varovanje

Zakaj me moj pes ves čas opazuje? Razkrivamo skrivnost pasjega pogleda!
Ste že kdaj začutili, da vam pogled vašega psa sledi, kot da opazuje vsak vaš gib? Morda ne umakne pogleda z vas, niti ko žveči svojo igračko ali kost. Ali pa med crkljanjem, ko vam počiva v naročju? Ne glede na razlog, dejstvo je, da psi veliko časa strmijo v ljudi. In mnogi lastniki psov se sprašujejo, zakaj to počnejo.

Okrasne rastline, ki odganjajo slabo energijo
Verjamete, da lahko prisotnost nekaterih rastlin pozitivno vpliva na pretok energije in očiščenost vašega doma? Če si želite v svojem domu doseči mir in harmonijo, preverite, katere rastline priporočajo zagovorniki filozofije feng šuj!

To je razlog, da Ljubljanski grad te dni preletavajo helikopterji
Ljubljanska mestna občina je te dni začela z napovedano sečnjo dreves na Grajskem griču pod Ljubljanskim gradom. Kot je za STA povedal ljubljanski župan Zoran Janković, je sečnja na grajskem hribu namenjena zaščiti hiš in prebivalcev pod gričem.

Toliko boste plačali, če naberete preveč mahu za jaslice
Če ste eden tistih, ki se pri božičnih praznikih radi držijo tradicije, potem boste verjetno tudi letos pod svojo smrečico postavili jaslice. In te boste seveda obložili z naravnim mahom. Preden se odpravite v gozd, preberite, koliko mahu je še dovoljeno nabrati, da vas slučajno ne doleti kazen.

Obisk zavetišča ji je odprl oči. 'Nisem vedela, da obstaja toliko trpljenja'
Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva vam predstavljamo veliko zagovornico ohranjanja narave in zaščite živali, prostovoljko in predsednico Društva Reks in Mila, Mojco Furlan.

Luksuzni bunkerji: kako se najbogatejši pripravljajo na apokalipso
Denar ne more kupiti vsega, lahko pa kupi varnost. Ali vsaj občutek varnosti. Številni najbogatejši poslovneži, estradniki, športniki in lastniki najuspešnejših podjetij imajo pripravljene načrte, če svet zdrsi v katastrofo epskih razsežnosti. Zaradi vse pogostejših groženj namreč v zadnjem desetletju narašča povpraševanje po elitnih bunkerjih in zakloniščih.

Znana slovenka nam je zaupala, kam se najraje odpravi s kolesom
Zeleni prehod, okoli katerega v tem času potekajo številne razprave, vključuje tudi premagovanje izzivov na področju trajnostne mobilnosti. In le katero vozilo je bolj trajnostni kot kolo? Nizozemska nam je v tem oziru lahko vzgled, saj je ena izmed redkih držav, ki ima več koles kot prebivalcev. Kot poroča BBC v mestih kot so Utrecht,Amsterdam in Haag opravijo več kot 70 % vseh premikov s kolesi. Poglejmo, kako jim je v praksi uspelo uresničiti to, kar si želi večina mest in držav – ter kako daleč je Slovenija. O slednjem smo se pogovarjali tudi z znanim parom, ki vekrat kot v avtomobil, sede na kolo.

Končal se je JYSK Green week: Zaposleni v JYSKu v akciji za bolj trajnostno Slovenijo
Vključevanje okoljske trajnosti v vse ustrezne vidike poslovanja je eden glavnih ciljev JYSKa, danske trgovske verige, prisotne po vsej Sloveniji. Na globalni ravni je JYSK prevzel pomembno odgovornost v boju proti podnebnim spremembam, recikliranju odpadkov, zmanjšanju embalaže in prodaji okolju prijaznejših izdelkov. V Sloveniji JYSK izvaja nenehne pobude za bolj trajnostno delovanje in včeraj se je zaključil JYSK Green week, v katerem je sodelovalo vseh 216 JYSKovih zaposlenih v Sloveniji.

Trendi na področju trajnosti in skrbi za naš planet
Uporaba izdelkov za večkratno uporabo, zmanjšanje uporabe plastike in premik od hitre k trajnostni modi so le nekateri trendi recikliranja, ki bodo vedno v modi. Preverite, kateri so še drugi načini s katerimi ste v trendu in hkrati delujete trajnostno.

Funkcija, ki jo imajo okna, pa tega sploh ne veste
Se v svojem domu počutite varne? Varovanje sebe in svoje družine je izjemno pomembno, zato moramo storiti vse, kar je v naši moči, da ohranimo občutek varnosti in preprečimo morebitne neželene dogodke, do katerih bi lahko vodil trenutek nepozornosti. V nadaljevanju razkrivamo, kakšno funkcijo imajo v tem oziru okna, ter kako lahko ta funkcija, za katero morda sploh ne veste, doprinese k boljši kakovosti bivanja.

Nepopravljiva škoda, ki jo je povzročilo dvanajst najbogatejšiih Zemljanov
Nova študija je pokazala, da samo 12 milijarderjev izpusti toliko toplogrednih plinov kot 2,1 milijona gospodinjstev po svetu. To je količina, za katero bi 'navaden zemljan' potreboval več kot 1500 let.

Zato je pokrovček v resnici pritrjen na plastenko
Zagotovo ste opazili, da plastičnih pokrovčkov nekaterih plastenk vode, gaziranih pijač in sokov ni več mogoče ločiti od embalaže. Pa veste, zakaj?

Novofundlandec: ljubeč pes, ki je vajen trdega dela
Novofundlandec je osupljivo velik, močan delovni pes z dostojanstveno držo. Poleg svoje vzdržljivosti in delavne narave pa se ponaša tudi s svojim ljubečim karakterjem. Če iščete družinskega psa, ki se bo dobro vklopil v družinsko dinamiko, potem je novofundlandec morda pravi za vas.

