Dominvrt.si

varčevanje energije

Naprave, ki jih morate po vsaki uporabi odklopiti

V zadnjem času se je večina izmed nas že navadila, da večino električnih naprav izklopimo, ko se odpravimo na dopust. Vendar pa obstajajo tudi takšne, ki jih je priporočljivo izklopiti vsakič, ko jih nehamo uporabljati.

6 trikov, s katerimi lahko v kuhinji prihranite energijo

Po nekaterih podatkih naj bi gospodinjstvo, ki šteje tri člane, za kuhanje in pripravo hrane porabilo približno 11 odstotkov vse porabljene energije v gospodinjstvu. Triki, ki vam jih predstavljamo v nadaljevanju, vam lahko, v kolikor jih boste dosledno upoštevali, pomagajo prihraniti kar nekaj energije. Tako boste prispevali k varovanju okolja, hkrati pa vam bo ob koncu meseca hvaležna tudi denarnica.

Na ta način se izgublja največ energije v vašem domu

Ugašanje luči v prazni sobi ali varčevanje s tekočo vodo sta načina, s katerima lahko prihranite denar pri stroških bivanja in pozitivno vplivate na okolje. Vendar pa je v vašem domu še veliko drugih skritih virov, ki so krivi za izgubljanje energije in se jih najverjetneje sploh ne zavedate.

7 navad, s katerimi lahko prihranimo večje količine vode

Voda je vir življenja in je takoj za kisikom najpomembnejša stvar, ki jo naše telo potrebuje za normalno delovanje. V tem času, ko nas pesti suša in se soočamo s številnimi požari ter nam grozi resno pomanjkanje vode, je zato še posebej pomembno, da vsak posameznik z nekaj preprostimi navadami omeji porabo vode.

Naprave, ki porabljajo elektriko tudi, ko so ugasnjene

Morda ste bili doslej prepričani, da elektronska naprava, ki je izklopljena ne porablja električne energije – a to ne velja vedno in povsod. Četudi ste pritisnili gumb, s katerim ste jo ugasnili, ne pozabite dodatno še iztakniti kabla iz vtičnice.

Je res ceneje prati ponoči?

Cene elektrike so v zadnjih letih poskočile in mnogi so zaskrbljeni zaradi vse večjih računov, zato je normalno, da se sprašujete, ali obstajajo načini, kako prihraniti vsaj nekaj denarja.

Koliko denarja v resnici pomagajo prihraniti LED žarnice?

Življenjski stroški, ki jih namenjamo za ogrevanje, vodo, komunalne storitve in nenazadnje elektriko, brez katere si danes ne predstavljamo življenja, so vedno višji in eden izmed korakov v to smer je tudi uporaba LED žarnic. Od navadnih žarnic z žarilno nitko smo se poslovili že dobro desetletje nazaj, nato je sledil še umik nekaterih halogenk. Ta ukrep pa nima vpliva le na okolje, ampak tudi na našo denarnico.

7 prednosti rastlinjaka na lastnem vrtu

Postavitev rastlinjaka je pomembna pridobitev za vsakega vrtnarja. Ta namreč omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, s čimer vam, ali bolje rečeno vašim rastlinam, niti najhladnejši zimski dnevi ne pridejo do živega. To pa ni edini razlog, za vas jih imamo kar sedem.

Kupujete pečico? To je dobro vedeti

Vse kar morate vedeti o pečicah: sistemi pečenja, funkcije, posebnosti!

Koliko elektrike porabijo vaši gospodinjski aparati?

Glede na vse višje zneske na položnicah za elektriko bo v letu 2024 tradicionalnim odločitvam o hujšanju, odrekanju raznim razvadam in bolj zdravem življenjskem slogu najbrž treba dodati tudi malce drugačne vrste zaobljub: denimo varčevanje in smotrno porabo energije. Precej lahko storite z rednim ugašanjem luči in izklapljanjem aparatov, ko jih ne uporabljate. Tudi s pranjem v nočnih urah lahko prihranite. Še pomembnejše pa je, da preverite, kako potratni so dejansko vaši električni aparati, in jih po potrebi zamenjate z novimi, energetsko učinkovitejšimi modeli.

