Dominvrt.si

vinogradniki

To je najlepša sorta grozdja na svetu

Koshu je ena vizualno najbolj privlačnih sort grozdja na svetu, njene značilne rožnate jagode pa na Japonskem gojijo že več kot 1000 let. Ta sorta, iz katere se izdeluje belo vino, raste na Japonskem v pokrajini Koshu.

Zdrav vrt se začne z zimskim obrezovanjem

Obrezovanje dreves in vzdrževanje vrta zagotavljata zdravje, bujnost in estetiko rastlin. S pravilnim obrezovanjem, drobljenjem in kompostiranjem bo vaš vrt postal prava oaza.

Kaj delamo na vrtu oktobra?

Oktobra se dela na vrtu počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vsi vinogradniki, ljubitelji gob in kostanja ter vseh drugih jesenskih dobrot. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo, skrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato obrodil, še vseeno pa nas čaka nekaj del. Tudi v jesenskem in zimskem času pri vrtičkarjih ni časa za počivanje!

Toča, nočna mora vrtičkarjev - bomo ostali brez vrtnin?

Večina ljudi je komaj čakala na poletje, visoke temperature in čas dopustov. Vrtičkarji smo dodatno še v veselem pričakovanju vseh domačih zelenjadnic z našega vrta, ki že pridno zorijo. Že vse od zgodnje pomladi se pridno lotevamo vrta, z ljubeznijo in vnemo urejamo gredice in pridno obdelujemo vrtnine. A vreme nam poleti (pre)večkrat zagode, največ pridelka pa nam navadno uničijo prav visoke temperature in toča.

Ko mošt postane vino

11. novembra praznujemo god svetega Martina iz Toursa, ki sicer z obliko današnjih martinovanj ni imel nič skupnega, a se ga v evropskih državah kot svetnika spominjamo na različne načine; pri nas je takrat praznik vina in posledično čas veseljačenja in nazdravljanja dobri letini.

Delo na vrtu še ni končano

Oktobra se na zelenjavnem vrtu dela počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vinogradniki in gobarji. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo in poskrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato rodil.

Na Dolenjskem plužili točo

Na območju Žužemberka je popoldne klestilo neurje s točo. Zaradi tega so morali posredovati gasilci, ki so črpali meteorno vodo, ki je na Dvoru zalila poslovni objekt s skladiščem. Neurje je uničilo tudi ves letošnji pridelek.

Nevarnosti, ki vplivajo na vaš pridelek

Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Čebelam trda prede, svoje zelenice pokosite čim kasneje

Letošnja pozeba je v sadovnjakih pustila katastrofalno škodo, ki pa ne bo vplivala le na plodove. Ta škoda pa bo zaznamovala celoten ekosistem.

Kako skrbeti za trto?

Trta kot okrasna rastlina na domačem vrtnem kotičku ali pa hribi in doline vinogradov, ki so vir preživetja. Negovanje in ljubezen do trte dajejo rezultate. Naša majhna dežela je po svetu znana po vinih, prodajajo jih vse od Amerike do Japonske. Grozdje pa je sadje z veliko vitamini, ki skrbi za naše srce in ožilje.

S preprostim trikom steklenico vina ohladite v nekaj minutah

Ste pripravili okusno večerjo, toda pozabili ohladiti steklenico vina? Poglejte, kako lahko hitro in učinkovito rešite to zagato.

Zaščitite vrtnine!

Vreme je vrtičkarjem v zadnjem času nemalokrat povzročilo težave. Največ pridelkov v tem času nam uničita prav zmrzal in pozeba, ki povzročita, da pridelki in bolj občutljive vrtnine ne vzklijejo in ne razvijejo svojih plodov v celoti. Čeprav je april tisti mesec, ki slovi po muhastem vremenu, ne smemo pozabiti, da maj v sebi skriva ljudska izročila, ki zelo držijo. Kaj lahko storimo, da v tem mesecu ne ostanemo brez svojih vrtnin?

Kako se lahko vrtnarji borimo s točo?

Vreme vrtičkarjem poleti večkrat zagode, največ pridelka pa nam uniči toča. Žal se je posledicam toče v celoti nemogoče izogniti, lahko pa zelenjadnice in okrasno cvetje do neke mere zaščitimo. In kaj lahko storimo, če ostanemo brez pridelka?

Dobra novica za sadjarje in vinogradnike

Sadjarji in vinogradniki, ki jih je aprila lani prizadela pozeba, bodo kmalu lahko začeli vlagati zahtevke za dodelitev pomoči najbolj ogroženim kmetijskim gospodarstvom. Upravičenci bodo lahko zahtevke za dodelitev pomoči vlagali od 5. februarja in do 6. marca.

Nočna mora vseh ljubiteljev vrtnarjenja

Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Večji pridelek v lanskem letu

Slovenski kmetovalci so lani glede na leto 2015 na njivah pridelali za 2,3 odstotka več žit za zrnje, več kot za polovico več stročnic in industrijskih rastlin (52 oziroma 59 odstotkov) ter približno enako količino zelene krme. V sadovnjakih so pridelali za 40,6 odstotka manj sadja in v vinogradih za petino manj grozdja.

Pomembno opozorilo za vinogradnike

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja vinogradnike, naj bodo pozorni na pojav ameriškega škržatka, prenašalca zlate trsne rumenice. Pravočasno zatiranje je obvezno v razmejenem območju te bolezni, ki zajema večino vinogradov na Primorskem, Dolenjskem, v Beli Krajini, Posavju, na Štajerskem in v Prekmurju.

Pomembno obvestilo za vinogradnike

V EU bodo začeli januarja prihodnje leto uporabljati nov sistem dovoljenj za zasaditev vinske trte, v skladu s katerim bo moral vsak, ki bo želel zasaditi ali obnoviti vinograd, prej pridobiti ustrezno dovoljenje. Vinogradniki in vinarji se morajo zato vpisati v register pridelovalcev grozdja in vina, opozarjajo na kmetijskem ministrstvu.

Najboljša letina v zadnjih desetih letih?

Če ne bo večjih presenečenj z vremenom, bo letošnja letina grozdja izjemno dobra in kakovostna, so za STA povedali trije priznani primorski vinogradniki. Sonca in dežja je bilo ravno dovolj, grozdje je zaradi visokih temperatur in relativno suhega vremena zdravo, trte pa obilno obložene.

Pohištvo iz starih sodov!

Bralec Ivan Avsenik je v naše uredništvo poslal fotografije umetelno izdelanega pohištva iz starih sodov, ki lepša njegov dom in navdušuje vsakogar, ki ga vidi, izdelki pa so navdušili tudi nas. Poglejte, od kod jemlje navdih in koliko spretnosti tak projekt zahteva.

Je po toči zvoniti prepozno?

V poletnih dneh obstaja tudi velika nevarnost toče. Za vse, ki imate vrt ali pa rože na balkonu ali terasi, bodo še kako prav prišli nasveti o ustrezni zaščiti vašega vrtnega ali balkonskega ponosa pred to poletno nadlogo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854