urbano okolje

Je črna sedežna garnitura dobra ideja?
Črna sedežna garnitura je precej drzna izbira, ki ni za vsakogar, vendar je na njej nekaj neustavljivo privlačnega in elegantnega. V dnevno sobo vnese pridih luksuza in prefinjenosti na način, ki ga sicer težko dosežemo. Čeprav je znano, da se črna dobro ujema s skoraj vsemi drugimi barvami, ni vedno preprosto ustvariti prostora, ki je hkrati eleganten in ne moreč – kar se nam kaj hitro zgodi, če nimamo vsaj malo občutka za notranje oblikovanje.

Kje bi morali živeti glede na vaše astrološko znamenje?
Verjamete, da je vse v vašem življenju zapisano v zvezdah? Svoje astrološko znamenje lahko uporabite kot vodilo v ljubezni, delu in življenju – zakaj ga torej ne bi uporabili pri izbiri vrste domovanja, v katerem naj bi živeli?

Zakaj ne bi lončnice polepšale tudi kopalnice?
Po navadi imamo rastlinje na balkonu, v spalnici in dnevnem prostoru. Toda prav prijetno lahko lončnice popestrijo tudi kopalnico. Idealno ta predstavlja prostor sproščanja. In kako bi lahko lažje dosegli ta učinek kot prav z uporabo rastlinja, ki za povrh še očisti zrak.

Zelena streha: trajnostna rešitev za urbano okolje
Zelene strehe predstavljajo pomemben element v urbani arhitekturi, saj spreminjajo podobo in delovanje mestnih okolij. Njihov vpliv presega zgolj estetski vidik, saj zmanjšujejo vpliv mestnih toplotnih otokov, prispevajo k boljši kakovosti bivanja ter ustvarjajo privlačno okolje za prebivalce, kot tudi obiskovalce mest. Čeprav so zelene strehe relativno nov pojav v urbanih naseljih, njihova priljubljenost narašča s hitro urbanizacijo tako pri nas kot v svetu.

K nam prispela invazivna vrsta mravelj: "Vedeli smo, da bo prišel ta dan"
Dolgo smo se jih uspešno branili, a zdaj so tu, pravijo strokovnjaki. Rdeče ognjene mravlje, namreč. Gre za eno najbolj invazivnih živalskih vrst na svetu, ki prihaja iz južne Amerike, v zadnjih dneh pa so jo prvič opazili tudi v Evropi.

Kompost lahko pripravite tudi v stanovanju
Kompostiranje je priročen način za ponovno uporabo bioloških odpadkov, s katerim zmanjšamo negativen vpliv na okolje in hkrati pridobimo dragocena hranila za svoje sobne rastline. Vendar pa se marsikdo kljub pozitivnim vidikom domačemu kompostiranju ob misli na neprijetne vonjave in umazanijo raje izogne. Če imate tudi vi zadržke in oklevate, ali bi se lotili tega projekta in ali ima lahko sploh kakšne koristi, berite naprej.

Priznani etnolog: 'Slovenci smo lahko popolnoma samooskrbni!'
Čeprav Slovenija v kriznih časih postaja vse manj odvisna od uvoza, so številni strokovnjaki prepričani, da v celoti samooskrbni ne bomo nikoli. Več kot dve tretjini našega ozemlja imata namreč omejene možnosti za pridelavo, prav tako določenih živil ni mogoče pridelovati zaradi neustreznih podnebnih pogojev. Manjka nam semen za širšo pridelavo ter živali za nadaljnjo rejo, pojavljajo se težave z repromaterialom. Povsem nasprotno je priznani slovenski etnolog prepričan, da Slovenci lahko ponovno postanemo samooskrbni – pod tremi pogoji.

Veste, da je treba nekatere gobe šeškati?
Si predstavljate, da bi sredi zime nabirali gobe? In to brez odhoda v gozd ... Dobrodošli v neverjetnem svetu urbanega gobarjenja, v katerem na vas vedno čaka sveža goba.

Izbrana Plečnikova dela vpisana na Unescov seznam svetovne dediščine
Odbor za svetovno dediščino Unesca je na seznam svetovne naravne in kulturne dediščine vpisal izbrana dela arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani. Nominacijo Dela Jožeta Plečnika v Ljubljani – urbano oblikovanje po meri človeka je pod vodstvom ministrstva za kulturo koordiniral Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO).

Visoke grede imajo veliko prednosti
Visoke grede postajajo vse bolj priljubljene, tako med tradicionalnimi kot tudi med sodobnimi vrtičkarji. Razloge za to gre iskati predvsem v njihovi praktičnosti in funkcionalnosti. Zavzamejo malo prostora, so privlačne na pogled, v njih zraste manj plevela, pa še sklanjati se je treba bistveno manj, kot če bi vrtnarili na navadnih gredah. Preverili smo, katere so glavne prednosti visokih gred v primerjavi s klasičnimi vrtnimi gredicami.