Toplotna črpalka - kaj morate vedeti, preden se odločite za nakup?

Med vsemi ogrevalnimi sistemi, ki so trenutno na voljo, veliko strokovnjakov kot najkvalitetnejšo in dolgoročno najbolj varčno rešitev priporoča toplotno črpalko. A tudi pri toplotnih črpalkah je možnosti več, ponudnikov ravno tako, zato se nikar ne prenaglite z nakupom ampak se posvetujte s strokovnjakom. Preden pa sprejmete končno odločitev, morate vedeti kaj toplotna črpalka pravzaprav je, kako deluje, ali se vam nakup izplača in na kaj vse morate biti še pozorni.

Je ceneje pustiti ogrevanje prižgano ali ga prižigati po potrebi?

Mnogi od nas niso nikoli prepričani, ali je najbolje zagnati ogrevanje, ko ga potrebujemo, ali pa moramo termostat ves čas pustiti vklopljen na veliko nižji ravni.

To je pokazala študija glede prihranka energije pri pranju

Ko je govora o zmanjšanju rabe energije v gospodinjstvu, se vsi zavedamo, da je to nujen korak na poti k brezogljični družbi, pa vendar, vedno znova naletimo na naše vsakodnevne navade. Kako ogrevamo dom, kako peremo perilo, kako razsvetljujemo prostore? V Focusu, društvu za sonaraven razvoj, so se v okviru projekta Energise ukvarjali prav s tem.

Ali naložba v rekuperacijo odtehta ceno?

Za prav vsako bitje na našem zeleno-modrem planetu obstajajo optimalni pogoji, v katerih najbolje uspeva in se razvija. Za razvoj razvejanega in globokega koreninskega sistema neke rastline je na primer pomembno, da je primerno zalita, ima zadosten vir svetlobe in po potrebi posebno nego ob ekstremnih vremenskih pogojih.

Varčne in LED žarnice – prednosti, slabosti in prihranki

O varčnih žarnicah ter LED žarnicah je bilo že veliko povedanega, toda ali ste vedeli, da je pomembna njihova učinkovitost, označena s črkami od A do G?

Raba obnovljivih virov energije narašča

V Sloveniji se iz obnovljivih virov proizvede tretjina električne energije.

Tako nas ne bo zeblo

Veseli smo bili toplega septembra, a dnevi so vse krajši, zrak se začenja ohlajati, vlaga je in ob večerih bi radi malo pogreli stanovanje, ne glede na to, kdaj se prične kurilna sezona. Hlad najprej zaznamo, kadar dlje časa sedimo in v kopalnici, kjer je tudi vlaga. 

Preprosti načini, kako porabiti manj elektrike

Morda vsak ukrep sam po sebi ne pomeni znatno manjše porabe, toda prihranki se seštevajo in se lahko pozitivno odrazijo na vaših financah, odgovorna poraba elektrike pa je zelo dobra tudi za okolje. 

Tako lahko zmanjšate račun za elektriko

Čeprav nam je električna energija močno olajšala življenje na vsakem koraku, pa ima tudi negativno stran – visoke račune. Sploh v tem času, ko je ogrevalna sezona na višku in nam sive lase povzročajo tudi računi za ogrevanje. Poglejte, kako lahko zmanjšate račun za elektriko.

Vaš partner smrči? Poskusite s tem

V hladnih jesenskih in zimskih mesecih boste morda opazili, da je zrak v vašem domu suh. Suh zrak pa lahko povzroči draženje nosu in oči ter smrčanje, počitek tako hitro postane nočna mora. Ena od dobrih rešitev, da se spočijemo in lažje zadihamo, je uporaba vlažilnika.

