Dominvrt.si

zavod za gozdove

Tako se božičnega drevesa znebijo na Finskem

Ko se prazniki iztečejo, je čas, da svoje domove očistimo in odstranimo praznično dekoracijo – vključno z božično smreko. Medtem ko so danes bolj pogosta umetna drevesa, ki jih preprosto zložimo in pospravimo v škatlo, kjer bodo počakala do prihodnjega leta, se morda poraja vprašanje, kaj storiti, če je naš dom med prazniki krasila naravna smreka. Pogledali smo, kako imajo to urejeno v nekaterih evropskih državah in kako je pri nas.

15 kraškopoljskih prašičev na posebni misiji

Slovenski državni gozdovi imajo prav posebne pomočnike. Za pomoč pri pripravi tal za naravno pogozdovanje so namreč prvič "najeli" kraškopoljske prašiče. Gre za pilotni projekt, in če bo uspešen, bi lahko postal primer dobre prakse.

Psi lahko poginejo, nevarne so tudi za ljudi

Iz Primorske prihajajo opozorila, da so že opazili zapredke gosenic, ki so nevarne za pse in ljudi. Gre za vrsto metulja, katerega gosenice se premikajo v značilnih vlakih, njihove dlačice pa so zelo

Gorenjski gozdovi bogatejši za tri rise

Potem ko so v okviru projekta Life Lynx na Jelovici v naravo spustili risa Zoisa in Aido, so se jima na Gorenjskem pridružili še Tris, Julija in Lenka. "Gre za pomemben dogodek za slovensko okolje in naravo, še posebej pa za slovenskega risa," je dejal minister za okolje in prostor.

Sečna sezona v gozdu še traja – naj bo delo varno in učinkovito!

Delo v gozdu še vedno velja za eno najzahtevnejših in najnevarnejših, zato je zelo pomembna primerna oprema za delo v gozdu in seveda znanje ter izkušnje. K večji varnosti pri delu v gozdu znatno prispevajo sodobni gozdarski stroji (strojna sečnja, sodobne gozdarske žičnice s procesorsko glavo ipd.). V Sloveniji deluje že kar nekaj izvajalskih podjetij in samostojnih podjetnikov, ki so opremljeni z najsodobnejšimi stroji za varno delo v gozdu.

Izbrani najbolj skrbni lastniki gozda za leto 2020

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je tudi v letu 2020 izbral najbolj skrbne lastnike gozdov. Prejemnike priznanj za skrbno delo z gozdom, po enega iz vsake od štirinajstih območnih enot ZGS, izpostavljamo zaradi njihovega zglednega gospodarjenja z gozdom, tesne življenjske povezanosti z gozdom, strokovne izvedbe del v gozdu, spoštovanja večnamenske vloge gozdov, prizadevanja za varno delo v gozdu, skrbi za ustrezno varovalno opremo in za stalno lastno usposabljanje na področju gozdarstva.

Z bančnimi storitvami lahko ohranjamo gozd in okolje

Z digitalizacijo bančnih storitev in donacijo 10.000 evrov Gorenjska banka aktivno pristopa k varovanju slovenskih gozdov in okolja.

Mednarodni teden gozdov

Včeraj se je začel Teden gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije poudarja nujnost spoštovanja Gozdnega bontona. Ta obiskovalcem gozdov posebej izpostavlja, da smo v gozdu gostje tako gozda kot tudi njegovega lastnika.

Javno naznanilo o nujnosti izvedbe sanitarne sečnje in preventivnih varstvenih del v gozdovih

Zavod za gozdove Slovenije je na podlagi 3. odstavka 8. člena Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) (ZZUSUDJZ) (Uradni list RS, št. 36/2020) oznanil, da roki za izvedbo del po odločbah o izvedbi sanitarne sečnje in preventivnih varstvenih del v gozdovih, ki so bile izdane pred uveljavitvijo tega zakona, tečejo neprekinjeno naprej.

So v predlog zakona zajeti tudi kmetje?

Vlada RS je včeraj sprejela Predlog zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 za državljane in gospodarstvo, t.i. zakonski protiKoronapaket. Glavni cilj predloga zakona je omiliti posledice virusa COVID-19 za državljane ter gospodarstvo z ukrepi na različnih področjih. S področja kmetijstva, živilske industrije, ribištva in gozdarstva zakon prinaša obsežne spremembe in olajšave za celotni sektor.

Informacije za uporabnike storitev Zavoda za gozdove Slovenije

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je v sporočilu za javnost zapisal, da v času epidemije koronavirusa zavod posluje v skladu z usmeritvami vlade Republike Slovenije in celotne medicinske stroke. Kaj to pomeni za uporabnike?

AGRA, mednarodni kmetijsko-živilski sejem nove generacije

AGRA 2019 bo v Gornji Radgoni od 24. do 29. avgusta največji državni in eden najpomembnejših kmetijsko-živilskih sejmov Evropske unije in držav v njenem preddverju. Poudarki bodo na mladih pridelovalcih, na digitalizaciji, prikazano bo tudi delo z roboti in droni. Kot veleva tradicija, bo na Agri družabno, veselo, prijateljsko, okusno, zabavno in koristno. Za vsakogar, ki prisega na okusno in zdravo hrano, pridelano s spoštovanjem do človeka, živali in okolja.

