Dominvrt.si

zaščita živali

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Stanje v zavetiščih alarmantno, bi bilo z novelo zakona kaj bolje?

Stanje v slovenskih zavetiščih za živali je postalo zaskrbljujoče zaradi preobremenjenosti in pomanjkanja sredstev. V Sloveniji deluje 16 zavetišč, ki lahko sprejmejo približno 700 mačk in 400 psov. V letu 2023 so ta zavetišča sprejela 9.897 mačk in 1.572 psov, kar močno presega njihove kapacitete.

Zato je bodika tako zelo posebna rastlina

Bodika je čudovita rastlina, ki v božičnem času ne sme manjkati – a previdno, čeprav je s svojimi zelenimi listi in rdečimi jagodami nadvse privlačna, je tudi zelo strupena.

Vdrli na več pasjih farm in naleteli na grozljive prizore

Štiri leta se je boril zoper ilegalno vzrediteljico pasjih mladičev, zdaj pa mu je končno uspelo. Policija, inšpektorji ter člani organizacij za zaščito živali so pred dnevi vdrli na eno od pasjih farm na zahodu Madžarske, kjer so naleteli na grozljive prizore. "Smo v peklu," so zapisali ob objavi pretresljivih posnetkov. Kmalu se je izkazalo, da ima vzrediteljica več farm, reševanje živali pa se nadaljuje.

Vremenoslovci napovedujejo ohladitev, zato ne pozabite zaščititi vaših grmovnic

Vremenoslovci v naslednjih dneh napovedujejo občutno ohladitev, zato je skrajni čas, da na zimo pripravimo tudi svoj vrt. Za zelenjadnice ste verjetno že poskrbeli, nikar pa ne pozabite tudi na okrasne grmovnice. Za vas imamo 5 nasvetov, kako to storiti.

Prosimo, ne povozite jih!

V teh dneh bodite vozniki še posebej previdni na cesti, saj je na cestišču več žabic, ki se vračajo v zimska bivališča v gozdove in na vrtove. Prav tako je na cestah več ježev, ki v teh hladnih jesenskih dneh iščejo hrano.

Kako se znebimo smrdljivcev?

"Na pomoč. Kako se znebim teh hroščkov? Polno se jih 'pase' na mojih kapusnicah," je zadnje čase pogosto vprašanje na družbenih omrežjih, nadležne žuželke pa so tudi na paradižniku, kjer sesajo sok.

V toplejšem delu leta tudi ljubljenčki potrebujejo zaščito pred klopi

S prihodom pomladi se začenjajo toplejši dnevi, žal pa vstopamo tudi v sezono, ko bomo tako ljudje, kot tudi naši domači ljubljenčki, spet ogroženi zaradi bolh in klopov. Lastniki živali morate zato obvezno poznati opozorilne znake precej hudih bolezni, ki jih povzroča ta velika nadloga. Pomembno je predvsem, da pravočasno ukrepate!

Kakšne prednosti ima zelena streha?

Zelene strehe so še posebej dragocene v urbanih okoljih, kjer omogočajo več narave. A njihova prednost ni le lep izgled, ampak še veliko več.

Strokovnjak odgovarja: Ali psa lahko namažemo s sončno kremo?

Večina ljudi se dobro zaveda, kako zelo nevarna je daljša izpostavljenost močnim sončnim žarkom, toda kaj pa psi, ali lahko tudi oni dobijo sončne opekline? Na žalost so tudi živali, če jih ne zaščitimo, izpostavljene tej nevarnosti, ki lahko povzročijo poškodbe kože, med katere sodi tudi kožni rak.

Zakaj na vrtu uporabiti oglje?

Vam je po peki na žaru ostalo nekaj uporabljenega oglja? Nikar ga ne mečite stran, ampak z njim raje obogatite svoj vrt. Morda ste že slišali, da oglje pripomore k bolj zdravi in bogati zemlji. Preverite, na kakšen način lahko oglje še koristi vašemu vrtu!

