Dominvrt.si

vremenski

Meteorolog 24ur o tem, kakšna jesen je pred nami

Jesen je čas, ko se vroči poletni dnevi umaknejo svežim večerom, zeleni listi postanejo živahnih pisanih odtenkov, dnevi so vse krajši, temperature pa vedno nižje. A zdi se, da smo letos praktično čez noč iz vročega in suhega poletja vstopili v hladno in mokro jesen. Kaj nam prinaša ta letni čas v nadaljevanju, smo preverili pri hišnem meteorologu 24ur Roku Nosanu.

To poletje spet (pre)visoke temperature

Visoke temperature, peklenska vročina in tropske noči, vse to je že več ali manj stalnica našega poletja, ki pa vsako leto prinese tudi nove vročinske valove in rekorde. Takrat na določenih območjih temperature močno presežejo povprečne sezonske vrednosti, kar lahko traja tudi več dni. In ta teden naj bi bil eden najbolj vročih.

Kako zaščititi vrt pred neurjem?

Močan veter, ki ruva korenine, toča, ki uničuje liste in plodove ter nenazadnje dež, zaradi katerega so rastline bolj dovzetne za razvoj plesni in gliv, so vremenski pojavi, ki so v zadnjem času še posebej pogosti. Vreme nam jo lahko precej zagode – in čeprav nanj nimamo vpliva, lahko marsikaj storimo, da vrt kolikor je le mogoče zavarujemo in razdejanje čim bolj omilimo.

Na to morate biti pozorni pri izbiri klimatske naprave

Sonce je, kot kaže, končno pregnalo deževne oblake in čas je, da poletje zažari v vsej svoji lepoti. To pomeni, da se v prihodnjih dneh in tednih lahko nadejamo temperatur krepko čez 30 stopinj Celzija, zato brez klimatske naprave najbrž ne bo šlo. Če razmišljate o nakupu, a še niste prepričani, kateri model izbrati, vam bo zagotovo v pomoč 5 lastnosti, na katere morate biti pri izbiri ustrezne naprave za hlajenje prostorov še posebej pozorni!

To se zgodi, če kuhate kis pred nevihto s točo

Neurje, ki s seboj poleg dežja prinese tudi močan veter in točo, je povsem naravni pojav, ki je značilen predvsem za toplejši del leta. A kljub omenjenemu dejstvu, da toča ni nič novega, se v zadnjem času marsikdo sprašuje, ali so vremenske ujme, kot jih doživljamo, sploh še odraz normalnega vremenskega dogajanja. Kot se to pogosto zgodi, imamo sedaj na dveh bregovih ljudi, ki verjamejo v svoj prav – znanstvenike in tiste, ki kuhajo kis.

Kako svoj dom zaščititi pred točo?

Toča lahko resno poškoduje vaš dom, vendar obstajajo koraki, s katerimi lahko to preprečite. S spodnjimi nasveti se naučite, kako zaščititi svoj dom pred škodo, ki jo lahko povzroči ta neprijeten vremenski pojav.

Takšne težave imate lahko zaradi sončnih celic na strehi

Naložba v sončne celice je ena najboljših, ki jih lahko naredimo na poti do večje trajnosti. Poleg varovanja okolja imajo pozitiven vpliv tudi na našo denarnico, saj lahko z njimi prihranimo kar nekaj denarja. A kljub številnim prednostim solarnih panelov vse le ni tako rožnato, kot se zdi na prvi pogled.

Na podnebne spremembe se bomo morali navaditi tudi v Sloveniji

Lansko leto je bilo najtoplejše leto v zgodovini meritev v Sloveniji, in sicer gre za odklon plus 1,3 stopinje Celzije. Ena stopinja pa v klimatološkem smislu pomeni zelo veliko, pojasnjuje priznana klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. In to je dejansko neka nova Slovenija, ki je nismo navajeni.

Vremenski prognostik Rok Nosan: Hude zime s snegom in mrazom si tudi letos ne moremo obetati

V preteklih dneh smo že pošteno zakorakali v hladno vreme, a čeprav nas do pričetka uradne koledarske zime loči še nekaj tednov, smo že dočakali prve snežinke. Ali nas bodo te letos končno razveselile tudi v času božičnih praznikov, nam je razkril prognostik 24UR, Rok Nosan.

