veterinarska fakulteta

Koronavirus: ne nasedajte lažnim novicam, ki delajo škodo živalim!
Stroka je enotna - do sedaj ni bila objavljena nobena znanstvena ali strokovna študija, ki bi dokazovala prenos virusa z živali na človeka! Ker so se v zadnjih dneh v tujih medijih pojavile lažne novice, da mačke prenašajo koronavirus, za kar še enkrat ponavljamo, ni nobenega STROKOVNEGA dokaza, opozarjamo, da takšnim novicam ne nasedajte!

Zavržene živali v času epidemije - smo tudi pri nas opazili porast zaradi virusa?
V tujini, predvsem na Kitajskem in tudi v Italiji, so ljudje množično zapuščali svoje domače živali in jih tako rekoč puščali na cesti, saj so na začetku novonastalega koronavirusa mislili, da se ta prenaša prek njih. Glede tega v medijih še danes krožijo različne novice, ljudje pa ne vedo več, kaj je res in kaj ni. Hkrati lahko na tujih spletnih straneh beremo o vzpodbudnih in lepih vesti, o trendu posvojitev živali med karanteno, s katero se trenutno sooča prav cel svet. Za odgovore, kako je s trenutno situacijo in dogajanjem glede tega pri nas, smo se obrnili na tri slovenska zavetišča, nekaj odgovorov pa ponuja tudi Veterinarska fakulteta.

Ni dokazov, da se novi koronavirus prenaša prek domačih živali
Dokazov za to, da bi se okužba z novim koronavirusom prenašala prek domačih in hišnih živali ali živil živalskega izvora, ni. Kljub temu pa Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Svetovna organizacija za zdravje živali (OIE) svetujeta ljudem, da v stiku z živalmi upoštevajo splošne higienske ukrepe, so spomnili v upravi za varno hrano.

Pislakov dan o varstvu in številu čebel
Strokovno združenje profesionalnih čebelarjev je v soboto, 8. februarja, v prostorih ljubljanske veterinarske fakultete pripravilo 3. Pislakov dan. Udeleženci, ki se ukvarjajo s čebelarstvom ter z boleznimi in drugimi težavami, povezanimi s čebelami, so se posvetili razpravi o tem, zakaj se število čebel in čebelarjev povečuje, donosi medu pa zmanjšujejo.