tujerodna

Kako se znebimo nadležnih mušic?
Vinske mušice (Drosophilidae) so družina dvokrilcev, ki jih natančneje uvrščamo v podred muh kratkorožk. Ta rod sestavlja okoli 3.500 danes živečih in do sedaj opisanih vrst, v splošnem pa so to majhne muhe, velike od 2 do 4 milimetre. S posebno vrsto, ki napada naše sadno drevje, se soočamo prav v tem času. Drosophila suzukii je plodova vinska mušica, tujerodna vrsta, ki je bila v Evropo vnesena iz Azije, povzroča pa nepopisno škodo v sadovnjaku. Kakšne so rešitve?

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju
Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Te rastline si ne želite imeti doma
'Papagajčki' so na seznamu invazivnih tujerodnih vrst, zato zanjo veljajo najstrožji ukrepi za preprečitev vnosa in širjenja. Prepovedano jo je razmnoževati, gojiti, prevažati, kupovati, prodajati, uporabljati, izmenjevati, posedovati ali jih dati v okolje.

So papagajčki res tako nevarni, kot pravijo?
Sirska svilnica, ki jo mnogi poznajo tudi po ukrivljenih plodovih z imenom 'papagajčki', je rastlina, ki razdvaja. Nekateri trdijo, da je izjemno nevarna in invazivna, spet drugi so nad njo navdušeni. Poglejmo, kaj sploh je sirska svilnica, kakšne pogoje potrebuje za rast ter kako je z njeno invazivnostjo.

Zdaj je čas za nabiranje teh okusnih gomoljev
Pred nami je tisti del leta, ko lahko pričnemo nabirati gomolje topinamburja in iz njih pripravimo kakšno dobro jed.

Tudi ta tujerodna stenica išče zavetje v vašem domu
Toplo zavetje doma je mikavno za veliko živali, vse od miši, smrdljivcev, stenic in pajkov. Zadnji topli dnevi pa so na plano privabili tudi tujerodne stenice, ki že lezejo po fasadah in notranjosti hiš.

Nevarna rastlina raste tudi pri nas
O razraščanju te invazivne rastline na območju Slovenije smo pred časom poročali tudi mi, tokrat pa iz tujine odmeva primer 17-letnika, ki je po stiku z rastlino dobil hude opekline po obrazu.

Alergiki, pozor!
Obremenitev zraka s cvetnim prahom bo v prihodnjih toplih dneh narasla, so napovedali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Prevladoval bo cvetni prah jelše, v Primorju cipres. V zraku bo prisoten cvetni prah leske in v manjši meri drugih nizko alergenih vrst.

Letos večje število nekaterih vrst žuželk
Letošnje leto so klimatske razmere za razvoj toploljubnih žuželk ugodne, zato strokovnjaki opažajo povečano število nekaterih vrst oziroma skupin. Razlika je opazna zlasti v primerjavi z lanskim, zelo deževnim letom.