Dominvrt.si

uničujoče

5 razlogov, kako lahko kamni pomagajo vašemu urbanemu vrtičku

Gojenje rastlin v loncih ima številne prednosti, a glavna je ta, da lahko rastline premikamo in jim tako skozi ves dan zagotavljamo primerno količino sončnih žarkov. Poleg tega jih lahko, kadar gre za trajnice, jeseni ali pozimi postavimo v garažo ali drug zaprt prostor, kjer bodo lažje počakale na toplo spomladansko vreme. Če ste se tudi vi odločili svoj vrt preseliti v korita, imamo za vas še en nadvse uporaben trik, za katerega ne potrebujete nič drugega kot nekaj srednje velikih kamnov.

Kaj je mikroplastika in kako nastane?

V našem svetu je razširjena prisotnost plastike dosegla raven brez primere, s posledicami, ki segajo daleč onkraj tistega, kar je videti na prvi pogled. Med najbolj zahrbtnimi manifestacijami onesnaževanja s plastiko je razširjenost mikroplastike, drobnih delcev, velikih manj kot pet milimetrov, ki so se infiltrirali v skoraj vsak kotiček našega okolja.

4 znaki, ki sporočajo da se so se vaše rastline 'prehladile'

Zgodi se, da je tako kot ljudem tudi rastlinam včasih zunanje okolje enostavno prehladno. In čeprav so nekatere na ostre razmere navajene bolj kot druge, pa mraz lahko prizadene prav vsako izmed njih. V takem primeru je pomembno, da negativne posledice temperaturnega stresa pravočasno opazimo, rastlino zaščitimo in s tem preprečimo pozebo.

Ali je orkan mogoče preprečiti?

Orkani so naravni pojavi, ki nastajajo zaradi globalnih vremenskih in klimatskih pogojev, predvsem pa je njihov nastanek odvisen od toplote oceanov in dinamike atmosfere.

Zato bi ponoči morali zapreti vrata spalnice

Morda se vam to ne zdi velik problem ali razlog, toda ko gre za varnost vas in vaše družine, je zapiranje vrat lahko ključnega pomena. Poglejte, zakaj.

So vaš vrt napadli bolhači?

Bolhači so precej pogosta vrtna bitja. Najdemo jih na vrtnih gredicah, v kompostnem kupu in celo v cvetličnih loncih in koritih. Gre za majhne, le nekaj milimetrov velike, a zelo uničujoče škodljivce. Na vrtu za seboj pustijo pravo razdejanje, saj v zelene dele vrtajo drobne luknjice, zaradi katerih je uničena praktično cela rastlina.

Kumar ne sadite poleg teh rastlih

Izkušeni vrtnarji vedo, da lahko s pravilno razporeditvijo rastlina na vrtu izboljšamo rast kumar na način, da odženemo škodljivce in preprečimo razvoj nekaterih bolezni. Poglejmo, katere rastline je priporočljivo vzgajati poleg te priljubljene poletne vrtnine in katere raje držimo na varni razdalji stran od kumar.

Hladnega vremena še ni konec: Kako zaščititi vrt pred pozebo?

Rekordne temperature in nenadni preobrati, od nizkih temperatur do snega, vse to ima lahko uničujoče posledice tudi za pridelke. In ker so pozebe vse pogostejše, jih po novem opredeljujemo kot pričakovan dogodek. To pa tudi pomeni, da moramo sami poskrbeti za zaščito. Ampak kako?

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega

Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

Avstralski govedar: od pastirja do družinskega prijatelja

Avstralski govedar je pasma, znana po svoji inteligenci, agilnosti in neomajni zvestobi. Kot že ime pove, izvirajo iz Avstralije, kjer so bili vzrejeni za pastirsko delo. Zaradi teh lastnosti so postali priljubljeni družinski ljubljenčki, čeprav so obenem tudi zanesljivi delovni pomočniki. Poglejmo več o tej pasmi.

Opozorilo: Ne nabirajte zelenjave, če je bil vaš vrt namočen

Uničujoče poplave v preteklih dneh niso povzročile le ogromno materialne škode znotraj domov, ampak so marsikomu zradirale tudi vse, kar je raslo na vrtu. Reševanje rastlin in sanacija vrtov ob takšni razsežnosti sta izjemno težavna, previdni pa moramo biti tudi pri pobiranju pridelkov in nenazadnje pri nadaljnjem obdelovanju vrta na onesnaženih območjih.

Kakšne vrste poplav imamo v Sloveniji?

