Dominvrt.si

zaščita zelenjave

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu

Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Naravno sredstvo, s katerim boste rešili marsikatero težavo na vrtu

Kis je nepogrešljiv v vsakem gospodinjstvu, saj je veliko več kot le preliv za solate ali konzervirno sredstvo za vlaganje domače zelenjave. Z njim lahko očistimo številne površine in predmete v stanovanju, še kako koristen pa je tudi na vrtu, saj nam bo pomagal pregnati neželene goste, osvežiti cvetlični šopek in še mnogo več.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom

Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Kako zaščititi vrt pred neurjem?

Močan veter, ki ruva korenine, toča, ki uničuje liste in plodove ter nenazadnje dež, zaradi katerega so rastline bolj dovzetne za razvoj plesni in gliv, so vremenski pojavi, ki so v zadnjem času še posebej pogosti. Vreme nam jo lahko precej zagode – in čeprav nanj nimamo vpliva, lahko marsikaj storimo, da vrt kolikor je le mogoče zavarujemo in razdejanje čim bolj omilimo.

Ideje in nasveti za popolno ustvarjanje na vrtu

Ali ste strastni vrtnar in sanjarite o bogatem vrtnem pridelku skozi celo leto? Ali si želite vrtnega kotička, ki bo bogat z okusnimi ter zdravimi pridelki? Ste ljubitelj vrtnarjenja in si želite še dodatno nadgraditi svoj vrt in čas preživet v naravi? Potem sta za vas idealna rešitev vrtni rastlinjak ali toplotna greda, ki vam zagotavlja popolno vremensko neodvisnost ter daljšo pridelovalno sezono.

Julij je tu. Preverite, kaj je potrebno postoriti na vrtu!

Julija smo vrtnarji in vrtnarke najbolj vidno in izdatno nagrajeni za svoje delo, saj je sezona pobiranja pridelka v polnem razmahu. Za dolgotrajnejše veselje in zadovoljstvo na vrtu smo pripravili seznam najosnovnejših opravil v tem najbolj vročem mesecu leta.

Hladnega vremena še ni konec: Kako zaščititi vrt pred pozebo?

Rekordne temperature in nenadni preobrati, od nizkih temperatur do snega, vse to ima lahko uničujoče posledice tudi za pridelke. In ker so pozebe vse pogostejše, jih po novem opredeljujemo kot pričakovan dogodek. To pa tudi pomeni, da moramo sami poskrbeti za zaščito. Ampak kako?

Te gosenice se pogosto pojavijo spomladi

Nihče ne želi vložiti več tednov truda v pridelavo lastne zelenjave, da nato škodljivec uniči pridelek, preden ga sam sploh poskusi. Poskrbite, da bodo vaše zelje in druge kapusnice zrasle, tako da preprečite napade kapusovega belina.

7 prednosti rastlinjaka na lastnem vrtu

Postavitev rastlinjaka je pomembna pridobitev za vsakega vrtnarja. Ta namreč omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, s čimer vam, ali bolje rečeno vašim rastlinam, niti najhladnejši zimski dnevi ne pridejo do živega. To pa ni edini razlog, za vas jih imamo kar sedem.

Toča, nočna mora vrtičkarjev - bomo ostali brez vrtnin?

Večina ljudi je komaj čakala na poletje, visoke temperature in čas dopustov. Vrtičkarji smo dodatno še v veselem pričakovanju vseh domačih zelenjadnic z našega vrta, ki že pridno zorijo. Že vse od zgodnje pomladi se pridno lotevamo vrta, z ljubeznijo in vnemo urejamo gredice in pridno obdelujemo vrtnine. A vreme nam poleti (pre)večkrat zagode, največ pridelka pa nam navadno uničijo prav visoke temperature in toča.

To so vrtna dela, ki se jih lahko lotite že danes

Če čez zimo na svoje vrtičke in zelene površine okoli hiše vsi malo pozabimo, se pred pomladjo hitro lotimo njihovega urejanja, saj komaj čakamo, da bomo lahko zaužili kakšno svojo zelenjavo in občudovali urejeno okolico, ki jo bodo krasile cvetoče rože. Pred pričetkom dela pa potrebujemo le dober načrt, ustrezno orodje, voljo in čas.

Kaj delamo na vrtu julija?

Največ dela je na vrtu spomladi, ko pripravljamo prst za nove vrtnine, sejemo in sadimo, urejamo gredice in se pripravljamo na novo sezono. A poletje je čas, ko vrt zasije v svoji lepoti, pobirati lahko začnemo že nekatere vrtnine, hkrati pa je čas tudi za novo ali svežo setev.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860