svetovni dan čebel

Brez teh žuželk vaš vrt ne bo preživel
Čebele večina ceni predvsem zaradi pridelave medu in preostalih čebeljih pridelkov, s katerimi nas razvajajo. A to še zdaleč ni vse, kar zmorejo te marljive žuželke. Prav njim se lahko zahvalimo za večji in bolj raznolik pridelek hrane, pomembno prispevajo tudi k blažitvi podnebnih sprememb in ohranjanju okolja. Da bo tako ostalo tudi v prihodnje, si moramo prizadevati vsi: tako posamezniki kot velika podjetja. V Sloveniji se lahko pohvalimo s kar nekaj primeri dobre prakse, tudi z raziskovalnim čebelnjakom. Čemu je namenjen?

Čebelarska zveza Slovenije in PRVA bosta šolarjem vnovič postavili učne čebelnjake
Podporo čebelarstvu, ki je močno zasidrano v slovenski tradiciji, danes izkazuje vse več podjetij. Družbeno odgovoren projekt, ki opozarja na pomembno vlogo čebel, obenem pa zelo uspešno spodbuja pozitiven odnos do čebelarstva med najmlajšimi, je #PRVAčebela. S skupno osmimi učnimi čebelnjaki so razveselili učence čebelarskih krožkov na osnovnih šolah – lani v Lovrencu na Pohorju, Pivki, Vojniku in Stični, letos pa v občinah Dobrovnik, Kočevje, Laško in Mokronog - Trebelno.

Pomagajmo opraševalcem
20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

Minevajo tri leta od razglasitve svetovnega dne čebel
Decembra 2017 je Generalna skupščina OZN na pobudo Slovenije soglasno sprejela resolucijo, s katero je 20. maj razglasila za svetovni dan čebel. Na ta dan vsako leto še posebej opozorimo svetovno javnost na pomen ohranjanja čebel in drugih opraševalcev za celotno človeštvo, hkrati pa je to tudi priložnost za poziv h konkretnim aktivnostim za njihovo ohranjanje.

Svetovni dan čebel letos poziva k angažiranju
Danes tretje leto zapored obeležujemo svetovni dan čebel, ki so ga Združeni narodi na pobudo Slovenije razglasili leta 2017. Osrednji dogodek bo virtualna mednarodna konferenca z naslovom Angažiraj se za čebele, popoldne pa se bodo na slavnostni seji sešli tudi zaposleni na Čebelarski zvezi Slovenije (ČZS). Zvrstili se bodo tudi drugi dogodki.

Kaj lahko za ohranitev čebel storimo sami?
Na pobudo Slovenije je svet 20. maja prvič obeležil svetovni dan čebel. Slovenija si prizadeva za zaščito čebele na ravni EU, veliko pa za njeno ohranitev lahko storimo tudi sami. Med drugim lahko na balkone, terase in vrtove sadimo medovite rastline, postavimo gnezdilnice za čebele in o pomenu čebel osveščamo že najmlajše.

Čebelnjak odslej tudi v vladni stavbi
Premier Miro Cerar je danes v vladni stavbi iz rok predsednika Čebelarske zveze Slovenije Boštjana Noča prejel čebelnjak z dvema panjema. Gre za simbolično dejanje, s katerim Slovenija še dodatno podpira razglasitev svetovnega dneva čebel pri Organizaciji združenih narodov. Čebel sicer na vladi še ni, po Cerarjevih besedah jih pričakujejo spomladi.

Ta teden so v ospredju čebele
V Evropskem parlamentu v Bruslju se je včeraj začel Evropski teden čebel, v okviru katerega se bo zvrstila vrsta strokovnih srečanj in razprav, ki se jih bodo udeležili tudi slovenski čebelarji. Med drugim bo posvečen pomenu čebel v povezavi z biotsko raznovrstnostjo. Dogodek bo tudi priložnost za promocijo slovenske pobude za Svetovni dan čebel.

Razglasitev svetovnega dneva čebel podprla tudi svetovna čebelarska javnost
Svetovna čebelarska javnost podpira pobudo slovenskih čebelarjev, da bi ZN 20. maj razglasili za svetovni dan čebel. Pobudo slovenskih čebelarjev je namreč na kongresu v Južni Koreji v sredo soglasno sprejela generalna skupščine mednarodne federacije čebelarskih zvez Apimondia, so danes sporočili iz Čebelarske zveze Slovenije (ČZS).