vrtičkarji

Zato je puljenje plevela brez smisla
Plevel velja za zapriseženega sovražnika vsakega vrtnarja. Domači vrtičkarji porabijo ure in ure za njegovo odstranjevanje, v boju proti tem neželenim rastlinam pa zapravijo celo kupe denarja, da bi našli sredstvo, s katerim bi se plevelov dokončno znebili. Že od nekdaj smo regrat in druge vrste plevela tudi pulili, izkoreninjali in škropili, pri tem pa nismo niti pomislili, da obstaja tudi druga pot.

Januarja ne pozabite na to vrtno opravilo
Ohrovt, brstični ohrovt, motovilec, por, repa in rumena koleraba so znane kot trdožive vrtnine, zato tudi v tem času 'vztrajajo' na zelenjavnem vrtu, sicer pa ta pozimi počiva. A to ne pomeni, da ljubiteljski vrtičkarji v teh dneh nimajo kaj početi ...

Nasveti za lepši in bolj zdrav vrt jeseni
Vsak letni čas ima svoje čare, a če mene vprašate, je jesen čas, ko vrt zasije v najtoplejših barvah in nam ponudi tisti prav poseben občutek miru, ko narava počasi prehaja v zimski počitek. A kot vrtičkarji vemo, da to še zdaleč ne pomeni počitka za nas! Jesen je ključni čas, ko lahko z nekaj pametnimi potezami poskrbimo, da bo naš vrt spomladi še lepši in bolj zdrav. Pa poglejmo nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri tem.

Trik za pobiranje zrelih paradižnikov
Več mesecev ste se trudili, vzgajali in skrbeli za svoje paradižnike, zdaj pa je končno napočil čas, da poberete sadove svojega trdega dela. Da ta ne bi šel v nič, imamo za vas nekaj nasvetov, kako te delikatne sadeže pravilno pobrati.

To posadite zraven krompirja, da se znebite koloradskega hrošča
Izbira pravih spremljevalnih rastlin krompirja je pomembna, saj lahko pomagajo zaščititi pridelek pred običajnimi škodljivci, kot so koloradski in majski hrošči ter listne uši. Nekatera zelišča, zelenjava in cvetoče rastline so lahko tudi dobra alternativa strupenim pesticidom. Spodaj boste našli nekaj najboljših spremljevalnih sosedov krompirja.

Vrtičkarska opravila v maju
Maj predstavlja enega najlepših mesecev. Pomlad je v polnem razmahu, vedno bolj se približuje poletje z visokimi temperaturami, vendar te še niso dosegle svojega vrhunca. Prav zato imamo v maju idealno priložnost za vrtnarjenje. V članek smo strnili, kaj se v tem mesecu na vrtu dogaja in kakšna dela nas pravzaprav čakajo.

Verjamete, da lahko z mlekom spodbudite rast paradižnika?
Skrb za vrt presega le zalivanje, občasno puljenje plevela in zatiranje škodljivcev. Da bi vaše rastline resnično uspevale in dosegle svoj poln potencial, potrebujejo tudi zdrav odmerek hranil. Medtem ko lahko kemična gnojila zagotovijo hitro rešitev, so naravna gnojila trajnostna in okolju prijazna alternativa, a so pogosto manj učinkovita – a stvar vseeno ni tako enostavna. Katero vrsto torej izbrati in kako gnojiti, preberite v nadaljevanju.

Kako začeti z delom na vrtu?
Ne glede na to, ali ste v preteklih letih že obdelovali lasten vrtiček ali pa se z delom na vrtu šele seznanjate, vas v prihajajočih mesecih čaka kar nekaj dela, to pa bo seveda bogato poplačano, ko vas bo razveselil pridelek. Za tiste, ki ne veste, kje bi začeli, smo pripravili nekaj osnovnih napotkov ...

Najzgodnejše zelenjadnice, ki jih sadimo že zdaj
Če kdo, potem se pomladi in toplejših dni zagotovo veselijo navdušeni vrtičkarji, ki že komaj čakajo, da se zakopljejo v delo na vrtu. In prav zato te bo najbolj razveselilo dejstvo, da obstajajo nekatere vrste zelenjadnic, ki za kalitev ne potrebujejo visokih temperatur, kar pomeni, da jih lahko posadimo še pred zadnjo zmrzaljo.

10 prednosti gojenja zelenjave v visokih gredah
Visoke grede niso novost, a so vse bolj priljubljene, predvsem pri ljubiteljskih vrtičkarjih, ki se z gojenjem sadja in zelenjave šele spoznavajo. Z zdravo prstjo in ustrezno nego lahko dvignjene gredice obrodijo velik pridelek na majhnem prostoru. Preverite, katere so še prednosti visokih gred.

