Dominvrt.si

zavod

To je razlog, zakaj moramo biti te dni na cesti še bolj previdni

Te dni se je začela množična selitev ogroženih dvoživk iz njihovih prezimovališč do vodnih poti, kar pomeni, da morajo dvoživke na svoji poti prečkati tudi zelo prometne ceste. Ker ustreznih podhodov zanje ni, premnoge končajo pod kolesi vozil. Edino upanje zanje so tako prostovoljci, ki so se ali se bodo pridružili kateri od organiziranih akcij reševanja dvoživk ali pa so se reševanja lotili samostojno.

Tako se božičnega drevesa znebijo na Finskem

Ko se prazniki iztečejo, je čas, da svoje domove očistimo in odstranimo praznično dekoracijo – vključno z božično smreko. Medtem ko so danes bolj pogosta umetna drevesa, ki jih preprosto zložimo in pospravimo v škatlo, kjer bodo počakala do prihodnjega leta, se morda poraja vprašanje, kaj storiti, če je naš dom med prazniki krasila naravna smreka. Pogledali smo, kako imajo to urejeno v nekaterih evropskih državah in kako je pri nas.

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

Sprevrženo dejanje mačjih lastnikov v Celju

Odločitev za hišnega ljubljenčka je velika odgovornost, ki pa jo marsikdo, kot kaže, še vedno jemlje preveč zlahka. In potem, ko ugotovi, da si mačke ali psa iz kakršnega koli razloga že, ne more privoščiti, ga brezsramno zavrže – kot se je to zgodilo nedavno, ko je bila ob cesti najdena škatla z majhnimi mačjimi mladiči.

Z njo se borimo proti plesni, rji in cvetni gnilobi

Če prisegate na naravna škropila na vašem vrtu, potem je njivska preslica ena od rastlin, ki je zagotovo dobrodošla. Uporablja se jo preventivno proti plesni, rji, cvetni gnilobi in drugim glivičnim boleznim.

Se odločate za odhod v dom za starejše? Kaj storiti s svojo nepremičnino?

Odhod v dom je za mnoge težka, a neizogibna odločitev. To namreč predstavlja selitev in veliko spremembo v življenju v obdobju, ko smo še bolj občutljivi na najmanjše spremembe, kaj šele na spremembo bivanja in dnevnih navad. Starejši ob tem za seboj pusti spomine, polno hišo ali stanovanje stvari, na katere je čustveno navezan, in se preseli v sobo v domu. Pogosto pa mora razmisliti tudi o tem, kaj bo storil s svojo nepremičnino med bivanjem v domu.

15 kraškopoljskih prašičev na posebni misiji

Slovenski državni gozdovi imajo prav posebne pomočnike. Za pomoč pri pripravi tal za naravno pogozdovanje so namreč prvič "najeli" kraškopoljske prašiče. Gre za pilotni projekt, in če bo uspešen, bi lahko postal primer dobre prakse.

Delovna akcija: na stara leta je ostal popolnoma sam

Gospod Vraznik je 75-letni upokojenec, ki je na stara leta popolnoma sam. Skrbel je za svojo mater, ki je imela hudo demenco in sladkorno bolezen tipa 1, edina njegova družba pa je bila 18-letna psička, ki je na njegovo veliko žalost ni več.

Psi lahko poginejo, nevarne so tudi za ljudi

Iz Primorske prihajajo opozorila, da so že opazili zapredke gosenic, ki so nevarne za pse in ljudi. Gre za vrsto metulja, katerega gosenice se premikajo v značilnih vlakih, njihove dlačice pa so zelo

Gorenjski gozdovi bogatejši za tri rise

Potem ko so v okviru projekta Life Lynx na Jelovici v naravo spustili risa Zoisa in Aido, so se jima na Gorenjskem pridružili še Tris, Julija in Lenka. "Gre za pomemben dogodek za slovensko okolje in naravo, še posebej pa za slovenskega risa," je dejal minister za okolje in prostor.

Sečna sezona v gozdu še traja – naj bo delo varno in učinkovito!

