Dominvrt.si

vzgoja rastlin

Vse o tem, kako doma vzgojiti zmajevo drevo

Če iščete nekaj posebnega za vašo zbirko rastlin, potem je zmajevo drevo nedvomno prava izbira. Če ste že obiskali Kanarske otoke ali Madeiro, ste to čudovito in mistično drevo zagotovo opazili. Subtropsko drevo iz rodu Dracaena ima neverjetno obliko krošnje, najstarejši znani primerek pa je El Drago Milenario na Tenerifih.

Ali poznate vrtnarjenje po luninih fazah?

Vzgoja najrazličnejših vrtnin in skrb za urejen in uspešen vrt sta lahko pravi izziv, če upoštevamo, da rastline za rast potrebujejo kakovostna tla, ustrezno temperaturo, dovolj, a ne preveč sonca ter zadostno količino vlage. Potem pa so tu še bolezni in škodljivci, ki jih moramo, vsaj kolikor je to mogoče, nadzirati. Tem dejavnikom pa mnogi dodajo še en element – vrtnarjenje v skladu s fazami lune.

Kako na vrtu vzgojiti teloh?

Pri načrtovanju okrasnega vrta se pogosto zdi, da pozabljamo, kako se podoba vrta skozi leto spreminja, in zato nehote spregledamo rastline, ki cvetijo tudi v hladnejšem delu leta. Že res, da se zunaj več časa zadržujemo poleti in si zato želimo, da uspevajo in nas razveseljujejo predvsem takrat, a obstajajo tudi rastline, ki so cvetoče in polne življenja ravno pozimi.

Sobne rastline, ki odlično uspevajo v vsaki kuhinji

Sobne rastline predstavljajo hiter in enostaven način za popestritev prostora, ko gre za kuhinjo, pa ima zelenje lahko tudi praktično vrednost. Če izberete pravo rastlino, lahko ta pomaga prečistiti zrak, doda nekaj barvitosti in je celo uporaben dodatek k vašim jedem.

Zakaj paradižniki na spodnjem delu počrnijo?

Ste tudi vi eden od tistih navdušenih vrtičkarjev, ki se vsako leto znova veselimo pobiranja svojih pridelkov, potem pa se zgodi, da na naših paradižnikih, tik preden bi ga odtrgali, opazimo črne madeže? V nadaljevanju preberite, kaj povzroča nastanek črnih plodov ter kako to preprečiti.

Ste že slišali za netresk? Pomaga tudi proti pikom

Poznate netreske? So zelo zdravilni, nezahtevni za vzgojo in odličen dekor v vsakem stanovanju in na vrtu.

Skrivni trik, s katerim pridete do večjih in lepših paradižnikov

Paradižnik je eden najbolj priljubljenih pridelkov na domačih vrtovih. Posadimo ga lahko v rastlinjak, na prosto ali pa v korito. Te nežne rastline, ki obožujejo vroče poletje, potrebujejo toplo, sončno in pred vetrom zaščiteno mesto. A to še ni vse, kot bi lahko rekli. Obstaja še en pomemben dejavnik za zdrave, sočne, rdeče, mesnate paradižnike.

Kakšna grmovnica je snežna kepa?

Da, tudi v toplejšem delu leta je čas za snežne kepe; to pa zato, ker se tako imenuje cvetoča grmovnica. Takšen vtis namreč dajejo njeni veliki okrogli cvetovi, ki so pravzaprav kobulasta socvetja ali drugače povedano – so skupek več drobnih cvetov.

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?

Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

V hišo naj bi prinašal pozitivno energijo, srečo in bogastvo

Večina ljudi ob besedi bambus pomisli na pridih Orienta, po vsej verjetnosti pa tudi na simpatične pande, ki obožujejo bambusove liste. A bambus je veliko več. Morda boste presenečeni, a obstaja več kot 1.000 sort in nekaj jih odlično uspeva tudi pri nas.

Zakaj na vrtu posaditi bob?

Ena izmed najstarejših gojenih rastlin na svetu, ki je prisotna že med najdbami iz kamene dobe, je bob. Nekoč je bil pomembna prehrana naših prednikov, danes pa so ga v slovenskih vrtovih zmenjale druge stročnice. A kot veliko starih sort, ki se vračajo v naše sadovnjake, in avtohtonih slovenskih sort zelenjave, ki znova preraščajo zelenjavne grede, si tudi bob spet utira pot na naše vrtove.

Sezona špargljev se začne spomladi

Šparglji so ena prvih zelenjadnic, pripravljenih za obiranje spomladi, in tudi ena redkih trajnic, ki rastejo na vrtu. Ker bodo na istem mestu rasli več več let, jim morate najti mesto z vsemi rastnimi pogoji, ki jih potrebujejo. Preberite, kaj vse je še pomembno za dobro letino špargljev.

Por – vsestranska čebulnica, ki jo sadimo v spomladanskem času

Por s svojo močno, nekoliko pekočo aromo spominja na čebulo, kar ni nobeno presenečenje, saj so ravno čebula, česen, šalotka in drobnjak njegovi tesni sorodniki. Ker por raste počasi, ga sadimo zgodaj spomladi, na nekaterih območjih pa lahko tudi v jeseni. Rastlina tvori dolg in ozek snop modrozelenih listov, ki se združujejo v valjasto steblo z belim podzemnim delom.

Taščin jezik: zalivanje, svetloba in presajanje

Bolj znana je po svojem malo manj prijaznem imenu – taščin jezik, iz angleškega pa bi njeno ime v naš jezik lahko prevedli kot – kačja rastlina. Ti dve imeni in še kakšno podobno se nanašajo na značilne liste, ki rastejo pokončno in so trši, tanjši in špičasti. Sanseverija je rastlina, ki deluje kot skulptura.