To nas čaka v jeseni

Letošnje poletje je bilo, vremensko gledano, zagotovo eno ne najbolj tipičnih. Trditve potrjujejo tudi navedbe Agencije Republike Slovenije za okolje, po katerih je bilo meteorološko poletje na državni ravni nadpovprečno toplo, izjemno namočeno in povprečno osončeno. A čeprav smo se v zadnjih letih že dodobra navadili, da nas vreme vedno znova preseneti, bomo verjetno preteklo poletje želeli čim prej pozabiti. Namesto v preteklost zato raje poglejmo v prihodnost, kakšna jesen je pred nami.

Vremenski prognostik Rok Nosan: Trenutno napovedi ne kažejo, da se bo vreme kaj kmalu stabiliziralo

Poletje je pred vrati in zdi se, da smo deževnih in mrzlih dni prav vsi že rahlo naveličani. Vremenskega prognostika 24UR Roka Nosana smo zato povprašali, kakšni bodo naslednji meseci in kdaj lahko pričakujemo začetek tistega pravega poletja.

Zakaj imajo drevesa deblo pobarvano belo?

Ste se kdaj vprašali, zakaj imajo nekatera drevesa svoje deblo pobarvano z belo barvo? Barvanje drevesnih debel ima več namenov in lahko pomaga zaščititi šibka in zelo mlada drevesa pred različnimi poškodbami.

Na to moramo biti letos vsi pozorni

Vsako leto se pred zimskim časom sprašujemo, kdaj in koliko snega bo zapadlo, kakšne bodo temperature in kakšno bo vreme na splošno. Medtem ko nekateri komaj čakajo, da zapade prvi sneg, pa zimske razmere marsikomu povzročijo veliko skrbi, saj lahko naredijo škodo na naši nepremičnini in posledično nepredvidljivo visoke stroške.

Kakšne so idealne vremenske razmere za izdelavo fasade

Izdelavo fasade je s pomočjo aditivov in senčenja sicer mogoče izvesti praktično v vseh vremenskih pogojih. A to na eni strani pomeni določeno tveganje, po drugi pa višjo ceno za naročnika. Izdelava fasade pri ekstremno nizkih ali visokih temperaturah tako ni najboljša ideja, je pa možna. Vprašanje pa je, kakšni vremenski pogoji so optimalni za izdelavo fasade.

Kakšno vreme lahko pričakujemo to jesen?

Poletje, ki je postreglo s kar nekaj temperaturnimi rekordi, se počasi a vztrajno poslavlja. Pred nami je hladnejši del leta, ki je vremensko gledano lahko precej nepredvidljiv in spremenljiv. Sicer pomembnih povezav med poletnim in jesenskim vremenom ni, pravi meteorolog Rok Nosan, zato na podlagi vročega poletja tudi ne moremo sklepati o tem, kakšna bo jesen. Vseeno pa nas je zanimalo, kaj nam bo prinesel ta letni čas in ali lahko tudi v prihodnjih mesecih pričakujemo kakšna večja odstopanja od normalnega. Vse to in še nekaj drugih zanimivih podatkov nam je zaupal vremenski prognostik na 24UR Rok Nosan.

Vreme za Ljubljano

Na podnebje v Sloveniji vplivajo številni dejavniki, med katerimi so najpomembnejši geografska lega, bližina morja ter razgiban relief. Posledica prepleta vseh teh vplivov so raznolike vremenske razmere. Ljubljanska kotlina je prav tako svojevrsten vremenski pojav, ob katerem gotovo najprej pomislite na gosto meglo v jesenskih in zimskih jutrih.

Zlata pravila vrtnarjenja

Pridelki na vrtu ne zrastejo sami po sebi, drevesa, ki jih gojimo za lastne sadeže, ne rastejo sama od sebe, brez naše pomoči, prav tako pa cvetje in rastlinje ne zacveti v vsej svoji lepoti, če ni zraven tudi človeške roke. In ta roka mora biti prava. Kakšna so zlata pravila vrtnarjenja?

Kaj pravi Pratika o prihajajočem vremenu in letošnji letini?

Pred nami je nestanovitno vreme, zima še ni rekla zadnje. Vrtičkarje in kmete pa skrbi, če jih znova čaka pozeba. Gabrijel je bil mrzel in hladen, sušec je bil suh in začuda prav tako hladen, to ni bilo običajno, zato kot pravi vremenar Dušan, drevje ni močno zabrstelo, zato upa, da bo letos malo lažje vsaj, kar se drevja tiče. Vendarle hladen dež nam lahko še ponagaja.

Vegetacija zamuja tri tedne. Kakšna bo pomlad v nadaljevanju?

