Dominvrt.si

zdravilni

Semena, ki jim pripisujejo veliko zdravilno moč

Chia semena so v zadnjem času postala nadvse priljubljen dodatek v prehrani, saj naj bi imela široko paleto zdravstvenih koristi za naše telo. Semena rastline, ki je sorodnica mete, naj bi bila celo tako zdrava, da so si prislužila naziv superživila. Toda, ali ste se kdaj vprašali, kako rastejo ter od kje jih pridobivajo?

Zdravilna rastlina, za katero so nekoč verjeli, da daje sposobnost letenja

Rakitovec je vrbi podoben grm, ki nima le okrasne funkcije, ampak tvori tudi okusne plodove, ki so poleg vsega še izjemno zdravilni. Iz njih si lahko pripravimo sok ali sirup, ki še posebno pride prav v jesenskih in zimskih mesecih.

Zdravilna rastlina s skrivnostno zgodovino

Bela omela je izjemna rastlina z bogato zgodovino in simboliko ter številnimi zdravilnimi učinki. Od njenega vpliva na krvni tlak do podpore pri zdravljenju raka je njena uporabnost vsestranska.

Oksimel – čudežna naravna mešanica v boju proti zimskemu prehladu

Jesen se počasi izteka, s hladnejšimi dnevi pa prihajajo na plano tudi bacili, virusi in druge bolezenske nadloge. Na poti do dobrega imunskega sistema je zato oksimel nepogrešljiv zeliščni pripravek. Ta vam bo služil celo zimo, pripravite pa si ga lahko kar sami doma.

Tako zelo zdravilno je divje korenje

Divje korenje je rastlina, ki je kljub svoji zdravilni vrednosti še vedno precej nepoznana. Za razliko od navadnega korenja, ki ga najdemo na vrtu, rastlina z latinskim imenom 'Daucus carota' raste na travnikih in neobdelanih področjih. Preberite več o tej izjemno cenjeni kobulnici.

Kava – čarobni ali pogubni napoj?

Kava je v Evropo prišla iz Azije, natančneje iz arabskega sveta. Kavo naj bi za poživitev pil že Mohamed, kot zdravilo se jo omenja v arabskih medicinskih knjigah že v 10. stoletju. V 15. stoletju je v islamskem svetu kava postala splošno razširjena in priljubljena. Imenovali so jo vino islamskega sveta. V arabskem svetu so kaj kmalu ugotovili, da kava prinaša veliko dobička in so na vse načine preprečevali širjenje kave po svetu. To so počeli zelo prefinjeno. Nobeno zrno ni prečkalo meje, če ni bilo namočeno v vodi ali pa ožgano. Taka zrna namreč ne obrodijo.

Ste že slišali za netresk? Pomaga tudi proti pikom

Poznate netreske? So zelo zdravilni, nezahtevni za vzgojo in odličen dekor v vsakem stanovanju in na vrtu.

Pripravite marmelado iz teh izjemno zdravilnih plodov

Dren je rastlina, ki obsega večjo skupino sorodnih cvetočih grmovnic. Gre za hitro rastočo lesnato rastlino, ki pozimi običajno odmre do tal in ponovno zraste iz mladih brstov. Zaradi svojih zdravilnih plodov je izjemno cenjen že vrsto let.

Resasti bradovec: Goba, ki po okusu prekaša vse druge

Resasti bradovec je goba zanimivega videza in ugodne hranilne vrednosti, ki spominja na levjo grivo. Na trgovskih policah je sicer zelo verjetno ne boste našli, a jo je precej preprosto vzgojiti doma.

Zdaj je čas, da to zdravilno rastlino posušite za čaj

Kamilica je rastlina, ki daje cvetove, zelo podobne marjeticam. Ti so nadvse zdravilni in jih je mogoče uporabiti sveže ali posušene za pripravo čaja in drugih zdravilnih pripravkov. V nadaljevanju vas popeljemo skozi nasvete, kdaj in kako jo nabirati ter kaj storiti z njo, da bodo dragoceni cvetovi lahko postali okusen in zdrav čaj.

