Dominvrt.si

vremenski pojav

To se zgodi, če kuhate kis pred nevihto s točo

Neurje, ki s seboj poleg dežja prinese tudi močan veter in točo, je povsem naravni pojav, ki je značilen predvsem za toplejši del leta. A kljub omenjenemu dejstvu, da toča ni nič novega, se v zadnjem času marsikdo sprašuje, ali so vremenske ujme, kot jih doživljamo, sploh še odraz normalnega vremenskega dogajanja. Kot se to pogosto zgodi, imamo sedaj na dveh bregovih ljudi, ki verjamejo v svoj prav – znanstvenike in tiste, ki kuhajo kis.

Kako svoj dom zaščititi pred točo?

Toča lahko resno poškoduje vaš dom, vendar obstajajo koraki, s katerimi lahko to preprečite. S spodnjimi nasveti se naučite, kako zaščititi svoj dom pred škodo, ki jo lahko povzroči ta neprijeten vremenski pojav.

Vremenski prognostik Rok Nosan: Trenutno napovedi ne kažejo, da se bo vreme kaj kmalu stabiliziralo

Poletje je pred vrati in zdi se, da smo deževnih in mrzlih dni prav vsi že rahlo naveličani. Vremenskega prognostika 24UR Roka Nosana smo zato povprašali, kakšni bodo naslednji meseci in kdaj lahko pričakujemo začetek tistega pravega poletja.

Zakaj imajo drevesa deblo pobarvano belo?

Ste se kdaj vprašali, zakaj imajo nekatera drevesa svoje deblo pobarvano z belo barvo? Barvanje drevesnih debel ima več namenov in lahko pomaga zaščititi šibka in zelo mlada drevesa pred različnimi poškodbami.

Na to moramo biti letos vsi pozorni

Vsako leto se pred zimskim časom sprašujemo, kdaj in koliko snega bo zapadlo, kakšne bodo temperature in kakšno bo vreme na splošno. Medtem ko nekateri komaj čakajo, da zapade prvi sneg, pa zimske razmere marsikomu povzročijo veliko skrbi, saj lahko naredijo škodo na naši nepremičnini in posledično nepredvidljivo visoke stroške.

Kakšno vreme lahko pričakujemo to jesen?

Poletje, ki je postreglo s kar nekaj temperaturnimi rekordi, se počasi a vztrajno poslavlja. Pred nami je hladnejši del leta, ki je vremensko gledano lahko precej nepredvidljiv in spremenljiv. Sicer pomembnih povezav med poletnim in jesenskim vremenom ni, pravi meteorolog Rok Nosan, zato na podlagi vročega poletja tudi ne moremo sklepati o tem, kakšna bo jesen. Vseeno pa nas je zanimalo, kaj nam bo prinesel ta letni čas in ali lahko tudi v prihodnjih mesecih pričakujemo kakšna večja odstopanja od normalnega. Vse to in še nekaj drugih zanimivih podatkov nam je zaupal vremenski prognostik na 24UR Rok Nosan.

Vreme za Ljubljano

Na podnebje v Sloveniji vplivajo številni dejavniki, med katerimi so najpomembnejši geografska lega, bližina morja ter razgiban relief. Posledica prepleta vseh teh vplivov so raznolike vremenske razmere. Ljubljanska kotlina je prav tako svojevrsten vremenski pojav, ob katerem gotovo najprej pomislite na gosto meglo v jesenskih in zimskih jutrih.

Vsaka napaka te lahko stane življenja

"Ekstremno vreme me fascinira predvsem zaradi tega, ker se počutiš tako nemočen proti njemu, hkrati pa je lahko ta surova in rušilna moč narave tudi izjemno fotogenična. Ravno to mi je dalo tisti življenjski izziv, da sem se naučil iskati najboljše trenutke besa narave in vse skupaj ovekovečiti s fotoaparatom ali videokamero."

Zaščita vrta pred vremenskimi nevšečnostmi

Preden začnemo sejati in saditi pridelke na svojih vrtovih, moramo pripraviti tudi rastlinjake in zaščito vrtnin. Pomlad je namreč vremensko zelo nestabilna: od pozebe do neurij in celo toče.

Zakaj nastane žled?

Na prehodu med Primorsko in notranjostjo Slovenije (Banjška planota, Trnovski gozd, območje okoli Razdrtega, Brkini, ponekod na Ilirskobistriškem) je danes zjutraj in dopoldan možen pojav tudi poledice in žledu. Poledica ter žled je možen tudi v Pomurju.

Ko zavlada megla

"Danes bo sončno. Zjutraj bo po nižinah in kotlinah megla". Tako se običajno glasi napoved jeseni, pozimi in del pomladi, ko je nad nami anticiklon. To bi sicer pomenilo lepo vreme, pa vendar bi meglo težko označili za lep vremenski pojav oziroma za nekaj pozitivnega. Vseeno pa ima tudi ona svoj čar.

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'

Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Kdo je ujel mavrico?

Priznajmo si, da ga med nami skoraj ni junaka ali junakinje, ki ob pogledu na živobarven lok na nebu ne bi obstal in vzkliknil od navdušenja. Nekaj najlepših mavric, ujetih v fotografski objektiv, si lahko ogledate tudi v naši galeriji.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860