zdravilno

Semena, ki jim pripisujejo veliko zdravilno moč
Chia semena so v zadnjem času postala nadvse priljubljen dodatek v prehrani, saj naj bi imela široko paleto zdravstvenih koristi za naše telo. Semena rastline, ki je sorodnica mete, naj bi bila celo tako zdrava, da so si prislužila naziv superživila. Toda, ali ste se kdaj vprašali, kako rastejo ter od kje jih pridobivajo?

Mnogi mislijo, da je plevel, a v resnici je še kako zdravilen
Koliko med vami vas je slabe volje, ko na lično urejenih gredicah zagledate plevel? Med njimi je tudi tolščak, toda četudi je plevel, je ta rastlina zelo okusna ter celo zdravilna. Mogoče mu zato na svojem vrtu namenite svoj košček zemlje.

Azijska začimba, ki jo pogosto zamenjamo z nam bolj poznano kumino
Kumin je azijska začimba, ki jo zaradi podobnega imena včasih zamenjamo za kumino. Najdemo ga tudi pod imenom orientalska ali rimska kumina (Cuminum cyminum L.) in je za razliko od nam nekoliko bolj domače kumine (Carum carvi) bolj znan na vzhodu. Nenadomestljiv pa je tudi v latinskoameriški, bližnjevzhodni, severnoafriški in indijski kuhinji. Semena, ki zrastejo na rastlini, pa niso uporabna samo v kuhinji, ampak imajo tudi visoko zdravilno vrednost.

Tako zelo zdravilno je divje korenje
Divje korenje je rastlina, ki je kljub svoji zdravilni vrednosti še vedno precej nepoznana. Za razliko od navadnega korenja, ki ga najdemo na vrtu, rastlina z latinskim imenom 'Daucus carota' raste na travnikih in neobdelanih področjih. Preberite več o tej izjemno cenjeni kobulnici.

To zelenjavo si lahko privoščijo le najbogatejši
Ste kdaj izračunali, koliko denarja porabite za hrano, konkretno za zelenjavo in sadje? Kljub temu da se vam morda številka zdi visoka, to ni nič v primerjavi s ceno najdražje zelenjave, ki obstaja na trgu. Razlogi za tako visoko ceno so različni, dejstvo pa je, da si teh 6 vrst zelenjave ne more privoščiti vsak.

Zato bi morali v septembru pred vrata položiti palčke cimeta
Cimet je priljubljena sestavina za peko, ki daje občutek topline in domačnosti. Še posebej je priljubljen v hladnejših zimskih mesecih, a staro verovanje pravi, da vam lahko pride prav že v septembru – in to na precej nenavaden način.

Koprive veljajo za eno najstarejših zelišč na svetu
Kopriva (Urtica dioica) je hitro rastoča zelnata trajnica, ki jo običajno obravnavamo kot plevel, le redko pa jo gojimo kot vrtno rastlino, čeprav njena prehranska vrednost nikakor ni zanemarljiva. Poglejmo, zakaj bi se v naši prehrani morala znajti bolj pogosto in kako preprečiti, da bi nas ob nabiranju opekla.

Jiaogulan: Tradicionalno kitajsko zelišče nesmrtnosti
Jiaogulan je tradicionalno kitajsko zelišče, ki mu zaradi številnih zdravilnih lastnosti pravimo kar zelišče nesmrtnosti. Med drugim kaže potencial za obvladovanje sladkorne bolezni, izkaže pa se tudi kot dobrodošla pomoč pri hujšanju in lajšanju stresa. Dobra novica je, da ga kljub njegovemu azijskemu izvoru lahko gojimo tudi pri nas.

Zdaj je čas, da to zdravilno rastlino posušite za čaj
Kamilica je rastlina, ki daje cvetove, zelo podobne marjeticam. Ti so nadvse zdravilni in jih je mogoče uporabiti sveže ali posušene za pripravo čaja in drugih zdravilnih pripravkov. V nadaljevanju vas popeljemo skozi nasvete, kdaj in kako jo nabirati ter kaj storiti z njo, da bodo dragoceni cvetovi lahko postali okusen in zdrav čaj.

To je dan, ko imajo zdravilna zelišča največjo moč
Poletni solsticij, ki letos pade na 20. junija, označuje trenutek, ko sonce doseže najsevernejšo točko na nebu. To je tudi čas, ko je dan najdaljši in noč najkrajša. V mnogih kulturah po svetu je bil v preteklosti poletni solsticij čas za praznovanje in obrede, povezane s soncem, svetlobo in naravo.