Jagode na balkonu? Poglejte, kako vam lahko uspe čudovit vrtiček
Tudi, če živite v stanovanju, imate lahko pri roki sveža zelišča, kot sta na primer bazilika in timijan, na svoj balkon pa boste lahko odšli tudi po svežo solato in si jo pripravili za odlično lahko kosilo. Vrtnarjenje na manjših površinah je namreč lahko zelo preprosto. V nadaljevanju si preberite nekaj koristnih nasvetov.

Razcvet urbanega čebelarjenja
V Mestni občini Ljubljana (Mol) deluje okoli 330 čebelarjev oziroma trije odstotki vseh čebelarjev v Sloveniji. Združujejo se v pet društev, čebelarji pa imajo v povprečju med 30 in 50 čebeljih družin. Vedno več je urbanih čebelarjev, katerih prednost je po besedah Maruške Markovčič z Mola predvsem kvalitetno okolje z manj pesticidi in insekticidi.

Slovenski projekt, vreden občudovanja
Če razmišljate, da bi si omislili kakšno lončnico in tako v svoj dom vnesli malce življenja, ni potrebno zapravljati denarja v vrtnih centrih, ampak jo lahko kar posvojite. Ravno tako ne zavrzite rastlin, ki vam ne uspevajo najbolje, ker zanje ne znate ali nimate časa skrbeti. Že slabo leto namreč v Sloveniji deluje Zavetišče za zavržene rastline, projekt, ki je osredotočen na reševanje rastlin v urbanem okolju ter spodbujanju odnosa do rastlin kot živih bitij.

Kako naučiti psa, da vedno pride, ko ga pokličemo?
Privajanje psa na hišna pravila še zdaleč ni mačji kašelj, še posebej če v svoj dom prejmemo starejšega kužka, ki je bil pred tem navajen drugačnega okolja in ni poznal nobenih ukazov. Težava je še večja, če pes ni navajen sprehodov, kaj šele da bi se vrnil, ko ga spustimo s povodca. Ste vedeli, da je učenje odpoklica najpomembnejša vaja, saj z njo psa lahko zavarujemo pred številnimi nevarnostmi?!

Veste, kaj je to biofilija?
Tako izkušnje posameznikov kot znanstvene raziskave so večkrat pokazale, da se v „družbi“ rastlin ljudje počutimo bolje. Podobno na naše počutje vplivajo tudi drugi naravni elementi, na pimer razgled na modro nebo, voda in podobno. Ste se kdaj vprašali, zakaj?

Stavba leta 2010!
Žirija je na letošnjem Svetovnem arhitekturnem festivalu, ki se je novembra odvil v Barceloni, za stanovanjsko zgradbo leta izbrala singapurski stanovanjski kompleks Pinnacle @ Duxton. V prispevku vam ga predstavljamo.

Urbani eko trendi
Tudi če živite v mestu in v mestnem stanovanju, lahko predvsem poleti z naravi prijaznim vedenjem prispevate k bolj smotrni porabi energije in naravnih virov ter posledično večji zaščiti okolja.

Umetnost sredi mesta
Verjetno ulic in podhodov, skritih notranjih dvorišč in pozabljenih zidov v mestih nihče ne pozna bolje od uličnih umetnikov. Kar je za večino med nami zanemarjena četrt ali zapuščena hiša, njim predstavlja vabljiv poligon za ustvarjanje.

Je šla angleška šala predaleč?
Angleški umetnik z imenom Filthy Luker meščane preseneča s svojimi uličnimi domislicami. Morda bi tudi vi lažje spregovorili z drevesom, ki stoji na vaši poti, če bi nekega dne opazili, da vas gleda z velikimi očmi. Poglejte!

Ameriški načrt, ki bo rešil svet?
Po projekcijah strokovnjakov bo do leta 2050, se pravi čez slabih 40 let, 80 odstotkov svetovne populacije živelo v mestih. Misel na to, da naj bi preostalih 20 odstotkov na podeželju pridelalo dovolj hrane za vse, je utopična. A vizionarji imajo rešitev.

Uboga, mala drevesa
Čeprav je že dolgo jasno, da je tistim, ki v rokah držijo vajeti našega planeta za okolje vse premalo mar, pa umetniki in drugi izvirni posamezniki s svojimi akcijami vlivajo upanje, da bo prihodnost vendarle zelena tudi za naše otroke in vnuke.

Zakaj je k nam prišla orjaška žaba?
Ne glede na to, v kako velikem mestu in kako urejenem in čistem stanovanju živimo, v naši neposredni okolici vedno živijo tudi živali. Mikroskopsko male ali velike, udomačene in divje - ljudje vse prepogosto pozabljamo, da v svojih domovih in mestih nismo sami.