Dominvrt.si

zajci

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

10 idealnih pasem psov za družine z majhnimi otroki

Nekatere pasme psov se odlikujejo po svojem nežnem in prijetnem značaju, zaradi česar so zelo priporočljiva izbira za družine, še posebej tiste z majhnimi otroki. Zaradi odraščanja z živaljo postanemo bolj sočutni in razumevajoči. Preverite, če se med pasmami v nadaljevanju skriva tudi prava za vas.

Naravno sredstvo, s katerim boste rešili marsikatero težavo na vrtu

Kis je nepogrešljiv v vsakem gospodinjstvu, saj je veliko več kot le preliv za solate ali konzervirno sredstvo za vlaganje domače zelenjave. Z njim lahko očistimo številne površine in predmete v stanovanju, še kako koristen pa je tudi na vrtu, saj nam bo pomagal pregnati neželene goste, osvežiti cvetlični šopek in še mnogo več.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom

Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Vremenoslovci napovedujejo ohladitev, zato ne pozabite zaščititi vaših grmovnic

Vremenoslovci v naslednjih dneh napovedujejo občutno ohladitev, zato je skrajni čas, da na zimo pripravimo tudi svoj vrt. Za zelenjadnice ste verjetno že poskrbeli, nikar pa ne pozabite tudi na okrasne grmovnice. Za vas imamo 5 nasvetov, kako to storiti.

Te hrane nikoli ne smete dajati svojemu psu

Psi imajo tako kot drugi hišni ljubljenčki svoje specifične prehranjevalne navade. Čeprav jim pogosto zadiši tudi naša, človeška hrana, pa ta zanje ni najbolj priporočljiva. V mnogih primerih ne bo prav nobenega problema, če boste svojemu pasjemu ljubljenčku ponudili kakšen grižljaj vašega kosila ali malice, vendar pa tega ne počnite preveč pogosto in predvsem bodite pozorni, deljenju katere hrane se morate izogibati.

Na to morate biti pozorni pri izbiri klimatske naprave

Sonce je, kot kaže, končno pregnalo deževne oblake in čas je, da poletje zažari v vsej svoji lepoti. To pomeni, da se v prihodnjih dneh in tednih lahko nadejamo temperatur krepko čez 30 stopinj Celzija, zato brez klimatske naprave najbrž ne bo šlo. Če razmišljate o nakupu, a še niste prepričani, kateri model izbrati, vam bo zagotovo v pomoč 5 lastnosti, na katere morate biti pri izbiri ustrezne naprave za hlajenje prostorov še posebej pozorni!

Zajec in opica – par, ki dokazuje, da so živalska prijateljstva lahko pristna in močna

Splet je poln prikupnih videoposnetkov, ki prikazujejo živali, kako se objemajo, crkljajo in si med seboj pomagajo. Ampak, ali je mogoče iz takšnega vedenja sklepati, da živali lahko stkejo pristno prijateljstvo? Znanstveniki se s tem vprašanjem spopadajo že dolgo časa.

Odlična izbira za tiste, ki želite nežnega in ljubečega hišnega ljubljenčka

Nežni, mehki, prikupni in prijazni. S temi besedami lahko opišemo zajčke oziroma hišne kunce, ki jih ljudje vse pogosteje namesto psa ali mačke sprejmejo za svoje hišne ljubljenčke. Če tudi vi razmišljate, da bi posvojili kunca, morate vedeti, da gre za živo bitje in ne plišasto igračko, da ima torej svoje potrebe, za katere morate vsakodnevno poskrbeti.

V tem je trik, zakaj nekateri na vrtu obešajo milo

Kos mila, ki leži sredi vrta ali pa celo visi na kakšnem drevesu, se lahko na prvo misel zdi popolnoma nerazumno dejanje. Morda bi kdo pomislil celo, da gre za precej nespametno početje, s katerim onesnažujemo naravo. Vendar pa boste po tej razlagi morda spremenili mnenje, saj obstaja dokaj preprost in razumen razlog, kako ali bolje rečeno zakaj se je to milo znašlo tam.

