trajnostna gradnja

Lesena fasada – naravna lepota in trajnostna rešitev ali neizbežno razočaranje?
Fasada je tisti element na stavbi, ki na nas naredi prvi vtis, predstavlja pa tudi zunanjo oblogo stavbe, ki je ključna za njeno estetsko privlačnost in zaščito pred vplivi okolja. V zadnjih letih pa se je pojavila vse večja priljubljenost lesene fasade kot trajnostne in estetsko privlačne rešitve. Zakaj torej uporabljamo les za fasade in kakšne prednosti prinaša ta naravni material?

Prednosti in slabosti izolacije s kameno volno pri gradnji hiše
Kamena volna je vrsta mineralne volne, ki je nepogrešljiva pri gradnji najrazličnejših objektov. Preverite, katere so njene prednosti, zaradi katerih velja za nepogrešljiv material, ko govorimo o toplotni izolaciji ter vse ostalo, kar morate vedeti, preden se odločite za katerokoli izbiro.

Trajnost v notranjem oblikovanju: Kako ustvariti okolju prijazen dom
V današnjem svetu, kjer je trajnost postala ključna vrednota, tudi pri oblikovanju doma iščemo načine, kako zmanjšati ekološki odtis in hkrati ustvariti prostor, ki je estetsko privlačen in udoben. Trajnost v notranjem oblikovanju pomeni izbiro materialov, barv in elementov, ki ne obremenjujejo okolja, temveč ga ohranjajo.

To so trendi na področju gradnje doma
Kot pri prehrani lahko tudi pri gradnji trende v zadnjih letih povzamemo z "bio in eko", če pri ustvarjanju doma z "bio" mislimo na kakovost oz. udobje bivanja, z "eko" pa označimo trajnostni način gradnje. V nadaljevanju se bomo dotaknili modernih smernic, ki jih obe področji narekujeta preko idej, materialov in tehnologij.

Prednosti termopanske zasteklitve
Termopanska zasteklitev je postala trend pri zasteklitvi oken, teras in zimskih vrtov. Gre za zasteklitev, ki je zaradi svojih lastnosti še posebej visoko cenjena in spoštovana – zato je prav, da tudi vi spoznate vse prednosti termopanske zasteklitve, vključno z edinstveno prednostjo možnosti popolnega odprtja vseh stekel!

Naravna izolacija: kakšne vrste obstajajo in kako se odločiti za pravo?
Ko razmišljamo o tem, kako bi prihranili pri porabi energije, je dobro, da preverimo tudi kakovost izolacije lastnega doma. Stroški ogrevanja namreč odžirajo precejšen kos družinskega proračuna. In če pomislimo na ocene, da kar okoli 65 odstotkov toplotnih izgub prehaja skozi zunanje stene objekta in skozi streho, je jasno, da se vložek v dobro izolacijo še kako obrestuje. A z izbiro materialov za dom je dobro razmišljati tudi na vsesplošno počutje in nenazadnje na celotno življenjsko dobo same izolacije. Zato v ospredje v zadnjih letih vse bolj prihajajo naravni izolacijski materiali.

To so prednosti trajnostne gradnje
Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

V neustreznih razmerah biva že vsak tretji Slovenec
Raziskava Healthy Homes Barometer, ki je bila izvedena v letošnjem letu, je razkrila slabo stanje evropskih nepremičnin pri nas. Po izsledkih omenjene raziskave je vsak tretji prebivalec izpostavljen potencialno škodljivemu ozračju v zaprtih prostorih, in sicer zaradi vlage, pomanjkanja dnevne svetlobe, prekomernega hrupa ali mraza.

Lesene hiše
Medtem ko je še pred desetletji pri nas in v svetu prevladovala betonska gradnja hiše, so danes v ospredju različne gradnje, med katerimi pa najbolj izstopajo lesene hiše. Zakaj se vedno več ljudi odloča zanje, kakšne so prednosti in slabosti tovrstne gradnje in, navsezadnje, kaj je res in kaj ni, ko je govora o leseni gradnji?

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?
Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

Lastnik je s končnim rezultatom več kot zadovoljen
Tako pri gradnji nove hiše kot pri sanaciji obstoječega objekta je izbira strešne kritine ena najpomembnejših odločitev, zato je treba dobro premisliti, kateri material bomo izbrali, da nam bo streha dolgo in dobro služila. Tega se še kako zaveda mlad par iz okolice Slovenj Gradca, ki si je zaželel družinsko hišo v idiličnem okolju, po posvetu z arhitektom pa sta se odločila, da je glede na njune želje in potrebe aluminij idealna izbira.

Noro, kakšna hiša!
Montažna hiša PopUp House, ki so jo zasnovali v francoskem oblikovalskem studiu Multipod Studio, je izdelana iz jelovine, plastične izolacije ter lesenih vijakov, postavite pa si jo lahko zgolj s pomočjo izvijača. Če ste vsaj malce spretni, seveda!

Palača na vodi
Vas navdušuje misel na življenje na vodi, denimo na kakšni izmed ladjic v amsterdamskih kanalih? Potem vas bo švedska plavajoča rezidenca gotovo očarala.

Bi živeli v hiši iz odpadkov?
Bi za gradbeni material uporabili plastenke, pločevinke, steklenice in avtomobilske gume? Ker gre za materiale, ki so zelo odporni in obstojni celo več stoletij, se je nekdo tega že domislil.

Lahko bi živeli v avtu
Japonce navdihuje tehnologija, Skandinavce trajnostna eko gradnja, Američani sledijo motu "Večje je boljše!"... V naši severni sosedi pa se, kot kaže, obnesejo nenavadne gradnje.