Dominvrt.si

veterinarska

To morajo početi zavetišča za živali, da lahko sploh preživijo

Zavetišča in društva za pomoč živalim imajo pomembno vlogo v skupnosti. Poleg tega, da z ulice rešujejo brezdomne živali ter jim nudijo začasen dom in veterinarsko oskrbo, na njih pogosto pade tudi breme iskanja in pridobivanja finančnih sredstev. Preverili smo, od kod zavetišča in društva pri nas sploh pridobivajo sredstva in ali ta zadostujejo za njihove potrebe.

To je kruta realnost slovenskih zavetišč

Prostorska stiska, pomanjkanje finančnih sredstev in preobremenjeno osebje, na drugi strani pa vedno več zavrženih živali – to je kruta realnost slovenskih zavetišč. Kljub grozljivemu stanju se oskrbniki, od katerih je velik del tudi prostovoljcev, ki za svoje delo v zavetišču ne prejemajo nobenega plačila, vsak dan trudijo, da bi tem živali priskrbeli vsaj osnovno oskrbo in jim nenazadnje poiskali tudi nov topel dom.

Tako so se od šimpanzinje Mojce poslovili njeni prijatelji

Iz ljubljanskega živalskega vrta poročajo o žalostni vesti. V 50. letu starosti se je poslovila šimpanzinja Mojca, ki so jo zaradi hudih težav s srcem morali evtanazirati.

Opozorilo veterinarja: Nikoli ne delajte tega s svojo mačko

Lastniki mačk vedo, da so mačke zelo samosvoje in da ima vsaka svojo osebnost, toda nekatere stvari bi morali vedeti vsi lastniki hišnih ljubljenčkov.

5 prikupnih dejstev o pasjih poljubih

Vsi, ki imajo doma kosmatinca na štirih tačkah, vedo, kako zelo se pes razveseli svojega človeka ob prihodu domov. V kakšni intenziteti, je odvisno od pasme, vzgoje in ostalih dejavnikov, vendar načelno vsi psi pokažejo neizmerno veselje. Sledi deljenje 'poljubčkov', ki jih psi zelo radi poklanjajo svojim bližnjim. Predstavljamo vam pet zanimivih dejstev o pasjih poljubih in tudi o tem, zakaj jih psi tako redi delijo!

Poglejte, katera eterična olja so primerna za živali

'Če lahko pomagamo sebi, zakaj ne bi tudi svojim kosmatim in manj kosmatim,' mi je v pogovoru zaupala Petra ter pojasnila, da v želji, da jim ne bi škodovala, ampak jim varno pomagala, začela prebirati literaturo, preučevati klinične raziskave in prišla do zaključka, da marsikatero eterično olje, rastlinsko olje, po katerem ljudje pogosto posegamo, ni ravno primerno za uporabo na živalih.

Steklina: dejstva, ne strah

28. september je svetovni dan boja proti steklini, ki ga bomo letos obeleževali že petnajstič. Letošnja tema je Steklina: dejstva, ne strah in opominja na aktualna globalna vprašanja, ki vplivajo tudi na odpravo stekline, kot na primer lažne novice ter zmote o cepljenju.

Spi, leži, počiva in si neguje kožuh okoli 20 ur na dan

Tiger, največji predstavnik mačk, je ena najbolj ikoničnih živali našega planeta. Toda število divjih tigrov se je od začetka 20. stoletja zmanjšalo za več kot 95 %. 29. julij pa je prav poseben datum, ki je posvečen tem veličastnim mačkam. O tej posebni živali smo poklepetali z mag. Ireno Furlan.

Potnike na trajektu za Hvar presenetil tiger v prikolici

Potnike in posadko trajekta hrvaške družbe, ki je plul iz Splita do otoka Hvar, je presenetil tiger, ki je ležal v manjši prikolici osebnega avtomobila. Prikolica je bila na trajektu pokrita s ponjavo.

Tudi živali zbolijo za rakom

Rakava obolenja žal ne prizanašajo niti živalim. Bolezen je bila v Živalskem vrtu Ljubljana usodna za devetletnega sibirskega tigra Vita in desetletno kapibaro Stinkyja.

Ko pride čas za slovo od našega ljubljenčka

Če je bil pes nekoč le nekakšen delovni pes oziroma čuvaj hiše in posesti, je skozi stoletja postal tudi naš zvesti spremljevalec. Toda kljub vsej negi in ljubezni pride čas, ko se tudi pes počasi začne poslavljati od nas.

