Dominvrt.si

zalivanje orhidej

Veste, kaj je napadlo vašo orhidejo?

Orhideje so ena izmed najpogostejših izbir za sobne rastline. Morda gre njihovo priljubljenost pripisati zanimivi zgodovini, bogati simbolični vrednosti ali pa preprosto dejstvu, da imajo čudovite cvetove. Za gojenje in vzdrževanje orhidej boste potrebovali nekaj znanja ter dobro mero potrpežljivosti, prav pa vam bo prišel tudi kakšen nasvet, kako ukrepati, če vašo rastlino napade bolezen. Nadaljujte z branjem, če želite izvedeti, kateri so najpogostejši škodljivci in bolezni orhidej ter načine, kako jih preprečiti.

Ta orhideja je najbolj enostavna za gojenje

Eksotične in pogosto drage orhideje lahko za razliko od drugih sobnih rastlin zahtevajo nekoliko več pozornosti, znanja in spretnosti. Toda dobra novica je, da je orhideja rodu phalaenopsis relativno enostavna za gojenje, celo za začetnike, ki v svetu sobnih rastlin šele pridobivajo prve izkušnje.

Kako zalivamo orhideje?

Zalivanje orhidej ni tako zapletena naloga, kot se zdi, a vendar obstajajo določena pravila, ki jih velja upoštevati. Za razliko od drugih sobnih rastlin imajo orhideje nekoliko specifične zahteve glede vlažnosti, ravno nepravilno zalivanje pa je vzrok za največ propadlih rastlin te vrste. Da bi jih ohranili pri življenju, je dovolj že osnovno razumevanje njihovih specifik, predvsem korenin. Več o tem, kako si olajšati zalivanje orhidej, pojasnjuje Tomaž Jevšnik.

Najpogostejše napake pri skrbi za orhideje

Predstavljamo vam nekaj najpogostejših napak pri gojenju orhidej, za katere svetujemo, da se jim izognete, če želite, da bo vaša orhideja kot iz cvetličarne! Preverite, če katero od teh napak delate tudi sami in je morda to razlog, da vaša orhideja ne uspeva tako lepo, kot bi si želeli.

Tako bi morali skrbeti za orhidejo, ko ta cveti

Cvetoča orhideja je vse, kar si ljubitelj te sobne rastline lahko želi. A pot do tja je pogosto težka in naporna, še posebno če je orhideja enkrat že cvetela in jo želite pripraviti do ponovnega cvetenja. A ko vam to uspe, je pomembno, da cvetove in celotno rastlino ustrezno negujete. Ključ do tega, da orhideja ostane živa in razvije lepe, bujne cvetove, ki se obdržijo čim dlje, je zagotoviti najboljše možno rastno okolje in se pri tem držati dosledne rutine.

Poznate božično orhidejo?

Katleja je tipična predstavnica svoje družine, spada namreč med kukavičevke ali orhideje. Enkrat letno tvori lepe in bogate cvetove, ki poleg tega še čudovito dišijo. Časovni okvir cvetenja se sicer razlikuje glede na vrsto, a nekateri hibridi, zlasti tisti, ki so križani z orhidejo Laelia, lahko cvetijo tudi večkrat. Ime katleja ali v originalu 'cattleya' je dobila po Williamu Cattleyju, angleškem vrtnarju iz 19. stoletja, ena izmed njenih vrst pa je poznana pod imenom božična orhideja.

Trik z ledenimi kockami lahko reši vaše rože

Za propad sobnih rastlin je pogosto krivo nepravilno zalivanje. Preveč vode, ki zastaja na dnu lončka hitro povzroči gnitje korenin, zaradi premalo vlage pa se rastlina izsuši, kar je prav tako lahko usodno. Če ste eden tistih, ki jim gojenje sobnih rastlin nikakor ne gre od rok, morda še niste preizkusili zadnjega trika, ki vas lahko reši. Zanj boste potrebovali le nekaj zamrznjenih kock vode.

Zato orhideji odpadejo cvetovi

Orhideje so čudovite sobne rastline, ki prepričajo s svojimi čudovitimi cvetovi. A pripraviti jih do cvetenja je lahko izziv. Za to sta potrebna čas in pozornost, če cvetovi ali popki prehitro odpadejo, pa sledi razočaranje. Preberite, kaj so mogoči razlogi, da se to zgodi.

Je čaj dobro gnojilo za orhideje?

Nega orhidej poleg vode in prave količine svetlobe vključuje tudi redno gnojenje. Z dodajanjem hranilnih snovi vaši sobni rastlini zagotovite to, kar potrebuje za zdravo rast in predvsem za razvoj čudovitih cvetov. Nekateri se zato radi poslužujejo zalivanja orhideje z zelenim ali črnim čajem, ki ga ta naravnost obožuje.

Poznate to orhidejo?

Tako kot mnoge druge vrste orhidej je tudi orhideja, iz katere pridobivamo nenadomestljivo začimbo vanilijo, tropska vrsta, ki za uspevanje potrebuje visoke temperature in vlažnost. V svojem naravnem okolju je epifit, ki živi na gostiteljskem drevesu, ne da bi iz njega črpal hranila, kar je še ena značilnost, po kateri se loči od preostalih sorodnic. Kaj pa, če jo preselimo v naše podnebje, ali bi jo želeli vzgajati kot sobno rastlino? Poglejmo, kako bi se obnesla v tem primeru.

Zato bi morali orhidejo zalivati s kvasovo vodo

Z rednim zalivanjem orhideji zagotovimo hranila, ki jih potrebuje za optimalno rast in živahno cvetenje. Vendar pa samo voda za to čudovito, a zahtevno rastlino pogosto ni dovolj. Da jo ohranimo pri življenju in ji zagotovimo vse potrebne hranilne snovi za tvorjenje pisanih cvetov, strokovnjaki svetujejo zalivanje s kvasovo vodo in deževnico.

Tako je treba skrbeti za orhideje, da bodo uspevale

Orhideja, med drugim rastlina ljubezni in plodnosti, se bohoti v marsikaterem stanovanju. Da bo tudi sicer v zadnjih letih ena bolj priljubljenih sobnih rastlin čim dlje cvetela v vsej svoji lepoti, pa potrebuje posebno skrb.

Kako pravilno skrbeti za orhidejo?

Orhideja, med drugim rastlina ljubezni in plodnosti, se bohoti v marsikaterem stanovanju. Da bo tudi sicer v zadnjih letih ena bolj priljubljenih, čeprav nevsakdanjih sobnih rastlin čim dlje cvetela v vsej svoji lepoti, pa potrebuje posebno skrb.

VIDEO: Oskrba orhidej

Orhideje tudi pri nas postajajo ene od bolj pogostih in priljubljenih sobnih rastlin, četudi je skrb za njih nekoliko večji izziv. Agronom Srečko Blas nam je v video prispevku pokazal, kaj narediti z orhidejami, ko odcvetijo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836