surovine

Nina Savič: 'Ob zbiranju kosov pohištva in luči me vedno zanimajo tudi zgodbe, povezane z njimi'
Mlada umetnica Nina Savič je po izobrazbi arhitektka, ki jo je pot zanesla v oblikovalske vode. Kot pravi sama, jo je k temu med drugim navdahnilo življenje v Istanbulu, ki ga je vzljubila predvsem zaradi kreativnih možnosti, ki jih ta ponuja. Med študijsko izmenjavo je tako prišla v stik z najrazličnejšimi obrtniki ter se nasploh spoznala z oblikovanjem materiala, od tu naprej pa se je 'začelo dogajati samo od sebe'. Nekaj časa je delovala tudi v kolektivu Prostorož, ki snuje nove ideje in išče priložnosti za boljšo in prijaznejšo rabo javnih površin, in tudi to delo je med drugim od nje zahtevalo precejšnjo mero iznajdljivosti na področju uporabe 'odsluženih materialov'. Zdi se, da so jo vse poti vodile do sem, kjer je zdaj in kjer se odlično znajde – v svoj atelje, kjer starim predmetom daje novo priložnost.

Tako izgleda letošnja Kmetija
Nobena skrivnost ni, da se letošnja Kmetija seli med dolenjske griče, zdaj pa je napočil še čas, da razkrijemo posestvo, na katerem bodo bivali letošnji tekmovalci. Če so bili še lansko leto navajeni, da je bilo vsega v izobilju, bodo tokrat ob svojem prihodu precej presenečeni. Ne le, da je nova kmetija daleč od luksuzne, tekmovalci na začetku ne bodo imeli niti tekoče vode.

Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?
V Sloveniji je leta 2020 nastalo 7,7 milijona ton vseh vrst odpadkov, kar je za skoraj devet odstotkov manj kot leto prej. Je pa bilo za dva odstotka več komunalnih odpadkov, ki so nastali v gospodinjstvih. Snaga Maribor je tako pred kratkim uvedla svetovalni nadzor, v okviru katerega so pregledali zabojnike za odpadke.

Tudi cene mesa občutno navzgor
Očitno se ne bodo dvignile samo cene elektrike in zemeljskega plina, ampak tudi mesa.

Bi obiskali muzej smeti?
Naše poslanstvo je spremeniti način, kako ljudje gledajo na smeti, so razložili v muzeju smeti, ki stoji v ruskem Sankt Peterburgu. Poleg tega želijo spodbujati kulturo učinkovitega ravnanja z odpadki za naslednjo generacijo.

Kaj je permakultura?
Med vrtičkarji je vedno bolj pogosta beseda permakultura. Toda kaj pomeni ta beseda ter kako se sploh lotimo tega? Poklepetali smo z doktorico znanosti Ano Vovk Korže, ki nam je razložila, kako se tega lotiti.

Cene surovin v gradbeništvu gredo v nebo
'Najprej so se začele podražitve pri železu in ostali črni metalurgiji, sedaj pa je prišlo do generalne podražitve surovin,' novinarki zaupa Kristjan Mugerli.

Kakšni so poletni trendi za kuhinje?
Pred desetletji je bila kuhinja skrita nekje zadaj v hiši, toda zdaj ima precej drugačno vlogo. Danes je kuhinja osrednja točka doma, kraj, kjer se zbere vsa družina. Kuhinja je postala središče hiše v vsej svoji lepoti in toplini. Poglejte, kakšni so trendi kuhinj za poletje 2021.

Miklavž in darila: Največ šteje čas, ki ga podariš nekomu
Počasi in vztrajno vstopamo v praznični čas. Najprej nas je pričakala prva adventna nedelja, zdaj pa na obisk že prihaja Miklavž. Za vogalom sta tudi božič in novo leto, ki sta tudi polna blišča in daril. Glede na to, da smo letos omejeni, kar se tiče trgovin, poleg tega pa želimo biti ekološko in potrošniško osveščeni, smo napisali nekaj besed o tem, kako do drugačnih daril in doživetja.

Kam z odpadno elektroniko?
V Sloveniji vsako leto nastane za več tisoč ton odpadne električne in elektronske opreme. Kam z njo, da ne bo preveliko breme za okolje?

Testirali lesne pelete: kateri so najboljši?
Zveza potrošnikov Slovenije je v sodelovanju z Gospodarskim inštitutom Slovenije izvedla test lesnih peletov. Rezultati niso prav nič spodbudni.

Od 1. junija je potrebno prijaviti
Od 1. junija, ko je v veljavo stopil nov gradbeni zakon, morajo vsi investitorji obvezno prijaviti začetek gradnje, opozarja Ministrstvo za okolje in prostor.