Kako uspešno pregnati voluharja z vrta?

Kot da ni že dovolj drugih dejavnikov, ki ogrožajo naš pridelek, tako ljubiteljskim kot profesionalnim vrtnarjem sive lase povzroča tudi voluhar. Pravzaprav gre za najbolj osovraženega vrtnega škodljivca, ki ga je treba čim prej pregnati z naših gredic. Toda, kako?

V hladnem vremenu prilagodite prehrano vašega ljubljenčka

Prav vsak pes, pa naj gre za mešanca ali čistokrvnega psa, pozimi zahteva dodatno nego. Za razliko od mačke, ki bo zimo, če je vajena življenja v stanovanju, z veseljem preživela na toplem, pes potrebuje sprehode včasih tudi večkrat na dan in to ne glede na zunanje razmere. Zato imamo za vas nekaj uporabnih nasvetov, s katerimi mu boste tudi v hladnejšem delu leta zagotovili zadostno količino svežega zraka.

Kaj se dogaja z gozdom v jeseni?

Pred zimo ne poskrbimo samo za vrt, trato, okolico hiše, ampak, če imamo gozd, tudi zanj.

Odpravite zajedavce na živalih hitro in učinkovito

Zdravje naših hišnih ljubljenčkov, najsi gre za pse ali za mačke, najpogosteje ogrožajo zajedavci, ki so, v kolikor pes (ali mačka) živi z nami v stanovanju ali hiši, škodljivi tudi nam. A kaj sploh so zajedavci oziroma paraziti? Zajedavci so organizmi, ki živijo na, v ali z drugim (organizmom), kajti njihovo preživetje je pogojeno prav s sobivanjem z drugim.

Veterinarji svarijo pred to boleznijo

Jeseni zaradi virusnih obolenj ne zbolevamo samo ljudje. Društva za zaščito živali in veterinarji namreč opominjajo, da so zadnje čase porasla virusna obolenja, ki prizadenejo mačke. Tako opozarjajo, da je v porastu mačja kuga, ki je lahko za mačko hitro usodna.

4. oktobra obeležujemo svetovni dan živali

Svetovni dan živali, ki ga obeležimo vsako leto 4. oktobra,  je namenjen ozaveščanju o živalih za dvig statusa in dobrobiti živali, s ciljem, da bi svet, v katerem živimo, postal prijaznejši in varnejši za vse živali. 

Neurje na Hrvaškem zdesetkalo tudi ptice

Neurje s točo, ki je prejšnji petek zajelo Požego na vzhodu Hrvaške, ni poškodovalo zgolj premoženja prebivalcev, temveč je močno prizadelo tudi naravo. V mestnem parku je toča bila usodna za več sto ptic, večinoma vran. Mestni prostovoljci so uspeli rešiti približno 70 poškodovanih ptic, ki so jih prepeljali na oskrbo v Zagreb.

Lastniki psov in mačk morate biti pozorni ...

Črevesni zajedavci oziroma paraziti so zelo pogosta nadloga hišnih ljubljenčkov, tako da če imate doma psa ali mačko, ste se s tem problemom gotovo že soočili. A niso samo gliste tiste, ki našim štirinožnim prijateljem povzročajo težave, zato ne smemo prehitro sklepati, da nimajo črevesnih parazitov, če jih s prostim očesom ne zaznamo v iztrebkih.

Veterinarka opozarja: Pes, ki je moker, nima nobene zaščite pred mrazom

Zima je zagotovo pokazala svojo moč s snegom in mrazom. Kljub temu pa morajo naši štirinožci ven, na sprehod. Tako smo se pogovarjali z veterinarko, ki nam je razložila, kako moramo skrbeti za svoje ljubljenčke pozimi.

Kako psa zaščititi pred mrazom?

