stročji fižol

Trend okraševanja hladilnikov – neumnost ali vrhunska domislica?
Na spletu najdemo vse polno nasvetov, kako čim bolje organizirati hladilnik, da bo v njem več prostora, da bodo živila zdržala čim dlje in nenazadnje tudi, da bo ta pospravljen in urejen. Sedaj pa se je pojavil nov trend, ki nam narekuje, da bi moral biti hladilnik ne le pospravljen in očiščen, ampak tudi okrašen – in to od znotraj.

Hitro rastoča zelenjava, ki jo posadimo poleti
Poletje je v polnem razmahu. Na vrtu smo že pobrali grah in redkvice, pobiramo prvi krompir, nekatera solata nam že divja, tudi motovilec smo že zdavnaj pojedli. Tu je nekaj hitrih rastlin, ki ne potrebujejo veliko časa, da dozorijo.

Na tem sadju in zelenjavi je največ pesticidov
Komaj čakate na sezono jagod, breskev in češenj? Če vam povemo, da so te tri vrste sadja najpogosteje 'onesnažene' s pesticidi, morda ne boste več tako navdušeni. A nikar ne skrbite, čeprav se na spodnjem seznamu znajde kar nekaj takih vrst, ki smo jih doslej pogosto in z veseljem uživali, ni nobene potrebe, da bi se jim odpovedali. Morda boste le nekoliko bolj pozorni, kje jih kupujete.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni
Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Zakaj na vrtu posaditi bob?
Ena izmed najstarejših gojenih rastlin na svetu, ki je prisotna že med najdbami iz kamene dobe, je bob. Nekoč je bil pomembna prehrana naših prednikov, danes pa so ga v slovenskih vrtovih zmenjale druge stročnice. A kot veliko starih sort, ki se vračajo v naše sadovnjake, in avtohtonih slovenskih sort zelenjave, ki znova preraščajo zelenjavne grede, si tudi bob spet utira pot na naše vrtove.

Kako se znebiti uši na stročjem fižolu?
So tudi vaš stročji fižol napadle uši? Znebite se jih lahko z razpršilom, ki ga izdelate doma, zanj pa potrebujete le nekaj preprostih sestavin.

Rastline, ki jih je priporočljivo posaditi zraven paradižnika
Ustvarjanje popolnega rastnega okolja za vaše vrtnine ne vključuje le ustrezne zemlje, zadostne vlage in ravno prave količine sončnih žarkov, ampak tudi iskanje dobrih in slabih sosedov ter ustrezne razporeditve na vrtu. Poglejmo si, katere so tiste vrste, ki jih je priporočljivo posaditi poleg paradižnika.

Kakšna mora biti posoda za plinski štedilnik?
Plinske pečice in plinske kuhalne plošče so priljubljene naprave za kuhanje po vsem svetu zaradi relativno nizkih obratovalnih stroškov in širokih kuhalnih zmogljivosti. Čeprav se v zadnjem času vse več ljudi odloča za steklokeramično ploščo, pa kuhanje na plin še zdaleč ni stvar preteklosti. V naslednjih vrsticah najdete praktične nasvete glede izbire posode, ki jih je dobro upoštevati, če kuhate na plin.

Fižol po kakovosti in vsebini hranil prekaša večino druge zelenjave
Veliki, mali, dolgi, kratki, okrogel, debel, natičniki, počepinci, preklarji, pritličniki ... vse to so vrste fižola. Ker fižol ni zahteven, ga lahko brez težav pridelate na svojem vrtu, v nadaljevanju pa si preberite tudi, za kaj vse je koristen.

Superživilo, ki ga morate imeti na domačem vrtu
Če se za vzgojo brokolija še niste odločili, razmislite, ali mu ne bi v prihodnje vendarle namenili kakšno gredico, saj je relativno enostaven za vzgojo.

Najlepše užitne rastline za zeleno kuliso
Ste kdaj pomislili, da bi ustavili užitno krajino? Rastline, ki niso del zelenjavnega vrta, ampak bi z užitno zelenjavo popestrili tudi ostalo okolico. Poglejte, katere rastline so primerne za to.

Francija bo od januarja 2022 prepovedala plastično embalažo za večino sadja in zelenjave
Z izvajanjem zakona iz februarja 2020 je francoska vlada objavila seznam približno 30 vrst sadja in zelenjave, ki jih bo treba prodajati brez plastične embalaže od 1. januarja. Na seznamu so por, jajčevci, paradižniki ter jabolka, banane in pomaranče.

Kako pripraviti zalogo živil, da bodo obroki hranljivi in raznoliki?
V času izolacije so lahko okusni in hranljivi obroki uteha, hkrati pa ohranjajo naš imunski sistem zdrav. Kako smiselno opraviti nakupe živil, da ne boste v samoizolaciji jedli samo testenin in kruha, po nakupih pa se boste odpravili le enkrat na teden?

ABC vertikalnega vrtičkanja
Četudi živite v mestu in imate namesto vrta le majhen balkonček, ni treba, da ste zaradi tega prikrajšani za radosti vrtičkanja. Če ste med tistimi, ki hrano radi začinijo ali okus izboljšajo z nečim svojim, potem so vertikalni vrtički idealni za vas.

Zeleni legvan je lahko krasen ljubljenček, a pozor!
Razmišljate, da bi v svoj dom sprejeli legvana? Najprej preverite, če ste na to res pripravljeni.

Bi verjeli, da je tako koristen za naše telo?
Veliki, mali, dolgi, kratki, okrogel, debel, natičniki, počepinci, preklarji, pritličniki ... vse to so vrste fižola. Ker fižol ni zahteven, ga lahko brez težav pridelate na svojem vrtu, v nadaljevanju pa si preberite tudi, za kaj vse je koristen.

Tako boste zelenjavo z vrta lahko uživali celo leto
Obilje zelenjave v poletnih in zgodnjih jesenskih mesecih je pametno čim bolj izkoristiti, da nam pozimi ne bo treba kupovati drage uvožene ali predelane zelenjave.

Kako vlagati stročji fižol?
V peti oddaji Vrtičkanje se bosta zapriseženi vrtičkarici Tina in Metka posvetili fižolu. Pokazali nam bosta, kako fižol vzgojiti, kako ga zaščititi pred škodljivci, koristni pa bodo tudi nasveti, kako fižol uporabiti in ga vložiti. Pa poglejmo, kakšen je njun recept za vlaganje in uporabo stročjega fižola!