Dominvrt.si

statistika

Megla ni vedno enaka oziroma niso povsod enaki vzroki zanjo

Ena od tem našega vsakdana je gotovo vreme. Konec koncev določa, kako se bomo oblekli, ali bomo na pot vzeli dežnik, celo ali bo gneča na cesti še večja kot običajno. V zimskem času za jutranjo rekreacijo poskrbi zapadli sneg, v hladnejšem delu leta pa svojo neprijazno sivo podobo pokaže tudi megla. Ta je kljub svoji sivini »privlačna« za marsikaterega fotografa.

To so najbolj priljubljene pasme psov pri nas

Pes je živo bitje, ki bo vsaj desetletje zahteval nenehno pozornost, zato je treba biti pri izbiri prave pasme zelo previden. Pogosto pa se lastniki odločajo zgolj na podlagi videza psa ali trendov, ne upoštevajo pa njegovih lastnosti in potreb. In katere so trenutno najbolj priljubljene pasme psov v Sloveniji?

Količina v Sloveniji nastalih odpadkov se je zmanjšala

Lani je v Sloveniji nastalo za 7,7 milijona ton vseh odpadkov, kar je za skoraj 9 % manj kot leto prej. Največ je bilo gradbenih odpadkov, sledijo komunalni odpadki. Na žalost pa se je povečala količina odpadkov, ki so nastali zaradi pandemije – to so odpadki, ki zahtevajo posebno ravnanje pri zbiranju in odstranjevanju.

Ali drži, da smo prebivalci Slovenije strastni vrtičkarji?

Statistični urad Republike Slovenije to poletje razbija stereotipe o prebivalcih Slovenije. Tokrat jih je zanimalo, ali smo Slovenci res strastni vrtičkarji. Kaj menite vi?

Onesnaževanje s plastiko predstavlja problem, katerega reševanje je tudi dolžnost potrošnikov

Letošnji 15. marec – svetovni dan pravic potrošnikov – je posvečen problematiki onesnaževanja s plastiko. Zaupanje potrošnikov v Sloveniji se je zaradi epidemije covida-19 znatno poslabšalo.

Zbogom pajki: Preprosti triki, ki delujejo

Čeprav so načelno neškodljivi, hišni pajki številnim predstavljajo strah in trepet, zato iščejo vse mogoče načine, kako jih pregnati iz stanovanja, predvsem iz spalnice. Če se jih tudi vi na smrt bojite, vam bodo zagotovo prav prišli nasveti, s pomočjo katerih boste težavo uspešno rešili.

Skupna poraba električne energije najmanjša aprila 2020

Čeprav so gospodinjstva leta 2020 porabila več električne energije kot leta 2019, je bila skupna mesečna poraba večinoma manjša kot leta 2019, najverjetneje zaradi epidemije (obseg dela v industriji, storitvah in drugih dejavnostih je bil manjši). Oskrba z motornimi gorivi je bila večinoma manjša kot leta 2019.

Število gradbenih dovoljenj za stavbe manjše že četrto leto zapored

V letu 2020 je bilo izdanih za 6 % manj gradbenih dovoljenj za stavbe kot v 2019, v njih pa je bilo načrtovanih za 8 % več stanovanj kot z gradbenimi dovoljenji, izdanimi v 2019. Število gradbenih dovoljenj za stavbe je bilo tokrat že četrto leto zapored nižje kot v letu prej.

Cena kmetijskih pridelkov nižja, cena okroglega lesa višja

Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile v novembru 2020 povprečno za 7,6 % nižje kot v novembru 2019. Medtem ko je bila vrednost odkupa okroglega lesa v novembru 2020 za približno 56 % višja kot v novembru 2019.

Predbožični večer bo zagotovo zelen, ali bo božič vendarle bel?

Trenutno najbrž eno najbolj pogostih vprašanj, ko sprašujemo za vreme. Ljudje pač imamo, nekje globoko v podzavesti, zapisano, da k božiču spadajo božične pesmi in zasnežena pokrajina. No, narava oziroma vreme se ne zmeni vedno za naše želje. In tako je bilo tudi zadnjih 13 let, ponekod tudi dlje. Bo tokrat več sreče? 

Cene krompirja precej nižje kot v oktobru 2019

Cene kmetijskih pridelkov so bile v oktobru 2020 v povprečju za 5,9 % nižje kot v oktobru 2019. Tako so bili cenejši krompir, sadje, cvetje in žito.

Stranišča rešujejo življenja

19. november je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila za svetovni dan stranišč. S tem je želela poudariti prizadevanja za izboljšanje higienskih razmer po svetu, saj skoraj polovica človeštva nima ustreznih toaletnih prostorov.

Ko zavlada megla

"Danes bo sončno. Zjutraj bo po nižinah in kotlinah megla". Tako se običajno glasi napoved jeseni, pozimi in del pomladi, ko je nad nami anticiklon. To bi sicer pomenilo lepo vreme, pa vendar bi meglo težko označili za lep vremenski pojav oziroma za nekaj pozitivnega. Vseeno pa ima tudi ona svoj čar.

V požarih naj bi poginila že milijarda živali

Avstralski gasilci so danes s pomočjo dežja uspeli ukrotiti ogromen požar v avstralski zvezni državi Novi Južni Wales, ki so mu zaradi razsežnosti nadeli naziv megapožar. Manjše območje sicer še gori, a so obeti, da jim ga bo uspelo pogasiti, dobri. Požari, ki divjajo že več mesecev v Avstraliji so do sedaj pogoltnili mesta, domove, gozdove, najbolj pa so zaskrbljujoči podatki, ki kažejo, da naj bi poginila že več kot milijarda živali. V število so vključene ptice, plazilci in sesalci, če bi prišteli še druge, bi bili podatki še večji. 