Naberite jih zdaj, da vam pozimi ne bo žal

Ste tudi vi med tistimi, ki ob prehladu prisegajo na domač sirup iz smrekovih vršičkov? Če si želite letošnjo jesen lajšati simptome prehlada ali okrepiti imunski sistem z domačim zvarkom, potem je zdaj zadnji čas, da se lotite priprave.

To morate prebrati vsi ljubitelji regrata

Narava nas že razveseljuje s težko pričakovano vitaminsko bombo - regratom. Če se boste tudi vi odpravili na travnik ali na tržnico po regrat, morate poznati nekaj osnovnih lastnosti te dragocene rastline.

Poznate razliko med žafranom in žafraniko?

Žafraniko in žafran med sabo pogosto mešamo, saj gre za začimbi, ki se pravzaprav uporabljata na podoben način. Seveda pa ne gre zanemariti dejstva, da gre za dve različni rastlini, med katerima obstaja nekaj ključnih razlik. Poglejmo, kje in kako raste žafran ter kako žafranika in po čem ju ločimo.

Antioksidant, ki mu ni para

Kurkuma (znanstveno ime Curcuma longa) je rastlina, ki ne sme manjkati v nobenem gospodinjstvu. Se zavedate vseh njenih pozitivnih učinkov?

Sploh veste, kako zelo zdravilno je to zelišče?

Zelišča in začimbe so že stoletja cenjeni, tako zaradi okusa kot zaradi svojih zdravilnih učinkov. Sodobne raziskave pa v zadnjem času tudi vse bolj potrjujejo prednosti naravnega zdravljenja in preventivnih učinkov, ki jih imajo zelišča na naše telo. Kako živeti z naravo, dobro ve tudi Bogdan Mak, ki vsa ta in še marsikatera druga zelišča prideluje sam. Med drugim nam je zaupal tudi, katero je njegovo najljubše zelišče in zakaj.

Kako pravilno sušiti zelišča?

Okusen in zdravilen čaj, dišeča kopel ali okusno kosilo z zelišči in dišavnicami se začnejo s pravočasnim nabiranjem in sušenjem. Popke smo nabrali že spomladi, cvetove in listje nabiramo poleti, jeseni pa bomo nabrali največ zdravilnih korenin. In kako se vsega tega pravilno lotimo?

Limonska trava – čudež ali preprosta rastlina?

Limonske trave še pred nekaj desetletji ni poznal skoraj nihče, danes pa se vedno več ljudi zaveda njenih dobrobitnih lastnosti. Njena priljubljenost je narasla predvsem zaradi tajske kuhinje, kot tropska sadika pa je izredno učinkovita tudi za lajšanje marsikatere zdravstvene tegobe.

Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji

Mediteranska kuhinja je znana kot ena najbolj okusnih in zdravih na svetu, kar lahko poleg zdravih in sezonskih sestavin deloma pripišemo široki uporabi aromatičnih začimb. Te dajo jedi intenziven okus in tako nadomeščajo potrebo po pretiranem soljenju in popranju. Bazilika, timijan in origano so tri izmed nenadomestljivih začimb, vendar obstajajo tudi druge, ki so za dobro mediteransko jed prav tako pomembne!

Se sploh zavedate vseh zdravilnih učinkov koriandra?

Čeprav ni tako razširjen kot peteršilj ali bazilika, je koriander ravno tako vsestransko zelišče, ki se ponaša z dolgim seznamom zdravilnih učinkov, med drugim je odličen pri prebavnih težavah. Je tudi enostaven za vzgojo, zato le poiščite prostor zanj na vrtu ali balkonu.