Laški fižol: Razveseli z okusnimi plodovi in polepša vrt

Laški ali tudi turški fižol je ne le izredno hranljivo živilo, a tudi vizualno zanimiva stročnica, ki s svojo dramatično vijolično barvo popestri vsako jed. Nekateri pa to rastlino gojijo celo le zaradi njenih privlačnih rdečkasto-oranžnih cvetov.

Zvezdnico v avtu prevažal kar njen pes

Zvezdnica Salma Hayek je uveljavljena igralka v filmski industriji, hkrati pa se aktivno zavzema za pravice žensk, ohranjanje okolja ter reševanje brezdomnih živali. Nedavno je na svojem Instagram profilu delila fotografijo svojega psa na voznikovem sedežu. Trenutno skrbi za več kot 30 živali.

Odkrijte prednosti pegastega badlja na svojem vrtu

Pegasti badelj, rastlina, ki je bila v Severno Ameriko prinesena že v kolonialnih časih, je v preteklosti in tudi še danes veljala za zdravilno rastlino. Ker je njegova rast zelo hitra, se pogosto razširi tudi na neželena območja, v nekaterih predelih sveta velja za invazivno rastlino. Če izvzamemo njegovo hitro rast, je ta cvetoča rastlina nadvse koristna tudi za vaš vrt. Preverite, zakaj!

6 bistvenih korakov za dober začetek vašega prvega zelenjavnega vrta

Razmišljate, da bi tudi vi na pomlad začeli vrtnariti oziroma imeli lastno zelenjavo? Uporabite ta vodnik za pomoč pri načrtovanju, pripravi in zasaditvi uspešnega zelenjavnega vrta.

Kako ustrezno pripravimo naš sadni vrt na zimsko spanje?

S 23. septembrom se je tudi uradno začela jesen in zdaj, ko bomo počasi pobrali z dreves še zadnje plodove, je odlična priložnost, da razmislimo, če smo v preteklem letu ustrezno poskrbeli za drevje, razmislimo, kaj bi bilo morda bolje storiti drugače, pripravimo načrt za prihodnje leto in ustrezno pripravimo naš sadni vrtna zimsko spanje.

Prava rastlina za senčno lego

Ni veliko rastlin, ki bi lepo uspevale v senci. Ena izmed njih je hosta, ki lahko krasi vrt ali (kot lončnica) dom. Obstaja izjemno veliko število vrst, tako da pri izbiri preverite še njihove specifične lastnosti.

Za mišjo mrzlico umrla ena oseba

Nacionalni inštitut za javno zdravje je letos doslej prejel prijave o 562 primerih mišje mrzlice, kar je veliko več kot lani, ko je v celem letu prejel 14 prijav. Med obolelimi je 240 oseb potrebovalo bolnišnično zdravljenje, ena oseba pa je umrla.

Steklina: dejstva, ne strah

28. september je svetovni dan boja proti steklini, ki ga bomo letos obeleževali že petnajstič. Letošnja tema je Steklina: dejstva, ne strah in opominja na aktualna globalna vprašanja, ki vplivajo tudi na odpravo stekline, kot na primer lažne novice ter zmote o cepljenju.

Teh rastlin raje ne sadite na svoj vrt

Nekatere rastline so strupene le, če zaužijemo njihove sadeže, druge so strupene že na dotik. Marsikatero najdemo tudi v naravi, vsekakor pa ni priporočljivo, kljub njihovim prelepim cvetovom, da jih sadimo na vrt. Poglejmo si nekatere izmed njih.

