vprašanje

Zakaj me moj pes ves čas opazuje? Razkrivamo skrivnost pasjega pogleda!
Ste že kdaj začutili, da vam pogled vašega psa sledi, kot da opazuje vsak vaš gib? Morda ne umakne pogleda z vas, niti ko žveči svojo igračko ali kost. Ali pa med crkljanjem, ko vam počiva v naročju? Ne glede na razlog, dejstvo je, da psi veliko časa strmijo v ljudi. In mnogi lastniki psov se sprašujejo, zakaj to počnejo.

Majhen pes in majhen otrok: DA ali NE?
Prav gotovo je, da odraščanje s hišnimi ljubljenčki dobro vpliva na otroka. A po drugi strani se postavlja vprašanje, kako varno je žival, četudi gre denimo za majhnega psa, pustiti v bližini otroka. Tu gre za varnost obeh, tako psa kot otroka, ki se sobivanja šele privajata.

Ali drži, da ravna streha slej ko prej začne puščati?
Streha. Tako osnoven in samoumeven del vsake hiše. Je nekakšna pika na i pri gradnji. Šele ko je hiša pod streho, dobi končno tisto svojo prepoznavno obliko. V našem okolju je sicer veliko kreativnih streh, a trdno na vrhu je zasidrana dvokapnica. Se pa zadnje desetletje opaža vse več modernih arhitektonskih rešitev in te imajo večinoma kvadraten ali pravokoten videz. Nekatere imajo sicer blag naklon, druge pa imajo popolnoma ravno streho, če lahko temu tako rečemo. In kot takšne delijo mnenje ljudi. Eni jih namreč obožujejo zaradi svojega minimalističnega videza, drugim pa so grde zaradi svoje sterilne oblike.

Znanstveniki prišli do zanimivih ugotovitev o pasjih sanjah
Vprašanje pasjih sanj že stoletja navdušuje in vznemirja lastnike psov, sodobna znanost pa nam končno ponuja nekaj odgovorov, ki razkrivajo, da je sanjski svet naših hišnih ljubljenčkov bogatejši in kompleksnejši, kot smo morda mislili.

To je razlog, zakaj brisač nikoli ne bi smeli prati skupaj z oblačili
Vsakemu od nas se je že zgodilo, da je v pralnem stroju naenkrat opral oblačila, ki ne sodijo skupaj. Včasih to storimo namerno, da bi prihranili čas, energijo in vodo, drugič pa se oblačilo v boben pralnega stroja prikrade povsem po naključju. Ne glede na vse, pa je priporočljivo, da brisač nikoli ne perete skupaj z umazanimi oblačili.

Kako reciklirati jedilno olje?
Ponovna uporaba olja za cvrtje lahko dolgoročno ogrozi vaše zdravje. Namesto da ga ponovno uporabite, se naučite, kako ga reciklirati, ter tako poskrbite za svoje zdravje in planet.

Ali je suhomontažna gradnja dovolj trpežna? Strokovnjaki razkrivajo resnico
Ko govorimo o gradnji ali prenovi doma, se pogosto srečujemo z izrazom "knauf", a malo ljudi ve, da gre pravzaprav za blagovno znamko in ne splošen izraz za mavčne plošče. Knauf je eden vodilnih proizvajalcev suhomontažnih sistemov, njegovo ime pa se je skozi leta uveljavilo kot sinonim za mavčne plošče. A suhomontaža ni zgolj mavčne plošče – gre za celovit sistem gradnje, ki omogoča hitro, čisto in prilagodljivo prenovo prostorov brez uporabe mokrih postopkov, kot sta zidanje in ometavanje.

Ministrstvo pojasnuje, kako je s požarno varnostjo v dijaških domovih
Kako je mogoče, da v dijaškem domu Ivana Cankarja v Ljubljani, v katerem se je ponoči zgodil hud požar, niso imeli nameščenih požarnih alarmov? To se danes – žal dan prepozno, sprašuje marsikdo. Toda ne glede na zakon gre pravzaprav za življenja mladih ljudi, ki jih je treba zaščititi, kar pa, kot kaže, v ustanovi niso storili.

Tako boste orhidejo 'prelisičili' in spodbudili rast cvetov
Čeprav prevladuje splošno prepričanje, da je orhideja ena izmed bolj zahtevnih sobnih rastlin, marsikdo kasneje v praksi ugotovi, da je nekatere vrste pravzaprav precej enostavno gojiti. Po drugi strani pa večno vprašanje ostaja, kako pri orhideji spodbuditi rast cvetov. Ker je večina orhidej danes sobnih lončnic, v naravi pa rastejo v tropskem podnebju, moramo tudi svoji lončnici omogočiti čim bolj primerljive pogoje ter jo s tem nekako prepričati, da se še vedno nahaja v svojem naravnem okolju.

