zbiralniki

Tega nikar ne počnite na vrtu
Najhitrejši in morda tudi najlažji način zalivanja vrta je s cevjo in vodo iz pipe. Vendar pa je tak način neekološki in za določene rastline tudi poguben, zato tega nikar ne prakticirajte. Odkrijte raje ekološke načine zbiranja deževnice, pametne rešitve za sušne razmere in načine, kako si lahko sami pomagate pri izdelavi sistema za učinkovito varčevanje z vodo.

Bi živeli v hiški z le nekaj kvadratnimi metri površine?
Ste kdaj pomislili, kako malo prostora potrebujete za udobno življenje? Mikrodomovi so majhna, kompaktna bivališča, ki običajno merijo od 15 do 50 kvadratnih metrov in temeljijo na učinkoviti rabi prostora. Na trgu predstavljajo cenovno dostopno, trajnostno in prilagodljivo alternativo tradicionalnim hišam. Mikrodomovi so lahko premični ali fiksni, pri čemer izzivajo klasične predstave o bivanju ter dokazujejo, da je manj včasih lahko več.

Toliko vode lahko prihranite z vgradnjo zbiralnika deževnice
Voda je dolgo časa veljala za nekaj samoumevnega. Glede na lego in naravo naše dežele pomanjkanje vode ni bilo ravno nekaj, kar bi poznali. Da je ta pritekla iz pipe v steni, pa je bil za velik del Slovenije kar standard. Tudi kvaliteta vode je bila večinoma zelo dobra. Se je pa z razvojem povečala potreba po vodi in hkrati kvaliteta zmanjšala.

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja
Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

Kakšne so prednosti deževnice?
V Sloveniji v povprečju porabimo 150 litrov vode na dan, kar je pod evropskim povprečjem. Za pitje in kuhanje porabimo približno 3 litre, preostalo za osebno higieno - izplakovanje stranišča, pranje ter pomivanje, del pa za zalivanje. Če živimo v hiši, lahko za večino teh potreb uporabimo deževnico in tako znižamo porabo vode za kar 50 %, s čimer poskrbimo tako za okolje kot svojo denarnico.

To so naravne spužve, ki v sušnih obdobjih sproščajo shranjeno vodo
V Sloveniji mokrišča prekrivajo manj kot pet odstotkov površine ozemlja. Med njimi pa so tri območja Nature 2000, ki so uvrščena tudi na Ramsarski seznam mednarodno pomembnih mokrišč: Sečoveljske soline, Škocjanske jame ter Cerkniško jezero s Križno jamo in udorno dolino Rakov Škocjan.

Smeti ne sodijo v gozd!
Kljub temu, da so občine poskrbele, da je dovolj eko otokov, košev za smeti, poskrbljeno je tudi za kosovne in nevarne odpadke, se še vedno najdejo posamezniki, ki smeti odlagajo na nedovoljenih mestih, kot je na primer gozd.

Nujno očistite žlebove!
Čiščenje žlebov je eno izmed obveznih jesenskih opravil. Od vas terja sicer nekaj truda, a neredno čiščenje vas lahko privede do veliko večjih težav, kot je ta, da se morate povzpeti na lestev.

Zakaj ne bi izkoristili sončne energije in privarčevali?!
Zbiralniki sončne energije (ali sončni kolektorji) so najbolj poznan, preprost in učinkovit način izrabe sončne energije. Z njimi lahko v dnevih, obsijanih s soncem, zadostimo vsem potrebam po topli sanitarni vodi v gospodinjstvu. Ko je sončnih žarkov manj, zagotavljajo od 70 do 75 odstotkov potreb po topli vodi, spomladi in jeseni pa so dobrodošla podpora ogrevanju prostorov, pojasnjujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Začnite zbirati deževnico
Razmislek o tem, kako privarčevati kar največ pitne vode, je v današnjih časih še kako nujen. In zbiranje deževnice je gotovo eden izmed načinov varčevanja z vodo, ki se ga lahko posluži prav vsakdo! Poglejte in preberite, za kaj vse lahko uporabimo deževnico.

Čas za nakup vaše biološke čistilne naprave je danes!
H2E mala biološka čistilna naprava (MKČN) je narejena v Sloveniji, samooskrbna, in za delovanje ne potrebuje električne energije, zato tudi letni vzdrževalni servisi niso potrebni.

VIDEO: Zbirajmo deževnico!
Razmislek o tem, kako privarčevati kar največ pitne vode, je v današnjih časih še kako nujen. In zbiranje deževnice je gotovo eden izmed načinov varčevanja z vodo, ki se ga lahko posluži prav vsakdo! Poglejte in preberite, za kaj vse lahko uporabimo deževnico.

Slovenski vrtci kot zgled
Morda niste nikoli pomislili, toda slovenski vrtci so po zaslugi arhitektov Jureta in Andreja Kotnika vse bolj prepoznavni tudi v tujini. Njuni inovativni vrtci, ki so zrasli na slovenskih tleh, so prava osvežitev na področju arhitekture za najmlajše. Več v intervjuju z Juretom Kotnikom.