trajnica

Pazljivo, da ne zamenjate teh dveh spomladanskih rastlin
Čemaž je nizkorastoča trajnica z izrazitim in ostrim vonjem po česnu, ki spomladi preplavi gozdna tla. Ljubitelji ga brez težav prepoznajo, toda če ga nabirate prvič, bodite pozorni, da ga ne zamenjate za rastlino, ki utegne biti strupena.

Zdravilna cvetlica z živo rumenimi cvetovi, ki spominjajo na regrat
Navadni Lapuh ali podbel je cvetlica iz družine nebinovk, ki je zaradi svojih zdravilnih lastnosti cenjena že stoletja. Uporablja se v najrazličnejše medicinske namene, priljubljena pa je celo v kulinariki. Preberite več o tej zanimivi roži, ki je ena prvih, ki zgodaj spomladi pokaže svoje živo rumene cvetove.

Čudovite okrasne trave, ki se podajo na vsak vrt
Okrasne trave ponujajo čudovito vrtno kuliso, ki lahko hkrati deluje kot subtilna živa meja ali pa samo čudovit dodatek trati in ostalim rastlinam. Če ste eni redkih, ki še niso podlegli šarmu okrasnih trav, potem je morda sedaj čas, da jim poiščete prostor na svojem vrtu.

Vsestranska začimba, ki je pravzaprav strupena
Majaron (Origanum majorana) je trajnica, ki je tesno povezana z origanom. Ker spada v družino ustnatic, je tudi sorodnica bazilike, rožmarina, žajblja, timijana in origana. V toplejših območjih lahko majaron prezimi zunaj, na celinskem delu pa ga večinoma gojimo kot enoletnico ali pa kot lončnico, ki jo prestavimo v zaprt prostor, ko pride zima.

Najbolj nenavadna cvetlica na svetu prihaja iz Japonske
Skeletna roža je ena najbolj nenavadnih cvetlic na svetu. Čeprav bi njeno ime morda nakazovalo na strašljivi videz, pa je vse prej kot to. Po videzu je nežna, krhka in nadvse očarljiva.

Tako nevarna rastlina, da odžene tudi voluharja in krta
Križnolistni mleček je rastlina, ki razdvaja. Nekateri jo sadijo, ker naj bi odganjala voluharje in krte, drugi se je bojijo, ker je izjemno strupena, celo tako, da je že majhna kapljica njenega mlečka dovolj za opeklino na koži. Dejstvo pa je, da se je, ko se enkrat zasadi na vašem vrtu, težko znebite.

Rastline, ki na vrtu naredijo več škode kot koristi
Najrazličnejše rastline, med katerimi se na vrtu najpogosteje znajdejo drevesa, grmovnice, pa tudi nižje rastoče rastline, so čudovita popestritev vsakega vrta. Vendar pa to ne velja za vse. Pri izbiri seveda upoštevamo, ali so pogoji za določeno vrsto primerni, vedeti pa moramo tudi, katere so tiste, ki jih na svojem vrtu iz takšnega ali drugačnega razloga ne želimo. Naredijo lahko namreč več škode kot koristi, zato naj vas ne zavede njihov lep videz.

To morate storiti, če si v 2025 želite več denarja
Pileja Peperomioides ali poprovkasta pileja je sobna rastlina, ki velja za kitajsko rastlino denarja. Morda si je takšen sloves prislužila tudi zaradi svojih okroglih, sijočih listov, ki prav zares spominjajo na kovance. A če pustimo ob strani denar, je poprovkasta pileja zelo nezahtevna in hvaležna za vzgojo ter hkrati čudovita zelena dekoracija v vsakemu domu.

Tako boste rešili porumenele liste božične zvezde
Božična zvezda je čudovita lončnica, še posebej priljubljena v božičnem času. Kot tropska rastlina, ki je vajena nekoliko drugačnih pogojev kot so značilni za naše podnebje, pa včasih potrebuje posebno skrb in pozornost. Če listi vaše božične zvezde naenkrat postajajo rumeni, je to lahko posledica neustreznega zalivanja, osvetlitve, nenadne spremembe temperature ali morda nepravilnega gnojenja.

Puntarelle: sorta radiča, ki je še posebej priljubljena v Italiji
Puntarelle so poganjki posebne sorte katalonskega radiča. Na pogled so videti kot šop majhnih kalčkov, ki jih obdaja skupina dolgih, koničastih listov in spominjajo na šparglje ali beluše. Mnogi to vrsto obožujejo zaradi hrustljavosti in nezamenljivega okusa. Če je še niste poskusili, vas prepričamo v nadaljevanju – morda celo do te mere, da jo posadite na svoj vrt.