Čas je, da vrtičkarji zavihate rokave in posadite prva semena
Pomlad je pred vrati, z njo pa tudi čas, ko si navdušeni vrtičkarji končno lahko ponovno umažejo roke. Ta korak, ki ga predstavljamo v nadaljevanju sicer lahko preskočite in čez nekaj mesecev na svoj vrt posadite sadike, ki ste jih kar kupili, vendar pa imajo doma vzgojene rastlinice zagotovo nemalo prednosti.

Ta astrološka znamenja so najboljši domači vrtičkarji
Enake rastline, podobno orodje in nezanemarljiva količina nege in skrbi za svoje zelenje, pa vendar nekaterim vrtičkarjem uspeva bolje kot drugim. Morda pa so za vaš bujni zeleni vrt ali pa cvetočo sobno rastlino 'krive' zvezde? Enako seveda velja za tiste, ki denimo svojega vrta nikakor ne zmorete ohraniti pri življenju. Če torej želite izvedeti, katera astrološka znamenja so najboljši vrtnarji, nadaljujte branje.

5 vrtnarskih trendov, ki bodo navdihnili vaš vrt v letu 2024
Tako kot v notranjem oblikovanju obstajajo določene barve, oblike in materiali, ki so bolj ali manj v trendu, velja tudi za vrtove – okrasne ali zelenjavne, da so določene stvari v nekem trenutku bolj popularne od drugih. Če razmišljate o novi zasaditvi, vam lahko pogled na trenutne vrtnarske trende pomaga najti nekaj navdiha.

Jesenska saditev čebule in česna – nasveti, prednosti in napake!
Če ste mislili, da se s prihodom jeseni vrtnarska sezona zaključuje, ste se motili. V jesenskem času vrtnarji ne počivajo, saj je to idealen čas za sajenje čebulnic, predvsem česna in čebule.

Solata, ki je najboljša jeseni
Endivija je zimska solatnica, ki je botanično najbližje radiču, saj oba spadata med cikorije. Je glavnata solata, ki je sicer v osnovi dvoletnica, čeprav jo obravnavamo kot enoletnico. Nekateri se ji zaradi značilnega, rahlo grenkega okusa raje izognejo, medtem ko jo drugi obožujejo. Če ste med slednjimi, boste v tem članku našli napotke, ki vam bodo v pomoč, da jo vzgojite na svojem vrtu ali balkonu.

Opravila, pri katerih 'kurimo' največ kalorij
Zagotovo ste že slišali, da pri takšnih in drugačnih gospodinjskih opravilih kurimo kalorije, vendar ali ste vedeli, da lahko pokurimo pri določenih opravilih tudi do 240 kalorij (1004 džule) na uro? Hkrati so gospodinjska opravila odličen način vadbe tako za zgornji kot za spodnji del telesa. Poglejmo si, kdaj in pri katerih opravilih kurimo največ kalorij.

Kako gojimo melancane ali jajčevce?
Jajčevci so preprosti za gojenje, nekatere sorte pa so tako lepe, da jih lahko sadimo celo kot okrasne rastline. Cvetovi so vijolične ali bele barve s petimi režnji, iz njih pa se razvijejo plodovi vijolične barve. Sadimo jih od sredine do pozne pomladi, pri tem pa je priporočljivo upoštevati nekaj napotkov, ki jih podajamo v nadaljevanju.

5 inovativnih idej za visoke grede
Visoke grede so v zadnjem času postale priljubljena izbira med vrtičkarji tako za gojenje zelenjave in zelišč kot vzgojo okrasnih cvetlic. Vzdrževanje rastlin na ta način je enostavnejše kot na tradicionalnem vrtu, poleg tega pa jih je mogoče postaviti tudi na manjše dvorišče, ne da bi pri tem morali prekopati tla. Za vas imamo nekaj idej za inovativne visoke grede.

Znebite se polžev na vrtu
Če nam kaj zagreni jutro na vrtu, je to španski lazar, ki se pase na naši zelenjavi. Če se občasno najde kakšen, še ni takšna težava, toda zadnja leta mnogi poročajo o invaziji polžev, ki pred seboj 'pokosijo' vse.

Zdaj je čas, da na vrt posadite jagode
Sveže jagode niso samo dobrega okusa, temveč so tudi osvežujoče, pomirjajo in čistijo kri, njihov sok pa nekateri uporabljajo celo za zniževanje telesne temperature. V Franciji veljajo za naravni afrodiziak, za mnoge pa so jagode absolutne kraljice poletja!

Devet načinov, s katerimi preprečite šok rastline pri presajanju
Uspešno presadite svoje rastline na vrt in poskrbite, da bodo uspevale brez kakršne koli škode, tako da upoštevate teh devet uporabnih nasvetov za zmanjšanje šoka ob presajanju. Pri presajanju sadik na vrt se mnogi vrtičkarji poslužujejo postopka utrjevanja rastline, vendar pa spodnji nasveti lahko pridejo prav pri presajanju prav vseh rastlin, ne le sadik zelenjave, ampak tudi tistih, ki so že ukoreninjene v svoji zemlji in zanje postopek utrjevanja načeloma ni potreben.

