Dominvrt.si

surs

Ko mošt postane vino

11. novembra praznujemo god svetega Martina iz Toursa, ki sicer z obliko današnjih martinovanj ni imel nič skupnega, a se ga v evropskih državah kot svetnika spominjamo na različne načine; pri nas je takrat praznik vina in posledično čas veseljačenja in nazdravljanja dobri letini.

Slovenci lani zavrgli še več hrane

Prebivalec Slovenije je lani zavrgel povprečno 68 kg hrane, kilogram več kot v 2019. V gospodinjstvih in trgovini z živili je nastalo več odpadne hrane kot v 2019, v proizvodnji hrane ter v gostinstvu in strežbi pa manj.

Ali drži, da smo prebivalci Slovenije strastni vrtičkarji?

Statistični urad Republike Slovenije to poletje razbija stereotipe o prebivalcih Slovenije. Tokrat jih je zanimalo, ali smo Slovenci res strastni vrtičkarji. Kaj menite vi?

V Mariboru odprli kotiček ponovne uporabe

Maribor je postal bogatejši za zanimiv kotiček, ki se nahaja v prostorih Male tržnice med Dominkuševo in Kersnikovo ulico. Tja boste lahko odnesli uporabne predmete, ki jih ne potrebujete več, med predmeti pa boste lahko izbrali stvari, ki vam pridejo prav.

Razbijamo stereotipe: Sosedje so samo za kreganje

Na Statističnem uradu Republike Slovenije bodo vsak ponedeljek v letošnjem avgustu skušali razbiti nekaj stereotipov o prebivalcih Slovenije. In prvi stereotip – ali drži, da se s sosedi radi kregamo?

Proizvodnja električne energije v juniju manjša

Proizvodnja električne energije se je v juniju 2021 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta zmanjšala za 8 %, oskrba z energenti pa se je povečala.

30 let Slovenije: kako se je spreminjala kultura bivanja

Slovenija praznuje 30 let neodvisnosti. V tem času se je v Sloveniji zelo povečalo število zasebnih gospodinjstev, zmanjšala pa se je povprečna velikost gospodinjstva in se spremenila tudi njegova sestava. Kako pa se je v spreminjala kultura bivanja? O tem smo se ob današnjem prazniku pogovarjali z etnologom dr. Vitom Hazlerjem.

Dokončanih stavb v 2020 manj kot v 2019, stanovanj pa več kot v 2019

V 2020 je bilo dokončanih 8.965 stavb, kar je za 3 % manj, kot jih je bilo v 2019, in 3.540 stanovanj, kar je za 4 % več, kot jih je bilo v 2019. Nedokončanih je ostalo še 12.858 stavb.

Prebivalec Slovenije je v 2020 porabil za prehrano povprečno 119 kg zelenjave

Prebivalec Slovenije je v 2020 porabil za prehrano tudi povprečno 116 kg žit, 88 kg mesa, 84 kg svežega sadja, 64 kg krompirja, 10 kg jajc, 5 kg riža in malo manj kot 1 kg medu.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov

Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

Cene zemeljskega plina v 1. četrtletju 2021 nižje kot v prejšnjem četrtletju

Povprečne cene zemeljskega plina so bile v Sloveniji v prvem četrtletju 2021 nekoliko nižje kot v četrtem četrtletju 2020, in to za gospodinjske in negospodinjske odjemalce, za prve za 1 %, za druge za 2 %.

Češnje so najdražje decembra

Češenj smo v Sloveniji v letu 2020 v intenzivnih sadovnjakih pridelali 1887 ton, v ekstenzivnih sadovnjakih pa nekoliko manj, 1607 ton. Še 584 ton pa smo jih uvozili, največ iz Grčije.

Dež otežuje delo na vrtovih in poljih

Vreme zadnje čase kmetom in vrtičkarjem ni ravno naklonjeno. Dež v zadnjih dneh otežuje tudi delo v hmeljiščih, še vedno v večini hmeljišč tako poteka napeljava poganjkov na vodila. Hmelj medtem zaradi hladnega in deževnega vremena počasneje raste, je povedala specialistka za hmeljarstvo Irena Friškovec.

Onesnaževanje s plastiko predstavlja problem, katerega reševanje je tudi dolžnost potrošnikov

Letošnji 15. marec – svetovni dan pravic potrošnikov – je posvečen problematiki onesnaževanja s plastiko. Zaupanje potrošnikov v Sloveniji se je zaradi epidemije covida-19 znatno poslabšalo.

Skupna poraba električne energije najmanjša aprila 2020

Čeprav so gospodinjstva leta 2020 porabila več električne energije kot leta 2019, je bila skupna mesečna poraba večinoma manjša kot leta 2019, najverjetneje zaradi epidemije (obseg dela v industriji, storitvah in drugih dejavnostih je bil manjši). Oskrba z motornimi gorivi je bila večinoma manjša kot leta 2019.

