zabojnik

Kam z vsemi steklenimi kozarci za vlaganje?
Gotovo ste se kdaj med pospravljanjem kuhinje zalotili med razmišljanjem, kaj storiti z vsemi kozarci, ki so vam ostali, potem ko ste pojedli kumarice, marmelado ali kaj tretjega. Ne želite jih zavreči, toda po drugi strani vam zavzamejo veliko prostora. Za vas imamo nekaj idej, kako jih koristno porabiti.

Teh predmetov nikoli ne dajajte v koš
Za nekatere predmete, kot je denimo vroč pepel, je jasno, da ne sodijo v smeti. Obstajajo pa tudi nekateri, za katere ne bi pomislili, da lahko na odpadu storijo škodo. Našteli smo 10 predmetov, ki jih nikoli ne smete odvreči v smeti, naj bo zaradi zdravja ali pa varnosti vašega doma.

7 pravil zimskega kompostiranja
Poleti je kompostiranje enostavno. Temperature so visoke in na voljo je obilo mehkega zelenega materiala, ki se razgradi zelo hitro. Nasprotno pa lahko pozimi temperatura v središču kompostnega kupa pade do točke, ko je razgradnja slabša. Čeprav to še vedno ne pomeni, da je proces popolnoma ustavljen, pa obstajajo načini, kako pospešiti zimsko kompostiranje in pridelati več komposta tudi v najhladnejšem delu leta.

Tako se božičnega drevesa znebijo na Finskem
Ko se prazniki iztečejo, je čas, da svoje domove očistimo in odstranimo praznično dekoracijo – vključno z božično smreko. Medtem ko so danes bolj pogosta umetna drevesa, ki jih preprosto zložimo in pospravimo v škatlo, kjer bodo počakala do prihodnjega leta, se morda poraja vprašanje, kaj storiti, če je naš dom med prazniki krasila naravna smreka. Pogledali smo, kako imajo to urejeno v nekaterih evropskih državah in kako je pri nas.

Zato bi morali v koš za smeti vedno dati košček vate
Smrdljiv koš za smeti je precejšnja ovira, ki preprečuje, da bi lahko uživali v pripravi hrane ali ob družinskem obroku v vaši kuhinji. Na srečo obstaja preprost trik, s katerim preprečite močne neprijetne vonjave, ki se širijo po prostoru in celo privabljajo nadležne muhe in mušice. Če iz koša redno odstranjujete polno vrečko smeti in skrbite za njegovo čistočo, a to še vedno ni dovolj, lahko smrad ublažite s koščkom vate. Kako, preverite v nadaljevanju.

Uporabni nasveti za hitro čiščenje kuhinje
Čiščenje kuhinje je nujno opravilo, ki pa ni vedno najbolj prijetno. Še posebno, če pri tem nismo dosledni. Nakopičena posoda, umazan jedilni pribor, ostanki hrane, odpadna embalaža in druga navlaka, ki je ne počistimo sproti, lahko kuhinjo kmalu spremenijo v pravi kaos. Neurejena kuhinja, ki potrebuje temeljito čiščenje, se včasih lahko zdi kot velik zalogaj, pa vendar vam spodnji nasveti lahko delo precej olajšajo.

Ob obisku pokopališča upoštevajmo pravila vedenja
Pokopališče je poseben kraj, ki ga obiščemo z namenom, da bi se poklonili prijateljem, sorodnikom in znancem, ki smo jih imeli radi, a so nas žal za vedno zapustili. Prav vsak izmed nas ima pravico, da to stori v miru in tišini, zato ob obisku pokopališča bodimo uvidevni, spoštljivi in pozorni, da s svojo dejavnostjo ne motimo drugih. Na pokopališču sicer skozi vse leto veljajo določena pravila, ki pa jih ob 1. novembru, ko bo gneča še toliko večja, velja posebej ozavestiti.

Vplivnež razkril, kako iz odpadnih plastenk ustvariti pripomoček za nego sobnih rastlin
Plastenke polnijo odlagališča in škodujejo okolju, zato je super, da jih poskušate ponovno uporabiti. Odlaganje v zabojnik za plastiko je sicer vedno možnost, ki obstaja, a še bolje je, če odsluženi plastenki ustvarite novo vrednost. Poglejte, kako plastenko spremenite v mini toplo gredo, zalivalko ali iz nje celo ustvarite 'samodejen' namakalni sistem.

