Dominvrt.si

vzgoja sadik

To je skrivnost velikanskih buč

V jeseni se marsikdo rad pohvali z velikimi bučami vseh barv, oblik in velikosti. Medtem ko je večini izmed nas dovolj, da iz nje pripravimo okusno juho ali drugo kulinarično poslastico ali pa jo uporabimo kot čudovit jesenski okras, drugi vidijo zabavo v tekmovanju in primerjanju, komu bo zrasla večja. Ampak, kako sploh priti do takšne buče?

Kako začeti z delom na vrtu?

Ne glede na to, ali ste v preteklih letih že obdelovali lasten vrtiček ali pa se z delom na vrtu šele seznanjate, vas v prihajajočih mesecih čaka kar nekaj dela, to pa bo seveda bogato poplačano, ko vas bo razveselil pridelek. Za tiste, ki ne veste, kje bi začeli, smo pripravili nekaj osnovnih napotkov ...

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?

Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

Čas je, da vrtičkarji zavihate rokave in posadite prva semena

Pomlad je pred vrati, z njo pa tudi čas, ko si navdušeni vrtičkarji končno lahko ponovno umažejo roke. Ta korak, ki ga predstavljamo v nadaljevanju sicer lahko preskočite in čez nekaj mesecev na svoj vrt posadite sadike, ki ste jih kar kupili, vendar pa imajo doma vzgojene rastlinice zagotovo nemalo prednosti.

Ali veste, kaj je romanesco?

Romanesco je lepa in nenavadna zelenjava, ki postaja vse bolj priljubljena. Po okusu je podoben cvetači, vendar je aroma romanesca blažja, bolj oreščkasta in z bolj hrustljavo teksturo.

Superživilo, ki ga morate imeti na domačem vrtu

Če se za vzgojo brokolija še niste odločili, razmislite, ali mu ne bi v prihodnje vendarle namenili kakšno gredico, saj je relativno enostaven za vzgojo.

Imate radi paradižnik? Potem morate vedeti ...

Ste vedeli, da sodi paradižnik med deset najbolj priljubljenih zdravih živil? Da so ga Italijani poimenovali ’pomodoro’, kar izvira iz besedne zveze pomi d’oro in v prevodu pomeni zlato jabolko? In da so ga v preteklosti nekateri Evropejci označevali celo za afrodizijak? Kakorkoli, čeprav je splošno priljubljen postal šele ob koncu 19. stoletja, paradižnik dandanes priporočajo nutricionisti širom sveta, prisoten je v vseh kuhinjah sveta in ga zato uvrščamo med najbolj razširjene vrtnine.

Na kaj je treba paziti pri vzgoji paradižnikov?

Ni pomembno, kako velik je vaš košček zemlje, na njem ne sme manjkati nekaj sadik paradižnika. Ob pravilni oskrbi vas bodo vse poletje sadike razveseljevale z okusnimi, sočnimi plodovi.

Ni le odličen dodatek jedem ...

Poleg dveh osnovnih začimb – soli in popra – med najbolj priljubljene uvrščamo tudi drobnjak, trajnico, ki velja za pravo vitaminsko bombo in doda specifičen okus marsikateri jedi. Lahko ga gojimo na vrtu ali okenski polici in je zelo nezahteven za vzgojo.

Kako vzgojiti zdrave sadike?

Pomlad je že skoraj tu in s tem tudi čas za delo na naših vrtičkih. Včasih je na naši zemlji raslo veliko zelja, ohrovta, cvetače, kolerabe, v zadnjih letih pa smo postali nekakšen 'solatni' narod.

Zelje proti mačku, prehladu in podplutbam

Ste si za martinovo pojedino privoščili preveč? Je tudi alkohol tekel v potokih? Če ste se prenažirali in ste se zbudili 'zmačkani', si lahko pomagate tudi z zeljem.