Na severnem Primorskem in Notranjskem izbruh zajčje mrzlice

Za mišjo mrzlico je letos zbolelo že več kot 400 ljudi, ena oseba je umrla. Kot kaže, pa nimamo le mišjega leta – na severnem Primorskem je zdaj izbruhnila še zajčja mrzlica. Ta je redkejša, a še nevarnejša, več kot polovica obolelih potrebuje bolnišnično oskrbo. Diagnosticiranje pa dodatno otežuje dejstvo, da najpogostejši prenašalci te bolezni sploh niso zajci.

Evropska komisija se je zavezala k ukinitvi kletk za rejne živali

Evropska komisija se je odločila, da se bo pozitivno odzvala na evropsko državljansko pobudo (End the Cage Age), ki jo je podprlo več kot milijon državljanov po vsej EU. V svojem odgovoru tako komisija predstavlja načrte za zakonodajni predlog do leta 2023 o prepovedi kletk za številne rejne živali.

Povozili slovenskega volka Antona

Na avtocesti nedaleč od Reke so v prometni nesreči povozili volka Antona, ki je imel slovensko ovratnico. Po nesreči so znova pozvali voznike k previdni vožnji na cestah v primorsko-goranski županiji, kjer se je od začetka leta zgodilo že 25 prometnih nesreč, v katerih so vozila trčila v divje ali domače živali.

Tako vam jelenjad ne bo uničila vrta

Jeseni na vrtu pobiramo še zadnje pridelke ali pa počasi že pripravljamo vrt na pomlad. A kaj ko na jesen in zimo divjad tako rada zaide na naš vrt in si postreže z našo zelenjavo.

To so hišni ljubljenčki za vas, če ste alergični na mačke ali pse 

Ste vi ali nekdo od vaših bližnjih alergični na dlako, a si še vedno želite hišnega ljubljenčka, potem poglejte, katera žival bi bila za vas.

V kateri državi je nezakonito imeti le enega morskega prašička?

V Švici je nezakonito doma imeti le en primerek določenih malih živali, ki so po naravi zelo družabne. Takšne so denimo morski prašički, podgane, skakači in miši. Čeprav se zdi takšna zakonodaja neverjetna in morda komu celo ekscentrična, pa je ta veljavna že več kot 10 let. Za kršitelje pa so zagrožene visoke denarne kazni.

Na drevo obesite nogavičko z lasmi!

Jeseni moramo dobro zaščititi drevesa, da bodo preživela zimo in naslednjo pomlad odgnala nove poganjke. Ustrezno pa jih moramo zaščititi tudi pred lačno divjadjo in drugimi živalmi, ki lahko povzročijo precej škode.

Kaj postoriti v sadovnjaku pred zimo?

Še preden zima pokaže vso svojo moč, sadna drevesa v sadovnjaku prebelimo, s čimer bomo debla zavarovali pred pokanjem skorje. Sicer je dobro, da se pred samim sajenjem posvetujemo s strokovnjakom za sadjarstvo, nekaj splošnih nasvetov pa boste dobili v našem članku.

V Ljubljani lomastijo čisto blizu hiš

To ni popolnoma nič nenavadnega, je prepričan Andrej Kapla, biolog, katerega fotografije so v zadnjih dneh preplavile družabna omrežja in medije.

Klimatska naprava: To morate NUJNO storiti, preden jo spet zaženete

Še preden se temperature dvignejo v višave in si začnete ustvarjati bolj znosne razmere za življenje v svojem domu ali pisarni, morate klimatsko napravo po daljšem premoru dobro pregledati in pripraviti na novo sezono. Pred vami je nekaj napotkov, ki jih velja upoštevati.

Kaj je treba jeseni postoriti v sadovnjaku?

Dela v sadovnjaku se lotimo, ko drevesa mirujejo, se pravi po odpadanju listja, kar je običajno konec oktobra, s sajenjem grmovnic in sadnega drevja počakajmo do prvega novembra. Takrat za mlade rastline izkopljemo veliko sadilno jamo, sadikam namestimo primerno podporo in drevesa posadimo v zemljo, bogato z gnojilom.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860