Število gradbenih dovoljenj za stavbe manjše že četrto leto zapored

V letu 2020 je bilo izdanih za 6 % manj gradbenih dovoljenj za stavbe kot v 2019, v njih pa je bilo načrtovanih za 8 % več stanovanj kot z gradbenimi dovoljenji, izdanimi v 2019. Število gradbenih dovoljenj za stavbe je bilo tokrat že četrto leto zapored nižje kot v letu prej.

Leto 2021 bo mednarodno leto sadja in zelenjave

Generalna skupščina Združenih narodov je na predlog Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) sprejela resolucije, ki leto 2021 razglašajo za mednarodno leto sadja in zelenjave.

Kam z odpadno elektroniko?

V Sloveniji vsako leto nastane za več tisoč ton odpadne električne in elektronske opreme. Kam z njo, da ne bo preveliko breme za okolje?

Cena kumaric za vlaganje narašča

Kisle kumarice so prijetna poletna poživitev za marsikoga. Kljub temu da jih veliko to vrtnino goji doma, pa Slovenija veliko več kumaric uvozi kot izvozi.

Podatki kažejo, da potrošniki maja ostajamo pesimistični

Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (v nadaljevanju SURS) se je vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov maja 2020 z aprilom zvišala za 5 odstotnih točk, vendar je še vedno 25 odstotnih točk pod dolgoletnim povprečjem.

V aprilu je bilo izdanih manj gradbenih dovoljenj kot v marcu

Statistični urad Republike Slovenije je izdal poročilo, kjer je zapisano, da je bilo v letošnjem aprilu izdanih kar 33 % manj gradbenih dovoljenj za stavbe kot v mesecu marcu istega leta.

Zemeljski plin - vse kar morate vedeti

Zemeljski plin je plinasto fosilno gorivo, katerega glavna sestavina je metan, njegova sestava pa je odvisna od nahajališča. Nekateri menijo, da širjenje njegove uporabe bistveno prispeva k ohranjanju okolja, čeprav za kaj takšnega ni strokovne osnove. Poglejmo si nekaj več o zemeljskem plinu.

Nepremičninski posredniki - kaj je njihova vloga?

Če ste kadar koli iskali stanovanje za najem ali celo kupovali lastno nepremičnino, potem ste se prepričali, da to resnično ni enostavna naloga. Iskanje pravega doma, ki bo ustrezalo našim željam, potrebam in finančnim zmožnostim, lahko traja več mesecev ali celo let. Tisti, ki nimajo časa in volje, da so ves čas na preži in spremljajo oglase, se pogosto obrnejo na nepremičninske agencije. Kaj sploh je njihova naloga in koliko zaračunavajo za svoje storitve?

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?

Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

Za kaj se boste odločili letos?

1. november obeležujemo dan spomina na mrtve, ki je dela prost dan že od leta 1929. Pred drugo svetovno vojno se je imenoval kot praznik 'vsi sveti', po drugi svetovni vojni dan mrtvih, od leta 1991 pa uporabljamo ime dan spomina na mrtve. Od istega leta ta dan obeležujemo tudi kot državni praznik.

V tem slovenskem kraju največ odpadkov na prebivalca!

V Sloveniji je lani nastalo za skoraj 6,2 milijona ton odpadkov, od tega približno 987.000 ton komunalnih odpadkov. Kje jih je največ na prebivalca?

Ste vedeli?

Ste vedeli, da smo samo v letu 2016 proizvedli v Sloveniji za 59.000 ton odpadkov iz plastike? Da smo istega leta v Sloveniji načrpali 887 milijonov m3 vode: 80 % iz površinskih in 20 % iz podzemnih vodnih virov?

Podatki statističnega urada RS razkrivajo ...

V prvi polovici letošnjega leta v Sloveniji nismo dobili nobenega novega naselja. Je pa na novo nastala ena ulica, določenih je bilo skoraj 2100 novih hišnih številk, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs).

Zanimivosti o slovenskih naseljih

V Sloveniji je 1. januarja letos živelo 2.064.188 prebivalcev v 5977 naseljih; 59 naselij je bilo brez prebivalcev. Najgosteje naseljeno naselje je bil Piran z več kot 5600 prebivalci na kvadratni kilometer. Novoustanovljeno naselje Marendol v občini Sevnica je imelo 17 prebivalcev, kažejo podatki republiškega statističnega urada (Surs).

Kaj jemo v Sloveniji?

Dnevna potrošnja mesa, krompirja in žit na prebivalca se je v preteklih 10 letih zmanjšala, po drugi strani se je povečala dnevna potrošnja druge zelenjave, a še vedno ne dosega prehranskih določil, kažejo statistični podatki, zbrani v brošuri Nekaj ščepcev podatkov o hrani. Stopnja samooskrbe s hrano, zlasti z zelenjavo, krompirjem in žiti, upada.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860