Dominvrt.si

zajedavci

Veterinarka opozarja na prenagljene odločitve za posvojitev živali

Oskrba domačih živali je ključnega pomena za njihovo zdravje in dobro počutje. Naši ljubljenčki zahtevajo ustrezno nego, ki ni omejena zgolj na hranjenje in sprehode. Na kaj moramo biti še pozorni? To nam svetuje Nuša Schumet, veterinarka in vodja Šolske veterinarske ambulante BIC Ljubljana.

Pet metod za učinkovito odstranjevanje smole

Marsikdo na morju išče čim bolj naravno senco, še posebej, ker je izpostavljanje sončnim žarkom lahko tudi škodljivo. Ni lepšega kot poležavanje v senci dišečih borovcev, a žal se vam lahko kaj hitro pripeti, da boste pri tem imeli tudi nekaj smole. Npr. na svojih najljubših kopalkah, brisači ali ležalnih podlogah.

Veste, kaj pomeni, če si pes liže tačke?

Psi ližejo svoje tačke iz več razlogov. Pogosto to počnejo zato, da bi jih očistili. Toda če vaš pes nenehno ali celo agresivno liže tace, je to lahko znak težav. Povsem mogoče je, da gre za okužbo z zajedalci ali pa poškodbo. Preberite, kako se v tem primeru ustrezno odzvati.

Znaki, da imate doma posteljne stenice

Posteljne stenice so žuželke in zunanji zajedavci, ki se prehranjujejo s človeško krvjo. Najdemo jih praktično povsod, doma pa največkrat v postelji, razpokah in pohištvu.

Zakaj pes je iztrebke?

Gotovo ste že kdaj opazovali psa, medtem ko je poskušal pojesti iztrebek druge živali, in se ob tem spraševali, zakaj to počne. Je to povsem običajna pasja navada ali lahko nakazuje na težave? Je mogoče, da pes zaradi tega zboli? Če se tudi vi sprašujete, ali je to za vašega ljubljenčka slabo in ali bi ga morali pri tem ustaviti, odgovore razkrivamo v nadaljevanju.

Taščin jezik: zalivanje, svetloba in presajanje

Bolj znana je po svojem malo manj prijaznem imenu – taščin jezik, iz angleškega pa bi njeno ime v naš jezik lahko prevedli kot – kačja rastlina. Ti dve imeni in še kakšno podobno se nanašajo na značilne liste, ki rastejo pokončno in so trši, tanjši in špičasti. Sanseverija je rastlina, ki deluje kot skulptura.

Preverite, kakšna mora biti pasja uta

Vsak pes, ki biva na vrtu, potrebuje svoje bivališče, torej uto in po potrebi tudi pesjak. Treba mu je namreč zagotoviti primerno zavetje pred najrazličnejšimi vremenskimi vplivi, sploh če bo v uti spal v vročih poletnih mesecih ali mrzlih zimskih dneh. V nadaljevanju si lahko preberete, kakšna mora biti pasja uta in kako vašemu štirinožnemu kosmatincu zagotoviti kar najbolj prijetno bivanje v njej.

Odpravite zajedavce na živalih hitro in učinkovito

Zdravje naših hišnih ljubljenčkov, najsi gre za pse ali za mačke, najpogosteje ogrožajo zajedavci, ki so, v kolikor pes (ali mačka) živi z nami v stanovanju ali hiši, škodljivi tudi nam. A kaj sploh so zajedavci oziroma paraziti? Zajedavci so organizmi, ki živijo na, v ali z drugim (organizmom), kajti njihovo preživetje je pogojeno prav s sobivanjem z drugim.

Lastniki psov in mačk morate biti pozorni ...

Črevesni zajedavci oziroma paraziti so zelo pogosta nadloga hišnih ljubljenčkov, tako da če imate doma psa ali mačko, ste se s tem problemom gotovo že soočili. A niso samo gliste tiste, ki našim štirinožnim prijateljem povzročajo težave, zato ne smemo prehitro sklepati, da nimajo črevesnih parazitov, če jih s prostim očesom ne zaznamo v iztrebkih.

Kako jeseni poskrbeti za čebele?

