Dominvrt.si

struktura

Kam z vsemi steklenimi kozarci za vlaganje?

Gotovo ste se kdaj med pospravljanjem kuhinje zalotili med razmišljanjem, kaj storiti z vsemi kozarci, ki so vam ostali, potem ko ste pojedli kumarice, marmelado ali kaj tretjega. Ne želite jih zavreči, toda po drugi strani vam zavzamejo veliko prostora. Za vas imamo nekaj idej, kako jih koristno porabiti.

Visoke grede? Previdno!

Sanje o visokih gredah se hitro razblinijo, ko pri sosedu vidimo že po nekaj letih razpadajoč in trohneč les smreke. Investicijo v visoke grede je gotovo potrebno narediti premišljeno in racionalno. Vsi si želimo čim daljše trajnosti in vzdržljivosti visokih gred, zato si poglejmo nekaj ključnih dejavnikov kaj je potrebno paziti pri nakupu visoke grede.

Prednosti in slabosti izolacije s kameno volno pri gradnji hiše

Kamena volna je vrsta mineralne volne, ki je nepogrešljiva pri gradnji najrazličnejših objektov. Preverite, katere so njene prednosti, zaradi katerih velja za nepogrešljiv material, ko govorimo o toplotni izolaciji ter vse ostalo, kar morate vedeti, preden se odločite za katerokoli izbiro.

Poznate konjak, osupljivo rastlino s številnimi učinki?

Voodoo lilija, vražji jezik ali tako imenovana konjak rastlina je prav zares osupljiva. Čeprav je v azijskih državah že dolgo poznana in priljubljena kot del prehrane, pa je zanimanje zanjo pri nas v zadnjem času naraslo zato, ker naj bi uživanje izdelkov iz konjak moke učinkovito pomagalo pri hujšanju. Ampak kaj sploh je konjak ali glukomanan?

Uporabite zobotrebec, da se prepričate ali rastlina potrebuje vodo

Sukulente ali sočnice so znane kot tiste rastline, ki zahtevajo zelo malo vzdrževanja in lahko prenesejo tudi sušna obdobja. Toda popolnoma brez vode seveda ne preživijo. Kako pogosto torej zalivati sukulento, ki raste v zaprtem prostoru?

To se zgodi, če kakije pustimo na drevesu do prve slane

Kaki je izjemno priljubljeno jesensko sadje značilne oranžno-rdeče barve in sladkega okusa – vendar pa jih je za najboljši okus treba ujeti ravno pravi čas pobiranja. V nasprotnem primeru so plodovi trdi in enokusni ali pa, če čakamo predolgo, preveč zreli in mehki. Toda kako vemo, kdaj je zares pravi trenutek, da kakije poberemo z drevesa?

Je masivni les res še vedno najboljši material za pohištvo?

Vsakdo, ki je že kdaj prostor opremljal s pohištvom, bo potrdil, da je lahko izbira pohištva dolgotrajen proces. Ni namreč dovolj, da pohištvo iščemo zgolj za namen in v merah, ki jih potrebujemo. Pri izbiri moramo upoštevati tudi ostale ključne dejavnike, kot so videz, odpornost na poškodbe in vlago, pričakovana življenjska doba in seveda cena. Na vse našteto primarno vplivajo materiali, iz katerih je pohištvo sestavljeno, zato bomo v nadaljevanju na kratko predstavili najpogostejše pohištvene materiale in njihove lastnosti.

Stvar, ki jo mnogi pozabijo očistiti v kopalnici, lahko povzroči zdravstvene težave

Kopalnica je eden najpogosteje uporabljenih prostorov v našem domu, zato je pomembno, da jo redno čistimo. Navadno veliko pozornosti posvetimo stranišču, pozabljamo pa na element, ki je prav tako lahko zbirališče umazanije in lahko hitro postane nevaren za zdravje.

Toplotna črpalka - kaj morate vedeti, preden se odločite za nakup?

Med vsemi ogrevalnimi sistemi, ki so trenutno na voljo, veliko strokovnjakov kot najkvalitetnejšo in dolgoročno najbolj varčno rešitev priporoča toplotno črpalko. A tudi pri toplotnih črpalkah je možnosti več, ponudnikov ravno tako, zato se nikar ne prenaglite z nakupom ampak se posvetujte s strokovnjakom. Preden pa sprejmete končno odločitev, morate vedeti kaj toplotna črpalka pravzaprav je, kako deluje, ali se vam nakup izplača in na kaj vse morate biti še pozorni.

