zatiranje škodljivcev

To je pogosta napaka novopečenih lastnikov hišnega ljubljenčka
Posvojitev novega ljubljenčka je ena največjih življenjskih radosti, ki pa lahko prinese tudi določene izzive. Na trnih niste samo vi kot novi lastnik, ampak tudi žival, ki prihaja v povsem novo okolje in se mora sedaj navaditi še na nove ljudi. Nekaj trikov, kako živali olajšati prihod v nov dom, nam je zaupala Pšenica Kovačič, certificirana strokovnjakinja na področju dobrobiti, blagočutja in vedenja mačk.

Vse, kar morate vedeti o gojenju aronije
Gojenje aronije je lahko koristna izkušnja, vendar morate pred sajenjem upoštevati nekaj ključnih stvari od idealne vrste tal in ravni pH do globine sajenja in ukrepov za zatiranje škodljivcev. V nadaljevanju boste našli vse informacije, ki jih potrebujete za uspešen začetek gojenja aronije.

Imate bele mušice na rastlinah? To morate vedeti
Ali ste na svojih rastlinah opazili drobnim belim mušicam podobne žuželke? Morda imate opravka z belimi mušicami ali tako imenovanimi rastlinjakovimi ščitkarji. Ge za precej pogostega in trdovratnega škodljivca vrtnin pa tudi okrasnega cvetja. Tu so nasveti o tem, kako ga prepoznati, nadzorovati in predvsem, kako se jih znebiti!

So vaš vrt napadli bolhači?
Bolhači so precej pogosta vrtna bitja. Najdemo jih na vrtnih gredicah, v kompostnem kupu in celo v cvetličnih loncih in koritih. Gre za majhne, le nekaj milimetrov velike, a zelo uničujoče škodljivce. Na vrtu za seboj pustijo pravo razdejanje, saj v zelene dele vrtajo drobne luknjice, zaradi katerih je uničena praktično cela rastlina.

Recept za domače pršilo, ki odganja ose
Prijetne poletne dneve, ki s seboj prinesejo toplo vreme, lahko hitro pokvarijo nadležne žuželke. Medtem ko uživate na terasi ob kozarcu osvežilne pijače, se namreč k vam kaj hitro lahko prikradejo ose. Poglejmo enega najučinkovitejših načinov, kako jih pregnati.

Tako se boste enkrat za vselej znebili požrešnih gosenic
Gosenice so ene bolj pogostih vrtnih škodljivcev. Čeprav se sčasoma spremenijo v metulje, ki so odlični opraševalci, same gosenice na vrtu lahko povzročijo precej škode. V nadaljevanju razkrivamo načine, kako prepoznati znake napada gosenic ter kako se jih znebiti na čim bolj naraven način.

To posadite zraven krompirja, da se znebite koloradskega hrošča
Izbira pravih spremljevalnih rastlin krompirja je pomembna, saj lahko pomagajo zaščititi pridelek pred običajnimi škodljivci, kot so koloradski in majski hrošči ter listne uši. Nekatera zelišča, zelenjava in cvetoče rastline so lahko tudi dobra alternativa strupenim pesticidom. Spodaj boste našli nekaj najboljših spremljevalnih sosedov krompirja.

Je zalivanje rastlin s kisom varno?
Ko gre za vrtnarjenje ali nego sobnih rastlin, je iskanje naravnih in cenovno dostopnih načinov za odganjanje škodljivcev skoraj nujno. Morda ste že slišali, da v ta namen nekateri uporabljajo kis. Ali pa, da drugi z njim celo gnojijo svoje rastline. Ko boste prebrali naše nasvete, pa boste v bodoče o tem raje dvakrat premislili.

Verjamete, da lahko z mlekom spodbudite rast paradižnika?
Skrb za vrt presega le zalivanje, občasno puljenje plevela in zatiranje škodljivcev. Da bi vaše rastline resnično uspevale in dosegle svoj poln potencial, potrebujejo tudi zdrav odmerek hranil. Medtem ko lahko kemična gnojila zagotovijo hitro rešitev, so naravna gnojila trajnostna in okolju prijazna alternativa, a so pogosto manj učinkovita – a stvar vseeno ni tako enostavna. Katero vrsto torej izbrati in kako gnojiti, preberite v nadaljevanju.

Česen posadite zraven teh rastlin
Sajenje česna je dober način, da preprečite, da bi se na drugih rastlinah na vrtu naselili škodljivci, poleg tega pa lahko pomaga preprečiti razvoj nekaterih bolezni. Kot spremljevalna rastlina je učinkovit tako pri zelenjavi, nekaterih vrstah sadja in celo rožah, vključno z vrtnicami.

Kako se znebiti mušic?
Ujeti v svoje štiri stene, odmaknjeni od narave, hrepenimo po zelenju sobnih rastlin in življenju, ki ga le-te prinašajo s seboj. In že ena lončnica je dovolj, da naš dom postane lepši. Malo manj kot bujno zelenje in cvetoče rastline pa nas razveselijo sobne mušice, ki se občasno naselijo nanje. Kako se znebiti te nadloge, preberite v nadaljevanju.