Je steklo res bolj trajnostno od plastike?
Razprava o tem, kateri material je bolj trajnosten – steklo ali plastika – ni od včeraj in zdi se, da imata obe strani svoje argumente, ki niso povsem iz trte zviti. Na prvi vtis je odgovor enostaven. Plastika je sintetični material, ki zastruplja naše oceane, gozdove in travnike, medtem ko steklo izhaja iz narave, je uporabno dlje časa in ga je mogoče reciklirati znova in znova. Pa je stvar res tako preprosta? Bomo z zamenjavo plastike za steklo doprinesli k čistejši zemlji?

Zato ločevanje odpadkov nima nobenega smisla
V boju proti vse hujšim podnebnim spremembam moramo določene ukrepe sprejemati tudi posamezniki na ravni gospodinjstva. Od tega, da uporabljamo manj plastike, do uporabe okolju prijaznih čistil ter ločevanja odpadkov, glede na material, iz katerega so izdelani. Vsi ti načini gotovo pripomorejo k lepšemu in čistejšemu planetu, a če želimo, da so ti ukrepi zares smiselni in učinkoviti, se moramo izogniti najpogostejšim napakam pri recikliranju, ki jih mnogi od nas vsakodnevno počnemo.

Ne le, da je nevarno, kazen je 5.000 evrov!
V vsakem domu se najdejo embalaže čistil, lakov, barv in kozmetičnih izdelkov. Na večini izmed njih boste našli oznake, kot so dražilno, jedko, okolju nevarno, oksidativno, vnetljivo ali strupeno. Zato ni vseeno, kako te snovi v domu shranjujete in kako se znebite njihovih ostankov in embalaž. Kazen za kršitelje je lahko visoka.

Kako se pravilno lotiti izbire božičnega drevesa
Čeprav naj bi se božično drevo tradicionalno postavljalo dan pred božičem, se večina okraševanja loti že v začetku decembra ali še prej. Pri tem se vsako leto znova znajdemo pred veliko dilemo: okrasiti domovanje z umetnim drevesom popolnega videza ali se raje odločiti za naravno jelko, ki bo dom napolnila s pristnim božičnim vonjem?

Večna dilema - naravna ali umetna smrečica?
Ste se tudi vi znašli v dilemi pred nakupom božičnega drevesca? Ne veste, ali bi se odločili za naravno ali umetno smrečico ali pa svoj dom popestrili z inovativnim in unikatnim drevescem? Preverite, katere so prednosti in slabosti vseh ter se šele nato odpravite v trgovino ali na tržnico.

Kljub ljubezni do pokojnika tega ne počnite
Prižiganje sveč na grobovih je naša tradicija. Pogled na številne plamenčke, ki razsvetljujejo pokopališča, je lep. Toda žal so nagrobne sveče izredno velik ekološki problem. Lahko spomin na tiste, ki smo jih izgubili, počastimo drugače? Morda tako, da ne mislimo samo na pretekle generacije ampak predvsem na prihodnje?

So živila v vašem hladilniku pravilno razporejena?
Predstavljajte si to: odprete hladilnik v upanju, da boste skuhali okusen obrok, a vas pozdravi plaz pozabljenih ostankov, lepljiv kozarec kislih kumaric in tetrapak mleka, ki mu je že zdavnaj potekel rok uporabe. Na koncu ne najdete ničesar, kar potrebujete. Zveni znano? Vsi smo že bili tam, izgubljeni v kaotičnem hladilniku, v katerem nimamo prav nobenega pregleda nad tem, kaj imamo uporabnega in kaj je samo še za v smeti.

Kakšne so kazni zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov?
Posameznikom, ki ne ločujejo odpadkov, marsikje grozi po več sto evrov kazni. Vendar pa jih kljub izvajanju nadzora inšpektorji izrekajo bolj malo. Najbolj problematično je namreč ločevanje odpadkov v večstanovanjskih stavbah, kjer pa je krivca za napačno odložene smeti težko najti.

5 inovativnih idej za visoke grede
Visoke grede so v zadnjem času postale priljubljena izbira med vrtičkarji tako za gojenje zelenjave in zelišč kot vzgojo okrasnih cvetlic. Vzdrževanje rastlin na ta način je enostavnejše kot na tradicionalnem vrtu, poleg tega pa jih je mogoče postaviti tudi na manjše dvorišče, ne da bi pri tem morali prekopati tla. Za vas imamo nekaj idej za inovativne visoke grede.

