Dominvrt.si

strešna kritina

Prenova hiše iz 70. ali 80. let prejšnjega stoletja

V 70. letih prejšnjega stoletja se je v Sloveniji pričel nekakšen hišni ''baby boom'', nemalo tudi po zaslugi stanovanjskega zadružništva in hiše kot nekega ideala, h kateremu se je stremelo, ta trend pa se je nadaljeval tudi v naslednje desetletje.

Tondach: Strehe, ki vam prinašajo varnost in udobje

Ko se odločate za novo streho, je izbira strešnika pomemben korak. Ker pa letošnje leto mnogim streham ni bilo preveč naklonjeno, vam Wienerberger ponuja celovito sistemsko strešno rešitev, s katero bo vaša streha zaščitena na dolgi rok, življenje pod njo pa bo teklo kar se da brezskrbno, kljub vremenskim ujmam.

Kaj narediti, če vaša streha pušča?

Vsako streho je priporočljivo redno pregledovati, še posebej po večjih vremenskih nevšečnostih, kot smo jim bili priča v zadnjih tednih. Kateri so najpogostejši razlogi za puščanje strehe? V katerih primerih se popravila lotite sami in v katerih je najbolje na pomoč poklicati strokovnjaka?

Bi kupili novo hišo za samo 50.000 evrov?

Projekt Hiše za mlade družine je požel veliko zanimanja tako občin kot tudi potencialnih kupcev. Pismo o nameri za izvedbo projekta – gradnje naselja s 50 montažnimi hiškami – so podpisali že z občino Ajdovščina. Kot kaže, pa bo projektov več, saj so resne namere izkazali tudi v Prekmurju, na Koroškem in drugje po Sloveniji. S projektom bi radi dokazali, da se ob podpori lokalnega okolja da zgraditi prijetno, sodobno in okolju prijazno hiško za približno 50.000 evrov.

Je to rešitev proti plesni in zamakanju?

Kakovostna izdelava strehe se ne kaže le v njeni zunanjosti, temveč tudi v notranjosti objekta. Slednje velja predvsem za bivalno podstrešje oziroma mansardo, kjer je za prijetno bivanje pomembna dobra izvedba vseh elementov strehe. S TOP mojstrom Rudolfom Puharjem smo se pogovarjali o pravilni izvedbi strešne podkonstrukcije.

Navdihujoča zgodba iz Savinjske doline

Ivana Grofelnik iz okolice Mozirja se je po letošnjih neurjih, ki so pustošila v tem delu Slovenije, znašla v veliki stiski. Toča ji je popolnoma uničila streho, sanacija škode pa je bila zanjo prevelik finančni zalogaj. K sreči se je obrnila na pravega krovca, ki ji je nemudoma priskočil na pomoč in ji omogočil novo streho. Naš tokratni TOP mojster je zato krovec Jani Slemenšek.

Za brezskrbno bivanje v mansardi

Mansarde s svojimi dinamičnimi oblikami ustvarjajo prijetno bivanje pod streho, vendar je to mogoče le ob ustrezni izolaciji strehe in z zadostno količino naravne svetlobe. Zadnje zagotavljajo strešna okna, ki morajo biti ustrezno nameščena. Če razmišljate o mansardi ali o njeni prenovi poglejte videoprispevek, v katerem naš tokratni TOP mojster Miran Mirnik pokaže pravilno montažo strešnega okna.

Poskrbite za svojo streho nad glavo ...

Danes imajo strešne kritine dolgo življenjsko dobo, k čemur pripomorejo kakovostni in skrbno obdelani materiali. Ker se trend zahtevane dobe trajanja kritin podaljšuje, je danes popolnoma normalno, da streha zdrži eno ali celo dve generaciji. O tej temi smo se pogovarjali s TOP mojstrom Janijem Resnikom iz Ljubljane, ki nam je povedal, da k daljši življenjski dobi pripomore tudi kamnit posip iz naravnega kamna.

Streha ni kriva za težave z vlago

Tradicionalne strehe so se s pojavom novih materialov v zadnjih nekaj desetletjih spremenile. Nekoč značilna nenaseljena podstrešja, ki so opravljala funkcijo izravnave temperature in vlage, so vse pogosteje spremenjena v bivalne prostore. Strešna konstrukcija nad temi prostori zato zahteva pravilno izvedbo z vgradnjo dobre toplotne izolacije in pod njo zrakotesne parne ovire, ki preprečuje vdor notranje zračne vlage v izolacijo.

Šele orkanski vetrovi razkrijejo resnico ...

Močni orkanski vetrovi, ki smo jih vajeni na Vipavskem in v visokogorju, lahko naredijo strešni kritini nepopravljivo škodo. Streha mora biti dobro načrtovana in ustrezno nameščena, saj se za velikimi poškodbami streh zaradi vetra velikokrat skriva prav njena slaba izvedba.

Tako bo vaša streha zdržala dlje ...

Lesene strašne konstrukcije so v Sloveniji zelo priljubljene, predvsem zaradi številnih prednosti, ki nam jih les nudi. Če želimo, da bi življenjska doba lesa ostala čim daljša, je veliko pozornosti treba nameniti ustrezni kakovosti lesa in njegovi zaščiti – tako pred škodljivci kot pred vremenskimi razmerami. O tej temi smo se pogovarjali s TOP mojstrom Tonijem Žagarjem na sedežu njegovega podjetja Žagar T. v Iški vasi.

ROBERT TREVEN: Vedno gledam gor!

Robert Treven je človek, ki ga poklic spremlja na vsakem koraku. Ni ga kraja, ki bi ga lahko obiskal, da ne bi v iskanju novih idej gledal proti streham in žlebovom. Svojo službo v enem stavku opiše: "Kjer koli sem, vedno gledam gor!" Ob našem obisku nas je pričakal v delavnici, kjer je z zaposlenimi načrtoval delovni dan.

MITJA OMAHNA: Sprejmem vsak izziv!

Če smo morali v preteklosti razmišljati o tem, ali bo naša strešna kritina povzročila nepopravljivo škodo okolju, zdaj ni več tako. Sodobna tehnologija in do okolja prijazni materiali nam danes omogočajo prijetnejše, varnejše in tudi do okolja bolj prijazno bivanje. O številnih prednostih lahke strešne kritine, pri čemer nikakor ne gre zanemariti niti njenega za okolje manj obremenjujočega prevoza, smo se pogovarjali s krovcem Mitjo Omahno iz podjetja Krovstvo Omahna.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860