Dominvrt.si

stroški ogrevanja

Slovenska arhitektka o tem, kaj potrebuje prav vsak dom

Gradnja novega doma je razburljiv korak ter hkrati velik organizacijski in v zadnjem času predvsem finančni izziv. Cilj vsake novogradnje je seveda čimprejšnja vselitev. Za dosego tega cilja pa je, sploh če smo omejeni s sredstvi, treba dobro razmisliti o prioritetah. Ključno je, da se osredotočimo na najnujnejše potrebe, medtem ko lahko nekateri nakupi in dodatna dela počakajo. V nadaljevanju bomo govorili o tem, kaj naj ima prednost in katere stvari lahko preložimo na čas po vselitvi.

To se zgodi, če pozimi ne odpiramo oken

Ponoči se temperatura spusti pod ledišče, dan se je že močno skrajšal, z neba pa že lahko pade kakšna snežinka. To pomeni, da je zunaj zima, naš dom pa nam tudi v tem letnem času nudi varno in toplo zavetje. Toda ob tem se pojavlja vprašanje, kako pogosto – če sploh – bi morali pozimi odpirati okna?

Kako zmanjšati porabo toplotne črpalke?

Z znižanjem zunanjih temperatur in vzponom stroškov električne energije se mnogi sprašujejo, kako optimizirati delovanje svoje toplotne črpalke. Pravilna uporaba toplotne črpalke ne le da zniža vaše mesečne stroške, ampak lahko tudi podaljša njeno življenjsko dobo.

To morajo početi zavetišča za živali, da lahko sploh preživijo

Zavetišča in društva za pomoč živalim imajo pomembno vlogo v skupnosti. Poleg tega, da z ulice rešujejo brezdomne živali ter jim nudijo začasen dom in veterinarsko oskrbo, na njih pogosto pade tudi breme iskanja in pridobivanja finančnih sredstev. Preverili smo, od kod zavetišča in društva pri nas sploh pridobivajo sredstva in ali ta zadostujejo za njihove potrebe.

Tako lahko ogrejete dom, ne da bi sploh prižgali gretje

Stroški ogrevanja se dražijo, zima pa je vedno hujša. Če ne želite povečevati računa za ogrevanje, hkrati pa seveda želite, da vaš dom ostane prijetno topel, preizkusite katero izmed spodnjih zamisli.

Kaj pomeni, da je fasada kakovostna?

Kot na vseh ostalih področjih gradnje je tudi pri izolaciji hiše oz. izdelavi fasade pomembno, da je izvedena optimalno in kakovostno. Z "optimalno" mislimo predvsem na izbor ustreznega termoizolacijskega materiala in zadostne debeline izolacijskega sloja. Pravilnosti izvedbe pa bomo nekaj besed namenili v nadaljevanju članka, kjer bomo izpostavili, na kaj moramo biti pozorni, da se izognemo morebitnim težavam. Za ta namen bomo predvideli klasično zidano hišo s klasično (EPS) fasado.

Najnovejši trendi in inovacije na področju oken in vhodnih vrat

Sodobna arhitektura nenehno napreduje v smeri funkcionalnosti, estetike in trajnosti. Izjema niso niti okna in vrata, ki se danes že na pogled razlikujejo od stavbnega pohištva, ki so ga za svoje domove izbirale generacije pred nami. V nadaljevanju se bomo dotaknili opaznejših trendov na področju oken in vrat.

Miti in resnice o toplotni črpalki

Toplotne črpalke postajajo vse bolj priljubljene zaradi svoje energetske učinkovitosti in prijaznosti do okolja. Kljub temu še vedno obstaja veliko napačnih prepričanj, ki lahko odvrnejo od razmisleka o nakupu.

Vse, kar morate vedeti o talnem gretju

Talno gretje je vse bolj priljubljen način ogrevanja stanovanjskih prostorov, saj predstavlja energetsko učinkovitejšo alternativo tradicionalnim radiatorskim sistemom. Pa je talno gretje najboljša izbira za vaš dom? Kaj morate vedeti, če razmišljate o talnem ogrevanju?

Kakšne možnosti talnih oblog nam ponuja talno gretje?

Talno ogrevane je v modernih domovih postalo vse bolj priljubljena izbira, saj zagotavlja enakomerno toploto in izboljšuje energetsko učinkovitost. Ti sistemi delujejo tako, da toploto oddajajo neposredno iz tal, kar ustvari udobno in prijetno okolje brez vidnih ogrevalnih elementov.

Električni grelnik vode – naj bo vklopljen ves čas ali le po potrebi?

Bo električni grelnik vode oziroma bojler porabil manj električne energije, če ga vklopite po potrebi ali če je neprestano vklopljen? Razkrivamo končni odgovor na to vprašanje, pa tudi nekaj praktičnih nasvetov in primerov.