Tako lahko zmanjšate stroške

V zadnjih letih je postala skrb za varčnost pri porabi energije močno poudarjena. Odgovorno življenje vključuje tako skrb za zmanjšanje lastnih stroškov za ogrevanje in elektriko ter vodo, kot odgovornost za zmanjševanje izpustov, smeti in porabo vode.

To je najbolj priljubljeno ogrevanje v Sloveniji

Po izsledkih letošnje raziskave energetske učinkovitosti Slovenije REUS, o učinkoviti rabi in obnovljivih virih energije, je ozaveščenih 77 odstotkov gospodinjstev. To je približno toliko kot pred dvema letoma. Hkrati se je povečal delež aktivnih ozaveščenih uporabnikov in zmanjšal delež skeptikov. Glavni vir energije za ogrevanje naj bi ostajala drva.

Svetovni dan varčevanja z energijo

6. marca obeležujemo svetovni dan varčevanja z energijo. Namenjen je osveščanju o potrebi po zmanjšanju porabe energije z racionalnim in trajnostnim pristopom. Večina Slovencev po ugotovitvah raziskave energetske učinkovitosti Slovenije REUS razmišlja o učinkoviti rabi energije, ključni dejavnik pa ostaja predvsem znižanje stroškov.

Zmaga na celi črti, za vas in okolje

Poglejte, kako lahko ob skrbi za okolje prihranite na kupe denarja, obenem pa poskrbite tudi za svoje zdravje in lepšo prihodnost svojih otrok.

Z enim povratnim čezoceanskim poletom izkoristimo svoj 'bonus'

Kar 9 ton ekvivalenta ogljikovega dioksida in toplogrednih plinov bojda vsako leto povzroči povprečen Slovenec. Številka bi morala biti vsaj za 2 toni nižja na osebo. Kako to doseči?

Gradbena zakonodaja: da ne boste ostali pred lastnimi vrati!

Ministrstvo za okolje in prostor je zakonodajno področje prenovilo z zakonom o urejanju prostora, gradbenim zakonom ter zakonom o arhitekturni in inženirski dejavnosti, ki so začeli veljati novembra lani, uporabljati pa so se začeli s 1. 6. 2018. Samo avgusta se je število izdanih gradbenih dovoljenj povečalo za četrtino, a vse ni tako svetlo.

Kako do toplega doma in nižjih stroškov?

Potrebujete nasvet, kako z enostavnimi spremembami in izboljšavami prihraniti pri mesečnih položnicah? Načrtujete gradnjo ali prenovo, pa ne veste, kako se je lotiti? Iščete pomoč pri pridobitvi subvencije ali kredita za okolju prijazno naložbo? Odgovore na svoja vprašanja lahko brezplačno dobite pri energetskih svetovalcih mreže ENSVET v najbližjem centru Merkur, Obi ali Megadom v Tednu brezplačnega energetskega svetovanja.

Poraba še večja

Slovenija je junija porabila 1170 gigavatnih ur (GWh) električne energije, kar je en odstotek manj kot maja in dva odstotka več kot junija lani. Neto proizvodnja elektrike je bila medtem s 1185 GWh za 11 odstotkov manjša kot maja, kažejo danes objavljeni podatki državnega statističnega urada.

Ste na to sploh pomislili?!

Poletje je čas, ko so marsikdo privošči oddih, da se naužije sonca in napolni baterije za hladnejši del leta. Kaj je tisto, brez česar poleti, če si želimo popolnega užitka doma ali brezskrbnega oddiha nekje daleč od doma, preprosto ne gre?

Vedno več gospodinjstev energijsko ozaveščenih

Vedno več gospodinjstev v Sloveniji je energijsko ozaveščenih, energijska učinkovitost počasi, a vztrajno prodira v naše glave in domove. Energijsko ozaveščenih gospodinjstev je 77 odstotkov, kaže letošnja raziskava energetske učinkovitosti Slovenije REUS. Leta 2015 je bil delež energijsko ozaveščenih gospodinjstev 74-odstoten.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860