triglavski

(Pre)drago parkiranje v Vratih, PZS pričakuje pocenitev in ugodnosti
Letošnja uvedba parkirnine v dolini Vrata je dvignila veliko prahu. Največ kritik je bilo na račun zneska, pa tudi glede alternativnega javnega prevoza, saj ni bilo omogočenega poznega prihoda in odhoda. Planinska zveza Slovenije zato od Občine Kranjska Gora za naslednjo sezono pričakuje dostopnejšo in ugodnejšo rešitev.

Pet čudovitih in poučnih izletov po Sloveniji
Slovenija, biser Evrope, se ponaša z izjemno naravno dediščino, kjer se prepletajo raznoliki ekosistemi, vendar pa so ti čudoviti ekosistemi ranljivi in potrebujejo našo skrbno zaščito. Pripravili smo nekaj navdihujočih idej za izlete, ki ozaveščajo o pomenu varovanja teh dragocenih okolij.

V Podkorenu nov trop volkov, križancev med psom in volkom
V javnem zavodu Triglavski narodni park so desetletja na območju parka občasno opažali le posamezne volkove, od leta 2018 dalje pa je volk stalno prisoten. Odtlej se število živali iz leta v leto povečuje.

Obeležujemo evropski dan parkov in začetek tedna gozdov
V Evropi je 24. maj vsako leto posvečen naravnim in narodnim parkom. Letošnji slogan je "Prihodnja generacija parkov", s čimer želijo pobudniki spodbuditi razprave o prihodnosti zavarovanih območij. Z današnjim dnem se začenja tudi Teden gozdov 2021, namenjen promociji gozdov in gozdarstva, ki letos poteka pod geslom "Načrtno z gozdom".

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti
V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Gorenjski gozdovi bogatejši za tri rise
Potem ko so v okviru projekta Life Lynx na Jelovici v naravo spustili risa Zoisa in Aido, so se jima na Gorenjskem pridružili še Tris, Julija in Lenka. "Gre za pomemben dogodek za slovensko okolje in naravo, še posebej pa za slovenskega risa," je dejal minister za okolje in prostor.

Na Gorenjsko prispela še dva romunska risa
V okviru projekta Life Lynx so ta konec tedna v prilagoditveno oboro na Jelovici pripeljali dva risa iz Romunije, in sicer samico Aido ter samca Zoisa. Prvega risa so v okviru omenjenega projekta na Gorenjsko preselili že marca, in sicer na Pokljuko. Do konca leta naj bi se na območje Gorenjske in severne Primorske naselilo pet risov.

Kaj vse so našli na Triglavskem ledeniku
Najvišje ležeči ledenik na naših tleh na Geografskem inštitutu Antona Melika opazujejo in proučujejo že več kot 7 desetletij, od leta 1946. Njegova površina je iz leta v leto manjša, prizanesejo pa mu ne niti obiskovalci.

Dvigujejo glasnost narave
Svetovna organizacija za varstvo narave (WWF) je ta teden začela s kampanjo Dvignimo glasnost narave, ki poziva vse Evropejce, da se znova povežejo z zvoki narave in sprejmejo ukrepe, ki bodo omogočili zaščito številnih ogroženih naravnih habitatov in vrst. V kampanji bodo nastale skladbe, sestavljene iz zvokov narave.

Triglavski ledenik se krči, lahko tudi popolnoma izgine
Spreminjanje obsega in prostornine ledenika je dober kazalec podnebnih sprememb. V Sloveniji sta dva ledenika, Triglavski ledenik in Ledenik pod Skuto. Triglavski se zaradi izrazitega segrevanja ozračja krči od devetdesetih let prejšnjega stoletja, stroka pa predvideva, da lahko ledenik v naslednjih letih popolnoma izgine.

Fotografije, ki jim je težko verjeti ...
Američani so o zaščiti naravnih zakladov razmišljali že v drugi polovici 19. stoletja. Čisto zares pa se je zgodba začela v Yellowstone nacionalnem parku, najstarejšem nacionalnem parku na svetu, ki so ga ZDA v imenu ljudstva zaščitile že davnega leta 1872.

Prav poseben fenomen z Islandije
Narava navdušuje, tudi kadar govorimo o ledu in mrazu. Tokrat bomo vstopili v islandski narodni park, ki se ponaša s številnimi naravnimi čudesi. Poglejte!