Tudi vam težave povzroča plevel?
Plevel štejemo med nezaželene in moteče rastline, ki le jemljejo prostor in hranila posajenim rastlinam. Da bi ga lahko nadzorovali, je zato pomembno, da ga znamo prepoznati. Šele ko znamo prepoznati, katera rastlina je plevel in katera je pravzaprav koristna, se lahko naučimo tudi, kako ga izkoreniniti in kako v prihodnje nadzorovati njegovo rast.

Ste že slišali za slez - rastlino s številnimi učinki?
Navadni slez ni samo prikupna cvetlica, ampak je zaradi svojih zdravilnih učinkovin zelo čislana rastlina. Če ga imate na vrtu, je oktober zelo dober mesec za nabiranje njegovih korenin.

Sploh veste, kako zelo zdravilno je to zelišče?
Zelišča in začimbe so že stoletja cenjeni, tako zaradi okusa kot zaradi svojih zdravilnih učinkov. Sodobne raziskave pa v zadnjem času tudi vse bolj potrjujejo prednosti naravnega zdravljenja in preventivnih učinkov, ki jih imajo zelišča na naše telo. Kako živeti z naravo, dobro ve tudi Bogdan Mak, ki vsa ta in še marsikatera druga zelišča prideluje sam. Med drugim nam je zaupal tudi, katero je njegovo najljubše zelišče in zakaj.

Ste vedeli, da je lovor simbol nesrečne ljubezni?
Lovor je aromatično zelišče, ki raste v obliki velikega grma ali drevesa. Njegove liste uporabljamo v juhah, enolončnicah ter drugih zelenjavnih in mesnih jedeh. Lovor, ki ga uporabljamo kot začimbo, pogosto imenujemo kar lovorjev list. Vendar pa se njegova uporabnost tu ne konča. Če pustimo za trenutek njegovo kulinarično vsestranskost ob strani – ali ste vedeli, da lovor ni le simbol zmage, ampak tudi nesrečne ljubezni?

Zdaj je čas, da posejete rukolo
Rukola z latinskim poimenovanjem 'Eruca vesicaria' je hitro rastoča enoletna listnata zelenjava. Spada v družino križnic – čeprav glede na obliko in okus tega verjetno ne bi pričakovali. A slednje torej pomeni, da je med drugim sorodnica ohrovta, brokolija in cvetače.

Sivka dobro uspeva tudi na domačem vrtu
Omamno dišeča sivka, ki sicer izvira iz Sredozemlja, ob pravilni negi dobro uspeva tudi na domačem vrtu ali v cvetličnem lončku. Najbolj dišeča in cvetoča je od pomladi do poznega poletja, odvisno od sorte, njeni cvetovi pa so uporabni tako za dekoracijo kot celo v kulinariki. Četudi jo gojite le za okras, je po cvetenju ne pozabite obrezati. Še nekaj zanimivosti in koristnih nasvetov o sivki, pa najdete v nadaljevanju.

Odkrijte številne prednosti nabiranja in gojenja bezgovih jagod in cvetov
Bezeg (Sambucus) prepoznamo po nazobčanih zelenih listih, ki rastejo v skupinah od treh do devetih listov na vsaki strani stebla ter belih, izjemno dišečih cvetovih, ki imajo pomembno zdravilno vrednost. Odkrijte številne prednosti, zaradi katerih se mnogi nad njim navdušujejo – še posebno v začetku poletja, ko razvije čudovite bele cvetove, ki so primerni tudi za uživanje.

Odkrijte prednosti pegastega badlja na svojem vrtu
Pegasti badelj, rastlina, ki je bila v Severno Ameriko prinesena že v kolonialnih časih, je v preteklosti in tudi še danes veljala za zdravilno rastlino. Ker je njegova rast zelo hitra, se pogosto razširi tudi na neželena območja, v nekaterih predelih sveta velja za invazivno rastlino. Če izvzamemo njegovo hitro rast, je ta cvetoča rastlina nadvse koristna tudi za vaš vrt. Preverite, zakaj!

Koper: začimba nežnega videza z izrazitim okusom
Koper je zelišče z izrazitim okusom, ki je nekakšna mešanica zelene in koromača. Izvira iz Evrope in Azije ter je nepogrešljiv dodatek tako vloženim kot tudi svežim živilom. Njegovi listi in semena dajejo močan okus, poleg tega pa imajo tudi zdravilno vrednost. Preverite, kateri so njegovi blagodejni učinki, in se ga naučite gojiti, nabirati in uporabljati.

Starodavna rastlina, ki lajša številne zdravstvene tegobe
Melisa je starodavna rastlina, ki izvira iz južne Evrope. Je tesna sorodnica mete in ima podobne nagubane liste ovalne oblike. Ponaša se svežim citrusnim vonjem, zaradi česar jo pogosto uporabljamo v kulinariki kot dodatek solatam, juham in sladicam. Že vrsto let je znana kot zdravilna rastlina tako za preventivo kot kurativo, njeno uporabo pa lahko zasledimo v različnih čajih, tonikih in drugih napitkih vse od stare Grčije in Rima pa do danes.