Novembra večja proizvodnja in manjša poraba elektrike

V Sloveniji je neto proizvodnja električne energije novembra znašala 1526 gigavatnih ur, kar je 86 odstotkov več kot oktobra. Poraba je znašala 1193 GWh in bila manjša od oktobrske za 0,5 odstotka, je objavil statistični urad.

Martinovo pri nas: številke, ob katerih se zvrti!

God svetega Martina praznujemo 11. novembra. Ta dan dandanes obeležujemo kot dan, ko se mošt spremeni v vino in ga običajno povezujemo z debelo obloženimi mizami. Pa sploh poznate zgodbo o svetem Martinu?

Ne sodijo v rumen zabojnik!

1. november je mimo in trume ljudi, ki so se zgrinjale na pokopališča, so okolje še dodatno obremenile z novimi svečami, ki bodo, ko bodo pogorele, pristale v smetnjakih. Pa veste, v katerega jih odložiti?

Statistika, ki vas bo osupnila

15. septembra se bomo Slovenci znova lotili čiščenja naše ljube dežele. Že dvakrat smo jo. In statistika ni ravno najlepša.

'Amerika je bliže kot se zdi'

Ni skrivnost – slovenska zavetišča za zapuščene živali pokajo po šivih. Nekatera društva preko družabnih omrežij sicer oddajajo živali, a vseeno – še vedno je zapuščenih živali preveč, posvojiteljev premalo. Vodjem zavetišč grozijo, očita se jim, da evtanazirajo živali po nepotrebnem … Kaj se v resnici dogaja? Pogovarjali smo se s Polono Samec iz zavetišča Horjul.

Ste vedeli?

Ste vedeli, da smo samo v letu 2016 proizvedli v Sloveniji za 59.000 ton odpadkov iz plastike? Da smo istega leta v Sloveniji načrpali 887 milijonov m3 vode: 80 % iz površinskih in 20 % iz podzemnih vodnih virov?

Slovenija malo pod evropskim povprečjem pri komunalnih odpadkih na prebivalca

Države EU so predlani skupno na osebo ustvarile 480 kilogramov komunalnih odpadkov, kar je devet odstotkov manj kot leta 2002, ko je bila številka najvišja doslej, in približno toliko kot leta 1995. Slovenija je bila leta 2016 s 466 kilogrami pod evropskim povprečjem. V primerjavi z letom 1995 je količina odpadkov upadla za 21,8 odstotka.

To morate vedeti o toaletnem papirju

Čeprav ga jemljemo kot nekaj samoumevnega, o toaletnem papirju pravzaprav vemo zelo malo. Od kod izhaja, kako nastane? Ali je papir, ki ga najpogosteje uporabljamo Slovenci, dovolj kakovosten in ali tudi dejansko ustreza označbam na embalaži, so nedavno preverjali na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Letos smo pridelali ...

Krušnih strnih žit (pšenice in pire ter rži) smo letos pridelali 146.000 ton ali za 13 odstotkov manj kot lani, krmnih strnih žit (ječmena, ovsa in tritikale) pa 126.000 ton ali za štiri odstotke več kot lani. Oljne ogrščice je bilo za pet odstotkov več, marelic pa za 41 odstotkov. Obeta se slabša letina koruze za zrnje in silažo.

Kako pravilno ločevati odpadke?

Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Kako pravilno ločevati odpadke?

Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Stanovanjski stroški v Ljubljani med najvišjimi v EU

Ljubljančani povprečno plačujejo najvišje stanovanjske stroške v primerjavi z ostalimi prebivalci prestolnic v državah članicah Evropske unije, je objavila spletna stran numbeo.com, ki primerja življenjske stroške v različnih mestih. Sledijo Zagrebčani, ki za stanovanjske stroške na mesec povprečno porabijo štiri evre manj kot Ljubljančani.

Tega turisti ne vidijo ...

Raziskava italijanskega statističnega urada, ki je bila objavljena 22. maja, podaja skrb vzbujajoče podatke o revščini pri naših sosedih. Iz objavljenih podatkov je razvidno, da si na milijone Italijanov ne more privoščiti ustreznega ogrevanja doma. Lahko pričara razglednico popolne podobe lepote, a v resnici se 2 milijona otrok bori za preživetje.

Video:Da boste vedeli kaj počne, ko vas ni

Ali vaš kuža, ko vas ni doma, laja in cvili? Prihajate domov v strahu, kaj je zgrizel tokrat? Lahko, da vaš hišni prijatelj trpi za „ločitveno tesnobo“, ki je pri psih precej pogosta vedenjska motnja. V video prispevku boste izvedeli, kako in s čim mu lahko pomagate, da si bo popestril urice samote.

Inteligentna hiša: Da ali ne?

V Evropi je danes praktično nemogoče zgraditi nov objekt, ne da bi pri tem upoštevali energetsko učinkovitih tehnologij. Mag. Marko Mihaljević, vodja oddelka avtomatizacije pri podjetju projekt-gt d.o.o. / Gira, nam je podrobneje predstavil lastnosti varčne in okolju prijazne KNX/EIB tehnologije.

Od krutega življenja do zmage!

Žalostna statistika govori o tem, da zaradi revščine in slabih življenjskih pogojev po svetu dnevno umre več kot 6000 otrok. V članku si lahko preberete zgodbo 13-letnega filipinskega dečka, ki mu je kljub vsemu na ulici uspelo preživeti. Zdaj je njegova misija pomagati drugim otrokom.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836