Na Koroškem so razglasili nevarnost gradacije smrekovega lubadarja

Zavod za gozdove Slovenija (v nadaljevanju ZGS) je pred dnevi razglasil veliko nevarnost gradacije smrekovega lubadarja na Koroškem. S pozivom želijo spodbuditi lastnike gozdov k hitremu poseku prizadetega drevja. Na Koroškem namreč po trenutnih podatkih lubadar povzroča največ težav na območju občine Dravograd.

Slovenski risi dobili pomoč

Po 46 letih je v slovenski gozd znova vstopil ris iz tujine. Iz prilagoditvene obore v Loškem Potoku so namreč danes v naravo spustili risa z imenom Goru, prvega od 10 risov, ki bodo pomagali obnoviti populacijo slovenskih risov. Ta živalska vrsta je pri nas ne le ogrožena, temveč že na robu izumrtja zaradi parjenja v sorodstvu.

Veliko uharico na Koroškem pokončala na okruten način

Dva lovca Lovske družine Mislinja sta dan pred božičem z zračno puško najprej ustrelila zavarovano veliko uharico, nato pa sta jo pokončala še s palico, so sporočili iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.

Začenja se slovenski teden gozdov

Slovenski teden gozdov že več kot 40 let obeležujemo zadnji teden v maju. Letošnji, ki se bo odvil med 22. in 28. majem, bo potekal na temo Znanje za gozd. Po državi se bodo odvili številni dogodki, osrednje prireditve pa bodo posvečene 70. obletnici ustanovitve Gozdarskega inštituta Slovenije. Uradna slovesnost bo v četrtek.

Tako so označena letošnja praznična drevesca

Zavod za gozdove Slovenije za označitev gozdnih drevesc, namenjenih za okras v prazničnih dnevih, lastnikom gozdov in nasadov letošnji december izdaja nalepke rumene barve z letnico 2016. Ob tem opozarja na pomen pravilnega ravnanja z gozdovi, na nujnost varovanja narave pa so spomnili tudi s skupnim krašenjem drevesc v središču Ljubljane.

Stanje je zaskrbljujoče

Zaradi napada podlubnika so na nekaterih območjih Zgornje Gorenjske nastale velike prazne površine. Te bo potrebno pogozditi, saj obstaja velika nevarnost erozije, predvsem na Dovjem. Vendar lastniki gozdov tega sami ne bodo zmogli. Gozdarji in župani predlagajo uvrstitev napada gozdnih škodljivcev med naravne nesreče.

Nad podlubnike tudi z brezpilotniki

Zavod za gozdove preizkuša sistem ocenjevanja razširjenosti podlubnika v slovenskih gozdovih s pomočjo brezpilotnih letal, pri čemer mu je z brezpilotniki na pomoč priskočilo Ministrstvo za obrambo. Z letali bodo poskušali okužena območja odkriti iz zraka, s čimer bi v primerjavi z identifikacijo s tal prihranili veliko časa.

Obiskovalci Rožnika, previdno!

Obiskovalci ljubljanskega Rožnika bodo morali biti v prihodnjih dneh previdni. V gozdu na območju Ceste na Rožnik in poti na Drenikov vrh se bo namreč predvidoma do nedelje izvajala sečnja drevja. Ljubljanski zavod za gozdove obiskovalcem Rožnika svetuje, da upoštevajo navodila izvajalcev sečnje, pse pa imajo na vrvici.

Končno bomo izvedeli, koliko jih je

V Sloveniji in na Hrvaškem v okviru projekta Life dinalp bear poteka akcija ocenjevanja številčnosti medvedov s pomočjo genetike. Več kot 2000 sodelujočih, večinoma lovcev in gozdarjev, bo tako predvidoma do decembra pomagalo zbirati vzorce medvedov, to pa naj bi dalo podatek o številčnosti medvedje populacije na tem prostoru.

Ste veliko v naravi? Pozor!

Zavod za varstvo narave se obrača na ljudi s pozivom, naj jim sporočilo, če v naravi naletijo na primerke redkih in ogroženih hroščev. Zanimajo jih štiri vrste - rogač in alpski, bukov ter hrastov kozliček, ljubitelji narave pa lahko svoja opažanja sporočijo prek spletnega portala www.sporocivrsto.si.

Združimo moči in pomagajmo obnoviti gozdove

Taborniki so s strokovno pomočjo Zavoda za gozdove Slovenije posadili prvih 500 sadik zbranih v akciji Obnovimo slovenske gozdove. V vasi Grčarevec pri Logatcu so obnovili približno 1 hektar hribovitega predela, na katerem je žledolom drevesa popolnoma uničil. Vseslovenska akcija sajenja sadik se bo zgodila 15. novembra, že danes pa vabimo vse, da se pridružite in se na spletni strani www.obnovimo-gozdove.si prijavite na lokacijo v vaši bližini.

Preudaren kmet ima dobro žago

Poleg lepe kmetije je zmagovalec šova Kmetija išče lastnika, Matej Drečnik, prejel tudi gozdne površine. Da pa gozdar lahko skrbi za svoj gozd, vsekakor potrebuje tudi dobro in zanesljivo motorno žago.

Kakšna je kazen za krajo smreke?

Marijana Tavčar z Zavoda za gozdove Slovenije nam je svetovala, kako si zagotoviti okrasno drevesce tako, da bomo pri tem čim manj škodovali našim gozdovom in obenem upoštevali Zakon o gozdovih.

Brezplačne smrečice v centru Ljubljane!

Že imate drevesce, ki ga boste okrasili za praznike? Če ne, si ga lahko danes med 13. in 14. uro brezplačno priskrbite v središču Ljubljane.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860