taljenje

Veste, kako pravilno prižgati svečko?
Ste tudi vi komaj čakali zimske dni, da lahko svoje stanovanje okrasite s svečkami in svečami najrazličnejših vonjev, barv, velikosti in oblik? V obdobju, ko je dan že pošteno krajši, zunanje temperature pa so že povsem zimske, ni nič bolj sproščujočega od posedanja v udobnem kavču ob knjigi in skodelici čaja ter s prižgano svečko, ki ustvari prijetno toplo svetlobo, sploh, če je ta dišeča pa še osvežujoč vonj ima. Pa veste, kako jo pravilno prižgati in kako poskrbeti, da bo ta gorela čim dlje?

Namesto soli proti zmrzovanju na dvorišču raje uporabite to
Pozimi številni po dvoriščih, parkiriščih in dovoznih poteh potresejo sol. A če imamo po tleh izbrane tlakovce, jih s tem uničujemo. Obstaja odlična alternativa soli, ki pa ni tako škodljiva.

Ali lahko sneg poškoduje lepo zeleno trato?
Močno sneženje, čeprav je videti čarobno, lahko na vrtni trati povzroči opustošenje. Če ste vse leto skrbeli zanjo in jo skrbno negovali, lahko mraz in obilno sneženje, ki ga ta prinaša s seboj, povzročita, da bo ves trud zaman. Ali lahko sneg res poškoduje vašo trato? In če je tako, obstaja način, da posledice vsaj malo ublažimo?

Zunanje talno gretje - udobje za brezskrbno zimo
Zima je lahko čudovita, toda prinaša tudi svoje izzive – ledene dovozne poti, spolzke terase in vsakodnevno kidanje snega. Zunanje talno gretje, bolj poznano kot grelna mreža, je rešitev, ki lahko povsem spremeni vašo zimsko izkušnjo. Predstavljajte si, da stopite iz hiše in dvorišče ali terasa nista prekrita z ledom ali snegom, ne glede na to, koliko snega pade ponoči.

Taljenje ledenikov ujeto v dve fotografiji, posneti le 15 let narazen
Okolje nam vsakodnevno sporoča, da moramo nekaj spremeniti, medtem pa še vedno obstajajo dvomljivci, ki v globalno segrevanje sploh ne verjamejo. Morda pa jih prepriča fotografija para iz Bristola, na kateri je jasno vidna razlika ledeniške pokrajine 15 let nazaj in danes.

Tako bo kidanje snega hitro, varno in učinkovito
Pluženje ali odmetavanje snega je ena manj prijetnih plati zimskih radosti, ki pa se ji ni mogoče izogniti. Pravzaprav je priporočljivo, da že ob najmanjšem snežnem metežu poskrbimo za sprotno odstranjevanje snega. V nasprotnem primeru se ta lahko čez dan stopi, ponoči pa znova zamrzne, kar povzroči nastanek ledenih zaplat, za katere vemo, da so izjemno nevarne. Na območjih, kjer v hladnejšem delu leta tla pogosto prekrije snežna odeja, je zato lopata za kidanje snega nepogrešljiv pripomoček. Da bo delo potekalo bolj gladko, imamo za vas nekaj nasvetov.

Kakšne vrste poplav imamo v Sloveniji?
Poplave so ena najpogostejših naravnih nesreč, ki prizadenejo različne dele sveta. Gre za pojav, pri katerem voda prekrije območja, ki so običajno suha, kar lahko povzroči obsežno škodo na infrastrukturi, kmetijskih površinah, premoženju in ogrozi življenja.

Ali res potrebujete mikrovalovno pečico?
Morda se zdi, da so mikrovalovne pečice v kuhinjah nekaj običajnega, toda ali brez njih res ne moremo? So tako zelo nujne, da se jim kljub opozorilom o njihovi škodljivosti ne bomo odpovedali niti v prihodnosti, ali jih bodo morda v prihodnosti zamenjali cvrtniki na vroč zrak, ki v zadnjem času prav tako pridobivajo na popularnosti?

Difuzor in dišeče sveče, ki preženejo pomladansko utrujenost
Izberite svoj najljubši difuzor ali dišeče sveče, s katerimi boste premagali pomladansko utrujenost in si pričarali vonj po pomladi. Preberite si več tukaj!

Temperaturni rekord 38 stopinj Celzija na Arktiki
Podobno so rekordno temperaturo lani zabeležili tudi na južnem polu na Antarktiki, in sicer 18,3 stopinje Celzija.

Ob italijanski obali opazili sivega kita
Ob italijanski obali so v zadnjih dneh že večkrat opazili mladega sivega kita, nazadnje blizu Fiumicina pri Rimu. Pojav sivega kita v Sredozemskem morju je izjemno redek, zato je ta med strokovnjaki in ljubitelji živali vir precejšnjega vznemirjenja in številnih vprašanj, od kod je prišel.

Nas čaka mokra zima s snegom? Vsaj december bi lahko bil zimski
Zunaj je zadišalo po zimi, torej je čas, da resno spregovorimo o (letošnji) zimi in snegu.

Arktični ocean umira
Največja raziskovalna odprava se je danes s severnega pola vrnila v Nemčijo, potem ko so več kot leto dni zbirali informacije in podatke o vplivu podnebnih sprememb na Arktiko. Raziskovalci iz 20 držav so na severnem polu preučevali, kako toplejše podnebje vpliva na taljenje ledenikov. "Arktični ocean umira," so raziskovalci povzeli ugotovitve.

Grenlandski ledeniki so se znašli na prelomni točki
Taljenje ledenega pokrova na Grenlandiji je bilo doslej že tako obsežno, da je škoda nepopravljiva. Sneženje ne more več nadoknaditi izgube ledu, četudi bi se globalno segrevanje končalo danes, je razvidno iz najnovejše študije.

Globalno segrevanje lahko prisili v selitev več sto milijonov ljudi
Če človeštvo ne bo drastično zmanjšalo izpustov toplogrednih plinov, bo taljenje ledenikov do konca stoletja povzročilo občutno zvišanje gladine oceanov in več sto milijonov ljudi prisililo v selitev.

Poznate vse razlike?
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pod drobnogled vzeli kuhališča in razjasnili razlike med posameznimi modeli ter dodatne funkcije. Jih poznate?

Triglavski ledenik se krči, lahko tudi popolnoma izgine
Spreminjanje obsega in prostornine ledenika je dober kazalec podnebnih sprememb. V Sloveniji sta dva ledenika, Triglavski ledenik in Ledenik pod Skuto. Triglavski se zaradi izrazitega segrevanja ozračja krči od devetdesetih let prejšnjega stoletja, stroka pa predvideva, da lahko ledenik v naslednjih letih popolnoma izgine.

Znanstveniki potrdili ugotovitve o Antarktiki
Že nekaj časa so v ospredju trditve znanstvenikov, da se led na Antarktiki topi z veliko hitrostjo, ter da so določeni deli tamkajšnjega ledu danes precej tanjši kot pred desetletjem. Najbolj v ospredju je bilo seveda vprašanje, zakaj?

VIDEO: Čiščenje fug
Čeprav so keramične ploščice hvaležne za vzdrževanje, je pri njihovi rabi vendarle smiselno upoštevati nekaj navodil. O tem, kako ohraniti lepoto keramike, si preberite v članku! O tem, kako očistiti umazanijo s fug, pa si oglejte v našem video prispevku!