Sorte krompirja, ki se najpogosteje znajdejo na naših vrtovih in njivah
Krompir je, zahvaljujoč svoji energijski vrednosti, eno izmed najbolj pogostih in priljubljenih živil po vsem svetu. Čeprav poznamo več kot 3000 različnih sort, pa ga večina razlikuje le po barvi lupine, ki je najpogosteje rumena ali rdečevijolična, in po beli ali rumeni barvi mesa. To potrjuje tudi mag. Jože Mohar, ki se s to poljsko kulturo ukvarja že vrsto let. Pravi namreč, da imajo pri določevanju uporabne vrednosti krompirja pogosto težave celo izkušeni kuharski chefi. Nekaj več kot 50 različnih sort vsako leto zasledimo na naših njivah, še doda in poudari, da ima vsaka izmed sort svoje specifike, tako v oziru gojenja kot same uporabne vrednosti gomolja.

Jesensko gnojenje – kaj in zakaj gnojiti tudi jeseni
Dobra priprava tal je osnova za uspešno rast zelenjave, okrasnih rastlin in tudi trate na vašem vrtu. Zato je zelo pomembno, kako se je lotimo, saj se nam napake lahko hitro maščujejo. Pri tem je ključnega pomena tudi jesensko gnojenje, s katerim poskrbimo, da se rastline in tla dobro pripravijo na zimske razmere.

6 načinov, kako lahko na vrtu uporabimo manj plastike
Veliko ljudi med nami razmišlja o manjši uporabi plastike v gospodinjstvu in tudi sicer, v vsakdanjem življenju. Večina se nas tako ali drugače trudi skrbeti za okolje ali vsaj zmanjšati škodljivosti. Vrtičkarji pa velikokrat pozabljamo, koliko plastike uporabljamo za naše gredice in za samo vrtnarjenje, in to iz večino neopravičljivih razlogov, saj marsikatere elemente po enkratni uporabi tako rekoč zavržemo. A obstaja dobra novica, vse te stvari lahko zamenjamo z okolju prijaznimi nadomestki.

Vsestranska uporaba komposta
Če vas zanima kompostiranje, verjetno že veste, da je kompost odličen za okolje. Poleg tega, da zmanjšuje odpadke na odlagališčih, je odličen tudi za zemljo. Okoli 25 odstotkov zavrženih in trdih komunalnih odpadkov bi bilo mogoče kompostirati, ljudje pa se za kompost velikokrat ne odločijo, ker nimajo vrta. Ste vedeli, da se kompost lahko uporablja tudi za druge namene?

Toča, nočna mora vrtičkarjev - bomo ostali brez vrtnin?
Večina ljudi je komaj čakala na poletje, visoke temperature in čas dopustov. Vrtičkarji smo dodatno še v veselem pričakovanju vseh domačih zelenjadnic z našega vrta, ki že pridno zorijo. Že vse od zgodnje pomladi se pridno lotevamo vrta, z ljubeznijo in vnemo urejamo gredice in pridno obdelujemo vrtnine. A vreme nam poleti (pre)večkrat zagode, največ pridelka pa nam navadno uničijo prav visoke temperature in toča.

Uspešno v boj s škodljivci na vrtu
Končno je prišlo poletje, z njim pa visoke in prijetne temperature. Vrtičkarji smo že komaj čakali, da mine mrzlo obdobje, da lahko s toplimi sončnimi žarki začenjamo preživljati več časa na vrtu. A s toplim vremenom so prišli tudi trdo delo in vsakoletne težave. Vrtnarjenje je izjemno prijetno opravilo, a v sebi skriva tudi negativne plati. Ena takšnih so težave s škodljivci in različnimi boleznimi ter nenaklonjenost vremena. Vse to nam lahko vzame veselje, hkrati pa nam uniči celoten pridelek. Včasih si v različnih okoliščinah na vrtu ne moremo pomagati, velikokrat pa se lahko vnaprej zavarujemo. Poglejmo si, kako.

Posadite najstarejše poživilo
Mnogi so prepričani, da tobak lahko le kadimo in ker je kajenje nezdravo, niti ne pomislijo, da bi ga gojili doma. A brez skrbi, rastline bodo še kako popestrile vaš vrt, iz njih pa lahko pripravite škropivo, ki bo pregnalo uši.

Kdaj začeti s sajenjem?
Čeprav je na koledarju še zima, smo z mislimi že v pomladi (tudi zaradi toplejšega vremena) in razmišljamo, kaj bomo sejali in sadili na vrtu. Vrtičkarji, ki imajo vrtove že več let, natančno vedo, kdaj začeti z delom, če ste svež lastnik ali najemnik vrta, pa zna biti začetek poln vprašanj in zmede.

Biodinamika pri pridelavi hrane na vrtu
Veste, kaj je biodinamika? Oziroma razmišljate, kako bi vaš vrt čim bolj naravno in uspešno obdelovali? Potem si preberite več o tej zanimivi tematiki v spodnjem članku.