Tretjina svetovne proizvodnje hrane oziroma vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševanja, čebele oprašujejo kar 170.000 vrst rastlin. Čebele z opraševanjem povečujejo kmetijsko pridelavo. Po podatkih mednarodne študije iz leta 2016 opraševalci letno k vrednosti svetovne proizvodnje hrane prispevajo med 192 do 472 milijonov evrov.

Tako je treba skrbeti za orhideje, da bodo uspevale

Orhideja, med drugim rastlina ljubezni in plodnosti, se bohoti v marsikaterem stanovanju. Da bo tudi sicer v zadnjih letih ena bolj priljubljenih sobnih rastlin čim dlje cvetela v vsej svoji lepoti, pa potrebuje posebno skrb.

Kako pravilno skrbeti za orhidejo?

Orhideja, med drugim rastlina ljubezni in plodnosti, se bohoti v marsikaterem stanovanju. Da bo tudi sicer v zadnjih letih ena bolj priljubljenih, čeprav nevsakdanjih sobnih rastlin čim dlje cvetela v vsej svoji lepoti, pa potrebuje posebno skrb.

Zaščitimo svojega ljubljenčka in s tem tudi svojo družino

Prijetne zunanje temperature in sončni žarki nas vabijo k aktivnostim v naravi, pri katerih uživamo tudi s svojimi ljubljenčki. Zavedati pa se moramo, da so v tem času zelo aktivni tudi bolhe, klopi in drugi zajedavci, zato je prav, da svoje ljubljenčke primerno zaščitimo.

Bolhe, klopi, gliste in trakulje jeseni in pozimi ne počivajo

Poleti hišnim ljubljencem posvečamo več časa, zato pogosteje opazimo zajedavce in smo bolj pozorni na redno zaščito pred njimi. Jeseni in pozimi pa na to redko pomislimo. Ker pa so pasji in mačji zajedavci lahko nevarni tudi za zdravje ljudi, ne pozabite na redno in celovito zaščito kosmatincev od uhlja do repa tudi v hladnejšem delu leta.

Pozor, klopi na vas prežijo tudi na domačem vrtu!

Sezona piknikov in del na vrtu je že v razmahu. A za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

Nujno se zaščitite!

Klopi, ki na nas predvsem v toplejših mesecih nenehno prežijo med sprehodom, aktivnostmi v naravi ter med delom na vrtu, so izjemno nevarni. Za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

So tudi v vaši postelji 'male pošasti'?

Posteljne stenice so zunanji zajedavci, ki se prehranjujejo s človeško krvjo in se skrivajo v postelji, razpokah in pohištvu. Ker živijo povsod, se lahko pojavijo tudi pri vas doma. Iz nekdanjega ljubljanskega hotela Lipa prihajajo grozljive zgodbe ljudi, ki jih stenice dobesedno žrejo. Več v prispevku ekipe Svet na Kanalu A.

To mora vedeti vsak lastnik psa ...

Tako kot ljudje tudi človekov najboljši prijatelj prej ali slej pride ’v leta’. Dlaka počasi postaja siva, pes morda slabše sliši in vidi, manj je, več spi, ni več tako poskočen kot nekoč, hkrati pa ga začnejo pestiti še najrazličnejše zdravstvene tegobe, povezane s staranjem. A kljub vsemu starejši pes še ni ’za staro šaro’; če ga pravilno negujemo, hranimo in z njim lepo ravnamo v vseh pogledih, lahko tudi v tretjem življenjskem obdobju maksimalno uživa.

Maksimalna zaščita vašega doma

Bližajo se topli dnevi, ko razmišljamo tudi o večjih posegih v svoj dom. Naj gre za gradnjo nove ali pa prenovo stare hiše, je izbira streha za varnost našega doma ključnega pomena. Preden izberete streho, ki bo ščitila vaš dom, se dobro informirajte o kvaliteti le te.

Imate psa ali mačko? Pozor!

Zunanji zajedavci, predvsem bolhe in klopi, so zelo pogosta nadloga naših ljubljenčkov, žal pa se lastniki premalo zavedamo, kako zelo so te majhne živalice nevarne ne samo za zdravje psov in mačk, pač pa tudi za naše zdravje. Povzročajo namreč številne kožne nevšečnosti in prenašajo nevarne bolezni, zato je izrednega pomena, da za naše štirinožne prijatelje izberemo varno in učinkovito zaščito.

