zdravilen

Vse, kar morate vedeti, preden se lotite nabiranja regrata
Marsikdo ob omembi regrata najprej pomisli na nadležne rumene cvetove, ki kazijo podobo čudovitega travnika. Toda kljub vsemu njegove zelene liste spomladi z veseljem nabiramo in iz njih pripravljamo okusno solato. A regrat v resnici raste vse leto, užitni pa niso samo listi, ampak tudi cvetovi in celo korenine.

Mnogi mislijo, da je plevel, a v resnici je še kako zdravilen
Koliko med vami vas je slabe volje, ko na lično urejenih gredicah zagledate plevel? Med njimi je tudi tolščak, toda četudi je plevel, je ta rastlina zelo okusna ter celo zdravilna. Mogoče mu zato na svojem vrtu namenite svoj košček zemlje.

Zdravilna cvetlica, ki pomaga pri vrsti zimskih bolezni
Kamilica je edinstveno evropsko zelišče, ki jo odlikuje lep in zdravilen cvet. Uporablja se kot sestavina zeliščnih zdravil, pijač in izdelkov za nego kože. Poznamo dve vrsti navadne kamilice - nemško in rimsko. Obe vrsti pa se ponašata z dišečimi cvetovi, podobnimi marjetici, z belimi cvetnimi listi, ki obkrožajo rumeno sredino.

Zelišče, ki ne sme manjkati na nobenem vrtu
Meta je zelo trpežna trajnica, ki jo je enostavno prepoznati ne samo zaradi njenega svežega, rahlo ostrega vonja, temveč tudi po specifični obliki listov in stebel. Vsi predstavniki rodu 'mint' imajo namreč nekoliko zaobljena stebla in zelo značilno razporeditev listov. Dolga stebla, ki rastejo v višino in se hitro razraščajo, rastlini omogočajo precej agresivno širjenje. Poleti meta razvije majhne bele ali vijolične cvetove, ki privabljajo čebele, metulje in številne druge opraševalce.

Kako pravilno sušiti zelišča?
Okusen in zdravilen čaj, dišeča kopel ali okusno kosilo z zelišči in dišavnicami se začnejo s pravočasnim nabiranjem in sušenjem. Popke smo nabrali že spomladi, cvetove in listje nabiramo poleti, jeseni pa bomo nabrali največ zdravilnih korenin. In kako se vsega tega pravilno lotimo?

Čemaž ima malo morje zdravilnih učinkov
Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!

Cimet: kako ga uporabiti in za kaj je koristen?
Vonj po cimetu je tisti, ki ga v decembru ne sme manjkati. Kako vse ga lahko uporabite in za kaj vse je koristen?

Vsi koristni učinki divjega kostanja
Kostanj velja za enega najbolj priljubljenih jesenskih darov narave. A če se boste sprehajali po gozdu, poleg pravega naberite tudi divji kostanj. Sicer ni primeren za uživanje, a je vsestransko uporaben in izjemno zdravilen. V nadaljevanju vam ponujamo nekaj receptov za domače pripravke iz divjega kostanja.

Vse kar morate vedeti o česnu
Česen je izjemno priljubljen v kulinariki, hkrati pa je izjemno zdravilen. Ravno v drugi polovici oktobra je čas za setev ozimnih vrst česna, zato le zavihajte rokave in poskrbite za zdravo in okusno zalogo. V kolikor ste skladiščili pomladanske sorte česna, pa boste imeli zalogo vse do spomladi.

Okusna in odlična za zdravje. Posadite jo!
Zakaj bi v okusnih figah uživali le na dopustu v kakšnem obmorskem letovišču, če jo lahko posadite kar na domačem vrtu? Res da je pametno počakati do zgodnje pomladi, da začnete z gojenjem, a vam kljub temu ponujamo nekaj nasvetov, da bo bo kar najbolje uspevala.

Čeprav ni tako znan, je izjemno okusen in vsestransko uporaben
Čeprav ni ravno med najbolj poznanimi, je koromač izjemno okusen, zdravilen in vsestranski za uporabo. A ker se velikokrat pojavijo nejasnosti glede različic rastlin in poimenovanja le-teh, vam jih bomo v nadaljevanju razjasnili.

Bezeg ima številne pozitivne lastnosti
Že v antiki so v zdravstvene in lepotne namene uporabljali zdravilne cvetove bezga, za zdravljenje opeklin in beljenje polti so jih uporabljali Egipčani. V zadnjih letih je bezeg znova priljubljen in pravijo mu kar lekarna za preproste ljudi. V tednih, ki so pred nami, se torej le odpravite v naravo in naberite bezgove cvetove, liste ali lubje, lahko pa grm posadite kar doma na vrtu.

Čemaž znižuje holesterol in blagodejno vpliva na celo telo
Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!

Začinite si veseli december
Omamni vonj cimeta nas spomni na okusne piškote, peciva in druge sladice, na zimski čaj in seveda kuhano vino. Lahko bi rekli, da cel december diši po cimetu. Cimetove palčke so tudi čudovit dodatek k božičnim dekoracijam, za piko na i pa z njimi lahko tudi odišavimo dom. Naj bodo tudi vaši prazniki začinjeni s cimetom, saj je konec koncev tudi izjemno zdravilen.