Solata, ki jo obožujemo pozimi
Radič je sredozemska rastlina, ki spada v družino cikorij. Največkrat ga pripravljamo kot solato, vendar se njegovi listi odlično obnesejo tudi v rižotah, testeninah, zavitkih in drugih prilogah. Prilagojen je na rast v različnih pogojih, zlahka ga vzgojimo tudi sami doma, saj je razmeroma nezahtevna rastlina, vajena tudi trših vremenskih pogojev. Čeprav je trajnica, ga gojimo kot enoletnico.

Tako zelo zdravilno je divje korenje
Divje korenje je rastlina, ki je kljub svoji zdravilni vrednosti še vedno precej nepoznana. Za razliko od navadnega korenja, ki ga najdemo na vrtu, rastlina z latinskim imenom 'Daucus carota' raste na travnikih in neobdelanih področjih. Preberite več o tej izjemno cenjeni kobulnici.

Redke, a osupljive črne cvetlice
Črni cvetovi so v kraljestvu rastlin precej redki, a ravno zato toliko bolj osupljivi. Razlog za to, da črno barvo v naravi srečamo le malokrat, je njena nestabilnost in dejstvo, da je ne glede na to, katere naravne pigmente zmešamo, popolnoma črn odtenek preprosto nemogoče dobiti. Nenazadnje, ko govorimo o črnih rastlinah, niti nikoli niso popolnoma črne. Vseeno poglejmo, katere cvetlice so tiste, ki že na prvi pogled navdušujejo s svojo elegantno temno barvo.

7 najlepših jesenskih cvetlic za balkonsko zasaditev
Čeprav so temperature v zadnjem času že močno padle, obstaja veliko jesenskega cvetja, ki ga lahko zasadimo v zunanja korita in tako ustvarimo čudovit prizor na balkonu ali terasi. Ni boljšega načina za dodajanje živahnosti in življenja na začetku najbolj mračnega letnega časa.

Koprive veljajo za eno najstarejših zelišč na svetu
Kopriva (Urtica dioica) je hitro rastoča zelnata trajnica, ki jo običajno obravnavamo kot plevel, le redko pa jo gojimo kot vrtno rastlino, čeprav njena prehranska vrednost nikakor ni zanemarljiva. Poglejmo, zakaj bi se v naši prehrani morala znajti bolj pogosto in kako preprečiti, da bi nas ob nabiranju opekla.

Jiaogulan: Tradicionalno kitajsko zelišče nesmrtnosti
Jiaogulan je tradicionalno kitajsko zelišče, ki mu zaradi številnih zdravilnih lastnosti pravimo kar zelišče nesmrtnosti. Med drugim kaže potencial za obvladovanje sladkorne bolezni, izkaže pa se tudi kot dobrodošla pomoč pri hujšanju in lajšanju stresa. Dobra novica je, da ga kljub njegovemu azijskemu izvoru lahko gojimo tudi pri nas.

Pozor! To niso jagode
Obožujete gozdne jagode in ko jih opazite, si hitro postrežete z njimi? A na gozdnih robovih lahko najdete tudi sadež, ki ni jagoda.

Poznate okro ali bamijo?
Ob pogledu na čudovite okrine cvetove marsikdo najprej pomisli na hibiskus, kar ni naključje, saj okra ali bamija, kot jo tudi imenujemo, spada prav v družino hibiskusa! Ta zanimiva rastlina z užitnimi plodovi, ki po obliki spominjajo na feferone, je pri nas še precej nepoznana. Pa veste, kako jo gojimo in zakaj se uporablja?

Flamingovec: sobna rastlina z zanimivimi 'nepravimi' cvetovi
Anthurium, pri nas bolj znan kot flamingovec, je eksotična sobna rastlina z rdečim 'cvetom' in velikimi, sijočimi listi. Rod obsega okoli 1000 trajnic, ki izvirajo iz Amerike in Karibov. Medtem ko jih je v toplih podnebjih mogoče gojiti na prostem na vrtu, se pri nas dobro obnesejo kot sobne rastline. Poglejmo, kakšne pogoje za to potrebujejo.

Zelišče, ki ne sme manjkati na nobenem vrtu
Meta je zelo trpežna trajnica, ki jo je enostavno prepoznati ne samo zaradi njenega svežega, rahlo ostrega vonja, temveč tudi po specifični obliki listov in stebel. Vsi predstavniki rodu 'mint' imajo namreč nekoliko zaobljena stebla in zelo značilno razporeditev listov. Dolga stebla, ki rastejo v višino in se hitro razraščajo, rastlini omogočajo precej agresivno širjenje. Poleti meta razvije majhne bele ali vijolične cvetove, ki privabljajo čebele, metulje in številne druge opraševalce.

