zaščita dreves

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu
Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi
Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Nasveti za lepši in bolj zdrav vrt jeseni
Vsak letni čas ima svoje čare, a če mene vprašate, je jesen čas, ko vrt zasije v najtoplejših barvah in nam ponudi tisti prav poseben občutek miru, ko narava počasi prehaja v zimski počitek. A kot vrtičkarji vemo, da to še zdaleč ne pomeni počitka za nas! Jesen je ključni čas, ko lahko z nekaj pametnimi potezami poskrbimo, da bo naš vrt spomladi še lepši in bolj zdrav. Pa poglejmo nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri tem.

Poznate ta poletni sadež, imenovan mrgolana?
Cimber, ringlo, mrgolana in še cel kup izrazov, ki so bolj ali manj točni za poimenovanje tega sadeža, najdemo, a še najbolj pravilen je mirabela. Torej, kaj sploh je sliva mirabela? Kakšnega okusa je? Vse to izveste v nadaljevanju, ko razkrijemo tudi, kakšni so idealni pogoji za gojenje tega sadeža na lastnem vrtu.

Kako zaščititi vrt pred neurjem?
Močan veter, ki ruva korenine, toča, ki uničuje liste in plodove ter nenazadnje dež, zaradi katerega so rastline bolj dovzetne za razvoj plesni in gliv, so vremenski pojavi, ki so v zadnjem času še posebej pogosti. Vreme nam jo lahko precej zagode – in čeprav nanj nimamo vpliva, lahko marsikaj storimo, da vrt kolikor je le mogoče zavarujemo in razdejanje čim bolj omilimo.

V toplejšem delu leta tudi ljubljenčki potrebujejo zaščito pred klopi
S prihodom pomladi se začenjajo toplejši dnevi, žal pa vstopamo tudi v sezono, ko bomo tako ljudje, kot tudi naši domači ljubljenčki, spet ogroženi zaradi bolh in klopov. Lastniki živali morate zato obvezno poznati opozorilne znake precej hudih bolezni, ki jih povzroča ta velika nadloga. Pomembno je predvsem, da pravočasno ukrepate!

Kako svoj dom zaščititi pred točo?
Toča lahko resno poškoduje vaš dom, vendar obstajajo koraki, s katerimi lahko to preprečite. S spodnjimi nasveti se naučite, kako zaščititi svoj dom pred škodo, ki jo lahko povzroči ta neprijeten vremenski pojav.

Previdno z uporabo zastirke na vrtu
Zastirka je snov, ki jo že od nekdaj uporabljamo za pokrivanje zemlje, tako na vrtu kot okoli sadnega drevja. Zavaruje korenine in plodove predvsem v poletnih mesecih in poskrbi, da prst ostane vlažna. Za njo lahko poskrbimo že pred poletjem, vendar previdno. Toliko, kolikor ima dobrih lastnosti, moramo biti z uporabo tudi pazljivi.

Zakaj imajo drevesa deblo pobarvano belo?
Ste se kdaj vprašali, zakaj imajo nekatera drevesa svoje deblo pobarvano z belo barvo? Barvanje drevesnih debel ima več namenov in lahko pomaga zaščititi šibka in zelo mlada drevesa pred različnimi poškodbami.

Zaščitite okrasni vrt pred zmrzaljo
Zimsko vreme, ki s seboj prinaša sneg, veter in mraz, lahko neugodno vpliva na rastline. Da bi naš okrasni vrt, v katerega smo vložili veliko truda, energije in nenazadnje gotovo tudi denarja, preživel zimo in spomladi spet na polno zaživel, ga moramo v jeseni primerno zaščititi. Pri tem ni dovolj, da zaščitimo samo zunanji vidni del, ampak tudi koreninski sistem, poganjke in največkrat kar celo rastlino.

To so vrtna dela, ki se jih lahko lotite že danes
Če čez zimo na svoje vrtičke in zelene površine okoli hiše vsi malo pozabimo, se pred pomladjo hitro lotimo njihovega urejanja, saj komaj čakamo, da bomo lahko zaužili kakšno svojo zelenjavo in občudovali urejeno okolico, ki jo bodo krasile cvetoče rože. Pred pričetkom dela pa potrebujemo le dober načrt, ustrezno orodje, voljo in čas.

Tujerodni organizmi imajo močan negativen vpliv na lokalno okolje
Tujerodne rastline so škodljive, ker lahko tvorijo goste sestoje in popolnoma prerastejo domorodno rastlinstvo, hkrati pa jih zelo težko trajno odstranimo. Enako velja tudi za tujerodne živali, ki spodrivajo domače.

Na drevo obesite nogavičko z lasmi!
Jeseni moramo dobro zaščititi drevesa, da bodo preživela zimo in naslednjo pomlad odgnala nove poganjke. Ustrezno pa jih moramo zaščititi tudi pred lačno divjadjo in drugimi živalmi, ki lahko povzročijo precej škode.

Zaščita mladih dreves
Jeseni smo posadili mlada drevesca, za uspešno rast pa jih moramo zaščititi pred neugodnimi vremenskimi vplivi in tudi lačno divjadjo. O uspešni zaščiti nam svetuje sodelavec in strokovnjak Kluba Gaia, kluba ljubiteljev vrtnarjenja, Matjaž Maležič.

Dela v sadovnjaku še ni konec
Čeprav prihajajo hladnejši dnevi, za sadjarje še ni čas počitka. Prav ta čas je namreč najbolj primeren za osnovno jesensko varstvo, poskrbeti pa moramo tudi za zaščito pred glodavci.

Kako se zaščititi pred osami?
V toplih poletnih dneh, ko se hladimo v senci dreves na domačem vrtu, nas pogosto zmotijo ose, posebej če je v bližini zrelo sadje ali so na vrtni mizi sladke pijače in hrana. Te žuželke so sicer miroljubne, a kaj hitro postanejo agresivne, ko so razdražene ali kadar branijo svoja gnezda.