Zdravilni učinki hišnih ljubljenčkov
Številne znanstvene študije so dokazale, da imajo hišni ljubljenčki številne koristi za psihofizično in fizično zdravje človeka.

Rastline, najboljše pri zdravljenju manjših okužb
Zelišča so odlični antibiotiki, sredstva za razkuževanje, celjenje, blažitev bolečin … Preverite, katera zelišča in rastline, ki rastejo na našem vrtu, so najboljše pri nudenju prve pomoči in lajšanju težav.

Rastlina, ki ji pravimo ljudsko zdravilo
Če imate družbena omrežja, ste zagotovo zasledili naval fotografij različnih uporabnikov, ki so že pridno nabrali rastlino, ki jo skoraj vsi tako zelo obožujemo. Zdaj je pravzaprav idealen čas, da se odpravite na travnik (po priporočilih glede na trenutne razmere seveda sami!) in naberete regrat.

Biti mora v vsakem domu!
Žajbelj je majhen pol grmiček z olesenelimi stebli, sivkastimi listi in modrikasto škrlatnimi cvetovi. V preteklosti je žajbelj veljal za rastlino, ki lahko človeku povrne 'nesmrtnost'. Danes morda v bajke ne verjamemo več tako pogosto, zavedamo pa se številnih dobrobitnih lastnosti žajblja. Poznate vse?

5 rastlin, ki vam bodo pomagale prebroditi zimo
Sobne rastline so krasne, če želimo domu vliti nekaj duše, življenja. Številne pozitivno vplivajo na naše počutje, saj filtrirajo toksine iz zraka, odišavijo dom in z barvami poživijo prostore.

Nepogrešljiv pri prehladu, a pozor, če boste pretiravali!
Odličen je za blaženje težav z dihali, a če prekoračimo priporočen dnevni vnos, si lahko nakopljemo marsikatero težavo.

Iz svojih zelišč ustvarite edinstvene tinkture
Za vsako bolezen rož'ca raste, pravi stara ljudska modrost. Zdravilne rastline lahko uporabljate na različne načine, ena od pripravkov je tudi tinktura. Ker vsebuje alkohol, boste lahko z njo dobesedno nazdravili, pa četudi samo po kapljicah.

Resnica o kamilici
Na prvi pogled je ta rastlina, ki zraste do okoli 60 cm visoko, videti kot nekakšna velikanska marjetica. Ta aromatična rastlina pa ni samo lepa – je več kot uporabna v zdravilstvu.

Mlada čebula: to morate vedeti!
V 4. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nas Tina in Metka med drugim poučili o vzgoji in uporabi mlade čebule. Nekaj trikov vam razkrivamo v nadaljevanju ...

Je zdravilna, osvežilna, zmanjšuje stres ...
Meta je izjemno zdravilna in osvežilna, zato jo je priporočljivo imeti na domačem vrtu ali balkonu. Ni zahtevna za vzgojo, bo pa popestrila marsikatero jed in tudi napitek.

Pomagajo pri številnih zdravstvenih težavah
Ženske lahko z različnimi zelišči izboljšajo svoje počutje, omilijo marsikatero bolečino in pozdravijo vnetje. To je tudi zapisala Marija Treben, ki je z domačimi zdravili zdravila ljudi po vsem svetu. Zato pojdite v naravo in premagajte težave!

Preprosto izdelajte eno najbolj priljubljenih domačih zdravil
V 11. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta se Metka in Tina odpravili na sprehod v naravo, kjer sta nabrali smrekove vršičke, doma pa iz njih naredili izjemno priljubljen in zdravilen sirup, ki je odlična prva pomoč pri kašlju.

Zato si ga morate privoščiti tudi po velikonočnih praznikih ...
Hren, ta na prvi pogled neugleden koren, na obloženi mizi preredko uživa dostojno mesto. Predvsem v velikonočnem času predstavlja nepogrešljivo prilogo mesnim jedem in narezkom, zaradi svoje naravne zdravilnosti pa vam priporočamo, da si z njim postrežete tudi v neprazničnih mesecih.

Da bo vaš balkon naravnost čudovit ...
Spomladi je čas za urejanje teras in balkonov in roko na srce, naj imamo še tako lično urejen balkon, ne bo videti popolno, če ga ne bomo 'opremili' z rastlinami. Med najbolj priljubljene balkonske rastline sodijo pelargonije, zato sta jim dobršen del 9. oddaje 4. sezone Vrtičkanje namenili tudi Tina in Metka.

Njegove učinke so poznali že Egipčani!
Vrtni ognjič je svoje ime dobil po svojih živahnih rumenih cvetovih, ki na vrt prinašajo sončnost in optimizem od zgodnjega poletja pa vse do sredine jeseni, za piko na i pa je še izjemno zdravilen.

Je prava zakladnica zdravja
Boreč je na vsakem vrtu več kot dobrodošel. Njegovi cvetovi so namreč prava paša za oči, sicer pa je dober sosed številnim drugim rastlinam, rade ga imajo čebele, je pa tudi izjemno zdravilen in uporaben v kuhinji.