Mraz je potrkal na naša vrata in ljudje se že zavijamo v topla in debela oblačila, da nam je tudi v hladnih dneh toplo. Kaj pa naši pasji prijatelji? Tudi njim veter, mraz in sneg ne prizanašajo in včasih jim celo dolga, gosta dlaka ne pomaga, zato je dobro, da pomislimo tudi nanje.

Na te stvari morate biti pozorni, ko se odločite za psa

Imeti hišnega ljubljenčka, s katerim se lahko sprehajate in ga crkljate, njegove simpatične fotografije pa lahko objavljate na družbena omrežja, se zdi izredno lepo in enostavno, a ob tem ne smemo pozabiti, da gre za živo bitje, ki ima svoje potrebe in ki čuti prav tako kot mi.

Poglejte, koliko je upravičen strošek za mrežo proti toči

Najboljši obrambi pred posledicami toče sta zaščitna mreža in zavarovanje kmetijskih pridelkov pred točo.

Tujerodni organizmi imajo močan negativen vpliv na lokalno okolje

Tujerodne rastline so škodljive, ker lahko tvorijo goste sestoje in popolnoma prerastejo domorodno rastlinstvo, hkrati pa jih zelo težko trajno odstranimo. Enako velja tudi za tujerodne živali, ki spodrivajo domače.

Komarji in klopi v Sloveniji prenašajo usodne bolezni

Uživanje v poletnih dneh nam lahko prav hitro zagrenijo komarji z bolečimi in srbečimi piki, ali pa klopi, ki so pri nas vse bolj nevarni. V zadnjih letih borelioza, rumena mrzlica, denga, chikungunye …, niso več omejene samo na vroče, eksotične države, vse več jih je tudi pri nas. Se sploh lahko ustrezno obvarujemo in odpravimo na brezskrben potep po narav?

Bi morali psi nositi maske?

V zadnjih mesecih smo lahko brali o številnih teorijah zarote glede koronavirusa, pri čemer so še najbolj škodljive in banalne tiste, ki se tičejo naših hišnih ljubljenčkov. Stroka je jasna - po vseh do sedaj zbranih podatkih v vseh raziskavah hišni ljubljenčki niso prenašalci koronavirusa! Kljub temu pa se je na družabnih omrežjih pojavil naval fotografij, ki prikazuje pse, ki nosijo maske. Je to nepotrebno ali smiselno? Stroka je tudi tukaj precej enotna.

V teh dneh pazljivo pri gibanju v naravi

Infektolog Franc Strle opozarja, da so se letos že pojavile okužbe, ki jih prinašajo klopi. Zaradi omejenega delovanja zdravstvenih ustanov, ki so trenutno usmerjene v zajezitev novega koronavirusa, je zato še posebej pomembno, da se v naravo, še posebej v gozd, odpravimo v primernih oblačilih in da se ob prihodu domov temeljito pregledamo.

Pozor, klopi na vas prežijo tudi na domačem vrtu!

Sezona piknikov in del na vrtu je že v razmahu. A za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

Imate psa ali mačko? Pozor!

Zunanji zajedavci, predvsem bolhe in klopi, so zelo pogosta nadloga naših ljubljenčkov, žal pa se lastniki premalo zavedamo, kako zelo so te majhne živalice nevarne ne samo za zdravje psov in mačk, pač pa tudi za naše zdravje. Povzročajo namreč številne kožne nevšečnosti in prenašajo nevarne bolezni, zato je izrednega pomena, da za naše štirinožne prijatelje izberemo varno in učinkovito zaščito.

Lastniki psov bodite še posebej previdni

Od zgodnje pomladi do pozne jeseni tako na nas kot tudi na naše ljubljenčke prežijo klopi, zunanji zajedavci, ki prenašajo številne nevarne bolezni, za naše štirinožne prijatelje pa so nevarne tudi bolhe, ki povzročajo številne kožne nevšečnosti. Slednje so tudi vmesni gostitelj pasje trakulje, ki je pogosta tako pri psih kot tudi pri mačkah. Spoznajmo male ’sovražnike’!

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854