V živalskem vrtu bodo ta vikend obeležili mednarodni dan risov

Ob mednarodnem dnevu risov in dogodku, ki ga čez vikend pripravljajo v živalskem vrtu, želijo dvigniti zavest o največji divji mački pri nas.

''Prenos okužbe v obratni smeri še ni bil znanstveno potrjen''

Živalski vrt Ljubljana je opozoril na nekaj ključnih stvari v zvezi z veterinarsko in vsesplošno oskrbo divjih, predvsem pa domačih živali v času epidemije, s katero se soočamo.

Koronavirus: ne nasedajte lažnim novicam, ki delajo škodo živalim!

Stroka je enotna - do sedaj ni bila objavljena nobena znanstvena ali strokovna študija, ki bi dokazovala prenos virusa z živali na človeka! Ker so se v zadnjih dneh v tujih medijih pojavile lažne novice, da mačke prenašajo koronavirus, za kar še enkrat ponavljamo, ni nobenega STROKOVNEGA dokaza, opozarjamo, da takšnim novicam ne nasedajte!

Priporočila veterinarske zbornice Slovenije

Veterinarska zbornica Slovenije, ki je 15. marca izdala priporočila, med drugim priporoča odlog osemenjevanja plemenic za obdobje treh tednov. Dodatno Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano rejce seznanja s smernicami in priporočili in jih poziva, da spoštujejo pravila veterinarske stroke, poudarjajo pa tudi pomen priporočil, pripravljenih od veterinarske stroke za vse veterinarske organizacije, v času epidemije s covid-19.

Zavržene živali v času epidemije - smo tudi pri nas opazili porast zaradi virusa?

V tujini, predvsem na Kitajskem in tudi v Italiji, so ljudje množično zapuščali svoje domače živali in jih tako rekoč puščali na cesti, saj so na začetku novonastalega koronavirusa mislili, da se ta prenaša prek njih. Glede tega v medijih še danes krožijo različne novice, ljudje pa ne vedo več, kaj je res in kaj ni. Hkrati lahko na tujih spletnih straneh beremo o vzpodbudnih in lepih vesti, o trendu posvojitev živali med karanteno, s katero se trenutno sooča prav cel svet. Za odgovore, kako je s trenutno situacijo in dogajanjem glede tega pri nas, smo se obrnili na tri slovenska zavetišča, nekaj odgovorov pa ponuja tudi Veterinarska fakulteta.

Veterinarske storitve v času epidemije

Iz Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so sporočili, da se bodo v Sloveniji zaradi epidemije z okužbo z novim koronavirusom veterinarske storitve izvajale nekoliko spremenjeno.

Ni dokazov, da se novi koronavirus prenaša prek domačih živali

Dokazov za to, da bi se okužba z novim koronavirusom prenašala prek domačih in hišnih živali ali živil živalskega izvora, ni. Kljub temu pa Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Svetovna organizacija za zdravje živali (OIE) svetujeta ljudem, da v stiku z živalmi upoštevajo splošne higienske ukrepe, so spomnili v upravi za varno hrano.

Pislakov dan o varstvu in številu čebel

Strokovno združenje profesionalnih čebelarjev je v soboto, 8. februarja, v prostorih ljubljanske veterinarske fakultete pripravilo 3. Pislakov dan. Udeleženci, ki se ukvarjajo s čebelarstvom ter z boleznimi in drugimi težavami, povezanimi s čebelami, so se posvetili razpravi o tem, zakaj se število čebel in čebelarjev povečuje, donosi medu pa zmanjšujejo.

V kateri državi je nezakonito imeti le enega morskega prašička?

V Švici je nezakonito doma imeti le en primerek določenih malih živali, ki so po naravi zelo družabne. Takšne so denimo morski prašički, podgane, skakači in miši. Čeprav se zdi takšna zakonodaja neverjetna in morda komu celo ekscentrična, pa je ta veljavna že več kot 10 let. Za kršitelje pa so zagrožene visoke denarne kazni.