Poznate božični kaktus?

Čeprav mnogi novembra in v začetku decembra kupujejo božične zvezde, le malo teh rastlin preživi leto, pri tistih, ki preživijo, pa rdeče liste kmalu nadomestijo zgolj zeleni in zvezda ni prav nič več božična, čeprav je še vedno lepa in dekorativna. Za malce manj vešče je zato morda primernejši božični kaktus.

Vse o negi sukulent

Sukulente so vrsta kaktusov, ki se zaradi svoje nezahtevnosti uvrščajo v sam vrh najbolj priljubljenih rastlin, ki krasijo naše okenske police. Razen nekaj izjem nimajo trnjev in bodic, imajo pa debelejše, vsem dobro poznane prečudovite liste. V nadaljevanju vam predstavljamo vse o vzgoji in negi teh lepotic.

Simptomi pomanjkanja kalija

V nadaljevanju si preberite, kakšni so opozorilni znaki, ki kažejo, da vaša rastlina potrebuje več kalija.

Kako vzgojiti zdrave kumare?

Kumare so izjemno osvežilne, zdrave, nizkokalorične in vsestranske za uporabo. Nič čudnega, da jih je mogoče najti tudi na marsikaterem slovenskem vrtičku. A da bodo plodovi resnično zdravi, je dobro upoštevati nasvete izkušenih vrtnarjev.

Superživilo, ki ga morate imeti na domačem vrtu

Če se za vzgojo brokolija še niste odločili, razmislite, ali mu ne bi v prihodnje vendarle namenili kakšno gredico, saj je relativno enostaven za vzgojo.

Imate radi paradižnik? Potem morate vedeti ...

Ste vedeli, da sodi paradižnik med deset najbolj priljubljenih zdravih živil? Da so ga Italijani poimenovali ’pomodoro’, kar izvira iz besedne zveze pomi d’oro in v prevodu pomeni zlato jabolko? In da so ga v preteklosti nekateri Evropejci označevali celo za afrodizijak? Kakorkoli, čeprav je splošno priljubljen postal šele ob koncu 19. stoletja, paradižnik dandanes priporočajo nutricionisti širom sveta, prisoten je v vseh kuhinjah sveta in ga zato uvrščamo med najbolj razširjene vrtnine.

Kaj storiti, če listi postanejo rumeni?

Kaj lahko povzroči, da listi sobne rastline naenkrat porumenijo? Mogočih razlogov je več in kateri je pravi, boste morali ugotoviti pri vsakem primeru posebej. Ko ugotavljate razlog, boste vedeli, kaj je rešitev. Nato nekaj časa počakajte, da boste izvedeli, ali ste imeli prav. Lahko bodo rumeni listi enostavno odpadli, spomladi pa jih bodo nadomestili novi. Kaj je še lahko razlog?

Na kaj je treba paziti pri vzgoji paradižnikov?

Ni pomembno, kako velik je vaš košček zemlje, na njem ne sme manjkati nekaj sadik paradižnika. Ob pravilni oskrbi vas bodo vse poletje sadike razveseljevale z okusnimi, sočnimi plodovi.

Preprosti triki za vzgojo avokada

Namesto klasičnih rastlin, značilnih za naše kraje, lahko v večji posodi ali na vrtu vzgojite avokadovec. Čeprav se le redko zgodi, da v naših pogojih rodi, naj vas to ne odvrne. Ob ustrezni skrbi bo iz semena v nekaj letih zraslo drevo s čudovito krošnjo.

Vzgojite jih lahko tudi na domačem vrtu

Čeprav mogoče niso najbolj klasična zelenjadnica na slovenskih vrtičkih, lahko okusne in nadvse zdravilne šparglje gojite tudi doma, namesto da jih kupujete. Kdaj in kako jih saditi, kako zanje skrbeti in še kup drugih nasvetov in trikov najdete v nadaljevanju.

V dom prinašajo nesrečo

Če ste vsaj malo vraževerni, potem je pametno, da se ozrete po svojem stanovanju in preverite, ali morda nevede hranite predmete, ki naj bi po prepričanju nekaterih prinašali nesrečo ali pa imate napačno razporejene stvari, ki naj bi prav tako imele negativen vpliv.

Nevarnosti, ki vplivajo na vaš pridelek

Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Idealne za tiste, ki želite izgubiti nekaj kilogramov

Bučke, ki so izjemno okusne, lahko jih uporabimo v številnih slanih in sladkih jedeh in so nadvse enostavne za vzgojo. Če jih imate tudi vi radi, jim le poiščite prostor na svojem vrtu.

So kot naravno pomirjevalo

Sobne rastline so zavzele naše domove in naša srca. Vse od tistih 'navadnih', kot je klasična lepotica monstera, do bolj eksotičnih, za katere je treba seči globlje v žep – vse pa imamo enako radi.

Želite, da vam zelišča lepo uspevajo?

Ni lepšega, kot med pripravo kosila nabrati sveža zelišča, ki jih imamo ves čas na dosegu roke. A ne glede na to, kako priročno je vzgajati zelišča na okenski polici, zelenje v lončkih ni vedno bujno in zdravo kot bi si želeli. Vas zanima, zakaj?

To je najbolj sramežljiva rastlina na svetu

Na prvi pogled sramežljiva mimoza sicer ne izstopa od ostalih rastlin, v resnici pa je še kako zanimiva. Če se je dotaknemo, se namreč odzove tako, da se zapre oziroma potegne lističe skupaj. Kot da bi jo bilo res sram. Spoznajte jo ...

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854