Delo v gozdu še vedno velja za eno najzahtevnejših in najnevarnejših, zato je zelo pomembna primerna oprema za delo v gozdu in seveda znanje ter izkušnje. K večji varnosti pri delu v gozdu znatno prispevajo sodobni gozdarski stroji (strojna sečnja, sodobne gozdarske žičnice s procesorsko glavo ipd.). V Sloveniji deluje že kar nekaj izvajalskih podjetij in samostojnih podjetnikov, ki so opremljeni z najsodobnejšimi stroji za varno delo v gozdu.

Država začela zbirati prijave škode po nedavnem potresu

Uprava za zaščito in reševanje je regijske izpostave na območjih, ki so v decembrskem potresu s središčem na Hrvaškem utrpela materialno škodo, konec prejšnjega tedna pozvala, naj začnejo ocenjevati posledice, ki so nastale zaradi tresenja tal.

Izbrani najbolj skrbni lastniki gozda za leto 2020

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je tudi v letu 2020 izbral najbolj skrbne lastnike gozdov. Prejemnike priznanj za skrbno delo z gozdom, po enega iz vsake od štirinajstih območnih enot ZGS, izpostavljamo zaradi njihovega zglednega gospodarjenja z gozdom, tesne življenjske povezanosti z gozdom, strokovne izvedbe del v gozdu, spoštovanja večnamenske vloge gozdov, prizadevanja za varno delo v gozdu, skrbi za ustrezno varovalno opremo in za stalno lastno usposabljanje na področju gozdarstva.

Reza: Slabih dni ni, tako kot ni slabega vremena

POP TV v prihodnjem mesecu slavi 25. obletnico začetka delovanja. V teh letih je omenjena TV-postaja nanizala številne priljubljene serije in šove, ki jih radi spremljamo vsi, 25-letnico pa slavi tudi informativna oddaja 24 ur. Še v devetdesetih letih je bila del te oddaje tudi Alenka Resinovič - Reza, ki je skrbela, da na deževni dan nismo nikoli pozabili dežnika. Z njo smo tik pred obletnico obujali spomine, kot pravi zase sama, pa slabih dni ni, tako kot ni slabega vremena.

Z bančnimi storitvami lahko ohranjamo gozd in okolje

Z digitalizacijo bančnih storitev in donacijo 10.000 evrov Gorenjska banka aktivno pristopa k varovanju slovenskih gozdov in okolja.

Mednarodni teden gozdov

Včeraj se je začel Teden gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije poudarja nujnost spoštovanja Gozdnega bontona. Ta obiskovalcem gozdov posebej izpostavlja, da smo v gozdu gostje tako gozda kot tudi njegovega lastnika.

Še vedno se lahko prijavite za delo in pomagate

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je k prijavi k pomoči kmetom in kmetijskim gospodarstvom pri sezonskih opravilih prejelo že več kot 450 prijav. Med njimi so študentje, delavci na čakanju, brezposelni, upokojenci, družine, samozaposleni ter zaposleni, ki bi želeli pomagati. Od petka 10. marca do danes je interes za delo pokazalo skoraj 450 ljudi, Med iskalci poleg hmeljarjev iz Savinjske doline prevladujejo tudi pridelovalci jagodičja iz Posavja, vrtnarji in pridelovalci zelenjave z različnih območij.

Javno naznanilo o nujnosti izvedbe sanitarne sečnje in preventivnih varstvenih del v gozdovih

Zavod za gozdove Slovenije je na podlagi 3. odstavka 8. člena Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) (ZZUSUDJZ) (Uradni list RS, št. 36/2020) oznanil, da roki za izvedbo del po odločbah o izvedbi sanitarne sečnje in preventivnih varstvenih del v gozdovih, ki so bile izdane pred uveljavitvijo tega zakona, tečejo neprekinjeno naprej.

So v predlog zakona zajeti tudi kmetje?

Vlada RS je včeraj sprejela Predlog zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 za državljane in gospodarstvo, t.i. zakonski protiKoronapaket. Glavni cilj predloga zakona je omiliti posledice virusa COVID-19 za državljane ter gospodarstvo z ukrepi na različnih področjih. S področja kmetijstva, živilske industrije, ribištva in gozdarstva zakon prinaša obsežne spremembe in olajšave za celotni sektor.

Najhujši scenarij. Lahko Slovenija ostane brez hrane?

