Dominvrt.si

vrtičkar

To lahko storite, da se izognete plesni na paradižniku

Pobiranje svežih, pravkar dozorjenih paradižnikov z lastnega vrta je zagotovo vrhunec sezone in nekaj, k čemur stremi prav vsak domači vrtičkar. Toda ta priljubljena vrtnina ima eno težavo, je namreč precej dovzetna za razvoj plesni, zlasti v daljšem obdobju prekomernih padavin. V nadaljevanju bomo raziskali najpogostejše vrste plesni na rastlinah paradižnika, vzroke za njihov pojav, in kar je najpomembneje, podali praktične nasvete za zaščito rastlin pred škodljivimi učinki plesni.

Nikoli ne boste verjeli, kaj počne polfinalist MasterChefa s paradižnikovimi listi

Splošno prepričanje je, da so listi paradižnika strupeni, zato se jim pogosto izogibamo in jih preprosto zavržemo. Toda ali je to res ali gre le za prepričanje, ki se ga tudi z znanstvenimi dokazi še vedno nismo mogli otresti? Ali morda zapravljamo popolnoma užitni del te rastline?

Kako začeti z delom na vrtu?

Ne glede na to, ali ste v preteklih letih že obdelovali lasten vrtiček ali pa se z delom na vrtu šele seznanjate, vas v prihajajočih mesecih čaka kar nekaj dela, to pa bo seveda bogato poplačano, ko vas bo razveselil pridelek. Za tiste, ki ne veste, kje bi začeli, smo pripravili nekaj osnovnih napotkov ...

V tem je trik, zakaj nekateri na vrtu obešajo milo

Kos mila, ki leži sredi vrta ali pa celo visi na kakšnem drevesu, se lahko na prvo misel zdi popolnoma nerazumno dejanje. Morda bi kdo pomislil celo, da gre za precej nespametno početje, s katerim onesnažujemo naravo. Vendar pa boste po tej razlagi morda spremenili mnenje, saj obstaja dokaj preprost in razumen razlog, kako ali bolje rečeno zakaj se je to milo znašlo tam.

Razkrivamo vzrok, da vam paradižnik ne zori

V vrtu se paradižnik že lepo bohoti, toda kljub temu, da je na rastlini veliko paradižnika, nikakor noče dozoreti. Kaj je vzrok?

Kako se lotiti trajnostnega vrtnarjenja?

Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.

Uspešno v boj s škodljivci na vrtu

Končno je prišlo poletje, z njim pa visoke in prijetne temperature. Vrtičkarji smo že komaj čakali, da mine mrzlo obdobje, da lahko s toplimi sončnimi žarki začenjamo preživljati več časa na vrtu. A s toplim vremenom so prišli tudi trdo delo in vsakoletne težave. Vrtnarjenje je izjemno prijetno opravilo, a v sebi skriva tudi negativne plati. Ena takšnih so težave s škodljivci in različnimi boleznimi ter nenaklonjenost vremena. Vse to nam lahko vzame veselje, hkrati pa nam uniči celoten pridelek. Včasih si v različnih okoliščinah na vrtu ne moremo pomagati, velikokrat pa se lahko vnaprej zavarujemo. Poglejmo si, kako.

Veste, kaj je bokaši?

Vsak vrtičkar ve, da je kompostiranje dobro za vrt in za okolje, vendar ne vedo vsi, da obstaja veliko načinov kompostiranja. Ste že kdaj slišali za bokaši?

Kmetija: Naložite si brezplačno PRATIKO 2021

Ste si kdaj predstavljali, da bi vse informacije o priljubljenih vrtninah, zeliščih, drugih rastlinah, konec koncev pa tudi o domačih in divjih živalih, ki nas spremljajo na vrtu in izven njega, našli na enem mestu? Ste si kdaj zaželeli, da bi bili poleg teh informacij dodatno zraven na voljo še recepti in najrazličnejši nasveti za uporabo v gospodinjskih ali pa za zdravstvene namene? Predstavljamo vam Pratiko 2021, ki jo uporabljajo tudi tekmovalci letošnjega priljubljenega šova Kmetija.

Zaščita vrta pred vremenskimi nevšečnostmi

Preden začnemo sejati in saditi pridelke na svojih vrtovih, moramo pripraviti tudi rastlinjake in zaščito vrtnin. Pomlad je namreč vremensko zelo nestabilna: od pozebe do neurij in celo toče.

Princ William: Za 'popravilo' planeta imamo le 10 let

Britanski princ William je ustanovil okoljsko nagrado za inovativne rešitve za največje okoljske težave našega planeta. Kot so sporočili iz njegovega urada v Londonu, bodo naslednjih deset let vsako leto podelili pet nagrad Earthshot po milijon funtov (1,1 milijona evrov) za spodbujanje sprememb in pomoč pri odpravljanju škode na planetu.