Načini, kako se znebiti strun na vrtu
Strune so ena izmed največjih nadlog, ki se naseli v zemlji in pošteno prizadene pridelek na vrtu. Tako kot pri mnogih drugih škodljivcih škode ne povzroča odrasla žival, ampak njene ličinke. Iz te ličinke se kasneje razvije hrošč pokalica, ki je ime dobil po značilnem zvoku, ki ga proizvaja in se sliši kot rahel pok.

Zdaj je čas, da posejete rukolo
Rukola z latinskim poimenovanjem 'Eruca vesicaria' je hitro rastoča enoletna listnata zelenjava. Spada v družino križnic – čeprav glede na obliko in okus tega verjetno ne bi pričakovali. A slednje torej pomeni, da je med drugim sorodnica ohrovta, brokolija in cvetače.

Neemovo olje: naravni insekticid, pesticid in fungicid, ki ne škoduje okolju
Izziv vsakega pridelovalca je, kako povečati donos, vendar brez škode za okolje in predvsem brez negativnega vpliva na zdravje ljudi. V sedanji praksi se zatiranje škodljivcev večinoma izvaja z uporabo kemikalij, pogosto v presežku. Posledice, ki se kažejo v onesnaženju, razvoju vedno večje odpornosti škodljivcev in strupov polnemu sadju in zelenjavi, tako marsikoga spodbujajo, da bi se jim odpovedal. In tu se kot dobra rešitev pokaže neemovo olje.

Kako gojimo lečo?
Leča je hranljiva stročnica, ki se jo goji že tisočletja. Zaradi visoke vsebnosti beljakovin, prehranskih vlaknin in drugih koristnih hranilnih snovi je postala stalnica v številnih kuhinjah po vsem svetu. V tem članku bomo raziskali ključne korake uspešnega gojenja leče in ponudili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo pomagali povečati pridelek te stročnice.

Kako se lotiti trajnostnega vrtnarjenja?
Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.

Osnovne vrste žit in nasveti za gojenje
Skupina pravih žit, ki spadajo v družino trav, vključuje pšenico, koruzo, rž, oves, piro, ječmen, riž, kamut in proso. Poleg pravih žit pa med žitarice prištevamo tudi nekatere druge pridelke, ki sicer botanično gledano to niso, a je njihova uporaba v prehrani precej podobna pravim žitom. Poglejmo, katera so prava in neprava žita ter kakšne so njihove zahteve za gojenje.

Grahar je najpogostejši škodljivec na grahu
Se vam zdi, da se z grahom na vašem vrtu dogaja nekaj čudnega? Morda ste opazili žuželke, ki se hranijo s cvetovi ali drobnimi jajčeci na grahovih strokih. Če je tako, je krivec najverjetneje tako imenovani hrošč grahar. Grahar predstavlja veliko grožnjo za pridelavo graha. Kdo sploh je ter kakšno škodo povzroča? Ne veste, kako se ga znebiti? Nadaljujte z branjem, če želite izvedeti.

Kaj lahko storimo, če vrt napade majski hrošč?
Nenavadno topla zima je omogočila prezimovanje številnim talnim škodljivcem, med njimi tudi majskih hroščem, ki povsem sestradani že komaj čakajo, da napadejo krompir in druge sorte zelenjadnic, ki jih sadimo v spomladanskem času. Njihove ličinke ali ogrci, ki se nahajajo v zemlji, povzročajo škodo na koreninah in gomoljih zelenjadnic, med katerimi jim najbolj teknejo korenine zelenih rastlin.

6 bistvenih korakov za dober začetek vašega prvega zelenjavnega vrta
Razmišljate, da bi tudi vi na pomlad začeli vrtnariti oziroma imeli lastno zelenjavo? Uporabite ta vodnik za pomoč pri načrtovanju, pripravi in zasaditvi uspešnega zelenjavnega vrta.

Spoznaj slovensko ekološko kmetijo Pr Šmajd!
Slovenija je dežela gozdov in neokrnjene narave. Njen košček pa boste doživeli tudi na ekološki kmetiji Pr Šmajd, kjer se boste naužili prelepih pogledov na Kamniško-Savinjske Alpe z najvišjim vrhom Grintovcem.

Mačehe niso samo za na grobove
Ker se jesen že počasi preveša v zimo in je dan že precej kratek, temperature pa se ponoči spustijo tudi skoraj do ledišča, je skrajni čas, da poletne cvetlice zamenjamo za nekaj bolj trpežnega. Čudovito cvetje, ki je ime dobilo po številnih zgodbah, v katerih nastopajo sebične mačehe, spada v družino vijolic. V preteklosti se je mačeh na domačem vrtu in okenskih policah marsikdo izogibal, saj naj bi veljale za cvetje, ki je bolj primerno za grobove, a dejstvo je, da so lahko čudovit in nezahteven cvetoči okras na balkonu ali okenski polici.

Prepoznate jih lahko tudi po vonju
Ste dobili nenavadno srbečico, ki ne izgine, ampak traja več dni ali celo tednov? Zaradi praskanja lahko nastanejo tudi zapleti in bakterijske okužbe ran. Ne veste, kaj je vzrok? Kaj pa, če so se v vašo posteljo naselile stenice?

V tem ameriškem mestu živi največ podgan
Nihče se najbrž ne hvali, da je zasedel prvo mesto na lestvici zaradi najvišjega števila tam živečih podgan.