Tako je ameriška prva dama Jill Biden letos okrasila Belo hišo
Tradicija praznovanja božiča v Beli hiši ni od nekdaj. Obeleževanje tega praznika, ki med drugim vključuje tudi bogato božično dekoracijo, se je razmahnilo šele v 20. stoletju. Pred tem so družine ameriških predsednikov božič praznovale skromno, v krogu družine, prav tako okrasitev njihovega doma ni bila izjemno razkošna. Novi običaj, po katerem je odtlej prva dama tista, ki poskrbi, da Bela hiša decembra zaživi v božičnem duhu, je leta 1961 vpeljala Jackie Kennedy, vse od tistega leta pa množice nestrpno in z navdušenjem pričakujejo vsakoletni izbor lučk, okraskov, smreke in ostalih dodatkov. Če ste tudi vi eni izmed teh, vam ponujamo vpogled v letošnjo božično okrašeno Belo hišo, za katero gredo zasluge ženi ameriškega predsednika, prvi dami Jill Biden.

Vsi koristni učinki divjega kostanja
Kostanj velja za enega najbolj priljubljenih jesenskih darov narave. A če se boste sprehajali po gozdu, poleg pravega naberite tudi divji kostanj. Sicer ni primeren za uživanje, a je vsestransko uporaben in izjemno zdravilen. V nadaljevanju vam ponujamo nekaj receptov za domače pripravke iz divjega kostanja.

7 razlogov, zakaj bi si morali kostanj večkrat privoščiti
Pravi kostanj raste na drevesu (Castanea sativa) iz družine bukev. Značilni rdečkasto rjavi plodovi rastejo predvsem v južnem delu Evrope in v Sredozemlju. Nekateri zapisi trdijo, da je bil kostanj eno prvih živil, ki so ga ljudje zaužili - pečen, kot ga poznamo danes, pa je bil priljubljen že v 16. stoletju. Je več kot le okusen prigrizek, ima tudi številne koristi za zdravje. Tukaj je 7 zanimivih dejstev, zakaj bi si ga morali večkrat privoščiti.

Je najbolj uporabljeno in izjemno zdravilno zelišče
Peteršilj se je že od 10. stoletja pojavljal na samostanskih vrtovih in tudi naše babice so imele vedno kakšno gredico v bližini kuhinje. Spada med kobulnice in je dvoletnica – za vse, ki želite pridelati semena. Sicer pa velja za eno najbolj znanih in najpogosteje uporabljenih začimb pri nas. Jedi obogati in skoraj nikoli ne pokvari okusa. Imejte ga vedno pri roki ...

Bezeg ima številne pozitivne lastnosti
Že v antiki so v zdravstvene in lepotne namene uporabljali zdravilne cvetove bezga, za zdravljenje opeklin in beljenje polti so jih uporabljali Egipčani. V zadnjih letih je bezeg znova priljubljen in pravijo mu kar lekarna za preproste ljudi. V tednih, ki so pred nami, se torej le odpravite v naravo in naberite bezgove cvetove, liste ali lubje, lahko pa grm posadite kar doma na vrtu.

Ko mošt postane vino
11. novembra praznujemo god svetega Martina iz Toursa, ki sicer z obliko današnjih martinovanj ni imel nič skupnega, a se ga v evropskih državah kot svetnika spominjamo na različne načine; pri nas je takrat praznik vina in posledično čas veseljačenja in nazdravljanja dobri letini.

6 domačih čajev proti (skoraj) vsem težavam!
Pri marsikateri bolezni si lahko, preden posežemo po farmacevtskih produktih, najprej poskusimo pomagati z naravnimi pripravki. Preverite, kateri čaji pomagajo pri katerih težavah in ne smejo manjkati v domači lekarni.

Že babice so ga kovale v zvezde
Kot eliksir zdravja so ga opevale že naše babice, še vedno pa se kljub poplavi najrazličnejših zdravil v primeru mnogih zdravstvenih težav priporoča uživanje medu, sploh v času, ko so na pohodu prehladi in druga sorodna obolenja.

Ko boste prebrali, pri čem vse pomaga, ga boste zagotovo posadili
Poznate mačji rep? Gre za afriško zdravilno rastlino, ki vsebuje antibakterijske zdravilne učinkovine. Pomaga pri celjenju ran, pri opeklinah ali pikih žuželk, celo pri aknah.

Počasi spet prihaja njegov čas
’Ko kakiji pričnejo rdečeti, doktor medicine postane moder’, pravi star japonski pregovor. Sočno aromatično japonsko jabolko namreč ni le okusno, ampak tudi zelo hranljivo in zdravilno.