Toplotna črpalka - kaj morate vedeti, preden se odločite za nakup?

Med vsemi ogrevalnimi sistemi, ki so trenutno na voljo, veliko strokovnjakov kot najkvalitetnejšo in dolgoročno najbolj varčno rešitev priporoča toplotno črpalko. A tudi pri toplotnih črpalkah je možnosti več, ponudnikov ravno tako, zato se nikar ne prenaglite z nakupom ampak se posvetujte s strokovnjakom. Preden pa sprejmete končno odločitev, morate vedeti kaj toplotna črpalka pravzaprav je, kako deluje, ali se vam nakup izplača in na kaj vse morate biti še pozorni.

So časi, ko smo se ogrevali na drva, že mimo?

Zima je tu in s tem tudi čas, ko je ogrevanje doma neizogibno, pri čemer pa lahko naletimo na precej visoke stroške. A ne le cena, marsikdo ob izbiranju najboljše vrste ogrevanja v zadnjem času pomisli tudi na ekološki vidik. Kaj torej izbrati, da zadostimo obema kriterijema – da ne bomo onesnaževali okolja in nas zimske temperature hkrati ne bodo preveč udarile po žepu?

Kako se lotiti gradnje energetsko učinkovite hiše?

Preden se odločite za gradnjo novega doma, premislite, kako ga lahko naredite energetsko čim učinkovitejšega. Morda bo finančni vložek na začetku nekoliko večji, vendar pa boste na dolgi rok prihranili precej toplotne in električne energije ter posledično tudi denarja. S tem pa bo vaš dom postal tudi okolju prijaznejši.

Trik, s katerim lahko pri ogrevanju prihranite tudi do 50 evrov

Zima je pred vrati in marsikatero gospodinjstvo že razmišlja o tem, kako visoki stroški nas bodo letos presenetili na položnicah za ogrevanje. Morda celo o tem, ali ogrevanje sploh prižgati ali raje poiskati kakšno alternativo in tako prihraniti. Preberite, kako si lahko s preprostim trikom pošteno znižamo stroške ogrevanja, ne da bi trpeli hladno stanovanje.

Prenavljate dom? Preverite, če vam pripada subvencija.

Prenova stanovanjske hiše je za večino nas, smrtnikov, velik finančni zalogaj. Še posebno če se prenove lotimo temeljito. Na srečo si lahko zadevo finančno olajšamo z nekaj nujno potrebne administracije in prilagajanja pri načrtovanju prenove.

Naravna izolacija: kakšne vrste obstajajo in kako se odločiti za pravo?

Ko razmišljamo o tem, kako bi prihranili pri porabi energije, je dobro, da preverimo tudi kakovost izolacije lastnega doma. Stroški ogrevanja namreč odžirajo precejšen kos družinskega proračuna. In če pomislimo na ocene, da kar okoli 65 odstotkov toplotnih izgub prehaja skozi zunanje stene objekta in skozi streho, je jasno, da se vložek v dobro izolacijo še kako obrestuje. A z izbiro materialov za dom je dobro razmišljati tudi na vsesplošno počutje in nenazadnje na celotno življenjsko dobo same izolacije. Zato v ospredje v zadnjih letih vse bolj prihajajo naravni izolacijski materiali.

Zato bi ponoči morali zapreti vrata spalnice

Gospodinjski stroški, med katere sodijo tudi elektrika, ogrevanje, voda in telekomunikacijske storitve, so se v zadnjem letu zelo povišali. A dobra novica je ta, da jih lahko s pametnimi navadami znižate in tako pri mesečnih položnicah nekaj denarja prihranite. V nadaljevanju predstavljamo štiri koristne in preproste nasvete, kako optimizirati stroške.

Energetsko učinkovit dom zahteva kakovosten prezračevalni sistem

Z vedno večjo energetsko učinkovitostjo objektov, zahvaljujoč kakovostnim izolativnim materialom, ki prepuščajo minimalno zraka, postaja vse pomembnejši element zdravega bivalnega okolja tudi kakovosten prezračevalni sistem. Ne le novogradnje, potrebujejo ga tudi starejši obnovljeni objekti. Učinkovit prezračevalni sistem namreč zagotavlja stalen pretok zraka ter tako preprečuje zatohlost in vlažnost v prostoru.

Zakaj bi za svoj ogrevalni sistem izbrali prav toplotno črpalko?

Da je tako pri obnovah kot novogradnjah velikega pomena tudi energetska učinkovitost našega doma, je v zadnjih nekaj letih postalo del našega zavedanja. Prav zaradi tega je izbira toplotne črpalke vse bolj priljubljena izbira za ogrevanje in hlajenje. Ob tem pa je ključno, da se zavedamo, da gre tukaj za dolgoročno naložbo, ki morda na začetku zahteva nekoliko več truda in finančnih sredstev, toda na dolgi rok prinaša kopico zadovoljstva in prihrankov.

