vzpenjavka

Jiaogulan: Tradicionalno kitajsko zelišče nesmrtnosti
Jiaogulan je tradicionalno kitajsko zelišče, ki mu zaradi številnih zdravilnih lastnosti pravimo kar zelišče nesmrtnosti. Med drugim kaže potencial za obvladovanje sladkorne bolezni, izkaže pa se tudi kot dobrodošla pomoč pri hujšanju in lajšanju stresa. Dobra novica je, da ga kljub njegovemu azijskemu izvoru lahko gojimo tudi pri nas.

Tega o hortenzijah zagotovo še ne veste
Hortenzija je grm ali zelena vzpenjavka, značilna po svojih velikih in bogatih cvetovih. S pravilno nego, obrezovanjem, predvsem pa z zalivanjem lahko poskrbimo, da bo na našem vrtu hortenzija vsako leto bogato cvetela. Poglejmo si, kakšno nego potrebuje in nekaj dejstev, ki jih o hortenzijah zagotovo še niste vedeli.

Poznate vinsko bučo?
Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

Kako gojimo bob?
Bob je hitro rastoča enoletna stročnica, ki jo sadimo zgodaj spomladi ali pozno jeseni. Gojimo ga zaradi velikih ploščatih užitnih semen, ki zrastejo v strokih, čeprav so užitni vsi deli rastline. Sorte boba se razlikujejo glede na velikost in barvo semen, ki je lahko vse od bele, bež ali rjave do vijolične in črne.

Sobna rastlina, ki je dobila ime po svojih značilnih cvetovih
Voščenka ali hoja je zimzelena vzpenjavka iz družine pasjestrupovk (Apocynaceae). Gre za azijsko avtohtono rastlino, ki jo je v 18. stoletju prvi opisal škotski botanik Robert Brown in jo poimenoval v čast botanika Thomasa Hoya. Danes je med ljubitelji sobnih rastlin poznana predvsem kot dišeča roža, ki jo pogosto gojimo v notranjih prostorih. Zahteva malo vzdrževanja, njena rast pa je razmeroma počasna. Več o skrbi zanjo preberite v nadaljevanju.

Čas trgatve je tukaj, to morate vedeti
Slovenija je majhna, a kljub temu izvrstno bogata vinorodna država. V septembrskem času se na vinorodnih območjih v Sloveniji vse vrti okoli prijetnega, a ne tako lahkega opravila – trgatve. Čeprav je ta v osnovi eden pomembnejših korakov na poti do žlahtne kapljice, Slovenci trgatev jemljemo tudi kot nekakšen praznik, kjer se na kupu zberejo ožji in širši člani družine, sosedje, prijatelji in znanci. Združimo se ob delu, dobri jedači in pijači ter se veselimo.

Bugenvilija – vzpenjavka s temno rožnatimi cvetovi
Lepotica s prekrasnimi cvetovi vijolične barve, ki sicer izvira iz Brazilije, se je udomačila v vseh deželah s toplejšim podnebjem. Bugenvilija ob pravilni negi uspeva tudi na celini in zagotovo ste se tudi vi že fotografirali pred njo, ko ste počitnikovali na Hrvaškem. Tam je značilna predvsem za otok Rab.

Rastline, ki uspevajo v polni senci
Pomlad je že za vogalom in počasi je treba razmišljati tudi o našem vrtu, tako zelenjavnem kot cvetličnem. Iskanje rastlin, ki rastejo v polni senci, je lahko izziv.

Kako spremeniti barvo hortenzij?
Če vam hortenzija cveti roza namesto modre ali obratno, še vedno lahko spremenite njihovo barvo. Poglejte, kako.

Discorea Batatas in Ipomea Batatas
Malo poznani pa vendar zaradi bogate vsebnosti vitaminov in mineralov vse bolj priljubljeni in za željeni rastlini, ki postajata stalnici vsakoletne zasaditve naših zelenjavnih vrtov.

Juhuhu, čas trgatev je tu!
Naj gre za debele grozdne jagode namiznih sort, ali tiste kiselkaste s peškami, ki dajejo vino, vsem je skupno eno: izjemno bogate so z vitamini in minerali in zelo koristne za zdravje. Zato v sezoni kar posezite po osvežilnih grozdih. Če je le mogoče, se udeležite tudi katere od trgatev!

Vzpenjava bugenvilija
Na otoku Rab skoraj vsako hišo krasi vzpenjavka Bugenvilija. Lepotica s prekrasnimi cvetovi vijolične barve, ki sicer izvira iz Brazilije, se je udomačila v vseh deželah s toplejšim podnebjem. Bugenvilija ob pravilni negi uspeva tudi na celini.

Rastlinstvo otoka Raba
Ko smo se zjutraj po deževni noči odpravili na najvišji vrh Raba – Kamenjak, ki se ponaša s 408 m nadmorske višine, smo imeli kaj videti. Ob naši poti so iz zemlje kot gobe po dežju pokukale rastline.

Na zelenem Rabu
Rab ob Mljetu velja za najbolj zelen otok na Jadranu. Poleg neskončnih gozdov na otoku bujno uspeva tudi ostalo mediteransko rastlinje. Poglejte rastlinske utrinke z našega obiska.