zaščita drevesa

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi
Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Vremenoslovci napovedujejo ohladitev, zato ne pozabite zaščititi vaših grmovnic
Vremenoslovci v naslednjih dneh napovedujejo občutno ohladitev, zato je skrajni čas, da na zimo pripravimo tudi svoj vrt. Za zelenjadnice ste verjetno že poskrbeli, nikar pa ne pozabite tudi na okrasne grmovnice. Za vas imamo 5 nasvetov, kako to storiti.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?
Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Sveto drevo, ki vas bo zaščitilo pred zli duhovi
Jerebika ni le čudovito drevo za okras vrta, ampak tudi koristno drevo za privabljanje ptic, izboljšanje tal in zdravilne pripravke. In če ste vsaj malo vraževerni, potem boste jerebiko na vrtu zagotovo želeli imeti, saj naj bi odganjala zle duhove.

Nasveti za lepši in bolj zdrav vrt jeseni
Vsak letni čas ima svoje čare, a če mene vprašate, je jesen čas, ko vrt zasije v najtoplejših barvah in nam ponudi tisti prav poseben občutek miru, ko narava počasi prehaja v zimski počitek. A kot vrtičkarji vemo, da to še zdaleč ne pomeni počitka za nas! Jesen je ključni čas, ko lahko z nekaj pametnimi potezami poskrbimo, da bo naš vrt spomladi še lepši in bolj zdrav. Pa poglejmo nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri tem.

Poznate ta poletni sadež, imenovan mrgolana?
Cimber, ringlo, mrgolana in še cel kup izrazov, ki so bolj ali manj točni za poimenovanje tega sadeža, najdemo, a še najbolj pravilen je mirabela. Torej, kaj sploh je sliva mirabela? Kakšnega okusa je? Vse to izveste v nadaljevanju, ko razkrijemo tudi, kakšni so idealni pogoji za gojenje tega sadeža na lastnem vrtu.

Kako svoj dom zaščititi pred točo?
Toča lahko resno poškoduje vaš dom, vendar obstajajo koraki, s katerimi lahko to preprečite. S spodnjimi nasveti se naučite, kako zaščititi svoj dom pred škodo, ki jo lahko povzroči ta neprijeten vremenski pojav.

Senčenje balkona in terase – kakšne možnosti so na voljo?
Odkar je sonce posijalo na zemljo in obsijalo prvega sesalca, si je ta poskušal najti senco pred njim. In odkar obstaja moderni človek, ki si je zgradil prvo stalno bivališče, je le-ta poskušal okoli njega postavljati improvizirane in s časom vse bolj izpopolnjene 'metalce sence'. Polsedeči položaj v senci, hladna pijača v roki in prijeten vetrc okoli glave pač naredijo svoje. Pa poglejmo, kakšne možnosti imamo na voljo.

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega
Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

Kakšne prednosti ima zelena streha?
Zelene strehe so še posebej dragocene v urbanih okoljih, kjer omogočajo več narave. A njihova prednost ni le lep izgled, ampak še veliko več.

V hišo naj bi prinašal pozitivno energijo, srečo in bogastvo
Večina ljudi ob besedi bambus pomisli na pridih Orienta, po vsej verjetnosti pa tudi na simpatične pande, ki obožujejo bambusove liste. A bambus je veliko več. Morda boste presenečeni, a obstaja več kot 1.000 sort in nekaj jih odlično uspeva tudi pri nas.

Kako zavarovati božično drevo pred otrokom?
Praznična sezona je končno tu. Komaj ste čakali, da preživite božič s svojo družino. Otroci se veselijo peke piškotov, obiska Božička in vsega, kar praznični čas prinaša s seboj. Toda ob vsem prijetnem obstaja nevarnost, da bo vašega malčka božično drevo zanimalo malce preveč, kot bi si želeli – ali bolje rečeno, kot bi bilo varno zanj. Preberite nekaj nasvetov, s katerimi bo otrok ostal varen, božično drevo pa nedotaknjeno.

Previdno z uporabo zastirke na vrtu
Zastirka je snov, ki jo že od nekdaj uporabljamo za pokrivanje zemlje, tako na vrtu kot okoli sadnega drevja. Zavaruje korenine in plodove predvsem v poletnih mesecih in poskrbi, da prst ostane vlažna. Za njo lahko poskrbimo že pred poletjem, vendar previdno. Toliko, kolikor ima dobrih lastnosti, moramo biti z uporabo tudi pazljivi.

Zakaj imajo drevesa deblo pobarvano belo?
Ste se kdaj vprašali, zakaj imajo nekatera drevesa svoje deblo pobarvano z belo barvo? Barvanje drevesnih debel ima več namenov in lahko pomaga zaščititi šibka in zelo mlada drevesa pred različnimi poškodbami.

Zaščitite okrasni vrt pred zmrzaljo
Zimsko vreme, ki s seboj prinaša sneg, veter in mraz, lahko neugodno vpliva na rastline. Da bi naš okrasni vrt, v katerega smo vložili veliko truda, energije in nenazadnje gotovo tudi denarja, preživel zimo in spomladi spet na polno zaživel, ga moramo v jeseni primerno zaščititi. Pri tem ni dovolj, da zaščitimo samo zunanji vidni del, ampak tudi koreninski sistem, poganjke in največkrat kar celo rastlino.

Zlata pravila vrtnarjenja
Pridelki na vrtu ne zrastejo sami po sebi, drevesa, ki jih gojimo za lastne sadeže, ne rastejo sama od sebe, brez naše pomoči, prav tako pa cvetje in rastlinje ne zacveti v vsej svoji lepoti, če ni zraven tudi človeške roke. In ta roka mora biti prava. Kakšna so zlata pravila vrtnarjenja?

Neurje na Hrvaškem zdesetkalo tudi ptice
Neurje s točo, ki je prejšnji petek zajelo Požego na vzhodu Hrvaške, ni poškodovalo zgolj premoženja prebivalcev, temveč je močno prizadelo tudi naravo. V mestnem parku je toča bila usodna za več sto ptic, večinoma vran. Mestni prostovoljci so uspeli rešiti približno 70 poškodovanih ptic, ki so jih prepeljali na oskrbo v Zagreb.

Na drevo obesite nogavičko z lasmi!
Jeseni moramo dobro zaščititi drevesa, da bodo preživela zimo in naslednjo pomlad odgnala nove poganjke. Ustrezno pa jih moramo zaščititi tudi pred lačno divjadjo in drugimi živalmi, ki lahko povzročijo precej škode.

Kako do sence na terasi?
Seveda je ni čez naravno senco, ki jo meče bujna krošnja drevesa. A ker nimamo vsi te sreče, se bomo morali za zaščito pred močnimi sončnimi žarki v poletnih mesecih čim bolje znajti sami. Poglejte si nekaj možnosti.

Zaščita mladih dreves
Jeseni smo posadili mlada drevesca, za uspešno rast pa jih moramo zaščititi pred neugodnimi vremenskimi vplivi in tudi lačno divjadjo. O uspešni zaščiti nam svetuje sodelavec in strokovnjak Kluba Gaia, kluba ljubiteljev vrtnarjenja, Matjaž Maležič.

Dela v sadovnjaku še ni konec
Čeprav prihajajo hladnejši dnevi, za sadjarje še ni čas počitka. Prav ta čas je namreč najbolj primeren za osnovno jesensko varstvo, poskrbeti pa moramo tudi za zaščito pred glodavci.