Dominvrt.si

zaščiti

Zapuščene, prezrte, pozabljene: živali niso smeti!

Vsako leto po svetu na milijone psov in mačk konča na ulici – brez hrane, zavetja ali osnovne oskrbe. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije je kar 200 milijonov psov in 480 milijonov mačk brez doma. Po uradnih podatkih naj bi bilo v Sloveniji zapuščenih 12.000 živali, a je ta številka zagotovo vsaj še enkrat višja.

Najboljši trik za čiščenje razbitega stekla

Razbito steklo na tleh zahteva temeljito čiščenje, in da bi se izognili nevarnostim, morate včasih postati iznajdljivi. Metla predstavlja le enega izmed načinov, ki pa ni vedno zadosten in lahko spregleda drobne koščke. Ali pa se ti zataknejo v njene ščetine in jih je treba nato ročno pobirati iz nje. Kakorkoli, če iščete učinkovitejši način, kot je pometanje ali pobiranje črepinj, berite naprej.

Lesena fasada – naravna lepota in trajnostna rešitev ali neizbežno razočaranje?

Fasada je tisti element na stavbi, ki na nas naredi prvi vtis, predstavlja pa tudi zunanjo oblogo stavbe, ki je ključna za njeno estetsko privlačnost in zaščito pred vplivi okolja. V zadnjih letih pa se je pojavila vse večja priljubljenost lesene fasade kot trajnostne in estetsko privlačne rešitve. Zakaj torej uporabljamo les za fasade in kakšne prednosti prinaša ta naravni material?

Bi morali lastniki psov in mačk plačati dodaten davek?

Zavetišča za zapuščene živali se na dnevni ravni soočajo s finančno stisko, prepolnimi kapacitetami ter pomanjkanjem osebja. Potem ko je v začetku leta k omenjenemu problemu ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pristopilo z novim davkom, pa se je nanje vsul plaz kritik. Mi smo preverili, kakšno je mnenje zavetišč ter ali menijo, da bi dodatna finančna sredstva, ki bi prišla s tega naslova, lahko kakorkoli pozitivno pripomogla k reševanju problematike.

Lastniki psov, prenehajte s tem vedenjem

Večina lastnikov psov ve, kako se obnašati oziroma kako sobivati z ostalimi. Če ste svež lastnik psa, pa le preberite, kakšno vedenje ni primerno za lastnika psa.

Razkrivamo, kakšne so cene za kastracijo in sterilizacijo ljubljenčkov

Sterilizacija ali kastracija hišnega ljubljenčka je velika odločitev, ki s seboj prinaša tudi določen strošek. Preverili smo, koliko stane takšen poseg pri veterinarju in ali je za to mogoče uveljavljati kakšne subvencije.

To je razlog, da Ljubljanski grad te dni preletavajo helikopterji

Ljubljanska mestna občina je te dni začela z napovedano sečnjo dreves na Grajskem griču pod Ljubljanskim gradom. Kot je za STA povedal ljubljanski župan Zoran Janković, je sečnja na grajskem hribu namenjena zaščiti hiš in prebivalcev pod gričem.

Januarja ne pozabite na to vrtno opravilo

Ohrovt, brstični ohrovt, motovilec, por, repa in rumena koleraba so znane kot trdožive vrtnine, zato tudi v tem času 'vztrajajo' na zelenjavnem vrtu, sicer pa ta pozimi počiva. A to ne pomeni, da ljubiteljski vrtičkarji v teh dneh nimajo kaj početi ...

Upoštevajte te nasvete, da se boste z arhitektom ujeli

Gradnja ali prenova doma je lahko zahteven in dolgotrajen proces, ki zahteva veliko načrtovanja in dobro premišljenih odločitev. Eden najpomembnejših korakov pa je izbira arhitekta, saj vam lahko ta odločitev prihrani veliko časa, denarja in skrbi. Arhitekt bo znal uresničiti vašo vizijo in bo poskrbel, da bo projekt potekal brez nepotrebnih zapletov.

To morajo početi zavetišča za živali, da lahko sploh preživijo

Zavetišča in društva za pomoč živalim imajo pomembno vlogo v skupnosti. Poleg tega, da z ulice rešujejo brezdomne živali ter jim nudijo začasen dom in veterinarsko oskrbo, na njih pogosto pade tudi breme iskanja in pridobivanja finančnih sredstev. Preverili smo, od kod zavetišča in društva pri nas sploh pridobivajo sredstva in ali ta zadostujejo za njihove potrebe.