Pri nas ni tako znana, a je božanskega okusa

Tudi tokrat sta se Tina in Metka odpravili v Prlekijo na obisk k prijateljici Anki, ki se med drugim posveča vzgoji pepina oziroma melonaste hruške. Ta eksotična rastlina je navdušila tudi simpatični vrtičkarici, zato sta se odločili, da bo našla prostor tudi na njunem vrtu.

Je pravi balzam za dušo in telo

7. oddajo 4. sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka posvetili sivki. Odpravili sta se na Kras k prijateljici Mojci, ki je prava strokovnjakinja za vzgojo te omamno dišeče trajnice. Izvedeli sta marsikaj zanimivega, svojo izkušnjo pa sta z veseljem delili tudi z nami. V nadaljevanju boste tako izvedeli, kako skrbeti za sivko, da bo odlično uspevala na vašem vrtu.

Poznate to rastlino?

V tretji oddaji četrte sezone Vrtičkanja Tina in Metka med drugim predstavljata fizalis, rastlino, ki zaradi različnih poimenovanj povzroča nekaj zmede, je pa lahko čudovit okras na vrtu in tudi okusen sadež. Jo poznate?

Presenečeni boste, kaj vse lahko gojite na vrtu

Ste že začeli urejati svoj vrtiček, pa ne veste, katero zelenjavo bi na njem gojili? Ne glede na to, ali se odločite za najbolj priljubljena zelišča in klasične vrtnine, kot so paradižnik, bučka, solata, čebula, fižol, korenček, morda avtohtone slovenske ali za eksotične, na primer tiste s pridihom Azije, je pomembno predvsem, da izberete kakovostna semena in, seveda, da jih premišljeno razporedite po vrtu in zanje lepo skrbite.

Prijavite se in si zagotovite bogat pridelek

Na srečo se vedno več ljudi zaveda pomena uživanja zdrave in ekološko pridelane hrane, predvsem svežega sadja in zelenjave. Navkljub široki izbiri ekološko pridelane zelenjave se pravi vrtnarji strinjajo, da je edina prava, neoporečna in energetsko polna le tista hrana, ki jo uporabnik pridela sam. Če bi tudi vi radi gojili lastno zelenjavo, a nimate vrta, še ni vse izgubljeno. Zelenjavo pa tudi sadje in zelišča namreč lahko gojite na balkonu v koritih ali modularnih vrtovih, lahko pa vrt tudi najamete. Preverite, kaj vse morate vedeti, preden naredite svoje prve vrtnarske korake.

Kako vzgojiti zdrave paradižnike?

Ni pomembno, kako velik je vaš košček zemlje, na njem ne sme manjkati nekaj sadik paradižnika. Ob pravilni oskrbi vas bodo vse poletje sadike razveseljevale z okusnimi, sočnimi plodovi.

Če kupujete sadike ...

Končno so tu toplejši dnevi, ki pa so se jih razveselili predvsem ljubitelji vrtnarjenja. Tudi vrtičkarici Tina in Metka že pridno urejata svoj bogati vrt, številne uporabne trike in nasvete pa bosta z vami delili tudi v drugi sezoni oddaje Vrtičkanje. V prvi oddaji druge seuone sta med drugim spregovorili o vzgoji domačih sadik. Za tiste, ki sadike raje kupujete, pa smo pripravili nekaj napotkov.

Setev in sajenje toploljubnih vrtnin

Plodovke izvirajo iz toplih krajev, zato obožujejo toploto in vlago. Sadimo jih v mešanih kulturah, da zmanjšamo izčrpavanje tal ter izrabimo prostor, svetuje Davor Špehar, strokovnjak Kluba Gaia.

Vzgojimo lastne eko sadike

Strokovnjaki Kluba Gaia nam svetujejo, kako lahko vzgojimo svojo lastno, povsem eko sadiko, ki se bo z nekaj sreče razvila v zdravo domačo zelenjavo, polno okusa. Najprej preverimo zalogo semen in skrbno izberemo najbolj primerna.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854