Izguba hišnega ljubljenčka: Žalost bo minila, ostali bodo lepi spomini
Ko umre oseba, ki smo jo imeli radi, ob tem občutimo globoko žalost in povsem pričakovano je, da pri bližnjih iščemo sočutje in podporo. Enako velja tudi ob smrti hišnih ljubljenčkov, ki so nenazadnje naši družinski člani. Naravno je, da se počutimo na tleh, ko nas zapusti mačka ali pes. O slednjem smo se pogovarjali z dvema strokovnjakinjama, psihoterapevtko Mojco Gubina ter psihologinjo Veroniko Zupan.

Žiga Bonča: 'Bowie mi je polepšal življenje'
Posvojitev psa iz zavetišča je velika odgovornost, ki pa se je mlad, a že precej izkušen novinar informativne oddaje 24ur, Žiga Bonča ni ustrašil. Pred časom sta se namreč s partnerko odločila, da v svoj dom sprejmeta kužka, ki sta ga poimenovala Bowie. Preberite, kaj nam je zaupal o svojem ljubljenčku in zakaj svetuje, da se – tako kot priznava sam, v posvojitev živali ne zaletimo brezglavo in s preveč čustvi.

Bi morali lastniki psov in mačk plačati dodaten davek?
Zavetišča za zapuščene živali se na dnevni ravni soočajo s finančno stisko, prepolnimi kapacitetami ter pomanjkanjem osebja. Potem ko je v začetku leta k omenjenemu problemu ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pristopilo z novim davkom, pa se je nanje vsul plaz kritik. Mi smo preverili, kakšno je mnenje zavetišč ter ali menijo, da bi dodatna finančna sredstva, ki bi prišla s tega naslova, lahko kakorkoli pozitivno pripomogla k reševanju problematike.

Stanje v zavetiščih alarmantno, bi bilo z novelo zakona kaj bolje?
Stanje v slovenskih zavetiščih za živali je postalo zaskrbljujoče zaradi preobremenjenosti in pomanjkanja sredstev. V Sloveniji deluje 16 zavetišč, ki lahko sprejmejo približno 700 mačk in 400 psov. V letu 2023 so ta zavetišča sprejela 9.897 mačk in 1.572 psov, kar močno presega njihove kapacitete.

Če posteljo obrnete v to smer, boste bolje spali
Dober spanec je bistvenega pomena prav za vsakega izmed nas. Če želite svojo spalno rutino še poglobiti, imate za to na voljo kar nekaj možnosti. Včasih pomaga že sprememba temperature v prostoru in nove rjuhe, ali pa morda potrebujete novo vzmetnico. Toda ali ste kdaj pomislili, da bi posteljo obrnili v drugo smer in si tako zagotovili boljši spalni položaj?

Tako se božičnega drevesa znebijo na Finskem
Ko se prazniki iztečejo, je čas, da svoje domove očistimo in odstranimo praznično dekoracijo – vključno z božično smreko. Medtem ko so danes bolj pogosta umetna drevesa, ki jih preprosto zložimo in pospravimo v škatlo, kjer bodo počakala do prihodnjega leta, se morda poraja vprašanje, kaj storiti, če je naš dom med prazniki krasila naravna smreka. Pogledali smo, kako imajo to urejeno v nekaterih evropskih državah in kako je pri nas.

Je vaša streha primerna za postavitev sončne elektrarne?
Zaradi negotovosti na energetskih trgih se ljudje vedno bolj spogledujemo z možnostmi izkoriščanja alternativnih virov energije. Ogromno potenciala na slovenskih tleh predstavlja zlasti sonce, zato je dobro vedeti, kako lahko preverite, ali je vaša streha sploh primerna za namestitev sončne elektrarne.

Večna dilema: sodijo jajca v hladilnik ali ne?
Mnogi menijo, da je jajca najbolje shranjevati v hladilniku, saj naj bi to bil edini način, da se izognemo nevarnosti zastrupitve. Spet drugi trdijo, da je za jajca idealna sobna temperatura in da ni nobene potrebe, da bi jih imeli v hladilniku. Kakšen je torej pravilen odgovor na to dilemo?

10 zanimivih dejstev o drevesih
Drevo ima prav v vsakem letnem času ponuditi nekaj novega. Na vroč poletni dan pod njim najdemo prijetno senco. V jeseni nas očara z osupljivo paleto barv. Pozimi lahko občudujemo nenavadno lepoto lubja, ki je v zasneženi pokrajini še toliko bolj izrazita. Spomladi, ko poženejo prvi zeleni poganjki, pa nas drevesa navdahnejo z novim življenjem.

To se zgodi, če pozimi ne odpiramo oken
Ponoči se temperatura spusti pod ledišče, dan se je že močno skrajšal, z neba pa že lahko pade kakšna snežinka. To pomeni, da je zunaj zima, naš dom pa nam tudi v tem letnem času nudi varno in toplo zavetje. Toda ob tem se pojavlja vprašanje, kako pogosto – če sploh – bi morali pozimi odpirati okna?