Poplave so ena najpogostejših naravnih nesreč, ki prizadenejo različne dele sveta. Gre za pojav, pri katerem voda prekrije območja, ki so običajno suha, kar lahko povzroči obsežno škodo na infrastrukturi, kmetijskih površinah, premoženju in ogrozi življenja.

Previdno s soljo na vrtu

Medtem ko je sol v kuhinji nepogrešljiva, pa marsikdo ne ve, da je lahko zelo uporabna tudi na vrtu. V nadaljevanju si preberite, kako jo lahko uporabite.

Zakaj imajo orkani ženska imena?

Kar nekaj držav po svetu se zadnje dni spopada z orkanom Iota. Mnogi pa poročajo tudi, da je letošnja sezona orkanov v Atlantiku med najbolj dejavnimi v zgodovini. Kako pa je z orkani v naši bližini?

Je mogoča blaginja brez zdravega okolja?

Epidemija covid-19 je povzročila zdravstveno in gospodarsko krizo. A kot poudarja Greenpeace Slovenija, se še vedno soočamo tudi z okoljsko krizo, ki lahko z napačnimi odzivi na gospodarsko postane hujša. Ne le okoljevarstveniki, tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojih predlogih odziva na epidemijo opozarja, da nismo v položaju, ko bi lahko pozabili na okolje.

V požarih naj bi poginila že milijarda živali

Avstralski gasilci so danes s pomočjo dežja uspeli ukrotiti ogromen požar v avstralski zvezni državi Novi Južni Wales, ki so mu zaradi razsežnosti nadeli naziv megapožar. Manjše območje sicer še gori, a so obeti, da jim ga bo uspelo pogasiti, dobri. Požari, ki divjajo že več mesecev v Avstraliji so do sedaj pogoltnili mesta, domove, gozdove, najbolj pa so zaskrbljujoči podatki, ki kažejo, da naj bi poginila že več kot milijarda živali. V število so vključene ptice, plazilci in sesalci, če bi prišteli še druge, bi bili podatki še večji. 

Globalno segrevanje lahko prisili v selitev več sto milijonov ljudi

Če človeštvo ne bo drastično zmanjšalo izpustov toplogrednih plinov, bo taljenje ledenikov do konca stoletja povzročilo občutno zvišanje gladine oceanov in več sto milijonov ljudi prisililo v selitev.

Znanstveniki končno razkrili veliko skrivnost

Znanstveniki so uspeli narediti preboj pri razumevanju, kaj sproža izbruhe supervulkanov. Ti so zmožni izbruhov, ki so do tisočkrat močnejši kot izbruhi navadnih vulkanov. Čeprav se je sprva domnevalo, da izbruhi supervulkanov potrebujejo zunanji sprožilec, kot je na primer zelo močan potres, je očitno potrebna samo zadostna količina magme.

Predstavitev finalistov in prejemnika dobrodelne sanacije

Na portalu Dominvrt.si smo za zadnji mesec v letošnjem letu pripravili dobrodelno akcijo Sanacija doma, v kateri bomo eni izmed številnih družin, ki so jih prizadele uničujoče septembrske poplave, še letos sanirali dom in jim tako omogočili vstop v novo leto v obnovljenem domu!

Pretresljiva odkritja o švicarskih Alpah

Pred približno 1500 leti so poplave povsem uničile takrat že zelo razvito Ženevo. Danes pa so strokovnjaki odkrili nova dejstva o grozljivem dogodku iz preteklosti. Predvidevajo namreč, da je mestece v švicarskih Alpah uničil cunami.

"Čudež" v avstralskem mestu

V začetku februarja so uničujoče poplave, ki jih je povzročilo močno deževje, prizadele večje območje severno od Sydneyja. Na tisoče Avstralcev v mestu Moree, ki je od Sydneyja oddaljeno nekaj več kot 600 kilometrov, je ostalo popolnoma odrezanih od sveta.

Znanstveniki na poti k revolucionarnemu odkritju

Potresi so nenaden naravni pojav, ki ga - vsaj do sedaj - seizmologi niso mogli natančno predvideti. Ker se vsi še živo spominjamo potresa na Japonskem, je odveč govoriti, da je dovolj le en, zaradi katerega je pretresen ves svet.

Grozljiv naravni fenomen prvič na posnetku

Pod morsko gladino na Antarktiti so prvič posneli enega izmed uničujočih naravnih spektaklov. Gre za tako imenovan leden stalaktit, ki se ustvari pod ledom in nadaljuje svojo pot vse do morskega dna, pri tem pa pobije vse, kar mu je na poti.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860