Vprašanje, ki si ga mnogo ljudi zastavlja v zadnjih dneh. V kolikšni meri je Slovenija pravzaprav samooskrbna, pri kateri vrsti živil je stopnja samooskrbe najvišja in kje je najnižja? Seveda je vprašanje, ki se poraja marsikomu v zadnjih dneh tudi, kaj bo, če pride do najhujšega možnega scenarija? Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mirijo, da do tega ne more priti. Posebej za naš portal so odgovorili na najbolj pereča vprašanja.

Informacije za uporabnike storitev Zavoda za gozdove Slovenije

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je v sporočilu za javnost zapisal, da v času epidemije koronavirusa zavod posluje v skladu z usmeritvami vlade Republike Slovenije in celotne medicinske stroke. Kaj to pomeni za uporabnike?

AGRA, mednarodni kmetijsko-živilski sejem nove generacije

AGRA 2019 bo v Gornji Radgoni od 24. do 29. avgusta največji državni in eden najpomembnejših kmetijsko-živilskih sejmov Evropske unije in držav v njenem preddverju. Poudarki bodo na mladih pridelovalcih, na digitalizaciji, prikazano bo tudi delo z roboti in droni. Kot veleva tradicija, bo na Agri družabno, veselo, prijateljsko, okusno, zabavno in koristno. Za vsakogar, ki prisega na okusno in zdravo hrano, pridelano s spoštovanjem do človeka, živali in okolja.

Na Koroškem so razglasili nevarnost gradacije smrekovega lubadarja

Zavod za gozdove Slovenija (v nadaljevanju ZGS) je pred dnevi razglasil veliko nevarnost gradacije smrekovega lubadarja na Koroškem. S pozivom želijo spodbuditi lastnike gozdov k hitremu poseku prizadetega drevja. Na Koroškem namreč po trenutnih podatkih lubadar povzroča največ težav na območju občine Dravograd.

Slovenski risi dobili pomoč

Po 46 letih je v slovenski gozd znova vstopil ris iz tujine. Iz prilagoditvene obore v Loškem Potoku so namreč danes v naravo spustili risa z imenom Goru, prvega od 10 risov, ki bodo pomagali obnoviti populacijo slovenskih risov. Ta živalska vrsta je pri nas ne le ogrožena, temveč že na robu izumrtja zaradi parjenja v sorodstvu.

Nevaren plin, ki ga imamo doma!

Kar vsak deseti rak na pljučih je posledica radona oziroma njegovih razpadnih produktov, ocenjujejo strokovnjaki. Tega sicer naravnega, a radioaktivnega plina brez barve in vonja je na številnih območjih v Sloveniji preveč. Tudi pri vas?

Veliko uharico na Koroškem pokončala na okruten način

Dva lovca Lovske družine Mislinja sta dan pred božičem z zračno puško najprej ustrelila zavarovano veliko uharico, nato pa sta jo pokončala še s palico, so sporočili iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.

Z 'atomskim udarom' preverjal reakcijo slepega Martina

Na Facebooku je zaokrožil zapis slepega moškega iz Domžal, Martina Močnika. Neznani moškije namreč pred njega in njegovo psičko spremljevalko odvrgel petardo. Razlog, zakaj je to storil, je vse pustil odprtih ust.

Prenosna klima: Vse, česar morda niste vedeli

Se odločate za klimatsko napravo, a z nakupom odlašate, ker se enostavno ne morete odločiti, kam bi jo namestili? Težavo lahko rešite z nakupom prenosne klimatske naprave.

Katera pa vi kupujete?

Društvo za zaščito živali Ljubljana in zavod Danes je nov dan, ki vodita kampanjo Imaš jajca za odpravo jajc iz baterijske reje s polic največjih trgovcev v Sloveniji, z zadovoljstvom ugotavljata, da se vse več trgovcev zavezuje k temu ukrepu. 

Ljubljanski projekt za koristno rabo tujerodnih rastlin

Mestna občina Ljubljana bo s projektom Applause (Alien Plant Species) naslovila nerešena vprašanja glede ravnanja z invazivnimi tujerodnimi rastlinami v smislu pristopa ničelnih odpadkov in krožnega gospodarstva. Gre za enega od 16 izbranih projektov, ki jih bo v okviru pobude Urban Innovative Actions (UIA) sofinancirala EU.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860