V Zavetišču Horjul: brez humorja bi že zdavnaj lahko odnehali
V okviru projekta Tačke niso igračke smo obiskali eno od bolj znanih zavetišč za živali, Zavetišče Horjul, ki je dom več kot 110 dušam – človeškim in živalskim. Če sanjarite o delu v zavetišču in razmišljate, kako lepo se je crkljati z vsemi živalicami, potem se zbudite. Delo v zavetišču je vse prej kot to. Je garanje, odgovornost, stres, včasih tudi obup. A vse to v zavetišču zmorejo premagovati, ker vedo, da brez njih živali nimajo nikogar.

Za investicije v sončne elektrarne so razpisane najvišje subvencije doslej
Nenehni razvoj sodobne tehnologija omogoča vedno nove pametne rešitve na vseh področjih življenja. Pametne postajajo elektronske naprave, avtomobili, celo domovi. Nekatere tovrstni napredek morda skrbi, a dejstvo je, da nam pametne tehnologije ob optimalnem izkoristku lahko dolgoročno zagotovijo kakovostnejše in lepše življenje, pa tudi občutne prihranke. Preverili smo, kako v čim večji meri izkoristiti vse možnosti, ki vam jih ponuja pametni dom.

Kako ublažiti neprijetne vonjave sveže prepleskane stene?
Hlapi, ki ostanejo po barvanju notranjih prostorov, so poleg tega, da so neprijetni, tudi škodljivi za zdravje. Vdihavanje le teh ima negativne posledice na zdravje in lahko privede do draženja ali celo dihalne stiske. Povsem normalno je, da ima sveže prepleskana stena vonj, a če ta tudi po daljšem zračenju ne izgine, si lahko pomagate s spodnjimi nasveti.

Poznate konjak, osupljivo rastlino s številnimi učinki?
Voodoo lilija, vražji jezik ali tako imenovana konjak rastlina je prav zares osupljiva. Čeprav je v azijskih državah že dolgo poznana in priljubljena kot del prehrane, pa je zanimanje zanjo pri nas v zadnjem času naraslo zato, ker naj bi uživanje izdelkov iz konjak moke učinkovito pomagalo pri hujšanju. Ampak kaj sploh je konjak ali glukomanan?

Zato nekateri pod tušem lupijo pomaranče
Sodobni splet je poln nenavadnih idej in trikov. Eden takšnih je tuširanje s pomarančo. Da, prav ste slišali. Pravzaprav je ideja ta, da ko odidete pod tuš, s seboj vzamete pomarančo.

Slovenska pevka iskreno o tem, zakaj nikoli več ne bi kupila pasemskega psa
Alenka Godec je vsestranska umetnica, ki že leta navdušuje na slovenski glasbeni sceni. Svoje zasebnosti sicer nikoli ni obešala na veliki zvon, zato marsikdo ne ve, da je tudi velika ljubiteljica živali, še posebno kužkov. Preberite, kaj nam je zaupala o svojih pasjih prijateljih in zakaj nikoli več ne bi kupila pasemskega kužka.

Bomo lahko kupili nov bojler, če se stari pokvari?
Bojlerji so – kljub pomislekom o njihovi energetski učinkovitosti – še vedno nepogrešljivi v mnogih domovih. Z odlokom, da naj bi bila njihova vgradnja po novem letu prepovedana, se je tako marsikdo znašel pred dilemo, kaj storiti, če se ta pokvari. Poglejmo, kateri so znaki, na katere moramo biti pozorni, saj nakazujejo na to, da se bo ta v kratkem poslovil.

Ob uporabi kaloriferja obstajajo določena varnostna tveganja
Ko temperatura pade, je prenosni grelnik lahko priročen vir dodatne toplote v našem domu. Toda ob tem je povsem na mestu vprašanje, kako varen je ta za uporabo? Ali obstaja tveganje, da njegovo delovanje privede do požara?

Preizkušena tehnika za odstranjevanje prask z indukcijske plošče
Indukcijske kuhalne plošče imajo veliko prednosti, zato v zadnjem času vse pogosteje nadomeščajo plinske štedilnike. So bolj gladke in enostavnejše za čiščenje, vendar pa je njihova slabost ta, da so dosti bolj občutljive na praske.

Skrivnost dobrega spanca, ki jo že pol stoletja skriva majhno Švedsko mesto Almhult
Spanje je ena človekovih osnovnih potreb – to vemo vsi. Jasno nam je tudi, da kronično pomanjkanje spanca vodi v slabo počutje in razvoj številnih zdravstvenih težav. Toda kako si urediti prostor, v katerem bomo kar najbolj izkoristili čas, ki nam je na voljo za počitek? Da bi odkrili odgovor na to vprašanje, smo se odpravili v majhno švedsko mestece na jugu države, Almhult.

Sestavina iz kuhinje, ki lahko reši vašo orhidejo
Občutljive orhideje so v neugodnih razmerah pogosto na udaru za razvoj glivičnih bolezni. K temu dodatno pripomore predvsem pretiran mraz ali vlaga. Ta sestavina, ki jo gotovo imate v kuhinji, lahko reši vašo cvetočo rastlino.