Tako očistite lesene površine v vašem domu

Čiščenje lesenih površin podaljšuje življenjsko dobo pohištva in tal. Ker je les razmeroma neodporen na vodo in na njem kaj hitro pusti madeže, se mnogi poslužujejo komercialnih izdelkov, ki jih nademo na trgovskih policah. Vendar pa, čeprav naj bi bili ti varni za uporabo na lesu, zagotovo niso nedolžni, ko gre za naše zdravje. Pogosto so polni kemikalij in upravičeno vzbujajo zaskrbljenost glede biološke razgradnje, onesnaževanja podtalnih voda in zraka ter nasploh negativno vplivajo na človeka in okolje. V nadaljevanju vam tako predstavljamo, kako lahko v nekaj korakih, brez škodljivih čistil, očistite vse lesene površine v svojem domu.

Zdaj je čas, da jo posejete na vrt

V septembru še vedno na vrtu pobiramo pridelek, hkrati pa že sejemo novo. Tako ne pozabite sejati tudi hitro rastoče špinače, ki jo boste lahko pobirali še to sezono, če pa vreme ne bo naklonjeno, pa vas bo na vrtu pričakala spomladi.

Zelenjava, ki jo gojimo v hladnejšem delu leta

Jesen je letni čas, ko z vrta pobiramo zadnje pridelke in zemljo počasi začnemo pripravljati na počitek, ki traja do pomladi. Vseeno pa lahko ob koncu poletja za delo na vrtu ujamemo še nekaj sončnih žarkov. Hitro rastoče vrste zelenjave, ki so odporne na mraz, nas bodo razveseljevale še vsaj celo jesen, druge pa bodo ob primerni zaščiti preživele tudi zimo.

Najpogostejša napaka, ki jo delamo pri pranju kuhinjskih krp

Le malo stvari je v kuhinji bolj neprijetnih od smrdljivih kuhinjskih krp. Na njih se, če jih ne peremo redno in pravilno, lahko nabere tudi škodljiva plesen, kar je poleg vsega tudi škodljivo za zdravje. Preberite, kako bi morali prati kuhinjske krpe.

Ideje in nasveti za popolno ustvarjanje na vrtu

Ali ste strastni vrtnar in sanjarite o bogatem vrtnem pridelku skozi celo leto? Ali si želite vrtnega kotička, ki bo bogat z okusnimi ter zdravimi pridelki? Ste ljubitelj vrtnarjenja in si želite še dodatno nadgraditi svoj vrt in čas preživet v naravi? Potem sta za vas idealna rešitev vrtni rastlinjak ali toplotna greda, ki vam zagotavlja popolno vremensko neodvisnost ter daljšo pridelovalno sezono.

Te rastline so dobri sosedi bučk

Bučke so priljubljena zelenjava v vsakem vrtu, saj jih je mogoče enostavno gojiti in njene plodove nato pripraviti na kopico načinov. Da bi bil pridelek čim boljši, je dobro razmišljati, s čim jih na gredici kombinirati, kaj torej posaditi zraven njih, da bi na ta način izboljšali rodovitnost prsti, poveča opraševanje cvetov in prežene škodljivce.

Zato je kakovostna hidroizolacija temeljne plošče tako pomembna

Voda je v naravi nujno potrebna komponenta za življenje. No, pri gradnji pa nam lahko povzroči veliko preglavic, še posebno pri elementih stavbe, ki jih je težko naknadno sanirati oziroma popravljati.

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega

Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

Najboljša doma narejena zaščita proti klopom

S toplejšimi temperaturami se je začela tudi sezona klopov. Stroka, poleg trenutnih ukrepov, ki so še vedno v veljavi, svetuje povečano previdnost, zaščitimo pa se tudi z naravnimi repelenti, ki jih izdelamo sami doma.

7 prednosti rastlinjaka na lastnem vrtu

Postavitev rastlinjaka je pomembna pridobitev za vsakega vrtnarja. Ta namreč omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, s čimer vam, ali bolje rečeno vašim rastlinam, niti najhladnejši zimski dnevi ne pridejo do živega. To pa ni edini razlog, za vas jih imamo kar sedem.

To so rastline, ki najbolje uspevajo poleg paradižnika

Paradižnik je ena najbolj cenjenih vrtnin nasploh, vendar nekoliko težaven za gojenje in še vedno povzroča težave tudi izkušenim vrtnarjem. Sajenje ustreznih rastlin v njihovo bližino lahko pomaga zmanjšati število škodljivcev in obogati zemljo ter tako pripomore k čudovitim, sočnim paradižnikom. Preberite, katere so tiste vrtnine, ki se dobro ujamejo s paradižnikom.