Lastniki psov bodite še posebej previdni

Od zgodnje pomladi do pozne jeseni tako na nas kot tudi na naše ljubljenčke prežijo klopi, zunanji zajedavci, ki prenašajo številne nevarne bolezni, za naše štirinožne prijatelje pa so nevarne tudi bolhe, ki povzročajo številne kožne nevšečnosti. Slednje so tudi vmesni gostitelj pasje trakulje, ki je pogosta tako pri psih kot tudi pri mačkah. Spoznajmo male ’sovražnike’!

Kako s psom ravnati v poletni vročini?

Poletje je lahko čudovit čas za nas in za našega psa, predvsem za preživljanje časa na prostem. A visoke temperature so lahko za psa zelo nevarne - celo smrtne. Najpogostejše nevarnosti vročih dni so vročinska kap, dehidracija, driska in opekline. Kako ga pripraviti na "pasjo" vročino?

Pomembno opozorilo vsem lastnikom psov!

Od zgodnje pomladi do pozne jeseni tako na nas kot tudi na naše ljubljenčke prežijo klopi, zunanji zajedavci, ki prenašajo številne nevarne bolezni, za naše štirinožne prijatelje pa so nevarne tudi bolhe, ki povzročajo številne kožne nevšečnosti. Slednje so tudi vmesni gostitelj pasje trakulje, ki je pogosta tako pri psih kot tudi pri mačkah. Spoznajmo male ’sovražnike’!

Niti mačke niso varne pred njimi

Alergija, ki velja za eno najbolj pogostih preobčutljivostnih motenj, je lahko zelo nadležna, povzroča neprijetne težave in lahko močno poslabša kakovost življenja ne samo ljudi, pač pa tudi naših štirinožnih prijateljev. Če imate doma mačko, bodite pozorni na simptome, ki lahko pomenijo alergijo bodisi na hrano, zajedavce ali na snovi iz okolice.

Šokirana nad ulovom!

Brata Igor in Baja Dragojević sta v nedeljo okoli 7. ure zvečer v okolici Žabljak Crnojevića ulovila vampirsko ribo, ki se preživlja s sesanjem življenjskih sokov drugih rib, piše Alo!.

Zaščita pred klopi na vrtu

Sezona piknikov in del na vrtu je že v razmahu. A za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

Američani v strahu! Znanstveniki napovedali grozljiv prizor ...

Tisti, ki živijo med ameriškima zveznima državama Georgia in Connecticut, se pripravljajo na prizor, ki bo nekatere bolj lahkoverne navdal z grozo. Znanstveniki namreč napovedujejo, da bodo v tem delu države nebo prekrili črni oblaki škržatov, ki so se 17 let skrivali v zemlji. Vendar pri tem ne bo šlo za znak prihajajoče apokalipse, ampak le za naravni življenjski cikel teh žuželk.

Moj pes bruha! Kaj naj naredim?

Veterinarji skoraj vsakodnevno dobivajo klice zaskrbljenih lastnikov, ki ne vedo, zakaj njihov kuža bruha in kako ob tem ukrepati. Za nasvete smo vprašali dr.vet.med. Klaudija Kasenburgerja iz Veterinarske bolnice Šentjur.

Tako bo vaša streha zdržala dlje ...

Lesene strašne konstrukcije so v Sloveniji zelo priljubljene, predvsem zaradi številnih prednosti, ki nam jih les nudi. Če želimo, da bi življenjska doba lesa ostala čim daljša, je veliko pozornosti treba nameniti ustrezni kakovosti lesa in njegovi zaščiti – tako pred škodljivci kot pred vremenskimi razmerami. O tej temi smo se pogovarjali s TOP mojstrom Tonijem Žagarjem na sedežu njegovega podjetja Žagar T. v Iški vasi.

Kunci na prostem

Eden najlepših in tudi najbolj naravnih načinov nastanitve hišnih kuncev je na prostem. Lahko izberemo prostor na vrtu in tudi na balkonu, če je ta le dovolj velik in nudi zaščito pred dežjem in soncem. Ne smemo tudi pozabiti, da različni kunci rabijo različne pogoje. Več si preberite v članku strokovnjakov.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854