Kompost lahko pripravite tudi v stanovanju
Kompostiranje je priročen način za ponovno uporabo bioloških odpadkov, s katerim zmanjšamo negativen vpliv na okolje in hkrati pridobimo dragocena hranila za svoje sobne rastline. Vendar pa se marsikdo kljub pozitivnim vidikom domačemu kompostiranju ob misli na neprijetne vonjave in umazanijo raje izogne. Če imate tudi vi zadržke in oklevate, ali bi se lotili tega projekta in ali ima lahko sploh kakšne koristi, berite naprej.

Preverite, kako lahko koristno uporabite odpadlo listje
Ste tudi vi eni tistih, ki v jesenskih dneh pograbite odpadlo listje ter ga nato zažigate ali odpeljete na odpad? Nikar ne počnite tega, saj ga lahko zelo koristno uporabite.

Ne mečite je stran! Tako jo lahko ponovno uporabite
Spomladi in poleti je eno najpogostejših opravil na domačem vrtu košnja trave. Če travo redno kosimo, poskrbimo za to, da bo zelenica okoli našega doma gosta, lepa in zdrava. Pokošena trava pogosto pristane v bioloških odpadkih, čeprav jo lahko znova uporabimo. Poglejte, kako.

Kako se znebiti plastike v kopalnici?
Kopalnica je eden od prostorov v našem domu, v katerih proizvedemo največ odpadkov, še posebej takšnih, ki jih hitro po uporabi zavržemo. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako prenehati uporabljati plastiko v kopalnici.

Svetloba pomembno vpliva na naše počutje
Svetloba je še kako pomembna za prijetno ureditev stanovanja, obenem pa je pravilna in zadostna osvetlitev nepogrešljiva za varno in dobro uporabnost stanovanja in površin v njem ter sam dostop do stanovanja.

Veste, kam z odpadnim jedilnim oljem?
Če bi morali izbrati najpogosteje uporabljeno snov v svoji shrambi, bi to verjetno bilo jedilno olje, kajne? Olje se namreč uporablja za skoraj vse obroke, toda ali veste, kaj narediti z odpadnim oljem?

Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?
V Sloveniji je leta 2020 nastalo 7,7 milijona ton vseh vrst odpadkov, kar je za skoraj devet odstotkov manj kot leto prej. Je pa bilo za dva odstotka več komunalnih odpadkov, ki so nastali v gospodinjstvih. Snaga Maribor je tako pred kratkim uvedla svetovalni nadzor, v okviru katerega so pregledali zabojnike za odpadke.

Obstajajo tudi alternative klasičnim svečam
Pred nami je prvi november, cerkveni praznik vseh svetih, ko se spomnimo na naše bližnje, ki niso več z nami. Tako obiščemo njihov grob, nanj položimo sveže cvetje ali ikebane ter prižgemo svečo. Ste kdaj pomislili na to, kaj se zgodi s svečami, ki so odslužile svojemu namenu in ali da je mogoče čas za alternativo?

Veste, kaj je bokaši?
Vsak vrtičkar ve, da je kompostiranje dobro za vrt in za okolje, vendar ne vedo vsi, da obstaja veliko načinov kompostiranja. Ste že kdaj slišali za bokaši?

Kam z odpadki od samotestiranja?
Na podlagi sprejetega ukrepa o prostovoljnem samotestiranju se pojavlja nov odpadek. Kam s temi odpadki, je pojasnila Snaga Maribor.

V Celju in Žalcu še vedno težave pri ravnanju s komunalnimi odpadki
Celjski medobčinski inšpektorat in redarstvo je v okviru poostrenega nadzora ravnanja s komunalnimi odpadki, ki ga je prejšnji teden na več lokacijah v Celju in Žalcu izvedel skupaj s komunalnim podjetjem Simbio, ugotovil, da ljudje pogosto ne vedo, kaj odlagati v rumen in kaj v zelen zabojnik. Ponekod odpadkov še vedno tudi ne ločujejo.

Nikar v smeti z njim! Poglejte zakaj
Kaj storite s časopisom, ko ga enkrat preberete? Večinoma ga verjetno vržete v smeti, čeprav vam lahko velikokrat pride še kako prav. V nadaljevanju preberite, kako lahko uporabite star časopisni papir. Ne le da je primeren za čiščenje stekla in vpijanje odvečne tekočine, uporabite ga lahko še za mnogo več.

To ne sodi v straniščno školjko!
Kadar hitimo, v stranišče kaj hitro odvržemo stvari, ki tja nikakor ne spadajo – ali pa enostavno ne vemo, katere stvari so to. Tako je Komunala Kočevje znova opozorila, kaj ne sodi v kanalizacijo.