Resnica o mačjih čustvih

Vsi že dobro vemo, da so živali sposobne čustev, kompleksnih, predvsem pa tistih manj kompleksnih. Način čustvovanja in izražanja čustev vsekakor ni primerljiv z ljudmi, toda živali vsekakor čutijo in občutijo emocije. Ljubitelji in lastniki mačk nam v pogovorih in tudi sicer večkrat zatrdijo, da je njihova mačka ljubosumna na primer na novorojenega otroka ali na partnerja. Takšno vedenje pogosto primerjamo z vedenjem psov, toda ali so eni in drugi, predvsem pa mačke, sposobni občutiti ljubosumje?

Nad težave s stresom s hišnim ljubljenčkom

Živimo v času, ko smo vsakodnevno izpostavljeni hitenju in številnim obveznostim, ki nam povzročajo stres, ta pa je med glavnimi povzročitelji slabega počutja in bolezni. Da bi učinke stresa kar najbolj zmanjšali, vam lahko pomagajo hišni ljubljenčki, kar potrjujejo tudi številne raziskave

Pomembno za lastnike mačk in psov

Sterilizacija in kastracija sta najboljši način za zmanjševanje mačjih in pasjih legel ter števila zapuščenih živali. Vsaka občina je po zakonu o zaščiti živali dolžna poskrbeti za zavržene živali. V občini Medvode se je letošnja akcija začela pred kratkim, v nekaterih občinah poteka celo leto. Za poseg občine prispevajo od 20 do 25 evrov.

Ne spreglejte! Popusti na sterilizacijo in kastracijo psov in mačk

Znano je, da sta sterilizacija in kastracija edina dolgročna rešitev, s katero lahko postopoma zajezimo ali vsaj občutno zmanjšamo problem brezdomnih živali, zato v okviru projekta Srce za tačke oktobra v štirih vererinarskih ambulantah po Sloveniji nudijo 30-odstotoni popust na poseg sterilizacije in/ali kastracije psov in mačk.

Med ruševinami iščejo tudi ljubljenčke

Po sredinem rušilnem potresu v Italiji, v katerem je umrlo skoraj 300 ljudi, si zdaj pod ruševinami italijanskega zaselka Sant'Angelo dvojica 40-letnikov prizadeva najti tamkajšnje hišne ljubljenčke v upanju, da bodo vsaj nekoliko potolažili njihove gospodarje, ki so v potresu izgubili vse.

Niso tako poceni kot ste morda mislili

Mačke so samosvoje, a tudi nežne in zabavne. Tudi za njihove potrebe moramo nameniti kar nekaj denarja. Največji strošek je seveda hrana, potem pa so tu še različni predmeti, s katerimi razveselimo mačje dame in gospode. Čeprav obvezne veterinarske oskrbe ni, je marsikaj priporočljivo.

Preverite, ali si sploh lahko privoščite psa!

Pes je brez dvoma človekov najboljši prijatelj in zato je zanj tako treba tudi skrbeti. Pes je odgovornost. Pred nakupom psa je treba dobro razmisliti, ali imamo zanj dovolj časa, prostora in sredstev, da mu nudimo ustrezno oskrbo.

Zgodba, ki je pretresla Srbijo

Tokratna ganljiva pasja zgodba s srečnim koncem prihaja iz Srbije. Pred dnevi je na Facebooku in Twitterju zaokrožila fotografija bolnega psa, ki je zatočišče pred mrazom in snegom poiskal kar na mestnem avtobusu številka 26. Potnikom se je iz srca zasmilil in so ga pustili, da v miru spi na sedežu, še posebej pa se je v srce zasidral vozniku, ki se je odločil, da ga posvoji.

Posnetek zaradi katerega boste začeli verjeti v čudeže …

Ko so dveletno psičko Janie pripeljali v zavetišče, je imela zlomljeno telo in duha. Potem ko so jo zapustili lastniki, jo je povozil avtomobil in ji zlomil hrbtenico. Zaradi strahu in nezaupanja do ljudi pa so jo označili kot agresivno. Glede na vse to je bilo težko pričakovati, da bo preživela. Pa vendar je danes njena čudežna ozdravitev dokaz, kaj vse je mogoče z nekaj truda in potrpežljivosti.

Vse, kar morate vedeti o kotitvi vaše mačke

Veterinar pravi, da je v primeru, da kotitev pri mački poteka brez težav, najboljše, da mačko pustimo pri miru, saj zna sama poskrbeti zase in za svoje mladiče. Kljub temu je dobro, da lastniki mačk vedo, kako poteka kotitev, da lahko v primeru zapletov tudi pravilno ukrepajo. V nadaljevanju preberite, kaj pričakovati in kako pomagati.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860