Travniška cvetlica, ki lajša številne zdravstvene tegobe

Navadno marjetico, ki je morda ena naših najbolj znanih rož, lahko vidimo cveteti skoraj vse leto. Njena vztrajna in vsesplošna rast naznanja prihod pomladi v naše vrtove. Odkrijte vse o priljubljeni marjetici 'Bellis perennis' – tudi to, kako jo lahko uporabite za lajšanje zdravstvenih tegob.

Po čem ločimo ameriške borovnice od evropskih?

Za borovnice lahko z gotovostjo rečemo, da sodijo med bolj priljubljene gozdne sadeže. Za razliko od ameriških, ki izhajajo iz hibridnih sort, evropske ali gozdne borovnice bolj pogosto rastejo divje, vendar pa jih je kljub temu mogoče vzgojiti tudi na vrtu.

Poznate vse vrste kakijev?

Tanja Postružnik Koren se je v oddaji Zelena dežela odpravila v slovensko Istro, kjer se je sprehodila po nasadih kakija in bolje spoznala tako imenovani zdravilni sadež Daljnega vzhoda. Poklepetala je s kraljem kakijev, Frankom Giassijem, ki jo je poučil o različnih sortah kakijev in njihovih blagodejnih učinkih na naše telo.

Zdravilna rastlina, ki jo morate imeti doma

Pravi pelin je zdravilni trajnica, ki zraste od 60 do 120 centimetrov v višino, ima pahljačaste srebrnkasto zelene liste in številne blagodejne učinke na človeško telo. Že poznate vse?

Predvsem v tem času naj bo redno na vašem jedilniku

Ni pomembno, ali uživamo svežo ali kislo, repa je prava zakladnica vitaminov in mineralov, ki pa je dolga leta zaradi priljubljenosti drugih vrtnin ostala nekoliko zanemarjena. Na srečo se je v zadnjih letih vrnila na naše krožnike, njeno uporabnost in okus pa cenijo tudi najbolj vrhunski kuharji. V prihajajočih zimskih mesecih vam bo predvsem kisla repa popestrila jedilnik.

Razkrila zdravilne lastnosti nekaterih zelišč

Matjaž Javšnik in Tanja Postružnik Koren vsako nedeljo odkrivata lepote Slovenije v novi magazinski oddaji Zelena dežela. Kaj zanimivega sta se tokrat naučila in katera zelišča sta spoznala?

Spoznajte inovativne rabe za domača zelišča

Pretekli konec tedna smo na POP TV lahko prvič spremljali novo magazinsko oddajo Zelena dežela, v okviru katere sta se voditelja Matjaž Javšnik in Tanja Postružnik Koren odpravila odkrivat lepote Slovenije. Kaj zanimivega sta se naučila o zeliščih in njihovi vsestranski uporabi, lahko izveste v nadaljevanju.

Bezeg ima številne pozitivne lastnosti

Že v antiki so v zdravstvene in lepotne namene uporabljali zdravilne cvetove bezga, za zdravljenje opeklin in beljenje polti so jih uporabljali Egipčani. V zadnjih letih je bezeg znova priljubljen in pravijo mu kar lekarna za preproste ljudi. V tednih, ki so pred nami, se torej le odpravite v naravo in naberite bezgove cvetove, liste ali lubje, lahko pa grm posadite kar doma na vrtu.

Čemaž znižuje holesterol in blagodejno vpliva na celo telo

Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!

6 domačih čajev proti (skoraj) vsem težavam!

Pri marsikateri bolezni si lahko, preden posežemo po farmacevtskih produktih, najprej poskusimo pomagati z naravnimi pripravki. Preverite, kateri čaji pomagajo pri katerih težavah in ne smejo manjkati v domači lekarni.

To gobo zagotovo poznate!

Jesenski goban, goba, ki največkrat sliši na ime jurček ali smrekovec, je pri nas izjemno cenjena. Nabiramo jo prav v tem času. Vreme je gobarjem in ljubiteljem gob več kot naklonjeno, zato so jurčki že pokukali na plano. Kaj moramo vedeti o njih?

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854