Je sladki krompir res boljši od navadnega?

Sladki krompir je tropska rastlina, ki izvira iz Amerike, k nam pa ga je prinesel Krištof Kolumb. Kljub poimenovanju, z navadnim krompirjem, ki je pri nas nekoliko bolj razširjen, pravzaprav nima zelo veliko skupnega. Gre namreč za botanično različni rastlini – sladki krompir spada med slakovke, navadni krompir pa med razhudnike. Poglejmo si nekaj dejstev o tej rastlini, za katero je tudi pri nas v zadnjih letih kar nekaj zanimanja.

Čas je za jesensko zeleno gnojenje

Počasi se naš vrtiček prazni in to je tudi zagotovo primeren čas, da pomislimo na naslednjo sezono. Če so vaše grede prazne, jih prekrijte z rastlinami za zeleno gnojenje.

Kako poskrbeti, da bo imela domača prst dovolj organskih snovi?

Zdrava, rodovitna prst je osnova za zdrave rastline, posledično pa tudi za zdrave živali in ljudi, zanjo pa je ključno, da vsebuje dovolj organskih snovi. A z intenzivnim kmetovanjem, uporabo fitofarmacevtskih sredstev in pretirano izpostavljenostjo gole zemlje soncu smo ljudje precej zmanjšali vsebnost organskih snovi v zemlji. Kako jih lahko povrnemo in katerim napakam se pri vrtnarjenju in kmetovanju izogniti, da prsti ne bi preveč izčrpali?

Rojeni aprila? To je vaša spiritualna žival

Če vas zanima astrologija in redno preverjate svoj horoskop, da vam pove, kaj vas čaka, vas bo zanimal tudi 'živalski' horoskop ameriških staroselcev.

Gentrifikacija - pojav izrinjanja revnejših najemnikov stanovanj s privlačnih območij v mestu

V Ljubljani so nedavno prodali najdražje stanovanje v zgodovini Slovenije. Za stanovanje v središču mesta je slovenski kupec odštel kar pet milijonov evrov. Tudi ostala nova stanovanja, ki se gradijo v Ljubljani, niso dostopna niti kupcem s sicer nadpovprečnimi plačami. Razkorak med revnimi in bogatimi je vse večji, manj premožnejše iz mestnega središča izpodrivajo tisti z debelimi denarnicami. Se tudi pri nas dogaja gentrifikacija?

V zimskih dneh si jih le privoščite

V hladnih zimskih dneh nas prijetno ogreje že misel na prihajajoče praznike, piko na i prazničnemu vzdušju pa zagotovo dodajo zimske začimbe, ki so nepogrešljive v slaščicah, čajih in seveda kuhanem vinu ter imajo poleg prijetnega vonja tudi veliko zdravilnih učinkov.

Arhitektura prihodnosti: tehnologija in narava z roko v roki proti podnebnim spremembam

Mesto kot podaljšek narave, leteče aeroponične farme, povzdignjena mesta, lebdeče kapsule, ki črpajo Co2 iz zraka, podzemna in plavajoča mesta ... Vse to so ideje arhitektov, ki so se na mednarodnem natečaju britanske arhitekturne revije spraševali, kakšna bodo mesta prihodnosti.

Podeželje je postalo njen dom

Natalija Bratkovič, vedno nasmejana, odločna voditeljica, je ponosna, da je del Kmetije, tudi zato, ker ji oddaja omogoča, da je takšna, kot je tudi v resnici – klepetava, radovedna, nasmejana, a hkrati tudi resna, stroga, zahtevna in skrivnostna.

Kako začeti s samooskrbo?

"Če pogledamo v preteklost, so preživela ljudstva, ki so bila samooskrbna, pomembne so bile voda, hrana in energija. Tisti, ki so zaradi različnih razlogov izgubili samooskrbo, so izumrli, tako da je povezava med samooskrbo in preživetjem zelo močna, bolj, kot si mislimo danes v tem globalnem svetu, ko je prav globalizem za ceno kapitala odvzel priložnosti samooskrbe," mi v pogovoru o tem, kako je samooskrba pomembna, razloži doktorica znanosti Ana Vovk Korže.