Zakaj delo z zemljo osrečuje?

Vsak vrtičkar prizna, da ga delo na vrtu resnično osrečuje. A ključ do dobrega počutja se ne skriva le v tem, da s svojimi rokami nekaj pridelajo in nato žanjejo sadove svojega truda, pač pa tudi v sami zemlji oziroma prsti. Mikroorganizmi v njej namreč povzročijo proizvodnjo "hormona sreče" v našem telesu.

Kaj najbolj škoduje vašim pridelkom?

Vse več ljudi se zaveda pomena zdravega načina življenja, zato je vrtičkanje vedno bolj priljubljeno. V nadaljevanju vam razkrivamo, kako lahko zaščitite svoje rastline pred najpogostejšimi škodljivci in boleznimi.

Se pripravljate na vrtičkanje? Potem morate vedeti to!

Pridelovanje lastnih vrtnin je praktična in zdrava odločitev. Z lastnim vrtom pride zavedanje, da je za zemljo in vrtnine treba skrbeti vse leto. Sami se odločate, kakšna gnojila in pesticide boste uporabljali, na kakšen način boste vrtnarili in navsezadnje, katere pridelke boste posadili. Z rahlim naporom in trudom lahko dobite naravno hrano, ki ni le domača, temveč tudi okusna. Če razmišljate o svojem vrtu, ne veste pa, kje in kako začeti, vam ponujamo osnove, ki jih mora poznati vsak vrtičkar. Morda boste ugotovili, da vrtnarjenje sploh ni težko!

Prednosti vrtnarjenja v visokih in dvignjenih gredah

Visoke gredice so v zadnjem času postale izredno priljubljen način vrtnarjenja in obdelovanja vrta. Zaradi svoje vsestranske uporabe bodo v vrtnarjenje prepričale tudi vas, čeprav o pridelovanju lastne zelenjave nikoli niste niti razmišljali.

Ta zelišča morate imeti na svojem vrtu ali okenski polici!

Vrtičkarji se bodo strinjali, da ni občutka, ki bi bil bolj prijeten od ljubezni do lastnega vrta. Medtem ko se moramo za zelenjavo in preostale pridelke močno truditi, so zelišča vsestranski kompozit, ki jih lahko posadimo celo na okensko polico. Tako so primerna tudi za tiste, ki možnosti za vrt nimate. Če ne drugega, boste dobili odličen okrasni element, ki bo krasil vaše stanovanje.

Kako do vrta, če živite v Ljubljani?

Na ljubljanski občini opažajo, da je vse več povpraševanja po najemu vrtička s strani mladih družin in študentov. Pripravili so tudi učne vrtove.

Strokovnjakinja vrtičkarjem začetnikom svetuje: Upoštevajte pravila kolobarjenja

Ana Slatnar z ljubljanske biotehniške fakultete opozarja na pomembnost pravila sledenja. Kaj to pravilo sploh je in kaj z njim dosežemo?

Nasveti in triki za urbane vrtičkarje

Ste tudi vi med tistimi, ki jih življenje v blokovskem naselju ne more odvrniti od želje po čudovitem vrtu? Z urbanim vrtnarjenjem si lahko morda na zelo majhnem balkonu ali okenski polici ustvarite lasten kotiček sreče.

Odlične ideje, ki bodo polepšale okolico hiše

Tina in Metka sta dolgo časa razmišljali, kakšne označevalnike bi si omislili na svojem ne ravno majhnem vrtu. Na koncu sta se odločili, da bosta uporabili kar kamne, ki jih je okoli njune hiše na pretek, pa še zastonj so. Sicer pa so lepi ovalni kamni lahko še kako lep dekor na katerem koli vrtu, le malce domišljije in umetniške žilice potrebujete. Preverite v galeriji!

Vrtnarji, pozor!

Pa smo jo dočakali! Novo, že tretjo sezono priljubljene oddaje Vrtičkanje, namreč!

Od sedaj naprej boste nanje gledali drugače

Vrtovi imajo poleg lastnikov in oskrbnikov tudi svoje manjše in večje stanovalce. Seveda govorimo o žuželkah in živalih, ki imajo svojo natančno določeno vlogo v občutljivem ekosistemu. Leteče, plazeče, skakajoče, prijazne in ne tako prijazne. Nekaj sta nam jih vrtičkarici Metka in Tina predstavili tudi v 6. oddaji Vrtičkanje.

Saj ni res, pa je!

Razmišljate o tem, da bi v prihajajoči vrtnarski sezoni tudi sami začeli obdelovati svoj košček zemlje in pridelovati domačo zelenjavo? Za navdih in zagon vam v spodnji fotogaleriji ponujamo nekaj dobesedno velikanskih vrtnarskih uspehov.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860