Marec bo letos upravičil svoje staro ime sušec in postregel predvsem s suhim vremenom. Zadnje konkretne padavine so v večjem delu države padle pred več kot enim mesecem, ponekod pa padavin ni bilo že dva meseca in pol. In tudi sicer to zimo nismo imeli kaj dosti padavin. Travniki in gozdovi so presušeni, v slabem stanju so ozimna žita. Kakšna pa bo pomlad v nadaljevanju? Bodo vsaj prihodnji tedni in meseci prinesli kaj več padavin?

Napovedovanje, kakšno bo vreme, ni več dovolj

Vremenski, podnebni in vodni ekstremi v številnih delih sveta zaradi podnebnih sprememb postajajo vse pogostejši in intenzivni. Na današnji dan tako obeležujemo svetovni dan meteorologije, in sicer pod geslom Zgodnja opozorila za pravočasno ukrepanje.

Kam so letos izginili čmrlji?

Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

Letos se s krompirjem ne moremo pohvaliti

Letošnji vremenski pogoji niso bili ravno najboljši, poletje je bilo namreč zelo suho. To pa se pozna tudi pri pridelku. Tako je bila letos slaba letina krompirja, vendar sezono 'rešuje' dobra letina pšenice.

Vsaka napaka te lahko stane življenja

"Ekstremno vreme me fascinira predvsem zaradi tega, ker se počutiš tako nemočen proti njemu, hkrati pa je lahko ta surova in rušilna moč narave tudi izjemno fotogenična. Ravno to mi je dalo tisti življenjski izziv, da sem se naučil iskati najboljše trenutke besa narave in vse skupaj ovekovečiti s fotoaparatom ali videokamero."

Oranžno opozorilo - možni krajevno močni nalivi

Za nami je že polovica septembra, ki je bil sončen in suh. Sonce je sicer bilo dobro za naš vrt, toda visoke temperature so vplivale tudi na zelo suha tla. Kaj nas čaka?

Pogosti vremenski ekstremi bodo postali stalnica

Evropa se letos bori tudi z naravo, tudi tiste vrste, ki je morda nismo vajeni. Tornadi, toča velikosti več kot 10 cm, poplave. Globalno segrevanje ali kaj drugega? Dejstvo je, da se na pragu naše Slovenije dogajajo vremenski ekstremi, ki so bili prej izjema. Zdaj pa je to na naslovnicah skoraj enkrat tedensko. Ali ima človek kaj vpliva pri vsem tem? Vsaj s posegi v naravo bi lahko trdili, da povečamo možnosti, da nam narava tako ali drugače vrne, kot bumerang.

Kadar na Ladislava dežuje, dež še dolgo kraljuje

Tu je mesec junij, prvi poletni mesec. Koledarsko bomo sicer v poletje zakorakali 21. 6, no, meteorološko pa se to zgodi že prvega v šestem mesecu in vedno traja do zadnjega avgusta. 

Tako bo vaše sadno drevje bogato obrodilo

Vrtovi so naš ponos, z njimi pa tudi drevesa, ki jih krasijo. Ne glede na to, ali gre za jablano, češnjo ali slivo, vsako drevo si zasluži našo pozornost in nego. Obrezovanje drevja je tako med pomembnejšimi vrtnimi opravki in z nekaj nasveti in triki lahko to postane vaše najljubše opravilo!

Zaščita vrta pred vremenskimi nevšečnostmi

Preden začnemo sejati in saditi pridelke na svojih vrtovih, moramo pripraviti tudi rastlinjake in zaščito vrtnin. Pomlad je namreč vremensko zelo nestabilna: od pozebe do neurij in celo toče.

Se zima poslavlja?

"Zelo toplo vreme, ki ga bomo imeli v prihodnjih dneh, še ne pomeni, da se je zima zares poslovila," mi v pogovoru razloži Rok Nosan, vremenski prognostik na 24UR, ki se je letošnjo zimo lotil tudi zelo zanimivega projekta: postavil je vremensko postajo in meril, kako nizke so temperature med Ribniško in Loško dolino.

Zaupanje v gradbeništvu ter predelovalnih in storitvenih dejavnostih večje

Kazalnik zaupanja v gradbeništvu ter predelovalnih in storitvenih dejavnostih se je v januarju 2021 zvišal, medtem ko se je v trgovini na drobno znižal. Podjetja pri njihovem poslovanju omejujejo negotove gospodarske razmere, slabi vremenski pogoji in koronavirus.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860