vremenski pojavi

To poletje spet (pre)visoke temperature
Visoke temperature, peklenska vročina in tropske noči, vse to je že več ali manj stalnica našega poletja, ki pa vsako leto prinese tudi nove vročinske valove in rekorde. Takrat na določenih območjih temperature močno presežejo povprečne sezonske vrednosti, kar lahko traja tudi več dni. In ta teden naj bi bil eden najbolj vročih.

Kako zaščititi vrt pred neurjem?
Močan veter, ki ruva korenine, toča, ki uničuje liste in plodove ter nenazadnje dež, zaradi katerega so rastline bolj dovzetne za razvoj plesni in gliv, so vremenski pojavi, ki so v zadnjem času še posebej pogosti. Vreme nam jo lahko precej zagode – in čeprav nanj nimamo vpliva, lahko marsikaj storimo, da vrt kolikor je le mogoče zavarujemo in razdejanje čim bolj omilimo.

Takšne težave imate lahko zaradi sončnih celic na strehi
Naložba v sončne celice je ena najboljših, ki jih lahko naredimo na poti do večje trajnosti. Poleg varovanja okolja imajo pozitiven vpliv tudi na našo denarnico, saj lahko z njimi prihranimo kar nekaj denarja. A kljub številnim prednostim solarnih panelov vse le ni tako rožnato, kot se zdi na prvi pogled.

Na podnebne spremembe se bomo morali navaditi tudi v Sloveniji
Lansko leto je bilo najtoplejše leto v zgodovini meritev v Sloveniji, in sicer gre za odklon plus 1,3 stopinje Celzije. Ena stopinja pa v klimatološkem smislu pomeni zelo veliko, pojasnjuje priznana klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. In to je dejansko neka nova Slovenija, ki je nismo navajeni.

Na to moramo biti letos vsi pozorni
Vsako leto se pred zimskim časom sprašujemo, kdaj in koliko snega bo zapadlo, kakšne bodo temperature in kakšno bo vreme na splošno. Medtem ko nekateri komaj čakajo, da zapade prvi sneg, pa zimske razmere marsikomu povzročijo veliko skrbi, saj lahko naredijo škodo na naši nepremičnini in posledično nepredvidljivo visoke stroške.

Zlata pravila vrtnarjenja
Pridelki na vrtu ne zrastejo sami po sebi, drevesa, ki jih gojimo za lastne sadeže, ne rastejo sama od sebe, brez naše pomoči, prav tako pa cvetje in rastlinje ne zacveti v vsej svoji lepoti, če ni zraven tudi človeške roke. In ta roka mora biti prava. Kakšna so zlata pravila vrtnarjenja?

Vegetacija zamuja tri tedne. Kakšna bo pomlad v nadaljevanju?
Marec bo letos upravičil svoje staro ime sušec in postregel predvsem s suhim vremenom. Zadnje konkretne padavine so v večjem delu države padle pred več kot enim mesecem, ponekod pa padavin ni bilo že dva meseca in pol. In tudi sicer to zimo nismo imeli kaj dosti padavin. Travniki in gozdovi so presušeni, v slabem stanju so ozimna žita. Kakšna pa bo pomlad v nadaljevanju? Bodo vsaj prihodnji tedni in meseci prinesli kaj več padavin?

Napovedovanje, kakšno bo vreme, ni več dovolj
Vremenski, podnebni in vodni ekstremi v številnih delih sveta zaradi podnebnih sprememb postajajo vse pogostejši in intenzivni. Na današnji dan tako obeležujemo svetovni dan meteorologije, in sicer pod geslom Zgodnja opozorila za pravočasno ukrepanje.

Vsaka napaka te lahko stane življenja
"Ekstremno vreme me fascinira predvsem zaradi tega, ker se počutiš tako nemočen proti njemu, hkrati pa je lahko ta surova in rušilna moč narave tudi izjemno fotogenična. Ravno to mi je dalo tisti življenjski izziv, da sem se naučil iskati najboljše trenutke besa narave in vse skupaj ovekovečiti s fotoaparatom ali videokamero."

Pogosti vremenski ekstremi bodo postali stalnica
Evropa se letos bori tudi z naravo, tudi tiste vrste, ki je morda nismo vajeni. Tornadi, toča velikosti več kot 10 cm, poplave. Globalno segrevanje ali kaj drugega? Dejstvo je, da se na pragu naše Slovenije dogajajo vremenski ekstremi, ki so bili prej izjema. Zdaj pa je to na naslovnicah skoraj enkrat tedensko. Ali ima človek kaj vpliva pri vsem tem? Vsaj s posegi v naravo bi lahko trdili, da povečamo možnosti, da nam narava tako ali drugače vrne, kot bumerang.

Zaščita vrta pred vremenskimi nevšečnostmi
Preden začnemo sejati in saditi pridelke na svojih vrtovih, moramo pripraviti tudi rastlinjake in zaščito vrtnin. Pomlad je namreč vremensko zelo nestabilna: od pozebe do neurij in celo toče.

Zakaj nastane žled?
Na prehodu med Primorsko in notranjostjo Slovenije (Banjška planota, Trnovski gozd, območje okoli Razdrtega, Brkini, ponekod na Ilirskobistriškem) je danes zjutraj in dopoldan možen pojav tudi poledice in žledu. Poledica ter žled je možen tudi v Pomurju.

Ko zavlada megla
"Danes bo sončno. Zjutraj bo po nižinah in kotlinah megla". Tako se običajno glasi napoved jeseni, pozimi in del pomladi, ko je nad nami anticiklon. To bi sicer pomenilo lepo vreme, pa vendar bi meglo težko označili za lep vremenski pojav oziroma za nekaj pozitivnega. Vseeno pa ima tudi ona svoj čar.

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'
Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Zelena Slovenija v mednarodnem boju proti podnebnim spremembam
Zunanji minister Miro Cerar je v uvodu v Slovenskih razvojnih dnevov poudaril, da sta učinkovit multilateralizem in okoljska diplomacija pomemben del naše zunanjepolitične strategije. Slovenija kot zelena država, bogata z naravnimi viri in biotsko raznovrstnostjo, naj bi se zavedala pomena boja proti podnebnim spremembam.

Kako pogosto zalivati rastline v posodah?
Vrtnarjenje je za marsikoga popoln užitek, a vendarle je pri vzgoji zelenjave in cvetja potrebna velika mera doslednosti, četudi nimate vrta in pridelek vzgajate v posodah in koritih na balkonu. Težava se pogosto pojavi pri zalivanju? Kdaj? Koliko? Kako pogosto?

Za do 19-krat daljšo življenjsko dobo!
Da bi se pod svojo streho varno počutili veliko let, lahko izberete kritino, ki ima posebno protikorozijsko zaščito. Gre za zlitino aluminija in cinka, ki preprečuje, da bi streho uničila rja. To je tema, ki jo pojasnjuje tokratni TOP mojster krovec Zupanc Mihec iz Tevč pri Laškem.

Izberite zanesljivo in privlačno kritino
Neurja, ki divja kot tornado, in trga zgornje podstrešne in strešne dele hiš, se v prvi vrsti branimo tako, da imamo strešno konstrukcijo sidrano v spodnje zidove in druge podporne konstrukcije.

Zemlja praznuje!
Svetovnemu dnevu Zemlje se s praznovanji letos pridružujemo tudi ustvarjalci novega mikroportala na 24ur.com - Dom in vrt!