Šetraj: zelišče, ki se odlično ujame z rožmarinom in žajbljem
Šetraj je enoletno zelišče, ki je del družine mete. Včasih se uporablja kot nadomestek ali v kombinaciji z rožmarinom, timijanom ali žajbljem. Najbolj poznana sta vrtni šetraj in kraški šetraj, ki se med drugim razlikujeta po tem, v katerem delu leta ju gojimo. Vrtni šetraj potrebuje toplo vreme in ga pogosto imenujemo tudi poletni šetraj, kraški oz. gorski šetraj, pa velja za zimsko zelišče.

Prepoznate to čudovito čebulnico?
Ob besedi čebula najverjetneje v prvem trenutku ne pomislite na rožo. Toda čebula, ki je nepogrešljiva v kuhinji, ima bližnje sorodnice, ki lahko na vrtu, balkonu ali terasi delajo družbo okrasnim cvetlicam.

Ali veste, kaj je oka?
Poznate to majhno korenasto zelenjavo, ki izhaja iz Peruja in spominja na krompir? Gre za oko ali andski krompir, kot mu tudi pravimo pri nas. Najbolj pogosto ga zasledimo v Boliviji in Peruju, precej znan pa je tudi na Novi Zelandiji. Ker ima pred krompirjem resne prednosti – nima namreč znanih škodljivcev ali bolezni – pa postaja vedno bolj poznan tudi v drugih delih sveta.

Mehiška 'kumara', ki sploh ni kumara
Kaj dobiš, če združiš kumaro in lubenico? Odgovor se skriva na dlani – dobesedno, saj so ti, ravno dovolj, da jih ujamemo v dlan, veliki sadeži na las podobni svojim sorodnicam lubenicam. Kljub temu da v imenu namigujejo na kumaro, pa tehnično gledano to niso. Rod 'Cucumis' vsebuje veliko znanih poljščin, vključno z bučami, vendar le ena vrsta, to je 'Cucumis sativus', velja za pravo kumaro. Mehiška kisla kumarica pripada povsem drugemu rodu 'Melothria'.

Najenostavnejše rastline za urejeno okolico doma
Želite lepo urejeno okolico, vendar nimate časa (morda niti volje), da bi v to vložili veliko truda? Seveda ne obstaja brsteč in cvetoč vrt brez vsaj nekaj vložka, toda z izbiro pravih rastlin je lahko ta neprimerno manjši.

Zunanje rastline, ki bodo v toplih dneh prijetno odišavile vaš vrt
Le kaj je prijetnejše kot stopiti na svojo teraso in vdihniti svež, pomirjujoč vonj najljubših rož, obsijanih s toplim spomladanskim soncem? Za vse, ki iščete rastline, ki bodo vaš vrt prijetno odišavile, smo zbrali osem najbolj dišečih.

Tudi vam težave povzroča plevel?
Plevel štejemo med nezaželene in moteče rastline, ki le jemljejo prostor in hranila posajenim rastlinam. Da bi ga lahko nadzorovali, je zato pomembno, da ga znamo prepoznati. Šele ko znamo prepoznati, katera rastlina je plevel in katera je pravzaprav koristna, se lahko naučimo tudi, kako ga izkoreniniti in kako v prihodnje nadzorovati njegovo rast.

Zdravilna rastlina, ki smo jo jedli že kot otroci
Kislica je ena od številnih trdoživih trajnih zelišč iz družine ajdovk (Polygonaceae). Njeni listi so rahlo ostrega kislega okusa, kar je posledica vsebnosti oksalne kisline. Vse vrste so široko razširjene v zmernih regijah in v večini primerov rastejo kot plevel, glede na njihove zdravilne lastnosti pa jih je mogoče tudi gojiti.

Poznate razliko med žafranom in žafraniko?
Žafraniko in žafran med sabo pogosto mešamo, saj gre za začimbi, ki se pravzaprav uporabljata na podoben način. Seveda pa ne gre zanemariti dejstva, da gre za dve različni rastlini, med katerima obstaja nekaj ključnih razlik. Poglejmo, kje in kako raste žafran ter kako žafranika in po čem ju ločimo.

Poznate mini 'sestrico' priljubljene monstere?
Vsi vemo, kako je videti klasična monstera, ki je bila še nedolgo nazaj rastlina, ki je nabirala prah, zdaj pa je znova postala kraljica domov. Tokrat vam predstavljamo še eno predstavnico monster - in sicer monstero adansonii.