Katero ogrevanje je najcenejše?

V času vsesplošne dražitve izdelkov in storitev je marsikdo, ko gre za ravnanje z denarjem, postal še preudarnejši in tako nas s prihajajočo zimo prav vse zanima, kako prihraniti ali pa vsaj ne zapraviti celega bogastva za ogrevanje doma. Na portalu primerjam.si so se tega vprašanja lotili sistematično in tako na podlagi konkretnih številk podali odgovor, kateri izmed načinov ogrevanja je trenutno najbolj ugoden glede na razmerje med ceno, ki jo plačamo za gorivo, in višino začetne investicije.

Se okna rosijo? Tako lahko to preprečite!

V mrzlih jesenskih in zimskih jutrih pogosto opazimo, da se na notranji strani okenskega stekla v našem domu nabirajo drobne vodne kapljice. Za kakšen pojav gre, kaj povzroča in kako ga lahko preprečimo?

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja

Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

Katero vrsto ogrevanja izbrati?

Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Klimatske naprave, ki se prilagodijo uporabnikom

Zagotovo ste ob tem, ko ste izbirali klimatsko napravo, porabili veliko časa, ob tem pa nenehno skrbno načrtovali in raziskovali. Sedaj je čas, da svojo klimatsko napravo pravilno izberete, in si tako zagotovite, da kar najbolje izkoristite svojo naložbo. Vendar s toliko različnimi funkcijami in lastnostmi, kot jih ponujajo posamezne naprave, je razumljivo, da ne veste, kje sploh začeti. Daikinov t. i. vodnik za razumevanje lastnosti in funkcij vaše klimatske naprave ter njihove uporabe v običajnih domačih nastavitvah vam lahko pomaga ne samo ustvariti najudobnejšo klimo za vaš dom, temveč tudi zagotovi, da kar najbolje izkoristite svojo naložbo.

Živimo v preveliki hiši ali stanovanju?

Smo se že kdaj zavedeli, da je naše stanovanje ali hiša za nas po vseh letih v resnici prevelika? Ko smo mlajši in imamo obilico načrtov, družino in kup aktivnosti, vedno primanjkuje prostora. A stanovanje lahko postane preveliko in se izkaže za problematično, ko se postaramo in se otroci odselijo, tako da ostanemo sami.

Blaž Švab: 'Najbolj je hvaležna denarnica'

V zadnjem času v luči aktualnega dogajanja vedno več ljudi razmišlja o menjavi ogrevalnega sistema. Ker se kot družba vedno bolj zavedamo pomena varovanja okolja in eneretske učinkovitosti, hkrati pa iščemo rešitve, ki bi bile čim bolj prijazne naši denarnici, se ni za čuditi, da je zanimanje za nakup toplotne črpalke v porastu. Gre namreč za sistem ogrevanja, ki zagotavlja dolgoročno varnost, prilagodljivost, enostavnost uporabe, nizke stroški ogrevanja, udobje ter številne druge ekonomske in ekološke koristi.

Sistem ogrevanja, ki vam prihrani do 85 % stroškov

Kako se bomo ogrevali v svojem novem domu? To je eno ključnih vprašanj, ki si jih zastavljamo pri načrtovanju novogradnje ali prenove obstoječe hiše. Odločitev je povezana z visokimi stroški investicije, vplivala pa bo na naše bivalno udobje in s tem povezane stroške v prihodnjih desetletjih. Pri trenutnih naraščajočih in nestabilnih cenah energentov so tako vse bolj oziramo k rešitvam, ki zagotavljajo čim večjo energetsko neodvisnost.

Kaj je bolje - IR paneli ali talno gretje?

Zaradi aktualnega dogajanja na trgu energentov vse več ljudi stremi k ukrepom, ki zagotavljajo tako dolgoročne prihranke kot udobnejše bivanje. Najbolj smiselna je investicija v posodobitev ogrevalnega sistema, izmed vseh možnosti, ki so pri nas na voljo, pa je ena boljših in v več pogledih učinkovitih rešitev sodobno električno ogrevanje, tudi zgolj kot dodatni vir za dogrevanje prostorov.

Kako si je družina uspela stroške energentov znižati za več kot tretjino

Cene ogrevanja so se v zadnjih mesecih občutno povišale. Poznavalci pa opozarjajo, da cen energentov, kot smo jih poznali doslej, v prihodnje zagotovo ne bo več. Na višje cene ogrevanja, elektrike in pogonskih goriv se bomo očitno prisiljeni navaditi. Kljub temu pa lahko marsikaj naredimo, da privarčujemo pri porabi energentov. Preverili smo, kako.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836