vegetacija

Sorte krompirja, ki se najpogosteje znajdejo na naših vrtovih in njivah
Krompir je, zahvaljujoč svoji energijski vrednosti, eno izmed najbolj pogostih in priljubljenih živil po vsem svetu. Čeprav poznamo več kot 3000 različnih sort, pa ga večina razlikuje le po barvi lupine, ki je najpogosteje rumena ali rdečevijolična, in po beli ali rumeni barvi mesa. To potrjuje tudi mag. Jože Mohar, ki se s to poljsko kulturo ukvarja že vrsto let. Pravi namreč, da imajo pri določevanju uporabne vrednosti krompirja pogosto težave celo izkušeni kuharski chefi. Nekaj več kot 50 različnih sort vsako leto zasledimo na naših njivah, še doda in poudari, da ima vsaka izmed sort svoje specifike, tako v oziru gojenja kot same uporabne vrednosti gomolja.

Katero vrsto oreha izbrati?
Če razmišljate, da bi na svoj vrt posadili oreh, je prvi korak izbira najboljše sorte. Te se ne razlikujejo le po kakovosti plodov, temveč tudi po času cvetenja, rodnosti ter odpornosti na bolezni in škodljivce. Poleg same sorte, ki ima lahko nižji ali višji rodni potencial, je treba za večji pridelek rastlini zagotoviti tudi čim boljše pogoje za njeno rast. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj trikov in napotkov, da bo vaš oreh vsako leto bogato obrodil.

Ministrstvo kmetovalcem svetuje, naj ta trenutek še ne gnojijo
Tako zimo kot uvod v pomlad je zaznamovalo suho vreme, ki se že odraža tako na travnikih, poljih, gozdovih kot vodotokih. Zato naj bo ravnanje z vodo skrbno, prav tako je še vedno prisotna nevarnost požarov v gozdovih oziroma naravnem okolju.

Vegetacija zamuja tri tedne. Kakšna bo pomlad v nadaljevanju?
Marec bo letos upravičil svoje staro ime sušec in postregel predvsem s suhim vremenom. Zadnje konkretne padavine so v večjem delu države padle pred več kot enim mesecem, ponekod pa padavin ni bilo že dva meseca in pol. In tudi sicer to zimo nismo imeli kaj dosti padavin. Travniki in gozdovi so presušeni, v slabem stanju so ozimna žita. Kakšna pa bo pomlad v nadaljevanju? Bodo vsaj prihodnji tedni in meseci prinesli kaj več padavin?

Po vsej državi razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja
Uprava za zaščito in reševanje je razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja. To pomeni, da je poleg požiganja in odmetavanja gorečih in drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi izvajanje aktivnosti, ki predstavljajo požarno nevarnost.

Obvestilo sadjarjem pred spomladansko pozebo
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča sadjarje, da bo po podatkih Urada za meteorološko napoved Agencije RS za okolje jutri in v četrtek zjutraj zelo mrzlo za ta čas, povsod po državi bo možna pozeba. Petkovo jutro bo manj mrzlo, predvsem v notranjosti bo še možna pozeba.

Zaščita vrta pred vremenskimi nevšečnostmi
Preden začnemo sejati in saditi pridelke na svojih vrtovih, moramo pripraviti tudi rastlinjake in zaščito vrtnin. Pomlad je namreč vremensko zelo nestabilna: od pozebe do neurij in celo toče.

Pozeba v teh dneh povzroča škodo predvsem sadjarjem
Nizke temperature, mrzel veter in ponekod celo sneg v teh dneh na nekaterih območjih Slovenije že povzročajo škodo na kmetijskih površinah. Kot je povedala Dušica Majer iz Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, bodo največ škode utrpeli sadjarji, saj so nekatere vrste, ki so v polnem cvetu, že precej poškodovane.

Pozitivno vplivajo na naše zdravje in počutje
Bodisi na delovnem mestu bodisi doma lahko, če ste predolgo zaprti med štiri stene, postanete nejevoljni, utrujeni, loteva se vas glavobol, da neproduktivnosti niti ne govorimo. A namesto da v tem primeru posegate po raznih poživilih ali tabletah, si raje omislite katero od sobnih rastlin. Dokazano je namreč, da poleg ustvarjanja prijetnega vzdušja v prostoru ugodno vplivajo tudi na naše zdravje.

Kako jeseni poskrbeti za zelenico?
Še preden zima pokaže zobe in sneg pobeli poljane, je potrebno okoli hiše še veliko postoriti. Med drugim moramo poskrbeti za zelenjavni in cvetlični vrt ter sadovnjak, seveda pa ne smemo pozabiti niti na trato. Da bo slednja spomladi ’zacvetela’ v vsej svoji lepoti, jo moramo ustrezno pripraviti, kako, pa nam je zaupal dipl. inž. agr. Mihael Iljaž.

Uresničenje slovenskih sanj?
Ameriški arhitekti so presenetili z zasebno rezidenco, ki se ponosno dviga iz razkošnega in bogatega rastlinja. Poglejte in povejte, ali gre za dom, ki bi si ga želel tudi vsak Slovenec.

Otok, ki res navduši!
Otok Socotra se nahaja v Indijskem oceanu, okoli 240 km od afriške obale in okoli 380 km od arabske. Zaradi svoje oddaljenosti od celine je otok razvil in ohranil svojevrsten rastlinski in živalski svet.