Ljubljanski projekt za koristno rabo tujerodnih rastlin
Mestna občina Ljubljana bo s projektom Applause (Alien Plant Species) naslovila nerešena vprašanja glede ravnanja z invazivnimi tujerodnimi rastlinami v smislu pristopa ničelnih odpadkov in krožnega gospodarstva. Gre za enega od 16 izbranih projektov, ki jih bo v okviru pobude Urban Innovative Actions (UIA) sofinancirala EU.

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Kako boste vedeli, da gre za nadstandardno kakovosten proizvod?
Kmetijsko ministrstvo je potrdilo prvo specifikacijo za kmetijske pridelke in živila iz nove sheme izbrana kakovost, in sicer za goveje in perutninsko meso. V naslednjih tednih pa bodo imenovani še certifikacijski organi. V postopku potrjevanja pa je tudi specifikacija za mleko in mlečne izdelke.

Še sanja se vam ne, kako zelo je koristen
V vsakem gospodinjstvu sodi kis med osnovna živila, aroma in kislost ter njegove druge sestavine dajejo jedem posebno svežino. A kis je veliko več kot le preliv za solato ali konzervirno sredstvo za vlaganje domače zelenjave. Iz kuhinjske omarice ga lahko vzamete tudi za čiščenje nekaterih trdovratnih madežev, z njim očistite kopalnico, odstranite vodni kamen, osvežite svoj hladilnik in z njegovo pomočjo odstranite trdovratne madeže na perilu.

Odločitev, ki zagotavlja dolgoročne prihranke
Za štirimi stenami lastnega doma si vsak želi maksimalno udobje, na kar ima največji vpliv ravno toplotna izolacija zunanjih sten. Kakovostna izolacija namreč ščiti objekt pred toplotnimi izgubami, s čimer zagotavlja dolgoročne prihranke, hkrati pa tudi bistveno izboljša kvaliteto bivanja. Ker pa ne gre ravno za majhno investicijo, se ljudje velikokrat odločijo za najcenejše rešitve, s čimer pa si dolgoročno nakopljejo še več težav in tudi stroškov. Preverite, na kaj vse morate biti pozorni, ko se odločate za toplotno izolacijo fasade!

VIDEO: Naučite se plesti
Nekoč smo s pletenjem povezovali babice, zleknjene v lesenih gugalnikih, ki pletejo kape, šale in nogavice za svoje vnučke, danes pa se spretnosti tovrstnih ročnih del učijo vedno mlajše generacije. Pletenje je namreč nadvse sproščujoče in kratkočasno. Ko iz vsakodnevnega vrveža, nerazumnega tekanja sem ter tja in hlastanja za več in več pobegnemo v toplo zavetje svojega doma, se udobno zleknemo v naslanjač ter se ’izklopimo’, lahko v sproščujočem pletenju neizmerno uživamo. Začnimo torej!

Stari, dobri Belton. Tak, kot je bil nekoč.
V letu 1984 se je na trgu prvič pojavila znamenita Belinkina tankoslojna lazura Belton. Zaradi enostavnega dela in visoke kakovosti je Belton v trenutku vzljubila večina slovenskih domačih mojstrov.

Sodobno finsko steklo
V fotogaleriji predstavljamo izbor steklenih izdelkov finskih oblikovalcev, ki si jih lahko ogledate na razstavi v ljubljanskem Narodnem muzeju.

Gorski dom po norveško
Norveška rdeča hiša ne navdušuje le z impresivno rdečo fasado, pač pa tudi s toplo notranjostjo, ki diši po gozdovih. Poglejte!

Drevo je simbol!
Drevesa in gozdovi so pomembni spremljevalci človeka, vendar se pogosto ne zavedamo njihovega pomena. Preberite!

Les v gradnji
Slovenija se ponaša z velikimi zalogami lesa, ki predstavljajo pomemben potencial za vse tiste, ki se odločajo o gradnji ali opremi doma. O lesu smo se pogovarjali s prof. dr. Katarino Čufar, strokovnjakinjo s področja lesarstva. Povprašali smo jo o prednostih in slabostih te naravne surovine.

Neverjetno: Streha iz otroških plenic!
Ste se kdaj resno vprašali, kaj se zgodi z vsemi plenicami in higienskimi vložki, ki jih ''pridelajo' gospodinjstva z novorojenčki? V britanskem podjetju so jih začeli predelovati, in to celo v strešno kritino. Poglejte!

Oblazinjeno pohištvo Klun v Big Brotherju
Družinsko podjetje KLUN ambienti, lastnik in ustanovitelj blagovne znamke KLUN, že vse od samostojnega začetka leta 1980 skrbi za programe oblazinjenega pohištva, arhitekture in oblikovanja, ki so funkcionalno prilagodljivi.