mačke v našem naročju. Z nami sobivajo živa bitja, ki imajo svoje potrebe in so del našega bivalnega prostora. Jim znamo prisluhniti in skrbeti zanje? Bi lahko na starost njihova prisotnost v stanovanju postala za nas neprijetna ali celo pomenila kakšno nevarnost?

Pomemben element doma, ki ga odrivamo na stran
Stol, kamor utrujeni sedemo, da bi si odpočili ali si privoščili skodelico kave ali pijače za nekaj sprostitve, je običajno skoraj najpomembnejši kos pohištva. Pravijo, da je zelo težko na novo oblikovati in izdelati dober in udoben stol. To je kar razumljivo, saj je za udobno sedenje pomembnih toliko različnih dejavnikov, ki se jih morda prvi hip ne zavedamo. Nasprotno pa pri slabo zasnovanem stolu takoj občutimo, da nam ni udobno in po dolgotrajnem sedenju občutimo celo bolečino v določenih delih hrbta ali nog.

Je sortiranje odpadkov za starejše prezahtevno?
V rumen koš embalaža, v moder papir, v zelen steklo, v črn mešani odpadki, rjav pa je za biološke odpadke. To smo že dodobra usvojili in tudi najmlajši vedo in se učijo, kako pomembno je ločevanje odpadkov za čisto okolje tudi v prihodnje.

Kakšni so mlajši upokojenci in vsi, ki se bodo v prihodnje upokojevali?
Včasih ob prebiranju različnih tem, ki govorijo o življenju starostnikov, dobimo občutek, da imamo že izdelano podobo o tem, kakšen je videti starostnik. Običajno betežen, v mehkih copatih, ob počitku, bolj ali manj nebogljen in zaprt v svoj dom. Nehote se na podlagi takih predsodkov tudi razmišlja, kaj starostniki v svojem okolju potrebujejo in kako naj živijo. Pa se v resnici zavedamo, kakšni so danes mlajši upokojenci in vsi, ki se bodo v prihodnje upokojevali?

Miza naj bo ravno prav visoka
Se sploh zavedamo, koliko časa preživimo za mizo? Pravzaprav veliko. Najprej mnogi v službi, potem kadar jemo, pa ob kozarcu pijače ali na kavici s prijatelji. Za mizo praznujemo rojstni dan in razrežemo torto, morda kartamo, beremo časopis, tablico ali pripravljamo hrano. Tudi na domači mizi pa pogosto delamo z računalnikom. K vsaki mizi sodi ustrezen stol, morda tudi klop ali pisarniški stol v domači pisarni.