Funkcija, ki jo imajo okna, pa tega sploh ne veste

Se v svojem domu počutite varne? Varovanje sebe in svoje družine je izjemno pomembno, zato moramo storiti vse, kar je v naši moči, da ohranimo občutek varnosti in preprečimo morebitne neželene dogodke, do katerih bi lahko vodil trenutek nepozornosti. V nadaljevanju razkrivamo, kakšno funkcijo imajo v tem oziru okna, ter kako lahko ta funkcija, za katero morda sploh ne veste, doprinese k boljši kakovosti bivanja.

Pripravite se na pomlad z nasveti za čiščenje teras, streh in dovozov

Prihod pomladi prinaša s seboj ne samo toplejše vreme in cvetočo naravo, ampak tudi priložnost, da svoj dom in njegovo okolico spravimo v najlepšo podobo. Čiščenje teras, streh in dovozov je pomemben del teh priprav, pri čemer se kot izjemno učinkovito orodje izkaže visokotlačni čistilec. Ta močna naprava omogoča odstranjevanje trdovratne umazanije, alg, mahov in drugih oblog, ki so se nabrali tekom hladnejših mesecev.

Plesni v prostoru se znebimo z rednim beljenjem sten

Plesen je zagotovo nekaj, kar vzbuja strah in trepet vsakega lastnika ali najemnika stanovanja. Ne le, da je, milo rečeno, precej neprivlačna na pogled, povzroči lahko tudi hude zdravstvene težave in poškoduje stene vašega stanovanja. V veliki meri je ta pojav sicer povezan s slabim prezračevanjem, a za dom brez plesni je pomembno tudi redno beljenje sten. Poglejmo, kateri so še drugi razlogi, zaradi katerih bi morali svoje stanovanje prebeliti pogosteje.

Kakšne prednosti ima zelena streha?

Zelene strehe so še posebej dragocene v urbanih okoljih, kjer omogočajo več narave. A njihova prednost ni le lep izgled, ampak še veliko več.

Nina Mei Gaiman: 'Moramo se malo sprostiti v tem, kako mora biti vse popolno'.

Nina Mei Gaiman je notranja oblikovalka, ki z dušo in srcem oblikuje prostore namenjene tako zasebni kot poslovni rabi. Z njo smo poklepetali o tem, kakšno vlogo ima les kot material v današnjih sodobnih domovih ter kako ga čim bolj premišljeno umestiti v prostor. Zaupala pa nam je tudi, zakaj meni, da smo pri načrtovanju interera še vedno premalo sproščeni in katera je tista napaka, ki jo delamo kar preveč pogosto.

Zaščitite svoje toplotne črpalke preden je prepozno

V času nepredvidljivih vremenskih pogojev, toče, poplav, močnega vetra in snežnih metežev preprosto ni dovolj zgolj občasno vzdrževanje naših toplotnih črpalk, kar pa je na žalost stalnica. Po toči zvoniti je prepozno, tako pregovorno, kot praktično - poskrbeti je treba, da so črpalke zaščitene pred zunanjimi dejavniki, saj lahko v nasprotnem primeru pride do ogromne škode, ki nas pošteno udari po žepu in nas hitro prikrajša za nekaj sto do celo več tisoč evrov.

Trik, s katerim lahko pri ogrevanju prihranite tudi do 50 evrov

Zima je pred vrati in marsikatero gospodinjstvo že razmišlja o tem, kako visoki stroški nas bodo letos presenetili na položnicah za ogrevanje. Morda celo o tem, ali ogrevanje sploh prižgati ali raje poiskati kakšno alternativo in tako prihraniti. Preberite, kako si lahko s preprostim trikom pošteno znižamo stroške ogrevanja, ne da bi trpeli hladno stanovanje.

Naravne katastrofe za vedno spreminjajo naše okolje in ekosisteme

Naravne katastrofe predstavljajo nepredvidljiv izziv za okolje in ekosisteme in imajo prav tako pomemben vpliv na naš dom, okolico in vrt. Katastrofe, kot so poplave, potresi, požari in neurja, se ne le dotaknejo naših življenj, temveč imajo tudi daljnosežne posledice na občutljive ekosisteme ter celoten ekosistem našega okolja.

Kupila mucka, ki je zrasel v velikana. Ljudje mislijo, da je pes

Predstavljajte si, da se uležete na kavč, k vam pa se stiska velika mehka bela kepa, težka kar 12,5 kg! No, lastnici te mačke si tega ni treba predstavljati, saj je to njena realnost. Julia Minina, ki z družino živi v manjšem mestu na zahodu Rusije, se je pred približno enim letom odločila, da v svoj dom sprejme majhnega belega mucka, ki pa je danes tako velik, da ga ljudje na ulici, kot pravi lastnica, dostikrat celo zamenjajo za psa.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860