Osupljiv dom, ki bo stal na pečini

V gradnji je eden od najbolj neverjetnih domov na svetu. Nepremičnina se gradi v Vancouvru v Kanadi, struktura hiše pa je videti kot povezane steklene legokocke, ki v treh različnih nivojih tvorijo prehode. Ko bo končana, bo ponujala osupljiv pogled na dolino.

Nekoč iztrebljeni bober se vrača v Slovenijo

V aprilu obeležujemo dan bobrov, ko po vsem svetu potekajo delavnice o teh živalih in njihovi vlogi v ekosistemu. Na območju Slovenije je bil bober v preteklosti iztrebljen, zdaj pa se nanj počasi znova privajamo. Je zavarovana vrsta, opozarjajo na Zavodu RS za varstvo narave.

V Škocjanskem zatoku postavili hotel za žuželke

V naravnem rezervatu Škocjanski zatok pri Kopru je zrasel hotel za žuželke. Gre za objekt iz naravnih materialov, ki različnim vrstam žuželk nudi primeren prostor za gnezdenje. Kot opozarjajo v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), je v naravi za to primernih območij zaradi človekovih posegov vse manj.

Ko se spominjamo tistih, ki jih več ni

Pred nami je prvi november oziroma dan spomina na mrtve, ko se spomnimo na naše drage, ki so nas zapustili. Takrat v znak spoštovanja na njihov grob polagamo tudi nagrobne aranžmaje. Ste mogoče razmišljali, da bi aranžma naredili sami? Poglejte, kako.

Zakaj folije za živila ne bi smeli hraniti v predalu 

Kolikokrat sem vam je zgodilo, da se je folija za živila zlepila skupaj in bila popolnoma neuporabna? Poglejte, kako lahko to nadležno težavo rešite.

Edina zaščita, ki jo potrebuje vaš les

Če je bilo včasih prepričanje, da je le betonska gradnja optimalna, danes vemo, da leseni objekti niso nič manj stabilni, močni in trajnosti kot druge vrste gradnje, enako pa velja za pohištvo in preostale elemente. Pravzaprav lahko rečemo, da v nekaterih primerih leseni elementi predstavljajo še večjo stabilnost in trajnost. Tovrstni elementi potrebujejo le ustrezno zaščito.

Jezovi - zakaj je pomembna gradnja teh?

Jez je gradbena struktura, ki preprečuje poplavljanje. Najvišji na svetu se imenuje Rogun, nahaja pa se v Tadžikistanu. Njegova višina nad temelji je 335 metrov.

Letošnji trendi balkonskega cvetja

Spomladi vse zacveti in zakaj ne bi izbrali čudovitih rož tudi za svoj balkon ali teraso? Dom bo v trenutku dobil lepšo podobo, zato se prepustite občudovanju cvetja in prijetnim občutkom, ki jih vzbuja narava ... Tudi na vašem balkonu.

Vas skrbi, kako boste preživeli vroče poletje? To je rešitev!

Kvalitetna izolacija je vredna zlata. Če pa ob tem še poskrbite za okolje, je zadovoljstvo še večje.

So prava zakladnica zdravja

V hladnih zimskih dneh nas prijetno ogreje že misel na prihajajoče praznike, piko na i prazničnemu vzdušju pa zagotovo dodajo zimske začimbe, ki so nepogrešljive v slaščicah, čajih in seveda kuhanem vinu ter imajo poleg prijetnega vonja tudi veliko zdravilnih učinkov.

Udobje v vašem domu ni misija nemogoče!

Že sama misel, da nekega dne nečesa ne bomo zmogli in bomo potreboval pomoč, je obremenjujoča. A prav je, da se o tem pogovarjamo in v ta namen so članice študijske skupine Dom, kultura bivanja, oprema in prenova pod mentorstvom arhitektke Barbare Železnik Bizjak izdelale vodnik po varnem stanovanju za starejše.

Razmišljate o novi fasadi?

Zbledela ali od smoga obarvana ter dotrajana fasada brez ali z minimalno izolacijo ne kazi le zunanjega izgleda hiše, ampak negativno vpliva tudi na samo udobje bivanja. Poleg tega je eden največjih krivcev za astronomske stroške predvsem v zimskih mesecih. Vgradnja kakovostnega in stavbi prilagojenega toplotnoizolacijskega fasadnega sistema je zato ključni korak do bivalnega udobja in prihrankov.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860