Kdo bo novi sosed slavnega kraljevega para?
Če ste si kadarkoli želeli živeti blizu kraljeve družine, je zdaj vaša priložnost, saj je obsežni dvorec Montecito, ki se nahaja tik ob posestvu, ki si ga lastita princ Harry in Meghan Markle, trenutno na trgu. Cena je sicer vrtoglava, a dvorec ponuja vse razkošje, ki si ga novi lastnik zasluži.

Zakaj imajo drevesa deblo pobarvano belo?
Ste se kdaj vprašali, zakaj imajo nekatera drevesa svoje deblo pobarvano z belo barvo? Barvanje drevesnih debel ima več namenov in lahko pomaga zaščititi šibka in zelo mlada drevesa pred različnimi poškodbami.

O tem ponavadi razmišljamo prepozno
Načeloma naj bi veljalo, da se ljudje najbolj varno počutimo za štirimi stenami lastnega doma. Pa je res tako? Dokler je vse v redu, o varnosti pravzaprav niti ne razmišljamo. A treba se je zavedati, da že manjša neprevidnost, na primer pri kurjenju, lahko povzroči ogromno škode, da o raznih zunanjih vplivih kot so poplave, toča, potresi, neurja ali konec koncev vlomilci niti ne govorimo. A brez skrbi, s premišljenimi odločitvami lahko poskrbimo, da bo kljub nevarnostim, ki prežijo na nas, naše bivanje popolnoma brezskrbno.

8 kuhinjskih trendov, ki so hit leta 2022
Kuhinja je eden najpomembnejših prostorov v bivalnem prostoru in pogosto mu rečemo tudi srce doma. Predstavljamo vam trende, ki vam bodo letos olajšali prenovo kuhinje.

Bodo to najdražja stanovanja v središču Ljubljane?
Cene nepremičnin v Ljubljani še vedno vztrajno rastejo. Tako je povprečna cena kvadratnega metra stanovanja v letu dni zrasla za kar 16,4 odstotka. Trenutno se gradita dva luksuzna objekta, prestižno stanovanje pa si lahko privošči le pet odstotkov najbogatejših Slovencev ...

Kam so letos izginili čmrlji?
Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

Sladko grenka zgodba ljubljanske Cukrarne
Cukrarna spada med najpomembnejše industrijske objekte v prvi polovici 19. stoletja na Slovenskem. A ko je leta 1858 nepazljivost povzročila požar, je šla njena pot navzdol, dobrega posla ni bilo več. Nato je postala zatočišče Ketteja, Murna in Cankarja in Župančiča, a tudi tukaj se je zgodba žalostno končala. Propadla stavba pa je zdaj končno dobila novo obleko in novo funkcionalnost.

Prisrčen, a ljubosumen prinašalec želel objem
Že pred časom so raziskave pokazale, da je tudi pes lahko ljubosumen. Ne glede na to, ali gre za ljubosumje, kot ga doživljajo ljudje, ali za varovanje tistega, za kar menijo, da je njihovo ozemlje, ali samo za preusmerjeno navdušenje, psi zavidajo.

Razkošen dom hčere Donalda Trumpa
Ivanka Trump, hči ameriškega nekdanjega predsednika, je kupila razkošno domovanje v Miamiju, dom pa se ponaša tudi s čudovitim vrtom in neverjetnim bazenom.

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti
V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

4 izjemni načini uporabe starega časopisa
Čeprav živimo v internetni dobi, določeni ljudje, in ni jih malo, še vedno radi vzamejo v roke tiskane revije in časopis. Ste vedeli, da so tako revije kot sam časopis izjemno uporabni tako v gospodinjstvu kot tudi na vrtu?

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

Podarjamo bone v vrednosti 500 €
Z marcem je zaživela nova spletna stran Mojikatalogi.si, na kateri lahko le z enim klikom dostopate do katalogov različnih ponudnikov. Po katalogih lahko brskate kjerkoli in kadarkoli, uporabniška izkušnja je namreč zelo enostavna. Ponudbe različnih trgovcev lahko primerjate iz udobja svojega kavča ali pa takrat, ko ste že v trgovini. Na svoj nabiralnik pa lahko zdaj prilepite rumeno nalepko, da ne želite reklam, in tako poskrbite za manj odpadkov ter s tem prispevate k zeleni revoluciji.

Z bančnimi storitvami lahko ohranjamo gozd in okolje
Z digitalizacijo bančnih storitev in donacijo 10.000 evrov Gorenjska banka aktivno pristopa k varovanju slovenskih gozdov in okolja.

Odprte so prijave na razpis za evropski zeleni dogovor
Na milijardo evrov vreden razpis za evropski zeleni dogovor, ki naj bi s spremembo t. i. zelenih izzivov v inovacijske priložnosti spodbudil okrevanje Evrope po koronavirusni krizi, se lahko prijavijo raziskovalni in inovacijski projekti za reševanje podnebne krize ter varovanje ekosistemov in biotske raznovrstnosti.

5 nasvetov, kako se pripraviti na kurilno sezono
Poletje se končuje in naše misli so že usmerjene v hladnejše mesece. Ker počasi prihaja tudi kurilna sezona, je zdaj primeren čas, da se pripravite.

Za vijoličasto morje najverjetneje kriv hipermangan
Za nenavaden pojav, ko se je morje med Belimi skalami in rtom Ronek pred dnevi obarvalo vijoličasto, obstaja zelo velika verjetnost, da je bil vzrok v kalijevem hipermanganu. Gre sicer za razkužilo, ki se v vodi dobro topi in hitro postane neškodljivo. Hipermangan so najbrž po nesreči v morje odvrgli kopalci.